آژانس بین المللی انرژی اتمی بازرسی از تاسیسات فردو را افزایش می دهد

iaea iranخبرگزاری رویترز می‌گوید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که این خبرگزاری نسخه‌ای از آن را دیده گفته است که قصد دارد بازرسی‌های خود از تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم را افزایش دهد.

آژانس می‌گوید ایران موافقت کرده که فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت آژانس در تاسیسات فردو افزایش یابد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این آژانس می‌گوید ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات فردو آغاز کرده است.

این آژانس می‌افزاید به رایزنی‌های خود با ایران در مورد ترتیبات عملی برای تسهیل اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی در فردو ادامه خواهد داد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و ناظر بر اجرای بخش‌های فنی برجام بوده است.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین آغاز شده و وزارت امور خارجه ایران می‌گوید همه کشورهای شرکت‌کننده در این مذاکرات، "با آزمون استقلال و اراده سیاسی برای به انجام رساندن ماموریتشان" مواجه هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توییتی، اسرائیل را به "مسموم کردن" مذاکرات وین و "دمیدن در شیپور دروغ" متهم کرده و گفته است کشورهای شرکت کننده در مذاکرات به آنچه او خبرهای جعلی خوانده، "بی توجه" هستند.

پیش از آغاز مذاکرات، مقام‌های اسرائیل گفتند جمهوری اسلامی در صدد غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم است. اورانیوم با چنین خلوص بالایی در ساخت تسلیحات اتمی کاربرد دارد. ایران می‌گوید برنامه هسته‌ای این کشور برای مقاصد صلح آمیز است.

ایران انتظار دارد دولت جو بایدن تحریم‌های دوران دونالد ترامپ را برطرف کند و دوباره به توافق هسته‌ای برگردد اما ایالات متحده تاکید کرده ایران ابتدا باید به تمامی تعهدات خود بازگردد. دو کشور تاکید می‌کنند طرف مقابل باید در اجرای تعهدات برجامی پیش‌قدم شود.

ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است

منبع:بی بی سی


در این رابطه