کمبود شدید پرستار و مهاجرت ماهانه تا ٣٠٠ نفر از آنها و نکبت رژیم ناعادلانۀ ٣ پرداختی و ...

parastaran پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران: عضو سازمان نظام پرستاری و سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: با وجود کمبود بیش از ۱۰۰ هزار پرستار در کشور به علت بی توجهی به مشکلات پرستاران ماهانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ پرستار از کشور مهاجرت می کنند.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، عبدالله ثقفی روز جمعه همزمان با روز پرستار در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران افزود: پنجم جمادی الاول سالروز ولادت با سعادت پرستار تمام نیکی‌ ها و اسطوره‌ صبر و شکیبایی بزرگ پرستار کربلا حضرت زیبنب کبری ( س) را خدمت تمام مسلمانان و شیعیان جهان به خصوص به شما نمازگزاران تبریک و تهنیت عرض می کنم.
 
ثقفی ادامه داد: مبارک است که سالروز ولادت حضرت زینب (س) به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، لذا از این جایگاه مقدس و با تمام وجود در برابر بزرگی پرستاران پرتلاش، سخت کوش و مدافعان سلامت کشورمان سر تعظیم فرود آورده، و با ادای احترام به روح مطهر شهدای مدافع سلامت، این روز خجسته را به همۀ پرستاران و خانواده صبورشان تبریک و تهنیت می‌ گویم.
 
وی افزود: امیدوارم از سجایا و کرامت آن بانوی بزرگ، در پرستاران باشد تا در ناملایماتی‌ ها سنگ صبور بیماران بوده و با تمام افتخار و ایثار از بیماران مراقبت و پرستاری کنند.
 
نمایندۀ جامعه پرستاری در نماز جمعه تهران، بیان کرد: با توجه به وقت اندکی که در اختیار دارم، سخنان خود را در خصوص پرستار و هفتۀ پرستار در ۵ محور به طور خلاصه خدمت عزیزان ارائه می کنم. لازم به ذکر است پرستاری و مراقبت پرستاری در جوامع بشری از اهمیت ویژه برخوردار است و با خلقت انسان شروع و تا پایان هستی، کماکان ادامه دارد.
 
ثقفی ادامه داد: در خصوص پرستاری، بقراط به شاگردانش توصیه کرده بود، یا خود، امور پرستاری بیمارتان را بر عهده بگیرید، یا به مطمئن ترین فرد خود بسپارید، بررسی تاریخ ادیان الهی و اسلامی نشان می دهد که پرستاری از جایگاه ویژه‌ ای بر خوردار است، و بر اساس قصه‌ های قرآنی، اولین پیامبری که به مراقبت پرستاری همت گماشت، حضرت یوسف (ص) بود که در زندان مصر اقدام به پرستاری از بیماران می کرد.
 
وی ادامه داد: در صدر اسلام، کار پرستاری به مجروحان، توسط همسران پیامبر انجام می شد، در تعاریف پرستاری، تعاریف ارزشی از پرستاری داریم. حضرت امام در صحیفۀ نور می‌ فرماید؛ شغل پرستاری از شغل های بسیار شریفی است و آنچه انسان به وظایف شرعی خود عمل کند، عبادتی بر فراز عبادت های تراز اول است.
 
ثقفی گفت: مقام معظم رهبری در خصوص نقش پرستاری بیان می کند؛ نقش پرستاری و بیمار‌ داری در حفظ سلامت جامعه و بازگشت سلامت بیمار، نقش اول است و معادل با نقش یک پزشک است.
 
عضو سازمان نظام پرستاری اضافه کرد: در تعریف علمی پرستاری، تلاش برای ارتقاء سلامت و پیشگیری از بیماری، به عنوان تعریف پرستاری ذکر شده است. پرستاران کشور ما با قوام زیر ساخت علمی و با توانمندی‌ هایی که دارند، یکی از ارکان مهم نظام سلامت کشور، بشمار می روند.
 
آمارهای پرستاری:
 
وی گفت: حدود ۲۰۰ دانشکدۀ پرستاری در سراسر کشور، ۱۵۰۰ عضو هیئت علمی که بالای ۱۰۰ نفر از آنها استاد تمام و  پروفسور هستند. هم اکنون، در ۱۴ دانشکدۀ پرستاری، دکترای پرستاری پذیرش و تربیت می شود. ۶۰ هزار نفر دانشجوی پرستاری در حال تحصیل، و حدود ۲۵۰ هزار نفر پرستار، عضو جامعۀ پرستاری ایران هستند که ۲۲۵ هزار نفر آنها، عضو سازمان نظام پرستاری هستند.
 
