کاهش اقتصاد از ٢٠ به ۴ میلیارد دلار و فرو رفتن در فقر ٩٧ درصد ٣٨ میلیون افغانستانی؟/ ممنوعیت ارزها

Afghanistan koodakan گزارش‌ ها حاکی از رقم خوردن بزرگترین بحران انسانی در افغانستان بوده و این در حالی است که سیاست‌ های طالبان حتی اجازه دریافت کمک‌ های بین‌ المللی را نمی‌ دهد.
 
به گزارش اقتصادآنلاین، یکی از مقامات برنامه توسعه سازمان ملل اعلام کرد که در حالی که میلیون‌ ها نفر با گرسنگی مواجه هستند و کل جمعیت در آستانه فقر قرار دارد، افغانستان ممکن است بدترین بحران انسانی را که تاکنون دیده‌ ایم، تجربه کند.
 
عبدالله الدرداری، نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل در افغانستان گفت: حدود ٢٣ میلیون نفر نیاز فوری به غذا دارند و از سویی دیگر نیز ممکن است اقتصاد ٢٠ میلیارد دلاری تا ۴ میلیارد دلار هم کاهش یابد و ٩٧ درصد از جمعیت ٣٨ میلیونی در خطر فرو رفتن در فقر قرار دارند.
 
الدرداری گفت: «افغانستان با بدترین فاجعه انسانی که تا به حال دیده‌ ایم، روبروست».
 
به گفته او ما تاکنون چنین شوک اقتصادی را ندیده‌ ایم و هرگز شاهد بحران انسانی به این بزرگی نبوده‌ ایم. تأمین مالی برای بحران انسانی و خدمات ضروری برای حفظ زندگی و معیشت مردم در این کشور، بسیار مهم است.
 
گزارش‌ های متعدد حاکی از آن است که چندین منطقه در افغانستان با نزدیک شدن به فصل زمستان نیز با خشکسالی مواجه هستند.
 
دنیا چه می کند؟:
 
هنگامی که طالبان در ماه اکتبر  قدرت را به دست گرفت، دولت‌ های جهان دسترسی افغانستان به کمک‌ های مالی بین‌ المللی را مسدود کردند و تقریباً ١٠ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی افغانستان را که در خارج از کشور نگهداری می‌ شد، به انسداد درآوردند تا از دسترسی اسلام گرایان تندرو به این پول جلوگیری کنند.
 
این امر منجر به فروپاشی در امور مالی عمومی شد و بسیاری از کارگران حقوقی دریافت نکردند و این امر  فشار بر سیستم بانکی کشور را افزایش داد.
 
جامعه جهانی هنوز این گروه شبه نظامی را به عنوان حاکمان واقعی افغانستان به رسمیت نشناخته است.
 
پاکستان پنجشنبه میزبان نشستی در اسلام آباد با حضور نمایندگان چین، روسیه و ایالات متحده برای گفتگو در مورد وضعیت افغانستان بود.
 
به گفته وزارت خارجه ایالات متحده، مقامات چهار کشور همچنین در حاشیه با نمایندگان ارشد طالبان دیدار کردند.
 
عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفت که پاکستان اقلام غذایی ضروری، تجهیزات پزشکی و نیز پناهگاه‌ های زمستانی را برای کمک به افغان‌ ها ارسال می کند. 
 
وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا تعهد اجتماعی خود  برای جلوگیری از یک بحران انسانی در افغانستان انجام دهند.
 
الدرداری گفت که جامعه بین‌الملل قادر است، فعالیت‌ های زیادی در زمینه بشردوستانه و کمک به حفظ خدمات ضروری انجام دهد.
 
رساندن پول نقد به دست افغان‌ ها:
 
سازمان ملل ماه گذشته یک صندوق امانی ویژه راه‌ اندازی کرد تا  پول نقد به دست افغان‌ ها برسد.
 
آلمان به نوبه خود پیشتر متعهد شده بود که ۵٠ میلیون یورو (۵٧ میلیون دلار) کمک کند.
 
اما گزارش‌‌ ها حاکی از آن است که طالبان استفاده از ارزهای خارجی را در افغانستان ممنوع کرده است و این امر  می‌ تواند، اقتصاد این کشور را که در حال حاضر دچار مشکل شده است، مختل کند.