مانور هوایی مشترک امریکا و اسرائیل بر فراز منطقه و از جمله خلیج فارس

Israel-Jangandeh-1 rfi فارسی- ناصر اعتمادی: برای دومین بار در یک ماه گذشته در هشدار به تهران، جنگنده‌ های "اف-۱۵" اسرائیلی، ٢ بمب‌ افکن آمریکایی "بی-١"، و یک هواپیمای سوخت گیری ارتش آمریکا را در آسمان منطقه، از جمله بر فراز خلیج فارس همراهی کردند. بمب‌ افکن‌های "بی-١"، قادر به پرتاب بمب‌ های بونکر شکن و تأسیسات زیرزمینی هستند.
 
ارتش اسرائیل در بیانیه‌ ای که به این مناسبت منتشر کرد، از این پرواز مشترک، به عنوان همکاری مداوم ٢ کشور یاد نمود و آن را برای تأمین امنیت اسرائیل و خاورمیانه حیاتی خواند.
 
همزمان با این اقدام، نیروهای دریایی آمریکا، اسرائیل، امارات و بحرین نیز، دیروز پنجشنبه یازدهم نوامبر، در هشداری ضمنی به ایران، یک رزمایش مشترک دریایی در دریای سرخ را آغاز کردند.
 
در اواخر اکتبر گذشته، جنگنده‌ های "اف-۱۵" اسرائیل، یک بمب افکن "بی ١ بی" ارتش آمریکا را به سمت خلیج فارس همراهی کردند.
 
"تایمز اسرائیل" با استناد به برخی اطلاعات نوشت که نیروی هوایی اسرائیل در نظر دارد که در ماه‌ های آینده، بمباران تأسیسات اتمی ایران را شبیه‌ سازی کند و برخی وجوه طرح حملۀ نیروی هوایی اسرائیل، بزودی قابل اجرا خواهند بود.
 
در این حال، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در یک سخنرانی در  پنجمین نشست سالانۀ رسانه های مسیحی، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان محرک ترور و تهدید علیه اسرائیل و سایر کشورها یاد کرد و افزود : در حالی که جهان سرگرم نبرد علیه دشمنی نامرئی به نام "کووید-١٩" است، اسرائیل با دشمنی بسیار مرئی به نام اسلام افراطی در کل خاورمیانه در نبرد است. او منشاء اصلی این تهدید و "ترور" را حکومت اسلامی ایران خواند که به گفتۀ بنت می‌ کوشدT اسرائیل را نابود و جهان را وارد دوره‌ ای تاریک کند. نفتالی بنت در عین حال گفت که اسرائیل با اتکاء به توافقات ابراهیمT وارد دورۀ کاملاً نوینی شده است.
 
اسرائیل و آمریکا هشدار داده‌ اند که در صورت امتناع تهران از توافق بر سر برنامۀ اتمی‌ اش، از گزینۀ نظامی برای متوقف کردن برنامۀ اتمی ایران استفاده خواهند کرد.

در این رابطه