یک‌ سوم شدن میزان ورودی آب به زاینده رود/ هر بارگذاری آبی در فلات مرکزی، باعث خسران کل کشور

Zaiandehroud-1 نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر تونل کوهرنگ خشک شده و میزان ورودی آب آن به یک‌سوم رسیده است.
 
به گزارش خبرنگار مهر، احمد راستینه، نماینده شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی صبح جمعه در جلسه با شورای شهر اصفهان، اظهار داشت: تا زمانی که به فهم مشترکی مسائل مشترک دو استان نرسیم، نمی‌ توان راه حلی ارائه داد. حس بی‌ عدالتی در مردم بدترین عارضه عمومی است. حدود دو ماه پیش خدمت مردم شرق اصفهان بودیم و در آنجا کامل توضیح دادم که میزان ورودی آب از چهارمحال پشت سد زاینده‌ رود چقدر است و برداشت آب زاینده‌ رود در چهارمحال چقدر است.
 
وی افزود: تا دهه‌ های گذشته ۷ متر برف در کوهرنگ می‌نشست، اما سال گذشته تنها ۴۵ سانت برف بر زمین نشست. در حال حاضر تونل کوهرنگ خشک شده و میزان ورودی آب آن حداقل به یک‌ سوم رسیده است. باید حق آبه محیط زیست داد، تا مشکلات زیست‌ محیطی حل شوند، با انتقال آب و موضوعات این چنینی مشکل فرونشست حل نمی‌شود.
 
نماینده مردم شهرکرد در مجلس تأکید کرد: شورای اسلامی شهر اصفهان وظیفه دارد، ببیند چه اتفاقی بر سر آب اصفهان رخ می‌ دهد. وضعیت فرونشست در اصفهان واقعاً نگران کننده است و وزارت نیرو نیز باید پای کار بیاید. باید برای محیط زیست و آب خوان‌ ها احترام قائل شویم.
 
راستینه گفت: بارگذاری‌ ها در فلات مرکزی ایران از ساخت مسکن تا توسعه صنایع دیگر تاب نخواهند آورد. هر بارگذاری جدید که نیاز به آب داشته باشد، در فلات مرکزی ایران، باعث خسران کل کشور می‌ شود.