کرونا در ایران: رشد ۵۱ درصدی نرخ ابتلا و طغیان مجدد کرونا در برخی استان ها، زنگ خطر آغاز پیک ششم را به صدا درآورد

Corona-mu variante

متن توسط: ار.اف.ای

حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، با ابراز نگرانی از انحلال تیم واکنش سریع کرونا، ضمن هشدار درباره «طغیان‌های مجدد بیماری در برخی استان‌ها»،‌از آغاز پیک ششم خبر داد و گفت که هنوز کانون‌های این خیزش مشخص نشده است. در حال حاضر، وضعیت کرونا در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، گیلان، ایلام و برخی نقاط سیستان و بلوچستان، «نگران‌کننده» است. از سوی دیگر، عدم انتشار گزارش هفتگی وضعیت اپیدمیولوژی کووید۱۹ در استان‌ها، انتقادات کارشناسان و اپیدمیولوژیست‌ها مبنی بر عدم ارایه اطلاعات بیماری جهت تحلیل وضعیت بیماری را به دنبال داشته است.

پیشروی مجدد کرونا در برخی استان های کشور و آغاز پیک ششم

حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس سابق تیم واکنش سریع کووید، روز دوشنبه ٢۶ مهر، با ابراز نگرانی از انحلال تیم واکنش سریع کووید و همچنین برخی طغیان‌های مجدد بیماری در برخی استان‌ها، گفت: «گمانه‌زنی از آغاز پیک ششم داریم اما نمی‌دانیم کانون‌های آن کدام مناطق است و چه باید کرد».

او با اشاره به اینکه «شرایط کرونا در کشور تاحدودی نگران کننده است»، گفت: «برخی طغیان‌ها در برخی استان‌ها رخ داده است و رعایت پروتکل‌ها کاهش یافته است، این درحالیست که طی دو تا سه هفته گذشته، مسافرت‌های درون مرزی و برون مرزی زیادی شکل گرفته است و علی‌رغم اینکه بر بحث واکسیناسیون مانور داده می‌شود و شاهد افزایش تیراژ واکسیناسیون هستیم، ولی هنوز زود است که بخواهیم درباره شرایط عادی اپیدمی صحبت کنیم یا فکر کنیم می‌توان جشن پایان اپیدمی گرفت».

این اپیدمیولوژیست درباره علت قرمز بودن شهرستان‌های نوار غربی کشور، اظهار کرد: «طی مدت اخیر استان‌های غربی رفت و آمدهای بیشتری را تجربه کردند و همین سبب شده است که تعداد بستری‌ها افزایش یابد. از طرفی متاسفانه در مناطق مرزی کنترل بهداشتی به خوبی صورت نمی‌گیرد و رعایت پروتکل‌ها در این شهرها نسبت به میانگین کشوری پایین‌تر است و طبیعی است که زمینه برای آغاز اپیدمی و آغاز پیک ششم در این استان‌ها فراهم شود».

وی با اشاره به اینکه میانگین رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمتر از ۵۰ درصد است، تاکید کرد: «در آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و برخی نقاط سیستان و بلوچستان شرایط تا حدودی نگران کننده دارند».

 

وجود واریانت های جدید کرونا در ایران؛ نگرانی از افزایش مبتلایان در پی عدم کنترل ترددهای مرزی

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن محتمل دانستن وقوع پیک ششم کرونا، بیان کرد: «شرایط عادی نیست». وی که پیش از این ریاست تیم واکنش سریع کووید و ریاست کمیته کشوری اپیدمیولوژی این بیماری را عهده‌دار بود، درباره شرایط کرونا در روزهای آتی، افزود: «با توجه به بازدیدم از مناطق مرزی مهران و شلمچه متاسفانه کنترلی که باید در ترددها صورت می‌گرفت، اتفاق نیفتاد و علی رغم تلاش همکاران بهداشتی در نقاط مرزی، بیم آن می‌رود که تعداد قابل توجهی افراد حامل ویروس کرونا در کشور پخش شده باشند».

