خشکسالی بی سابقۀ نیم قرن اخیر در مهر ماه امسال/ کاهش بارندگی تا ۴۰ درصد

khoshksali وزیر نیرو گفت: خشکسالی که در یک ماه اخیر از سال آبی جاری رخ داده، در نیم قرن اخیر بی‌ سابقه بوده است.
 
به گزارش خبرنگار مهر، علی‌ اکبر محرابیان ظهر جمعه در سفر به اردبیل و بازدید از طرح‌ های نیمه‌ تمام سدسازی در منطقه مغان، اظهار کرد: نسبت به ۵۰ سال گذشته کاهش بارندگی‌ ها در کشور محسوس بوده و در برخی از استان‌ ها تا ۴۰ درصد رقم خورده است.
 
وی با بیان اینکه ذخایر آب پشت سدها در کشور به حداقل رسیده است، تصریح کرد: در کنار صرفه‌ جویی مردم، باید در تأمین منابع آب به نحوی عمل کنیم تا چالش و دغدغه‌ ای جدی گریبانگیر شهرها و مناطق مختلف کشور نشود.
 
وزیر نیرو به کم آبی مناطق روستایی و شهرهای متوسط اشاره کرد و گفت: حتی در کلان شهرها نیز با کمبود منابع آب روبرو هستیم، به گونه‌ ای که هم اکنون آب جمع شده در پشت سدهای کشور، به کمتر از ۱۸ میلیارد متر مکعب رسیده است.
 
محرابیان به وضعیت آبی استان اردبیل نیز اشاره کرد و افزود: این استان به رغم آنکه در پر آبی شهره بوده، در سال زراعی گذشته با چالش‌ های جدی روبرو بوده و همچنان این فرآیند در شهرها و روستاها، کاملاً محسوس است و به نظر می‌ رسد، ادامۀ این فرآیند خسارت‌ های بیشتری را رقم خواهد زد.
 
وزیر کابینه رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، خاطر نشان کرد: باید در مصارف آب در بخش شرب و کشاورز، الگوها و معیارهای صحیح مورد توجه قرار گیرند، تا ما بتوانیم این شرایط خشکسالی را به نحوی سپری کنیم.
 
محرابیان به تکمیل سد عمارت و همچنین پایاب برخی از سدها در استان اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: برای کمک به توسعه کشاورزی، پایاب سد گیوی و سبلان، با مشارکت بانک‌ های عامل، در حال اجراست.
 
وزیر دولت سیزدهم بیان کرد: با برنامه‌ ریزی که در حال انجام است، برای استان‌ های با تنش آبی بیشتر و همچنین متوسط، الگوهایی تعریف شده و سعی بر این است تا این فرآیند همچنان در تقویت نظام جامع تأمین منابع آب شهرها و روستاها، به انجام برسد.