میانگین تورم ۳.۵ درصدی قیمت‌ های جهانی/ رتبۀ تورم جهانی ۲۹ تهران با تورم ۴۲ درصدی

Gerani-1 اقتصادآنلاین- اکرم شعبانی: اختلالات زنجیره تأمین هزینه های زندگی را در سراسر جهان به صورت میانگین ۳.۵ درصد افزایش داده که در این بین تهران با افزایش ۴۲ درصدی و با ۵۰ پله صعود در رده‌ بندی گران ترین شهرهای جهان به رتبه ۲۹ رسیده است.
 
نام شهر تل آویو به زبان عبری از «سرزمین جدید قدیمی» رمانی رؤیایی که در سال ۱۹۰۲ توسط تئودور هرتزل بنیان‌ گذار صهیونیستم مدرن نوشته شد، گرفته شده است. پایتخت تجاری اسرائیل همچنان تاریخ و مدرنیته را در هم می‌ آمیزد. تابستان سال ۲۰۲۱، در حالی که متخصصان دارای ذیق وقت در حال سفارش غلاف‌ های قهوه بودند که با هواپیماهای بدون سرنشین تحویل داده می‌ شد، باستان شناسان در همان حوالی مشغول کشف یک دستگاه پرس شراب بیزانسی و سکه طلای قرن هفتمی بودند. هر دوی این اکتشافات ممکن است در شهری که اکنون با نام گران‌ ترین شهر جهان شناخته می‌ شود، مفید واقع شود.
 
به گزارش اکونومیست، بر اساس یافته‌ های آخرین نظرسنجی جهانی، هزینه‌ های زندگی از سوی واحد اطلاعات اکونومیست EIU، یک شکل [Shekel] (واحد پول اسرائیل) قوی و افزایش قیمت‌ های الکل، مواد غذایی و حمل و نقل تل آویو را با ۴ پله افزایش نسبت به سال گذشته، در صدر این فهرست قرار داده است. پاریس که در سال ۲۰۲۰ در کنار هنگ کنگ و زوریخ رتبه اول را در اختیار داشت، اکنون در کنار سنگاپور در رده دوم گران‌ ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. این نظرسنجی که قیمت‌ های بیش از ۲۰۰ محصول و خدمات را در ۱۷۳ شهر در سراسر جهان مقایسه می‌کند، عمدتاً توسط شرکت‌ ها برای مذاکره در مورد دستمزد مناسب به هنگام جابجایی کارکنان آنها مورد استفاده قرار می‌ گیرد، اما همزمان می‌ تواند روند قیمت‌ گذاری را در سطح محلی و جهانی نیز آشکار کند. 
 
مشکلات زنجیره تأمین ناشی از شیوع بیماری همه‌ گیر باعث افزایش قیمت کالاها در بسیاری از نقاط جهان شده است. در سپتامبر هزینه حمل یک کانتینر استاندارد ۴ برابر بیش از سال قبل شد. برخی از شهرها فشار بیشتری را متحمل شده‌اند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شد تا تهران در این رده‌ بندی با ۵۰ پله صعود به رتبه ۲۹ برسد. قیمت سبد کالاها و خدمات EIU در این کشور از نوامبر ۲۰۲۰ تاکنون ۴۲ درصد بر حسب ارز داخلی این کشور افزایش یافته است. اما این افزایش زیاد تحت تأثیر افزایش ۱۷۶۶درصدی در کاراکاس که تا حدی ناشی از کنترل قیمت‌ ها توسط دولت ونزوئلا بوده، قرار گرفت. حتی بدون احتساب تعداد معدودی از شهرهای با تورم بسیار بالا، داده‌ های EIU نشان می‌ دهد که میانگین قیمت‌ های جهانی نسبت به سال قبل ۳.۵ درصد بر حسب ارزهای داخلی، افزایش یافته؛ این در حالی است که این میزان در سال گذشته تنها ۱.۹ درصد بوده است.
 
قیمت‌ ها در همه کشورها افزایش نیافته است به عنوان مثال رم با افت ۱۶ پله‌ ای به رتبه ۴۸ رسیده که با کاهش شدید در رده پوشاک، بیشترین تنزل رتبه را تجربه کرده، چرا که حتی ایتالیایی‌ های شیک پوش، از لباس پوشیدن در دفاتر کار خود در خانه صرف نظر کردند و اکثر شهرهای آمریکا به لطف محرک‌ های دولتی که در طول همه‌ گیری به اقتصاد این کشور تزریق شده بود، در این رتبه بندی سقوط کرده‌ اند. (نیویورک همچنان پر هزینه‌ ترین شهر آمریکاست و در جایگاه ششم قرار دارد). اما تصویر کلی نشانگر اختلال و قیمت‌ های بالاتر است. زمانی که این بررسی در ماه‌ های آگوست و سپتامبر انجام شد، میانگین هزینه یک لیتر بنزین بدون سرب در تمام شهرها ۲۱ درصد بیشتر از یک سال قبل بود. افزایش شدید قیمت گاز طبیعی در اروپا و آسیا و صفوف مردم وحشت زده در مقابل پمپ‌ های بنزین در بریتانیا پس از این مطالعه اتفاق افتاد. اما به نظر نمی‌رسد این مناطق در رتبه بندی سال ۲۰۲۲ شرایط مناسبی داشته باشند.