سفر گروسی به ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای

geroosi

دویچه وله: رافائل گروسی هفته آینده به تهران می‌رود تا با وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت‌وگو کند. این سفر در آستانه ‌آغاز مذاکرات اتمی در وین انجام می‌شود. او پیشتر نسبت به عدم همکاری ایران ابراز نگرانی کرده بود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه (۲۶ آبان) به خبرگزاری فارس گفت که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه هفته‌ ‌آینده (اول آذر) به ایران سفر می‌کند. قرار است گروسی یک روز بعد، با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تهران دیدار و گفتگو داشته باشد.

این سفر به گفته کمالوندی "در راستای همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" انجام می‌شود. گروسی در ماه‌های اخیر نسبت به عدم همکاری دولت ایران با آژانس به شدت ابراز نگرانی کرده و گفته بود امیدوار است بتواند با مقام‌های ایران پیش از نشست بعدی شورای حکام در ۲۲ نوامبر (اول آذر) دیدار کند.

جمهوری اسلامی از آذر ماه ۹۹ برای فعالیت‌های نظارتی بازرسان آژانس محدودیت‌هایی قائل شد و از اسفند ماه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به حال تعلیق درآورد. یکی از این محدودیت‌ها، جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به داده‌های دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای ایران بود که رفع آن به موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین در یک دوره زمانی مشخص موکول شده بود.

آخرین سفر گروسی به تهران در ماه سپتامبر بود. او در این سفر با محمد اسلامی دیدار کرد و گفت که با او "بحث‌های فنی" داشته است. سفر آتی گروسی در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین در روز ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) انجام می‌شود؛ مذاکراتی که از ژوئن سال جاری متوقف شده است.

هدف از این گفت‌وگوها بازگشن به توافقی است که در سال ۲۰۱۵ میان ایران و کشورهای۵+۱ منعقد شد. قرار بود تحریم‌ها علیه این کشور در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای برداشته شود.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به طور یکجانبه از این توافق خارج شد. مذاکرات برای احیای توافق پس از یک وقفه طولانی بالاخره در اوایل سال جاری از سرگرفته شد اما با روی کار آمدن رئیسی این مذاکرات بار دیگر متوقف شد.

ابراهیم رئیسی، روز سه‌شنبه (۲۵ آبان) در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود گفت که ایران در مورد مذاکرات هسته ای "کاملا جدی" است. مذاکرات وین با حضور طرف های باقی مانده در برجام یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه برگزار می شود. ایالات متحده به طور غیرمستقیم در مذاکرات شرکت دارد.