کلنگ‌های تبلیغاتی!/ بودجه ۱۴۰۱ در ورزشگاهی که فقط برای اعدام استفاده می‌شود!

budje-3
رویداد۲۴- در  یکی از ردیف‌های بودجه سال ۱۴۰۱ رقمی برای ساخت یک ورزشگاه در سبزوار در نظر گرفته است. با توجه به سابقه استفاده از این ورزشگاه برای برگزاری مراسم اعدام و هشدار فیفا به ایران، این مورد بسیار جالب بود. رویداد۲۴ در یک گزارش نشان داده که این ورزشگاه اساسا قرار نیست افتتاح شود و بودجه‌های در نظر گرفته شده برای چنین موادری در حقیقت حیف کردن اموال بیت المال است.

طرح نیمه تمام در بودجه 1401

رویداد۲۴ در لایحه بودجه ۱۴۰۱ جدولی برای طرح‌های عمرانی وجود دارد. در این جدول، بعضی ردیف‌ها وجود دارند که از همین نقطه شروع به نظر می‌رسد بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند و قرار نیست هرگز به سرانجام برسند. در این گزارش چند نوع از این طرح‌ها را بررسی می‌کنیم.
ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران سبزوار

دولت ابراهیم رئیسی، در صفحه ۲۳۶ بودجه خود، اعتبار هشت میلیارد و صد میلیون تومانی برای ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سبزوار پیش‌بینی کرده و اعلام شده این طرح در سال ۱۴۰۵ افتتاح می‌شود. اما آیا این رقم برای ساخت یک ورزشگاه ۱۵ هزار نفری مناسب است؟

اگر می‌خواهید درک درستی از این رقم داشته باشید باید بدانید ورزشگاه آزادی، برای برگزاری ۵ مسابقه فوتبال که در زمان یک ماه برگزار می‌شود، تقریبا همین رقم را از تیم‌های پرسپولیس و استقلال دریافت می‌کند. در واقع مبلغی که برای ساخت ورزشگاه سبزوار اختصاص پیدا کرده، رقم اجاره یک ماهه ورزشگاه آزادی است.

ساخت ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران سبزوار در زمینی به مساحت ۲۰ هزار متر مربع از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود که با وجود بهره‌برداری از مرحله نخست این ورزشگاه در مهرماه پارسال، سایر بخش‌های این ورزشگاه به دلیل مشکلات ایمنی و فنی همچنان ناتمام است و کام ورزشکاران این منطقه با افتتاح کامل آن شیرین نشده است.

در ماه‌های پایانی دولت گذشته مرحله نخست ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران سبزوار به بهره برداری رسید، اما این فضا نیز به دلیل مشکلات تاکنون مورد استفاده کامل قرار نگرفته است. سال ۱۴۰۰ برای تکمیل این ورزشگاه ۵۶ میلیارد تومان اختصاص یافته بود، اما امسال این رقم به ۸ میلیارد تومان کاهش یافته و رئیسی پیش‌بینی کرده این ورزشگاه در ۱۴۰۵ تکمیل و افتتاح شود. یعنی زمانی که دولت اول رئیسی، کارش به پایان رسیده است.

احتمالا یکی از وعده‌های انتخاباتی رئیسی در دولت دوم به مردم سبزوار این باشد که در چهار سال دوم ورزشگاه سربداران را افتتاح خواهد کرد، چه آنکه بهره‌برداری از این ورزشگاه با بودجه‌هایی که فقط جنبه تبلیغاتی دارند، میسر نخواهد شد. مشکل دیگر اینکه طولانی شدن دوره ساخت پروژه‌های عمرانی دردسر جدیدی ایجاد خواهد کرد که در حقیقت حیف کردن چندین برابری بودجه بیت المال است چراکه اگر ساخت ورزشگاه در سال ۱۴۰۰ مثلا ۵۰ میلیارد تومان هزینه داشته باشد، یقینا در سال ۱۴۰۴ و با افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی این هزینه به ۱۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

بیشتر بخوانید: مولتی میلیاردر زندانی! حاج سیدابوالفضل میرعلی چطور ورزش ایران را متحول کرد؟

اماکن ورزشی تحت نظارت اداره ورزش و جوانان سبزوار شامل شش سالن سرپوشیده، دو مجموعه ورزشی شهیدان مظهری و حقانی و ۵۸ باشگاه خصوصی در رشته‌های مختلف ورزشی است. شهر سبزوار سال‌های گذشته تیم‌هایی مثل بیتا و سربداران را در لیگ هندبال، ثامن الحجج را در لیگ برتر والیبال و هندبال بانوان و ... داشته است، اما عمده شهرت این شهر، به خاطر باشگاه ورزشی ثامن الحجج بود که تیم‌های قدرتمندی را در رشته کشتی سازماندهی کرده بود.

سیدابئالفضل میرعلی که داماد امام جمعه سابق سبزوار و مدیر موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج بود، علاقه زیادی به ورزش داشت. تیم ثامن الحجج سبزوار سه بار سابقه قهرمانی در لیگ برتر هندبال ایران را دارد. ثامن الحجج مشهد هم یک بار دوم و یک بار سوم شده است. این قهرمانی‌ها البته همیشه شیرین نبوده است. یک سال تیم فولاد مبارکه سپاهان انصراف داد و نتایج این تیم از جدول مسابقات حذف شد. همین موجب شد ثامن الحجج سبزوار به جای تیم مشهدی قهرمان شود.

با این حال ورزشگاه‌های سبزوار، شاهد حضور گسترده مردم است و معمولا اگر برای ورزش هم استفاده نشود، برای استفاده‌های دیگر در دسترس است. مثلا در دی ماه ۱۳۹۱ یک مرد به اتهام تجاوز به عنف در ورزشگاه سبزوار به دار مجازات کشیده شد. بعد از این مراسم اعدام، کفاشیان گفت که فیفا به فدراسیون فوتبال ایران به خاطر این مسئله هشدار داده است. بعد از آن اعدام، خبری از برگزاری مراسم دیگری در ورزشگاه سبزوار مخابره نشده است. حال سوال اینجاست که وقتی ورزشی برای تماشا کردن در سبزوار وجود ندارد، و ساخت سالن‌های ورزشی، ضرورت بیشتری از زمین‌های چمن دارد، چرا اصرار روی تکمیل و ساخت این زمین چمن است؟

سبزوار دو نماینده در مجلس دارد. تقریبا هر ۱۲۵ هزار نفر یک نماینده. متوسط نمایندگان مجلس در ایران، به شکلی است که هر ۲۸۰ هزار نفر باید یک نماینده داشته باشند و با این حساب، حتی یک نماینده هم برای این شهر، چند درصد امتیاز بیشتر محسوب می‌شود. اما حضور دو نماینده در سبزوار باعث شده در مسائلی مثل بودجه، سهم این شهر از بسیاری مناطق محروم بالاتر باشد. لابی قوی نمایندگان این شهر را هم می‌توانید در ماجرای سیلی زدن علی اصغر عنایستانی نماینده این شهر به یک سرباز راهور پیگیری کنید که در نهایت با طلبکاری آقای نماینده به پایان رسید. به نظر می‌رسد لابی همین نمایندگان در ادوار مختلف بوده که ورزشگاه پانزده هزار نفری را در این شهر به دولت تحمیل کرده است؛ ورزشگاهی که نه اراده‌ای برای تکمیل آن وجود دارد و نه اگر تکمیل شود، دردی از مردم سبزوار درمان می‌کند.