محمد الخفاجی: ایران همۀ خواسته‌ های عراق را رد کرد/ کوتاهی طرف عراقی در مورد پیشنهاد مهار سیلابی در ایران

khoozesan seyl سایت عراقی میدل ایست نیوز: وزیر کشاورزی عراق هشدار داد که به علت اینکه در بخش‌ های بزرگی از زمین‌ های کشاورزی غیر قابل کشت شده، شاهد مهاجرت کشاورزان به شهرها هستیم.
 
محمد الخفاجی، وزیر کشاورزی عراق در مصاحبه‌ ای تلویزیونی گفت که حدود ٩٠ درصد زمین‌ های کشاورزی استان دیالی در مجاورت ایران به علت کمبود آب، غیر قابل کشت شده است.
 
او گفت که به ایران سفر کرده و ایران هم با مشکل کم‌ آبی روبروست، اما مناطق بدره، خانقین و مندلی برخوردار از سیلاب های زمستانی است که حتی به میسان و واسط هم می رسد.
 
وی افزود که ایران پیشنهاد ساخت سدهایی در خاک خود برای مهار سیلاب‌ هایی که به عراق می‌ آید را داده بود، اما طرف عراقی در این باره کوتاهی کرد.
 
الخفاجی افزود که ایران همه خواسته‌ های عراق را رد کرد، چون مذاکره‌ کنندۀ عراقی ضعیف بود و تأکید کرد که مذاکره‌ کننده باید دربارۀ همۀ مسائل سیاسی و امنیتی و بازرگانی مذاکره کند، بخصوص که عراق میلیاردها دلار از ایران واردات دارد و البته نباید روابط را با کشورهای همسایه تیره کرد.
 
وزیر کشاورزی عراق گفت که در مورد ترکیه هم که ٩٠ درصد آب عراق از آن تأمین می‌ شود، همین مسئله هست و مذاکره‌ کنندۀ عراقی ضعیف عمل می‌ کند و مسائل تجاری و سیاسی را به میان نمی‌ آورد.
 
وی تأکید کرد که بخش بزرگی از مشکل هم از خود عراق است که فقط از ۵ درصد فناوری‌ های نوین آبیاری، از جمله از آبیاری قطره‌ ای استفاده می‌ کند، در حالی که در ترکیه این نسبت ۹۰ درصد است.
 
او گفت که در سال ۲۰۲۰، حدود ۱.۵ میلیون هکتار زیر کشت رفت، اما امسال فقط ۷۵ هزار هکتار زیر کشت رفته و این باعث مهاجرت کشاورزان از روستا ها به شهرها می‌ شود.
 
وزیر کشاورزی عراق همچنین از توافق با عربستان برای ایجاد سیستم آبیاری پیشرفته خبر داد و گفت که کارخانه‌ ای به هزینه ۲۰۰ میلیون دلار در این باره در عراق ساخته خواهد شد.