پیش‌ بینی تولید تا ۱۳ میلیون تن گندم/ ۲ میلیون هکتار اراضی آبی - بارندگی به اندازۀ امسال؟

Gandom-1 رئیس بنیاد ملی توانمند سازی گندمکاران ایران خاطر نشان کرد: قیمت خرید تضمینی گندم ۷۵۰۰ تومان اعلام شده است که این نرخ نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافت. البته این امکان وجود دارد که با توجه به تورم حاکم در کشور، در این نرخ تجدید نظر صورت بگیرد.
 
علیقلی ایمانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به فاکتورهای تعیین نرخ تضمینی گندم، گفت: نرخ تضمینی خرید گندم باید پیش از آغاز سال زراعی، مشخص و ابلاغ شود. فاکتورهای که با توجه به آن نرخ خرید گندم مشخص می‌ شوند عبارت است از احتساب هزینه‌ های تولید، به اضافۀ سود معقول برای کشاورز، محاسبۀ تورم، و میزان واردات گندم.
 
وی با اشاره به اعضای شورای قیمت‌ گذاری بیان کرد: در این شورا، وزیر جهاد کشاورزی، یک نفر از سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی، وزیر اقتصاد، یک عضو از بنیاد ملی گندم‌ کاران، رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس اتحادیه تعاونی روستایی، و  ۲ کشاورز نخبه به انتخاب وزیر، حضور دارند.  
 
عضو شورای قیمت گذاری گندم، ادامه داد: سود معقول برای کشاورز بین ۱۵ تا ۲۰ درصد در نظر گرفته می‌ شود، که معمولاً ۲۰ درصد، یعنی سود بالا محاسبه می‌ شود.
 
این فعال اقتصادی با اشاره به تجدید نظر در قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: این امکان وجود دارد که نرخ خرید تضمینی گندم با توجه به تورم موجود بازنگری شود. در حال حاضر نرخ ۷۵۰۰ تومان مصوب شده است و کشاورزان بر پایۀ همین قیمت، تولید را انجام می‌ دهند.
 
این فعال اقتصادی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی خرید گندم، افزود: سال زراعی ۹۸ قیمت خرید گندم ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد و گندم از کیلویی ۲۵۰۰ تومان به ۵٠٠٠ تومان شد.
 
وی با بیان اینکه نزدیک به ۴ میلیون هکتار از اراضی زیر کشت گندم رفته اند، تصریح کرد: در مناطق سردسیری و معتدل، گندم زیرکشت رفته است و کم‌ کم کشت در مناطق جنوبی هم آغاز شده است. امیدواریم بتوانیم سطح زیر کشت گندم را به ۶ میلیون هکتار برسانیم تا بتوانیم گندم مورد نیاز کشور را تهیه و تأمین کنیم.
 
ایمانی بارندگی در سال جاری را مناسب عنوان کرد و افزود: کشت گندم در سال جاری مناسب است و امید داریم که بتوانیم به خودکفایی در این زمینه برسیم و سال آینده دیگر نیازی به واردات گندم نداشته باشیم.
 
این فعال اقتصادی با اشاره به اقدام وزارت جهاد کشاورزی در زمینۀ کشت قراردادی، تصریح کرد: وزارتخانه‌ نهاده‌ های تولید را در اختیار کشاورزان قرار می‌ دهد و پول آن را سر محصول، یعنی زمان تحویل گندم از کشاورز دریافت می‌ کند. باید بگویم که این مسئله انگیزۀ تولید را برای کشاورزان دو چندان کرده است.
 
وی با بیان اینکه ۲ میلیون [هکتار] اراضی آبی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: اگر بتوانیم عملکردهای خود را با توجه به نهادهای وزارت جهاد ارتقا بدهیم، بدون تردید می‌ توانیم در ۲ میلیون هکتار، ۱۰ میلیون تن گندم برداشت کنیم. علاوه بر این ۴ میلیون هکتار کشت دیمی در کشور وجود دارد که این کشت وابستگی به نزولات جوی دارد و از آنجایی‌که بارندگی امسال مناسب است، پیش‌ بینی می‌کنیم تولید ۱۳ میلیون تن گندم دور از دسترس نخواهد بود.

در این رابطه