۴۰۰ تن محصول زعفران در شرایط مناسب آب و هوایی/ فقر زعفران‌ کاران و رونق سوداگری و دلالی

zafaran رئیس شورای ملی زعفران گفت: چرا زعفران ما به نام‌ های دیگر صادرات می‌ شود و خود ما نمی‌ توانیم این کار را انجام دهیم.
 
محسن احتشام در گفتگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس  اظهارداشت: در زعفران همیشه بحث ارزش افزوده را داریم، ولی هنوز نتوانسته ایم مؤلفه‌ های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری را در آن پیاده کنیم.
 
وی افزود: حلقه‌های مفقود شده زیادی در بحث زعفران داریم و یکی از حلقه‌ های مهم بازیابی اجتماعی است، یعنی تعریف مفاهیم و برنامه‌هایی درخصوص تغییر نگرش اجتماعی و تغییر رفتار، شاهد هستیم کشورهایی که در این حوزه کار کرده اند امروز موفق‌ترین در تولید و صادرات محصول خود هستند.
 
رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: در تجارت زعفران باید سهم زعفران کار که نقش اصلی را در تولید دارد لحاظ شود. سال ۹۸ در شورای ملی زعفران طرح جهش تولید و صادرات ارائه شد ولی مورد تصویب قرار نگرفت آن هم زمانی که به دنبال ارزش افزوده  هستیم.
 
احتشام بیان کرد: اگر در آمد حاصل از زعفران‌ کاری به منطقه‌ ای که تولید می‌ شود بازگردد، دیگر این نواحی مناطق محروم نیستند،در حوزه کاشت، داشت و برداشت زعفران یک میلیون نفر در این چرخه کار می‌ کنند و بیش از ۳۰۰ ساعت کاری برای صادرات آن لازم است، در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار هکتار سطح زیر کشت زعفران در ایران داریم و در شرایط مناسب آب و هوایی تا ۴۰۰ تن محصول برداشت کرده‌ ایم.
 
وی افزود: با وجود قیمت بالای زعفران، اما متأسفانه زعفران ‌کاران ما در سطح فقر زندگی می‌ کنند و نرخ بیکاری در بین آن‌ ها زیاد است، لذا به دنبال کار در بخش‌ های دیگر می‌ روند.
 
رئیس شورای ملی زعفران تصریح کرد: چیزی که کشاورزان را زیاد آزار می‌دهد این است که بیشترین سود به جیب واسطه‌ ها می‌ رود که کمترین زحمت را می‌ کشند و از سویی صنعت زعفران در حال فروکش می‌ باشد، زیرا سوداگری و دلالی در حال رونق گرفتن است.
 
احتشام بیان کرد: زعفران‌ کاران تکیه گاهی از نظر مالی ندارند، اگر داشته باشند، زعفران خود را در موقع مناسب می‌ فروشند و آن را زودتر از موعد نمی‌ فروشند تا بازار نیز وضعیت مناسبی پیدا کند.
 
این صادر کنندۀ زعفران گفت: تولید زعفران اگر بخواهد به همین روش‌ های سنتی ادامه داشته باشد، دیگر مرقوم به صرفه نخواهد بود، تولید ۳.۵ کیلوگرم در هکتار بهره‌ وری پایینی است که باید در این خصوص کار علمی صورت گیرد، هم اکنون کشاورزی داریم که در چند هکتار ۴۰ کیلو زعفران تولید می‌ کند.
 
رئیس شورای ملی زعفران اظهار‌داشت: قاچاق و تقلب در زعفران یکی دیگر از مباحثی است که باید روی آن کار شود و در حال حاضر شاهد قاچاق پیاز زعفران به کشور افغانستان می‌ باشیم و باید بررسی کنیم که چرا زعفران ما به نام‌ های دیگر صادرات می‌ شود و خود ما نمی‌ توانیم این کار را انجام دهیم.
 
احتشام عنوان کرد: زعفران اگر به آن توجه شود، می‌ تواند نقش مهمی در توسعه مناطق زعفران خیز داشته باشد و زعفران منبع مستقیم و غیر مستقیم زندگی برای روستاهای ما است، اما عملکرد و کارکرد زعفران برای تولید کننده و روستائیان ما رضایت بخش نیست.
 
وی افزود: اقدامات خوبی در حوزه فرآوری زعفران در کشور در حال شکل‌گیری است و باید در این زمینه انتظار کمک بیشتری به مناطق زعفران‌ کار شود تا بتوانند نقش خود را بیشتر ایفا کنند.
 
رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: ۸۷ درصد زعفران ایران بدون نام و نشان در حال صادر شدن است، ۱۳  درصد با بسته بندی شرکت‌ های ایرانی صادر می‌ شود و باید در حوزه بازاریابی اقدامات جدی مانند کد محصول و قیمت‌ گذاری که ما به عنوان تولید کننده ۹۰ درصد زعفران جهان بتوانیم تعیین کننده باشیم، در کانال توزیع، ما تولیدکننده هستیم، اما توزیع کننده نیستیم، تبلیغات زعفران ایران ناشناخته است و هنوز برخی نمی‌ دانند ما تولیدکننده هستیم.
 
احتشام بیان داشت: طرح جامع زعفران در سال ۱۳۹۰ نوشته و تصویب شد، اما در مقام اجرا هیچ چیزی را اجرایی نکردند و مجدد سال ۹۸ طرح نوشته شد، اما باز هم مصوب و اجرایی نشد و در دولت  گذشته این طرح را کنار گذاشتند.