ناتوانی سازمان غذا و دارو در پرداخت به تولید کنندۀ شیر خشک و ناتوانی وارد کنندگان مواد اولیه در اظهار به گمرک

Shire Khoshk رئیس انجمن تولید کنندگان شیر خشک نوزاد با انعقاد از تعلل دستگاه های مسئول در پرداخت مطالبات تولیدکنندگان و همچنین تعیین نوع ارز مواد وارداتی،گفت: ادامه این روند ما را دچار چالش جدی می کند.
 
هانی تحویل زاده، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک نوزاد در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از بدقولی دستگاه‌های مسئول در انجام تعهدات خود، گفت: سال گذشته یکی از شرکت‌ های تولید کننده ما تعهد داشته که ۴ میلیون تن شیرخشک تولید کند و آن را در اختیار سازمان غذا و دارو قرار دهد.
 
وی با بیان اینکه شرکت مذکور به تعهد خود تمام و کمال عمل کرده است، افزود: متأسفانه سازمان غذا و دارو فقط ۴٠ درصد مطالبات این شرکت را پرداخت کرده و طی یکسال گذشته ۶٠ درصد این مطالبات پرداخت نشده و تلاش‌ های ما برای حل این مسأله بی نتیجه مانده است.
 
تحویل زاده با اشاره به اینکه طی این مدت، سازمان غذا و دارو عنوان می‌ کند که برای تسویه بدهی این شرکت، پول ندارد، افزود: شرکت تولیدکننده نیز از نظر نقدینگی دچار مشکل شده است.
 
تحویل زاده همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مواد اولیه شیرخشک نوزاد نیز همچنان از لحاظ تعیین نوع ارز، بلاتکلیف مانده است، و اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است، گفت: اقدامات دستگاه مسئول در این زمینه بسیار کند است و وارد کنندگان، حتی نمی‌ توانند کالای خود را به گمرک اظهار کنند، چرا که این کالا باید با ارز ۴٢٠٠ تومانی ترخیص شود (با توجه به قیمت گذاری دستوری شیرخشک نوزاد) و اگر تولید کنندگان هم اکنون آن را به گمرک اظهار کنند، ناچار به ترخیص با ارز نیمایی (با قیمت ۵ برابر بیشتر) هستند.
 
وی تأکید کرد: بنابراین کالا وارد گمرکات شده، اما امکان اظهار آن به گمرک وجود ندارد.
 
این فعال صنفی تصریح کرد: ادامه این روند در ماه‌ های آینده، کشور را در تولید شیر خشک نوزاد، دچار چالش جدی خواهد کرد.
 
خبرنگار: زهرا مهدوی