تا ۱۳ هزار مگاوات مصرف بیشتر از تولید برق در تابستان گذشته

bargh shabake مدیر عامل توانیر از برنامه ریزی گسترده وزارت نیرو برای جبران ناترازی تولید و مصرف برق خبر داد و گفت: این برنامه ها با هدف افزایش راندمان نیروگاه ها، کاهش تلفات و افزایش تولید برق حاصل از انرژی های تجدیدپذیر تدوین شده است.
 
به گزارش اقتصادآنلاین، محمد حسن متولی زاده در گفتگوی اختصاصی با اقتصادآنلاین با بیان این که صنعت برق در ایران پس از ٢ سال پی در پی خاموشی صفر، تابستان امسال دچار مشکلات و محدودیت هایی شد، خاطرنشان کرد: این محدودیت ها به دلیل خشکسالی و خارج شدن نیروگاه های برق آبی از مدار تولید، استخراج غیرمجاز رمز ارز، افزایش شدید مصرف برق در پیک به دلیل گرمای طاقت فرسا و...  به وجود آمد.
 
مدیرعامل توانیر با اشاره به این که برای رفع چالش های موجود، برنامه ریزی شده است، افزود:  رشد مصرف برق در ایران بسیار بالاتر از متوسط رشد مصرف برق در دنیاست به طوری که  در طی ۱۰ سال اخیر این  رقم حدود ۵% بوده است، در تابستان سال جاری اوج مصرف برق از ۶۷ هزار مگاوات فراتر رفت که در صورت ادامه روند قبلی، تا ۴ سال اینده به ۸۳ هزار مگاوات خواهد رسید.
 
متولی زاده پایین ترین نرخ فروش برق در ایران در مقایسه، سایر کشورهای دنیا را دلیل اصلی رشد بی‌ رویه مصرف در کشور عنوان کرد و گفت:  این موضوع موجب ناترازی شدید درآمد و هزینه و ایجاد بدهی انباشته‌ چند هزار میلیاردی برای برای صنعت برق شده است .
 
وی خاطرنشان کرد: این بدهی انباشته و ناترازی در نرخ تمام شده و با قیمت تکلیفی برق، باعث ایجاد فاصله ای به میزان ۱۳ هزار مگاوات در تابستان امسال میان تولید و مصرف شد.
 
مدیرعامل توانیر همچنین گفت: به منظور جبران این کسری و تعادل بخشی به عرضه و تقاضا برنامه ریزی شده است که افزایش ۳۵ هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه ها در طی ۴ سال آینده، کاهش ۱۰ هزار مگاواتی نیاز مصرف از طریق اجرای طرح های بهینه سازی مصرف و بکارگیری وسایل اندازه‌گیری هوشمند و کنترل پذیر کردن مشترکان از جمله مهمترین این اقدامات است.
 
وی همچنین افزایش راندمان تولید برق نیروگاه حرارتی و کاهش تلفات شبکه برق را از جمله اهداف اصلی طرح های برنامه ریزی شده برای جبران ناترازی تولید و مصرف عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: افزایش ۱۲ برابری نیروگاه‌ های تجدیدپذیر  از دیگر اهداف اجرایی این برنامه ها به شمار می رود به طوری که براساس برنامه ریزی صورت گرفته ظرفیت نصب شده نیروگاه های تجدید پذیر کشور در طی ۴ سال آینده از ۱۰ هزار مگاوات فراتر خواهد رفت.