تمایل ۳۳ درصد مردم و ۴۷ درصد فارغ از تحصیل های دانشگاهی به مهاجرت معادل تقریباً ٢ برابر میانگین جهانی

farare maghzha 17072013 مهاجرت به معنای رایج آن، تغییر محل زندگی به کشوری دیگر برای مدت زمانی موقت یا دائم است. پیامدهای گوناگونی که این پدیده در پی دارد، سبب شده است که بعنوان یکی از موضوعات مهم، مورد توجه سیاست‌ گذاران و دانشمندان علوم اجتماعی قرار گیرد.
 
به گزارش روزنامه خراسان، تمایل به مهاجرت حاکی از وضعیتی است که فرد مایل است در صورت مهیا بودن شرایط به صورت دائم یا موقت کشور دیگری را برای زندگی انتخاب کند. میل به مهاجرت با انگیزه‌ های مختلف پدید آمده و در عموم کشورهای جهان به میزان کم یا زیادی وجود دارد. پژوهش‌های معتبر نشان می‌دهند که میل به مهاجرت در سطح جهانی رو به افزایش است. به طوری که در سال ۲۰۱۸، حدود ۷۵۰ میلیون نفر از مردم جهان تمایل به مهاجرت و تغییر محل زندگی خود داشته‌ اند.
 
موضوع مهاجرت همواره یکی از دغدغه های مسئولان و تصمیم  سازان کشور بوده است و البته در این میان مهاجرت نخبگان از اهمیت بیشتری برخوردار است. تا جایی که اخیراً رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار با دست اندکاران و نخبگان علمی کشور در تاریخ ۲۶ ابان ۱۴۰۰ به طور صریح به موضوع مهاجرت نخبگان به عنوان یک تهدید ورود کردند .لذا بر آن شدیم تا با انجام یک نظر سنجی در سطح ملی، داده های دقیق تری نسبت به  موضوع مهاجرت با رویکرد شناسایی عوامل، دلایل و کم و کیف این آسیب، تهیه کنیم که می تواند در اتخاذ راهبردها و تصمیمات مراکز مختلف از جمله نهاد های تقنینی و اجرایی و همچنین پژوهشی مؤثر باشد .همچنین با توجه به این که ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) روز جهانی مهاجرت است، نتایج نظرسنجی کیو در خصوص مهاجرت را در ادامه می خوانید.  
 
جامعه آماری نظر سنجی:
 
مرکز افکارسنجی کیو، در آذرماه ۱۴۰۰ خورشیدی، نخستین نظرسنجی ملی «تمایل به مهاجرت» را با هدف بررسی میزان تمایل به مهاجرت و نیز مهمترین انگیزه‌ های آن، در دستور کار قرار داد و مهم‌ترین یافته‌ های این نظرسنجی، در ادامه خواهد آمد. این پژوهش با رعایت منطق و روش‌ شناسی استاندارد نظرسنجی‌ های علمی، تلاش دارد، تصویری دقیق و صادقانه از افکارعمومی را پیش روی مخاطبان خود و سیاست گذاران قرار دهد. جامعهۀ آماری این نظرسنجی، کلیۀ افراد بالای ۱۸ سال ساکن در کشور بوده و حجم نمون، برابر با ۱۳۰۰ نفر است. به منظور رعایت حداکثر دقت، توزیع نمونه بین کلیه استان‌ های کشور، شهر و روستا و نیز زنان و مردان متناسب با حجم جمعیت آن‌ ها لحاظ شده است. بر اساس پیمایش وضعیت اجتماعی، فرهنگی، و اخلاقی جامعه ایران، تمایل به مهاجرت در سال ۹۵ برابر با ۲۹.۸ درصد بوده است. به عبارتی ۲۹.۸ درصد از افراد در آن سال بیان کرده‌ اند که مایلند مهاجرت کنند که اکنون بر اساس پیمایش کیو در آذرماه ۱۴۰۰، این نسبت به بیش از ۳۳ درصد رسیده است.
                                               Mahajerat1-1
از هر ۳ نفر، یک نفر مایل به مهاجرت:
 
یافته‌ های این نظرسنجی نشان داد، یک سوم از پاسخگویان در صورت فراهم بودن شرایط ،مایل‌ اند به صورت موقت یا دائم مهاجرت کنند. به عبارتی از هر ۳ ایرانی، یک نفر مایل به مهاجرت بوده است. به عبارتی تمایل به مهاجرت در ایران  ۳۳ درصد می باشد. پژوهش‌ های بین المللی  نیز نشان می‌ دهند، میانگین تمایل به مهاجرت در جهان برابر با ۱۵ درصد است و در مناطقی همچون آمریکای لاتین و غرب آسیا، ۲۷ و ۲۴ درصد است. اتحادیه اروپا ۲۱ درصد، امریکای شمالی ۱۴ درصد، اقیانوسیه ۹ درصد، و جنوب شرقی آسیا ۷ درصد است. در نتیجه می‌توان گفت، تمایل به مهاجرت در کشور تقریباً ٢ برابر میانگین جهانی و کمی بالاتر از میانگین منطقه است.
                                              Mahajerat2-1
                                              Mahajerat3-1
ترکیب افراد متمایل به مهاجرت:
  
در کشور نیز تمایل به مهاجرت در بین ساکنان تهران ۴۶ درصد، مراکز استان ۴۱ درصد، در شهرستان ها ۲۸ درصد، و جالب اینکه تمایل به مهاجرت در روستاها ۲۹ درصد می باشد. براساس نتایج این نظر سنجی، افراد با تحصیلات دانشگاهی و بالای دیپلم ۴۷ درصد، و دیپلم و کمتر ۲۶ درصد، تمایل به مهاجرت دارند .همچنین  جوانان (افراد زیر ۳۰ سال) با ۴۳ درصد و افراد بالای ۳۰ سال ۲۹ درصد، تمایل به مهاجرت دارند. به طوری که تقریباً از هر ۲ نفر جوان زیر ۳۰ سال، یک نفر مایل به مهاجرت است.  همچنین مردان با ۳۷ درصد بیشتر از  زنان با ۳۰ درصد، متمایل به مهاجرت هستند .علاوه بر این، مهاجرت همراه با خانواده (۶۷ درصد)  و به صورت دائم (۸۳ درصد)، مطلوب‌ ترین الگوی مهاجرت در بین کسانی است که مایل به مهاجرت بوده‌ اند. در مقابل یک سوم از کسانی که اعلام کرده‌ اند مایل به مهاجرت هستند، مهاجرت موقت را ترجیح می‌ دهند.
 
همچنین نتایج نظرسنجی کیو نشان داد، عوامل اقتصادی، مهمترین انگیزه افراد برای مهاجرت به حساب می‌ آیند. به طوری که ۸۰ درصد از پاسخگویان دستیابی به موقعیت بهتر اقتصادی یا فرار از وضعیت بد اقتصادی را انگیزه اصلی خود برای مهاجرت بیان می‌ کنند. ۲۲ درصد عوامل فرهنگی، ۷ درصد عوامل سیاسی، و ۶ درصد تحصیل را دلیل تمایل به مهاجرت عنوان کرده اند. پاسخگویان در این گزینه، امکان انتخاب چند گزینه [با هم برای هر سؤال] را داشته اند، در نتیجه جمع درصد ها، برابر یا ۱۰۰ نیست. 
                                             Mahajerat4-1
                                             Mahajerat5-1

در این رابطه