نماینده ویژه آمریکادرامور ایران: "آمریکا ناظر منفعل تجهیز ایران به جنگ‌افزار هسته ای نخواهد بود"

malley robertرابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرده که این کشور در برابر ادامه فعالیت‌های اتمی ایران ساکت نمی‌نشیند. آمریکا از ایران درخواست کرده با رویکردی مثبت به مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین بازگردد.

رابرت مالی، رئیس دفتر ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در گفت‌وگویی با رادیوی "نشنال پابلیک" به مواضع این کشور در قبال مناقشه هسته‌ای با جمهوری اسلامی پرداخته است.

متن این مصاحبه در آستانه برگزاری دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین منتشر شده است. مذاکرات کمیسیون مشترک برجام قرار است روز ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) پس از گذشت بیش از شش ماه وقفه ادامه یابد.

رابرت مالی در این مصاحبه گفته است: «اگر آن‌ها بسیار نزدیک شوند [به تجهیز خود به جنگ‌افزار هسته‌ای] آنقدر نزدیک که احساس آسودگی کنند، آنگاه بدیهی است که ما منفعل نخواهیم ماند.»

اظهارات رابرت مالی هم‌زمان با بازگشت رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سفرش به تهران منتشر شده است.

گروسی پس از دیدار و گفت‌وگو با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به خبرنگاران گفته بود که مذاکراتش با مقامات جمهوری اسلامی هیچ پیشرفتی به همراه نداشته است.

موضوع از جمله بر سر نظارت بر مجتمع "تسا"ی کرج است که در حوزه تحقیق و تولید سانتریفیوژهای پیشرفته فعالیت می‌کند. دوربین‌های آژانس پس از حمله ماه خرداد به این تاسیسات هنوز راه‌اندازی نشده‌اند.

این در حالی است که حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی از رسیدن به "یک توافق خوب" با مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد و نوشت ایران و آژانس در حال کار بر روی یک متن هستند و تنها نیاز به کار کردن روی "چند کلمه" است. او از نشست آتی ایران و آژانس که "به زودی برگزار خواهد شد" خبر داد.

رویکرد دولت بایدن

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پس از پیروزی در انتخابات از آمادگی دولت خود برای بازگشت به برجام سخن گفته بود. مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در همین رابطه با حضور غیرمستقیم آمریکا از اوایل سال جاری در وین آغاز شده بود.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به شش دور مذاکره در وین، نوشته به‌رغم تمایل بایدن به احیای برجام، مذاکرات آمریکا با جمهوری اسلامی تا کنون ناموفق بوده است.

رابرت مالی در مصاحبه یاد شده در همین ارتباط گفته بود: «ما آماده بازگشت به توافق هستیم و آماده‌ایم همه تحریم‌های مغایر با توافق هسته‌ای را لغو کنیم. حال اگر ایران هم مایل است به توافق باز گردد، این امکان برای آن‌ها فراهم است.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در عین حال گفته است: «اما اگر ایران بر آن نیست که به توافق بازگردد، اگر همان روشی را که الان در پیش گرفته ادامه دهد، در پیشبرد مذاکرات دیپلماتیک ناظر بر مناقشه هسته‌ای تعلل کند و مسیر خود را در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای دنبال کند، آنگاه ما نیز به فراخور آن اقدام خواهیم کرد.»

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشته است که جمهوری اسلامی خواستار لغو همه تحریم‌ها است. این در حالی است که دولت بایدن بر این باور است که تنها آن دسته از تحریم‌هایی لغو خواهند شد که مغایر توافق هسته‌ای هستند. یکی از این تحریم‌ها، تحریم نفتی جمهوری اسلامی است که از جمله کشورهای دیگر را از خرید نفت ایران منع می‌کند.

در حالی که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین لوید آستین، وزیر دفاع این کشور از باز بودن همه گزینه‌ها در ارتباط با مناقشه هسته‌ای سخن گفته‌اند، رابرت مالی در مصاحبه اخیر خود گزینه افزایش فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی را به عنوان راهکار مقابله با این کشور مطرح کرده است.

منبع: دویچه وله


در این رابطه