سخنگوی کاخ سفید: دولت بایدن رویکرد سیاسی در قبال ایران در پیش‌گرفته است

psaki janeسخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت دولت بایدن به "رویکرد دیپلماتیک" در قبال ایران ادامه خواهد داد. همزمان ۲۵ سناتور جمهوری‌خواه در نامه به بایدن درباره لغو تحریم‌های ایران بدون موافقت کنگره هشدار داده‌اند.

جن پساکی، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) در کنفرانس مطبوعاتی به پرسش خبرنگاران درباره "مثبت بودن دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین" که دیپلمات‌های اروپایی مطرح کردند و همچنین "جدی بودن ایران" در مذاکرات پاسخ داد. او گفت: «ارزیابی این موضوع برای ما دشوار است. بنابراین، قصد ندارم از اینجا چنین کاری کنم. گزارش‌ها و ایده‌های زیادی وجود دارند که درباره آنها مذاکره می‌شود اما ما قرار نیست به طور علنی مذاکره کنیم.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه تاکید کرد که تمرکز آمریکا بر بازگشت دوجانبه به پایبندی به برجام است و این بهترین گزینه موجود است.

جن پساکی همچنین افزود آمریکا مسیری دیپلماتیک را در پیش گرفته و این آن چیزی است که رابرت مالی و دیگران نیز در حال پیش پردن آن هستند.

نامه ۲۵ سناتور به بایدن: لغو تحریم‌ها در اختیار کنگره است

در داخل آمریکا موضوع بازگشت این کشور به برجام و لغو تحریم‌های ایران به بحثی داغ میان جمهوری‌خواهان دامن زده است.

۲۵ نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا یادآور شدند که تصمیم‌گیری درباره لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در اختیار کنگره است.

روز قبل نیز سناتور جمهوری‌خواه تام کاتن یکی از منتقدان اصلی برجام با انتشار توییتی با اشاره به آغاز دور هفتم احیای توافق اتمی با ایران نوشت، جو بایدن، رئيس‌جمهور آمریکا "تیمی را برای تسلیم آمریکا به آیت‌الله‌ها به وین فرستاده است."

دور هفتم مذاکرات توافق هسته‌ای برجام در وین پس از پنج ماه وقفه با ایران روز دوشنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) با حضور اعضای گروه ۴+۱ و اتحادیه اروپا و همچنین هیأتی از ایران به ریاست علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه، در شهروین از سر گرفته شد و ادامه دارد.

راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز به طور غیرمستقیم در مذاکرات احیای برجام شرکت می‌کند.

مذاکرات احیای برجام در وین خرداد ماه امسال در پی انتخاب ابراهیم رئیسی در مقام ریاست‌جمهوری متوقف شده بود.

منبه:دویچه وله


در این رابطه