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، افزود: همچنین ۱۴۷ هیئت مدیر نظام پرستاری، در سراسر کشور، بر فرآیندهای پرستاری نظارت می کنند.
 
ثقفی ادامه داد: حدود ۱۷۰۰ مرکز، هوم کر خدمات مراقبت در منزل را توسط پرستاران در کشور ارائه می دهند، و ۱۴۰ دانشکدۀ پرستاری کشور برای تربیت دانشجویان پرستاری در ۱۵ گرایش، فعال هستند.
 
وی گفت: همچنین ساختار نمونۀ معاونت پرستاری در وزارت بهداشت، نمادی از حاکمیت و عقلانیت پرستاری است. این معاونت، مسئولِ ارشد مراقبت های پرستاری و مراقبت های نظام سلامت برای برنامه ریزی، ساماندهی و کنترل است.
 
ثقفی افزود: سازمان نظام پرستاری کشور؛ به عنوان نمادی از اقتدار حرفه‌ ای، از سال ۱۳۸۱، توسط مجلس تصویب و هر ۴ سال با انتخابات آزاد، دوره‌ های جدید آن تشکیل می شود.
 
عضو سازمان نظام پرستاری ادامه داد: اکنون دورۀ پنجم سازمان نظام پرستاری در سراسر کشور فعالیت دارند که ۱۴۷ هیئت مدیره آن مشغول فعالیت هستند و به عنوان مدافع حقوق بیماران بر حفظ کیفیت و ارتقای کیفیت خدمات پرستاری نظارت دارند و مدافع حقوق پرستاران هستند. همچنین بورد [bord] تخصصی پرستاری به عنوان مغز متفکر حرفۀ پرستاری، با حضور تعدادی از فرهیختگان و دانشمندان پرستاری، در وزارت بهداشت فعالیت می کنند.
 
خدمات پرستاری در سطوح پیشگیری و توانبخشی مغفول مانده است:
 
ثقفی گفت: آنچه که امروز باید به به آن پرداخت شود؛ رویکرد و حیطه‌ های فعالیت پرستاری است. پرستاران بیشتر در حیطۀ درمان مشغول هستند. این موضوع با سیاست های ابلاغی کلانِ سلامتِ ابلاغیِ مقام معظم رهبری، مغایرت دارد. سطوح خدمات پرستاری در سه سطح پیشگیری، درمان و بازتوانی و توان بخشی است. که دو سطح پیشگیری و بازتوانی و توانبخشی، مغفول مانده است .
 
وی ادامه داد: سطوح پیشگیری با حضور پرستاران بهداشت درمان جامعه و با رویکرد پرستاری جامعه نگر؛ رویکرد دیگری به پرستاری می دهد که با حضور در عرصه‌ های اجتماعی و سلامت جامعه، کار مراقبت از بیماری های مزمن و صعب العلاج را انجام می دهند. با توجه به افزایش جمعیت سالمندی، این خدمات اهمیت زیادی دارند، زیرا طبق پیش بینی های انجام شده، سال ۱۴۲۰، حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور سالمندان خواهند بود که نیاز به مراقبت دارند.
 
نمایندۀ جامعۀ پرستاری گفت: ضرورت تغییر رویکرد جامعه به سمت هوم کر [home care- مراقبت در منزل] است. در حال حاضر ۱۷۰۰ مراکز هوم کر در کشور کار مراقبت در منزل را ارائه می دهند. ویژگی‌ های این مراکز فراگیری خدمات کیفی، ایمن، ارزان و پاسخگو بودن خدمات است. آنچه  مهم تلقی می شود، این است که سازمان های بیمه‌ ای برای حمایت از فعالیت های هوم کر باید حمایت های بیمه‌ ای خدمات پرستاری در منزل را تقویت کرده، تا بیماران مزمن، صعب العلاج و سکتۀ قلبی، بیماران دیالیزی، تنفسی و سالمندان، بتوانند از خدمات با کیفیت و ارزان هوم‌ کر، استفاده کند.
 
