بیانیۀ مشترک شورای همکاری خلیج فارس و امریکا/ برنامه هسته ای در ایران بدون کاربرد غیرنظامی

Hasteii دویچه وله فارسی: آمریکا و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند، با برنامه هسته‌ای، موشکی و پهپادهای خود منطقه را با بی‌ ثباتی و بحران روبرو می‌کند. آنها از ایران خواستند از مذاکرات وین برای کاهش تنش استفاده کند.
 
به دنبال برگزاری نشست مشترک نمایندگان آمریکا و گروه کاری شورای همکاری خلیج فارس درباره ایران، این کشورها روز چهارشنبه (۲۶ آبان) بیانیه مشترکی منتشر کردند که در آن از جمهوری اسلای خواسته شده از فرصت بدست‌ آمده برای از سرگیری مذاکرات برجام استفاده و از بروز "مناقشه و بحران" جلوگیری کند.
 
این نشست در عربستان سعودی و با حضور نمایندگان آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، بحرین، عمان و کویت برگزار شد. در بیانیه مشترک آمده است: «ایران گام هایی برداشته که هیچ کاربرد غیرنظامی ندارد، اما برای یک برنامه هسته ای نظامی اهمیت دارد.»
 
بیانیه همچنین از ایران می‌خواهد از فرصتی که با از سرگیری مذاکرات بر سر احیای برجام به وجود آمده برای کاهش تنش در منطقه استفاده کند. مذاکرات احیای برجام پس از یک وقفه طولانی روز هشتم آذرماه در وین آغاز خواهد شد و آمریکا به صورت غیر مستقیم در آن حضور دارد.
 
خبرگزاری ایسنا به نقل از المیادین نوشته است که آمریکا و شورای همکاری خلیچ فارس در بیانیه مشترک خود تأکید کرده‌اند که "ایران جایگزین بهتری نسبت به ادامه تشدید تنش دارد و می‌تواند به ایجاد منطقه‌ ای امن‌ تر کمک کند".

در این رابطه