تکذیب عذرخواهی احمد آذری قمی از علی خامنه ای توسط خانوادۀ او/ محسن کدیور: دو دست‌ خط عذرخواهی جعلی اند

Azari-Khamenei-1 سایت محسن کدیور: روابط عمومی دفتر حفظ و نشر آثار رهبری در پاسخ به نامه مؤسسات تاریخی درباره عذرخواهی مرحوم آذری قمی از رهبری (اطلاعیه مورخ ۹ آذر ۱۴۰۰) دو دست‌ خط عذرخواهی منسوب به آذری قمی را منتشر کرد، اولی سازگار با متنی که در کتاب محمدی ری شهری آمده بود و دیگری بخش آخر نامه مورخ ۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ که به تازگی رو شده است.
 
پاسخ دفتر رهبری به مؤسسات شش‌گانه دقیقا ناظر به اشکالاتی است که از سوی اینجانب درباره جعلی بودن نامه عذرخواهی ابراز شده بود. در سخنرانی نقد نمایش حکومتی عذرخواهی آذری (۲۸ آبان ۱۴۰۰) ورود رهبری را برای پاسخ‌ به اشکالات یادشده ضروری دانسته بودم. دو دست‌خط منتشره از سوی این دفتر نه تنها ابهامات و پرسشهای اعتبار نامه عذرخواهی را رفع نکرد، بلکه ادله و قرائن جعلی بودن آن و نیز دست‌خط جدید را به شرح زیر تقویت کرد:
 
اول. تفاوت تاریخ دو نسخه دست خط عذرخواهی ادعایی نخست (دفتر رهبری، مورخ ۱۳ خرداد ۱۳۷۵، ۱۴ محرم ۱۴۱۷) و (خبرگزاری فارس، مورخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۷۶، فاقد تاریخ قمری) از ادله جعلی بودن آن است. کلیه اشکالات درباره سربرگ، صندوق پستی، جای درج تاریخ زیر امضا، تعارض قطعی محتوای نامه عذرخواهی با کلیه مطالب چهار سال آخر آذری به جای خود باقی است. خط تاریخ این دست‌خط با خط متن آن یکی نیست!
 
دوم. یکی از ادله جعلی بودن دست‌ خط عذرخواهی دوم: «در نامه‌ ای که توسط آقای مسعودی تقدیم شد، جهت را سؤال کرده بودید، ایشان نمی‌ دانستند». در حالی که مسعودی خمینی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس می گوید: «[رهبری] چیزی نفرمودند. من عرض کردم که آقا شما فرمایشی ندارید؟ فرمودند که کاری ندارم».
 
سوم. اگر آذری عذرخواهی کرده بود، چرا در آبان ۱۳۷۶ به دستور رهبری محصور شد؟ چطور در زمان سخنرانی مشهور ۵ آذر ۱۳۷۶، رهبری یاد این دو عذرخواهی چند ماه قبل آذری نبود؟! بیانیه ها و نامه های انتقادی آذری قمی بعد از دو دست‌ خط ادعایی مذکور، به وضوح نشان می دهد، آذری قمی با نقد ساختاری مرجعیت و رهبری خامنه ای در حصر جان داد، و داغ عذرخواهی از رهبری را به دل مقام معظم گذاشت.
 
سخنرانی زنده [محسن کدیور] همراه با پرسش و پاسخ:
 
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰، ۴ دسامبر ۲۰۲۱
 
ساعت ۲۱ به وقت ایران و ۱۲:۳۰ به وقت شرق آمریکا،
 
به مدت دو ساعت،
 
این جلسه در کانال Youtube کدیور به‌ صورت زنده برگزار و به طور همزمان از کانال اینستاگرامی  @Mohsen.kadivar.official به صورت زنده Live Instagram  پخش خواهد شد.
 
لینک شرکت در جلسه:
 
 
***
 
تکذیب نامه عذر خواهی آذری قمی از علی خامنه ای توسط خانوادۀ او 
 
صفحه تلگرام سحام نیوز: اگر چنین نامه ای صحت دارد، چرا ایشان تا آخرین لحظات حیات و حتی در بستر بیماری در حصر قرار داشت؟
 
در پی انتشار نامه ای در برخی خبرگزاری‌ ها مبنی بر عذر خواهی مرحوم آیت الله آذری قمی بابت انتقاداتش به مقام رهبری و جمهوری اسلامی در دهه هفتاد، خانوادۀ آن مرحوم انتساب چنین نامه ای را به آیت الله رد کرد.
 
در این نامه آمده است:
 
در پی انتشار اخبار کذب و خلاف واقع در مورد آیت الله آذری قمی در روزنامه های کثیر الانتشار و خبرگزاری ها، مبنی بر اظهار پشیمانی و ندامت از مواضع شان در برابر رفتارهای حکومت، اعلام می نماییم که ایشان تا آخرین لحظه از حیات پر برکتشان، حتی یک لحظه از مواضع شان، نه عقب نشینی کرده اند، نه پشیمان شده اند.
 
از ده ها نکته قابل طرح کردن در این موضوع، فقط به یک نکته اشاره می نماییم که مطرح کردن عذرخواهی ایشان، نظام را در برابر افکار عمومی و تاریخ در مظان اتهامی بزرگ و بی سابقه قرار می دهد که فردی را که در هیچ دادگاه رسمی، قانونی و عادلانه محاکمه نشده و ظالمانه بر حصر یا به عبارت دقیق تر به زندان خانگی محکوم شده است، علی رغم اظهار ندامت و عذرخواهی با قساوت هم چنان در حصر نگه می دارد و حتی امکان ملاقات با ایشان را از اقوام و دوستان دریغ می کند و در مدت بستری بودن در بیمارستان و تحت درمان بودن نیز از فشار بر ایشان دست نمی کشد و این رفتار را تا آخرین لحظه حیات ایشان ادامه می دهد.
 
این بیانیه می افزاید:
 
ضمن تکذیب این خبر اعلام می نماییم، اتهام و دروغ بستن بر شخصی که در قید حیات نیست و امکان دفاع از خود را ندارد نشان بی تقوایی و بی عدالتی دست اندرکاران این سناریو می باشد.
 
لازم به ذکر است، برای انتشار این نامۀ جعلی، به کتاب جرعه ای از دریا نوشته آیت الله شبیری زنجانی استناد شده که طی تماس خانواده با ایشان فرمودند، من نامه را به چشم خود ندیدم و این مطلب را بعد از فوت آیت الله آذری، از آقای مسعودی شنیدم و نقل قول کردم.