گروسی: قرار است برای یک "گفتگوی سیاسی" با مقامات ارشد ایرانی به تهران سفر کند

grossi rafaelرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، می گوید که علیرغم توافق اخیر بین آ‌ژانس و ایران، بازرسان بین المللی هنوز به یک واحد تولید قطعات سانتریفیوژ در کرج دسترسی ندارند و او همچنان منتظر یک گفتگوی در "سطح بالا" با مقامات ایرانی در تهران است.

مدیرکل آژانس روز سه شنبه (۱۹ اکتبر) در حاشیه سفر رسمی خود به واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما توافق کردیم که یک بحث سطح بالا انجام شود و این هنوز به نتیجه نرسیده است." او افزود: "امیدوارم این کار به زودی انجام شود."

آقای گروسی گفت که قرار است برای یک "گفتگوی سیاسی" با مقامات ارشد ایرانی به تهران سفر کند.

مدیرکل آژانس گفت نمی داند که احتمالا با کدام مقام ارشد ایرانی صحبت خواهد کرد. "این (مقام) می تواند رئیس جمهور باشد، (می تواند) وزیر امور خارجه باشد، من نمی دانم. این به آنها مربوط می شود."

او گفت انتظار دارد که تا پیش از اجلاس شورای حکام آژانس در ماه نوامبر این دیدار انجام شود.

آقای گروسی همچنین ابراز تاسف کرد که بازرسان آژانس علیرغم توافق سپتامبر، هنوز به یک واحد تولید قطعات سانتریفیوژ در کرج دسترسی ندارند.

گفته می شود که یکی از چهار دوربین آژانس در کارگاه موسوم به "تسا کرج" در یک عملیات خرابکاری در ماه ژوئن از بین رفت. به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران سپس دوربین‌ها را برداشته و فیلم دوربین تخریب شده نیز مفقود شده است.

مدیرکل آژانس گفت:"ما یک مشکل داریم زیرا دوربین‌ها در اثر خرابکاری آسیب دیدند. اتفاقی افتاد که دوربین‌های ما تحت تأثیر قرار دارد."

رافائل گروسی روز دوشنبه (۱۸ اکتبر) با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای بلینکن در این دیدار بر حمایت محکم آمریکا از ماموریت راستی آزمایی آژانس، از جمله در ایران تأکید کرده است. بنا بر این بیانیه، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بر آنچه ضرورت پایبندی ایران به تعهدات هسته ای، توقف "تحریکات هسته‌ای" خود و بازگشت ایران به روند دیپلماتیک خوانده، تاکید کرده است.

رافائل گروسی در ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که دو طرف توافق کردند که بازرسان آژانس برای سرویس تجهیزات و تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای، به ایران سفر کنند.

آقای گروسی گفت که اجرای توافق جدید در "چند روز آینده" آغاز می‌شود و به این ترتیب آژانس قادر خواهد بود "اطلاعات لازم را نگه دارد".

با این حال به گفته آقای گروسی،‌ دسترسی به آنچه دوربین‌های جدید ضبط می‌کنند "نیاز به توافقی در سطح برجام دارد."

مذاکرات احیای برجام از فروردین ۱۴۰۰ در شهر وین پایتخت اتریش آغاز شد و در حالی که شش دور خود را سپری کرده و طرف‌های آن درباره به نتیجه رسیدنش ابراز خوشبینی می کردند، از ماه ژوئن متوقف شد و هنوز از سر گرفته نشده است.

منبع: بی بی سی


در این رابطه