 

وی افزود: «با توجه به الگوی زیستی ویروس به نظر می‌رسد واریانت‌های جدید هم در کشور داشته باشیم؛ اما متاسفانه ما خیلی غربالگری واریانت‌های ویروس را انجام نمی‌دهیم که قطعی بگوییم واریانت‌های جدید تا چه میزان وجود داشته و گسترش یافته‌اند.»

وی درباره علت منحل شدن تیم واکنش سریع کرونا، گفت: «علتی برای این انحلال به ما اعلام نشد. اما این اتفاق معایبی به دنبال خواهد داشت، مانند آنکه گمانه زنی از آغاز پیک ششم کرونا داریم اما نمی‌دانیم کانون‌های آن کدام مناطق است و چه باید کرد و حتی تحلیل وضعیتی در فیلد نداریم که بتوانیم تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز طغیان‌ها اتخاذ کنیم».

 

از سوی دیگر، چندی است گزارش هفتگی وضعیت اپیدمیولوژی کووید۱۹ در استان‌ها نیز منتشر نمی‌شود و همین موضوع برخی انتقادات کارشناسان و اپیدمیولوژیست‌ها مبنی بر عدم ارایه اطلاعات بیماری جهت تحلیل وضعیت بیماری را به دنبال داشته است.

افزایش موارد بستری و مرگ و میر و رشد ۵۱ درصدی نرخ ابتلا در یک روز

جهش نرخ ابتلا نسبت به روز گذشته زنگ هشدار احتمال آغاز پیک ششم در ایران را به صدا درآورده است و شباهت معنادار نوسان‌های روزانه نسبت به ۴ ماه قبل نشان می‌دهد احتمال شکل‌گیری پیک تازه کرونایی جدی‌تر شده است

مقایسه آمارهای منتشرشده شاخص‌های مختلف همه‌گیری کرونا از سوی وزارت بهداشت با روز گذشته نشان می‌دهد فراز و فرودهای آماری همچنان ادامه دارد اما نکته‌ای که نظر کارشناسان بهداشت و درمان را به خود جلب کرده شباهت بالای این نوسان‌ها با چندماه پیش و قبل از آغاز پیک پنجم است.

 

ازاین‌رو با درنظر گرفتن تمایل جهش شاخص نرخ ابتلا در روز گذشته، این احتمال وجود دارد که آغاز پیک ششم نزدیک شده باشد و یک‌باره در هفته‌های آینده با شیب تند صعودی تمامی شاخص‌ها روبه‌رو شویم به این دلیل که نرخ ابتلای روزانه در مقایسه با اولین روز هفته رشد ۵۱٫۶۴ درصدی داشته و به دنبال آن نرخ موارد بستری در مراکز درمانی هم ۲٣٫۸ رشد به خود دیده است؛ همچنین موارد فوتی رشد ۹٫۹ درصدی نسبت به ابتدای هفته داشته است.

دانشگاه ها برای تمام دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، مجازی برگزار می شود

محمود کمره‌ای معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت که «دستورالعملی مبنی بر آغاز آموزش حضوری دانشجویان دریافت نکردیم». وی افزود: «ما آماده بازگشایی حضوری دانشگاه هستیم ولی باید در این زمینه بخشنامه رسمی داشته باشیم».

 

وی تأکید کرد: «در حال حاضر آموزش تمامی دانشجویان اعم از دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به صورت مجازی برگزار می شود و فقط واحدهای عملی دانشجویان به صورت فشرده و کوتاه مدت حضوری برگزار خواهد شد».

وی ادامه داد: «برخی از دانشجویان حاضر نیستند واکسن بزنند و برخی نیز منتظر ورود واکسن خاصی هستند در نتیجه جمعیت دانشجویی واکسن زده کمتر از افراد واکسینه شده کل کشور است».

 

آمار رسمی کرونا در ایران

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۲۶ مهرماه و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۸۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ١۸۰۴ نفر از آنها بستری شدند.

همچنین مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۶۵۹ نفر رسیده و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۴ هزار و ۲۵۶ نفر رسیده است.

همچنین ۴ هزار و ۶۹۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۴ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۵۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.