مقام ارشد کاخ سفید: گفتگوی مجازی روسای جمهور آمریکا و چین فرصت خوبی برای تبادل نظر در باره ایران بود

biden jinpingبه گفته مشاور امنیت ملی آمریکا، جو بایدن و شی جین‌پینگ، سران آمریکا و چین، در کنفرانس ویدئویی خود به موضوع ایران پرداختند که چگونه می‌توانند یکپارچه در قبال ایران وارد مذاکره شوند و زمینه بازگشت به برجام را فراهم کنند.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران دو کشور آمریکا و چین در کنفرانس ویدئویی سه ساعته خود از جمله بر سر ایران، افغانستان و کره شمالی نیز به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند.

یک دستیار ارشد کاخ سفید نیز گفت که دیدار جو بایدن با شی جین‌پینگ فرصت خوبی برای دو طرف برای مقایسه نقطه نظرات درباره ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بایدن و شی جین‌پینگ در این ملاقات مجازی بر سر هماهنگی نقطه نظرات خود در آستانه مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی و به طور غیرمستقیم با ایالات متحده با هدف بازگشت به توافق برجام گفت‌وگو کردند.

در این نشست که روز ۲۹ نوامبر (۸ آذر) در وین برگزار خواهد شد، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی با امضاکنندگان برجام، بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و به طور غیرمستقیم با آمریکا وارد مذاکره خواهد شد.

مقامات کشورهای غربی تأکید کرده‌اند که این مذاکرات باید دنباله نتایج آخرین نشست باشد که در ششمین دور خود در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱ برگزار شد. در پی آن به دنبال انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران این مذاکرات متوقف شد و مقامات جمهوری اسلامی در از سر گیری آن تعلل کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن در رابطه با گفت‌وگوهای رهبران آمریکا و چین گفت: «رؤسای جمهوری دو کشور این فرصت گفت‌وگو را یافتند که چگونه می‌توانند در آستانه این نشست (۲۹ نوامبر) به طور متحد عمل کنند تا مسیر بازگشت به توافق‌نامه (برجام) هموار گردد.»

رهبری چین در حالی که خواستار احیای برجام است، آمریکا را متهم به ترک برجام می‌کند و می‌کوشد با دور زدن تحریم‌های آمریکا به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

احتمال سفر گروسی به ایران

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۲۴ آبان اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "به زودی" به ایران سفر خواهد کرد. به گفته خطیب‌زاده، ایران از گروسی دعوت کرده و منتظر پاسخ اوست.

روز جمعه ۲۱ آبان، خبرگزاری رویترز نوشت گروسی تماس نگرفتن دولت رییسی با او برای مذاکره درباره چند موضوع مهم را "تعجب برانگیز" دانسته است.

به گزارش رویترز، گروسی امیدوار بود که پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۲۲ نوامبر (اول آذر) بتواند با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کند اما از او دعوتی برای این سفر صورت نگرفته است.

حال به گفته سعید خطیب‌زاده، ایران از مدیرکل آژانس دعوت کرده و منتظر اعلام تاریخ این سفر از جانب اوست. سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است، گروسی در این سفر با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز دیدار خواهد کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سوم نوامبر در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرده بود، آژانس از ماه فوریه تاکنون قادر به دسترسی به اطلاعات و تصاویر دوربین‌های نصب‌شده برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران یا مونیتورهای آنلاین غنی‌سازی و مهرهای الکترونیکی برای جلوگیری از دستکاری اطلاعات نیست.

منبع: دویچه وله