چین روزانه نیم میلیون بشکه نفت خام با تخفیف ویژه از ایران می خرد

naft iran chinبه‌رغم تحریم‌های ثانوی آمریکا شرکت‌های چینی به خرید نفت ایران ادامه می‌دهند. خریدی با تخفیف حدود پنج دلار در هر بشکه. نفتی که به نام نفت خام عمان، امارات متحده عربی و مالزی به چین حمل می‌شود.

خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از ادامه فروش نفت خام ایران به چین خبر داده است. اطلاعات و آمار موجود در این گزارش برگرفته از شرکت "تانکرترکرز" و همچنین شرکت‌های بازرگانی است. شرکت "تانکرترکرز" تردد نفتکش‌ها را رصد می‌کند.

رویترز در این گزارش نوشته است که نفت خام صادراتی جمهوری اسلامی به چین با تخفیفی ویژه در اختیار مشتریان آن کشور قرار می‌گیرد.

این تخفیف ویژه عملا از مخاطرات مالی ناشی از مجازات‌های مربوط به تحریم‌های ثانوی ایالات متحده آمریکا می‌کاهد.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشته است که دولت بایدن نیز با عزیمت از اولویت سیاسی خود در ارتباط با احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ عملا در سال جاری به طور عمده چشم خود را بر روی نقل و انتقال نفت خام ایران به سوی چین بسته است.

روزی نیم میلیون بشکه نفت خام

در ماه مه میزان صدور نفت خام به چین به بیشترین میزان خود در سال جاری رسیده بود. در آن ماه، چین روزانه ۷۳۰ هزار بشکه از جمهوری اسلامی خریداری کرده بود.

میزان فروش نفت ایران به چین در دو ماه ژوئن و ژوئیه تا حدودی کاهش یافته بود. این در حالی است که در دو ماه اوت و سپتامبر بار دیگر خرید نفت خام ایران از سوی چین افزایش یافته است.

رویترز در ادامه گزارش خود میزان خرید نفت خام ایران از سوی چین در ماه اوت را ۶۶۰ هزار اعلام کرده است. در ماه سپتامبر نیز ۵۴۵ هزار بشکه نفت خام ایران راهی چین شده بود.

به این ترتیب، میزان واردات نفت خام چین در سه ماهه گذشته به طور میانگین روزانه در حدود ۵۰۰ هزار بشکه بوده است.

رویترز به نقل از سایت "تانکرترکرز" میزان درآمد مالی جمهوری اسلامی از فروش نفت خام خود به چین را یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در ماه برآورد می‌کند.

تخفیف ویژه

سهم نفت خام جمهوری اسلامی در تامین نیازهای چین به نفت در حدود شش درصد اعلام شده است. این در حالی است که مسئولان چین خرید نفت خام از سوی ایران را تکذیب می‌کند.

چین رسما اعلام کرده است که از آغاز سال ۲۰۲۱ هیچ نفتی از جمهوری اسلامی خریداری نکرده است. از این رو، ارسال نفت خام ایران به چین به گونه‌ای پوشیده صورت می‌گیرد.

رویترز در گزارش خود نوشته است که نفت خام ایران تحت نام نفت عمان، امارات و مالزی به شرکت‌های چینی تحویل داده می‌شود.

گفته می‌شود که نفت خام ایران با تخفیفی ویژه به چین عرضه می‌شود. بر اساس آماری که از سوی رویترز منتشر شده، بهای هر بشکه نفت ایران در مقطع تحویل نسبت به نفت برنت دریای شمال از تخفیفی معادل ۴ تا ۵ دلار برخوردار است.

این در حالی است که نفت ایران حدود ۶ تا ۷ دلار نازل‌تر از بهای نفت خام خاورمیانه در اختیار چین قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، استفاده از نفتکش‌های کشورهای دیگر و ارسال پوشیده نفت خام هزینه‌های بیشتری را نیز به همراه دارد.

منبع: دویچه وله