ثقفی ادامه داد: آنچه در حوزۀ پرستاری مهم تلقی می‌ شود، چالش های پیش رو، به عنوان موانع خدمتی به پرستاران است. با  شروع پاندومی کرونا، فشار سنگینی به پیکرۀ پرستاران [وارد آمده] و مشکلات زیادی برای آنان ایجاد شد.
 
۹ هزار جانباز کرونا در بین پرستاران:
 
وی گفت: بیش از ۱۵۰ شهید مدافع سلامت و ۹ هزار نفر دارای عارضه بیماری کرونا و ابتلای ۱۴۵ هزار پرستار به کرونا وجود دارد. اما متاسفانه با تمام ایثار و تلاش پرستاران و شهید شدن تعدادی از آنها، تاکنون مصادیق تأیید شهادت این عزیزان، توسط مسئولان زی ربط، مشخص نشده و در ابهام است و برای این موضوع باید چاره ای اندیشه شود.
 
کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور:
 
عضو سازمان نظام پرستاری، اضافه کرد: کمبود نیروی انسانی، اضافه کاری اجباری، نبود استخدام یا استخدام ناچیز، سبب شده است، نسبت پرستار به تخت از ۲.۵  به ٠.٨ یا ٠.٩ در کشور تقلیل یابد. با بررسی هر یک از رویکردهای سه گانه، یعنی نسبت پرستار به جمعیت، نسبت پرستار به پزشک و نسبت پرستار به تخت، حدود ۱۰۰ هزار نیروی پرستار برای خدمت، کم داریم.
 
مهاجرت ماهانه ۳۰۰ پرستار از کشور:
 
ثقفی گفت: مهمترین نقشی که سازمان های مربوطه دارند؛ استخدام نیروهای متقاضی کار در حوزۀ پرستاری است. نبود استخدام کافی در حوزۀ پرستاری، سبب مهاجرت ماهانۀ ۲۵۰ تا ۳۰۰ پرستار جوان به خارج کشور شده است، تنها در سال ۱۳۹۹، بیش از ۱۵۰۰ پرستار به خارج از کشور مهاجرت کردند.
 
وی ادامه داد: نظام پرداخت ناعادلانه، و عدم پرداخت فوق العادۀ خاص، یکی دیگر از چالش ها و موانع خدمتی پرستاران بشمار می رود. در واقع، نظام پرداختی نظام سلامت، ناعادلانه و استعمارگونه است که باید تجدید نظر شود.
 
نمایندۀ جامعۀ پرستاری، بیان کرد: عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که از سال ۱۳۸۶ به  تصویب رسیده است و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۹، مبنی بر اجرای قانون تعرفه گذاری، خدمات پرستاری متأسفانه همچنان، در هاله ای از ابهام است، یکی از مشکلات مهم جامعۀ پرستاری است.
 
موانع خدمت پرستاران:
 
ثقفی گفت: اجرای ناقص قانون ارتقای بهره‌ وری کارکنان مراکز بهداشتی و دانشگاه ها و اجرا نشدن این قانون در مراکز خصوصی تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح، توجه ناکافی به پرستاران بخش خصوصی و عدم اجرای قانون تعرفه گذاری و قانون ارتقای بهره‌ وری در سازمان ها، از موانع خدمتی بشمار می‌ روند.
 
وی ادامه داد: بلاتکلیفی و اجرایی نشدن قانون بازنشستگیِ پیش از موعدِ پرستاران و اجرا نشدن قانون مشاغل سخت و زیان آور برای پرستاری که مصوبِ مجلس شورای اسلامی است نیز، از جمله دیگر چالش های پرستاری بشمار می روند. 
 
سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در روز پرستار گفت: ٢ مطالبۀ مهم مقام معظم رهبری، منشور اخلاق حرفه‌ ای و انطباق امور پزشکی با شرح مقدس است که پرستاران برای تحقق آن مصمم هستند و با تمام وجود تلاش می کنند تا بتوانند به این ٢ مطالبۀ مقام معظم رهبری، جامع عمل بپوشانند. از مسئولان خواستاریم زیر ساخت های لازم و مقدمات لازم را برای تحقق آن فراهم کنند.
 
