ورشکستگی آبی/ تخریب عمدی حوضچه‌ های ۳۲۷ و ۳۳۰ با لودر در مسیر خط لولۀ انتقال آب به استان یزد

Khat-Louleh Ab-1 رادیو فردا: در پی تنش‌ آبی در مناطق مرکزی ایران، گزارش‌ ها حاکی از تخریب عمدی خط لوله انتقال آب به استان یزد در روز جمعه، پنجم آذرماه، است.
 
ویدئو هایی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌ دهند، شماری از کشاورزان اصفهانی با لودر خط لوله انتقال آب به یزد را شکسته و جریان انتقال آب به یزد را قطع می‌کنند.
 
رادیو فردا قادر به تأیید مستقل این رخداد نیست.
 
این چندمین بار طی ماه‌ های اخیر است که خبر «تخریب» این خط لوله در رسانه‌ های ایران منتشر می‌ شود.
 
محمد مهدی جوادیان‌ زاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، روز جمعه ضمن تایید این خبر به خبرگزاری مهر گفت که حوضچه‌های ۳۲۷ و ۳۳۰ «با لودر تخریب شده و آب انتقالی به یزد بر اثر این اتفاق در حال حاضر قطع است».
 
آقای جوادیان‌ زاده حجم خسارات وارده را «زیاد» اعلام کرده و گفته است که در حال حاضر اصلاح حوضچه‌ ها در حال انجام است.
 
خبر تخریب لوله‌ های انتقال آب به یزد یک روز پس از آن منتشر می‌ شود که محل تجمع کشاورزان اصفهانی در پی حمله نیروهای امنیتی به آتش کشیده شد و چند ساعت پس از این اقدام شهرداری اصفهان از «پاک‌ سازی» بستر زاینده‌ رود از بقایای اعمال خشونت علیه کشاورزان معترض خبر داد.
 
در همین حال در پی فراخوانی که گفته می‌ شود از سوی کشاورزان اصفهان در روزهای گذشته منتشر شده از مردم این شهر خواسته شده که در حمایت از آنها روز جمعه، ۵ آذر، ساعت ۹ صبح مقابل پل خواجو تجمع اعتراضی برگزار کنند.
 
کشاورزان شرق و غرب اصفهان از روز ۱۷ آبان‌ در اعتراض به بی‌ توجهی به خواسته‌ هایشان و بلاتکلیفی هر ساله برای کشت پاییزه در بستر خشکیده زاینده‌ رود و در جوار پل خواجو تجمعات اعتراضی برپا کردند و به تدریج سایر شهروندان نیز در حمایت از آن‌ ها به این تجمعات پیوستند.
 
از جمله در روز جمعه گذشته، ۲۸ آبان هزاران نفر از مردم شهر اصفهان با حضور در بستر خشک زاینده‌ رود خواستار جریان دائمی زاینده‌ رود و تالاب بین‌ المللی گاوخونی شدند.
 
در همین حال شماری از شهروندان استان چهارمحال و بختیاری نیز روز چهارشنبه، سوم آذر برای چندمین بار در اعتراض به طرح‌ های انتقال بین حوضه‌ ای آب، در شهرکرد تجمع کردند.
 
اعتراض‌ به مشکلات کم‌ آبی و خشکسالی در نقاط مختلف ایران از سال‌های گذشته آغاز شده است، اما این اعتراضات به‌صورت جدی و گسترده تیر امسال در شهرهای مختلف استان خوزستان صورت گرفت و بر اساس گزارش‌ های سازمان‌ های بین‌المللی حقوق بشر دست کم ۹ نفر در این اعتراضات کشته شدند.
 
عیسی کلانتری، رئیس سابق سازمان محیط زیست ایران اردیبهشت امسال با اشاره به گسترش بحران منابع آب در ایران گفته بود: «جنگ آب بین استان‌ ها شروع شده» و این جنگ «از استان به استان در حال رسیدن از روستا به روستا است».
 
آقای کلانتری همچنین از استان‌ های «اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان» به عنوان مناطقی نام برده بود که جنگ آب دارند.
 
در ماه‌ های اخیر برخی مسئولان دولت ایران با اعلام کاهش بارندگی در سال ۹۹ و تداوم این وضعیت در سال جاری، درباره خشکسالی هشدار داده بودند.
 
پیش از این نیز مصطفی فدایی‌ فرد، عضو کمیته ملی سدهای بزرگ ایران نیز گفته بود که ایران از بحران آب عبور کرده‌ و به «ورشکستگی آبی» رسیده‌ و بخش مهم بحران‌ های موجود در ایران، ناشی از «سوء مدیریت» است.
 
***
 
قطع جریان آب انتقالی به یزد 
 
خبرگزاری مهر:  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد گفت: خط انتقال آب به یزد مورد تعرض قرار گرفت و جریان آب انتقالی دوباره قطع شد.
 
محمد مهدی جوادیان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی تعرض مجدد به تأسیسات خط اول انتقال آب یزد، جریان آب انتقالی دوباره قطع شد.
 
وی افزود: براساس گزارشات واصله و بررسی‌ های میدانی انجام شده در منطقه، مشخص شد حوضچه‌ های ۳۲۷ و ۳۳۰ با لودر تخریب شده و حجم خسارات زیادی را بوجود آورده است و آب انتقالی بر اثر این اتفاق در حال حاضر قطع است.
 
جوادیان زاده عنوان کرد: هم اکنون اکیپ‌ های امدادی در حال اصلاح حوضچه‌ ها هستند.