ثقفی تصریح کرد: به رغم چالش های پیش رو، شرایط سخت و تحریم ظالمانۀ آمریکا، بعنوان نمایندۀ پرستاران و سازمان نظام پرستاری، اعلام می کنم، در انجام وظایفمان، هرگز کوتاهی نخواهیم کرد و ارائۀ خدمات پرستاری به مددجویان را برای خود فرصت و افتخاری تلقی کرده و با روح شهدای مدافع سلامت پیمان می بندیم که در پیمودن راه آنان و انقلاب و پیروی از منویات ولی امر مسلمین جهان، مصمم و پایدار باشیم.
 
***
 
کمبود پرستار/ مهاجرت حداقل ۱۲۵۰ نفر از سازمان نظام پرستاری در سال ۹۹
 
پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران: معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به جلسات پیگیری اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پیش بینی این است که در ٣ ماه پایانی سال این قانون به صورت پایلوت اجرا شود و از ابتدای سال ۱۴۰۱ اجرای آن را خواهیم داشت.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، دکتر عباس عبادی، روز پنجشنبه (دومین روز هفته پرستار) در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه ٢ اظهار داشت: کمبود نیروی پرستاری علاوه بر تبعات جسمانی و روانی روی پرستاران، روی کیفیت خدمات درمان نیز اثرگذار است.
 
وی افزود: مردم حق دریافت خدمات با کیفیت و مقرون به صرفه را دارند و با کمبود نیرو، مردم آسیب خواهند دید. به این معنا که ممکن است طول مدت بستری، عوارض ناشی از بیماری و بازگشت بیمار به بیمارستان افزایش یابد که روی اقتصاد سلامت نیز اثر می گذارد. ما پست خالی برای جذب کادر سلامت و پرستار داریم، اما مجوزها به صورت سالیانه از سوی سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه صادر می‌ شود.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره فاصله تعداد پرستاران با استانداردهای جهانی گفت: در دوران کرونا، نرخ جذب، افزایش یافته، اما نسبت به عقب افتادگی از استانداردها، قابل توجه نیست. از سوی دیگر در برنامه ششم توسعه، تعداد تخت‌ های جدید التاسیس افزایش یافته، به دلیل قانون مشاغل سخت، پرستاران می توانند، ۵ سال سنوات ارفاقی بگیرند و بنابراین، عقب ماندگی از استانداردها در حال افزایش است.
 
کمبود پرستار و آمارهای استخدام:
 
وی ادامه داد: با توجه به کمبود ۱۰۰ هزار نفری پرستار، برای اینکه به وضعیت بهتری برسیم، راه حل، ارائۀ اجازه افزایش جذب به میزان حداقل سالانه ۱۰ هزار نفر، یعنی معادل کل خروجی فعلی دانشکده‌ های پرستاری است و البته در مقابل جذب، مسئله بازنشستگی نیروها را داریم و این آمار ۱۰ هزار نفری، مشروط بر این است که هیچکس بازنشسته نشود، تا به نرم [norm - هنجار] ۱.۸ پرستار به ازای هر تخت برسیم‌ که این مسئله قابل تحقق نیست و باید بیش از ۱۰ هزار نفر جذب شوند.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره مجوز جذب پرستاران گفت: در سال ۹۸، حدود ۱۶ هزار مجوز جذب داشتیم، در سال ۹۹، حدود ۳۷ تا ۳۹ هزار نفر مجوز داشتیم. در بهمن سال ۹۹ آزمون استخدامی برگزار شد و از تیرماه فرآیند جذب آغاز ش. البته فرآیند کند بوده و این نقد وارد است، ولی این کندی، به علت [عدم] محاسبۀ امتیاز کرونا بوده است‌.
 
دکتر عبادی ادامه داد: از یک ماه و نیم گذشته، بنابر دستور وزیر بهداشت، همۀ همکارانی که در آزمون پذیرفته شده بودند، به شکل قراردادی، وارد سیستم شدند، و بالغ بر ۸۰ درصد فرآیند جذب به اتمام رسیده است.
 
معاون پرستاری وزیر بهداشت درباره علت تفاوت در رابطۀ استخدامی پرستاران گفت: این یک قاعدۀ غیرمنصفانه است که در یک شیفت کاری برای یک کار واحد، چند نفر با روابط استخدامی، متفاوت داریم.
 
وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال، وضعیت تعدد روابط استخدامی در کل کشور ساماندهی شود که این مسئله یک مشکل فراسازمانی است. تنوع مدل‌ های پرداخت و روابط استخدامی، باعث بروز تبعیض است. پیشنهادی که انجام شده این است که وضعیت استخدام را در وزارت بهداشت ساماندهی کنیم که برای یک شرح وظایف واحد، یک نظام پرداخت واحد داشته باشیم، اما الان سه نظام پرداخت وجود دارد که به تبعیض منجر شده است و امیدواریم با قول سازمان امور استخدامی این مسئله تا پایان سال حل شود.
 
اجرای پایلوت [Pilot - سکان داری- هدایت مرکزی] قانون تعرفه گذاری پرستاری در زمستان:
 
عبادی درباره اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تصریح کرد: از سال گذشته، بعد از فرمایش مقام معظم رهبری، بعد از ۱۳ سال توقف قانون، در مرداد سال جاری، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، توسط معاون رئیس جمهور ابلاغ و بسته‌ های پرستاری، تدوین شد.
 
وی گفت: برخی خدمات بین پرستار و سایر گروه‌ های علوم‌ پزشکی مشابه است و بنابراین هزینه یک‌ خدمت را می‌ توان با قیمت نازل‌ تر پرداخت کرد، الان برای اجرای این قانون باید به درک‌ مشترکی در سازمان برنامه و بیمه‌ ها برسیم، تفسیر سازمان برنامه از متن قانون با وزارت بهداشت متفاوت است، اما ما ٣ جلسه با کمیسیون بهداشت و سازمان برنامه داشتیم و هفتۀ آینده، بیمه ها نیز حضور خواهند داشت. پیش بینی این است که در ٣ ماه پایانی سال، قانون تعرفه گذاری به صورت پایلوت اجرا شود، و از ابتدای سال ۱۴۰۱، اجرای آن را خواهیم داشت.
 
آمار مهاجرت پرستاران:
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت، خاطر نشان کرد: در سال ۹۹، حداقل ۱۲۵۰ نفر از سازمان نطام پرستاری، درخواست مهاجرت کرده‌ اند، البته تخمین زده می‌ شود، این عدد بیشتر باشد و اگر تخمین ۱.۵ تا ۲ برابری را داشته باشیم و اگر میانه را ۱۵۰۰ نفر در نظر بگیریم، می‌ توان این طور گفت که حداقل ۳۰ دانشکدۀ پرستاری، نیروی انسانی ای را تربیت می‌ کنند که دارند مهاجرت می‌ کنند و این زنگ خطری برای نظام سلامت است.
 
دکتر عبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر خبر خوش برای جامعۀ پرستاری نیز بیان داشت: تلاش بر این است که در ماه‌ های آینده، تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اجرایی و عملیاتی شود. مسئلۀ دیگر تبدیل وضعیت همکاران است که در حال رایزنی با سازمان امور استخدامی هستیم، این تبدیل وضعیت، می‌ تواند، تبعیض را برطرف و نیاز وزارت بهداشت، اصلاح کند.
 
وی گفت: در تلاشیم با سایر مشوق‌ های مالی میل به ماندگاری را افزایش دهیم.
 
شیرین اسماعیلی، پرستار، نیز در این گفتگو بیان داشت: حدود ۷۰ درصد جامعۀ پرستاری را زنان تشکیل می‌ دهند که علاوه بر فعالیت در مراکز درمانی، باید به فرزندان و خانواده‌ های خود نیز رسیدگی کنند و با این حرفۀ سخت، فرسودگی و مشکلات جسمی زیادی دارند که این مسائل موانع خدمتی را برای مردم، ایجاد می‌ کند‌.
 
امین کوهساریان، پرستار، نیز در ادامه افزود: نسبت پرستار به تخت، حدود ۰.۹ است و مانند این است که یک پرستار به جای ٢ پرستار کار می‌ کند و این امر، روی کیفیت خدمات به بیماران، مؤثر است. یک بحث دیگر نیز تبعیض میان پرستاران است و مثلاً اگر فوق العادۀ ویژه‌، تصویب و اجرا شود، بخش خصوصی از آن بهره مند نمی‌ شود، و این جزو نکاتی است که گروه پرستاری را آزرده خاطر می‌ کند.

در این رابطه