دیدار برای به تعویق اندازی مذاکرات احیای "توافق" اتمی در وین

tahrime iran رادیو فردا: سه دیپلمات روز پنجشنبه ۲۵ آذرماه به خبرگزاری رویترز گفتند که کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام قصد دارند روز جمعه در نشستی در خصوص به تعویق انداختن مذاکرات احیای این توافق در وین دیدار کنند.
 
یکی از این دیپلمات‌ ها به رویترز گفته است یکی از تاریخ‌ های مد نظر برای از سرگیری دور هفتم مذاکرات احیای توافق برجام، روز ۲۷ دسامبر است.
 
یک دیپلمات دیگر هم به رویترز گفته است که احتمالاً ادامه مذاکرات احیای برجام بین کریسمس تا سال نو میلادی برگزار خواهد داشت.
 
لورنس نورمن، خبرنگار وال استریت جورنال هم در این زمینه در رشته توییتی نوشته است که مذاکرات بین هیئت‌ های حاضر در وین، پایتخت اتریش، در مورد متن یک پیش نویس احتمالی، ادامه دارد.
 
او افزوده است٬ امید این است تا فردا که هیئت‌ ها تعطیل می‌ شوند، پیش‌ نویسی داشته باشیم که بتواند مبنایی برای رایزنی در پایتخت‌ ها باشد.
 
خبرنگار وال استریت جورنال با این حال تأکید کرده، تهیه چنین پیش نویسی به مثابۀ نهایی شدن یک متن پیش نویس نیست٬ بلکه پرانتزهای بسیاری در این متن پیش‌ نویس وجود دارند.
 
او اضافه کرده است که احتمالاً این متن درباره تعهدات هسته‌ ای خواهد بود که به معنی اولین عنصر واقعی پیشرفت در مذاکرات از هشتم آذر ماه باشد.
 
در همین حال، یک منبع آگاه عصر پنجشنبه در هشتمین روز از مذاکرات وین به ایرنا گفت که ادامه و یا پایان دور جاری گفتگوها، به محتوای مذاکرات طرف‌ ها بستگی دارد.
 
این منبع آگاه اضافه کرده است، روند مذاکرات، پنجشنبه و یا حتی فردا هم ممکن است ادامه داشته باشد.
 
این در حالی است میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده روسیه نزد سازمان‌های بین‌ المللی مستقر در وین و نماینده این کشور در کمیسیون مشترک برجام، گفته است که کشورهای فرانسه، روسیه، چین، بریتانیا و آلمان یعنی گروه ۱+۴ روز پنجشنبه نشستی غیر رسمی بدون حضور ایران برگزار کردند.
 
میخائیل اولیانوف در توییتی نوشته است که هدف این نشست غیر رسمی گفتگو درباره برخی از موضوعات که دیدگاه‌ ها و ارزیابی‌ های طرفین درباره آنها لزوماً با هم مطابقت ندارند، بود.
 
نمایندۀ روسیه تصریح کرده است، تبادل نظر مفیدی بود.
 
دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ ای پس از وقفه‌ ای پنج ماهه از روز هشتم آذر از سر گرفته شده است.
 
مذاکره‌ کنندگان ایرانی در دولت روحانی و کشورهای حاضر در برجام در شش دور مذاکرات احیای برجام که با مشارکت غیرمستقیم آمریکا در وین برگزار شد، به توافق‌ هایی دربارۀ نحوه برداشته شدن تحریم‌ های ایران و همچنین اجرای کامل برجام توسط ایران دست یافتند.
 
تیم جدید مذاکره‌ کننده در دولت ابراهیم رئیسی هشتم آذرماه در قالب دور هفتم مذاکرات با حذف اغلب این توافق‌ ها، اقدام به ارائۀ دو پیش‌ نویس جدید کرد که بلافاصله از سوی طرف‌ های غربی «غیرقابل قبول» و «زیاده‌ روی» خوانده شد.
 
با این حال کشورهای غربی طی هفته گذشته از عدم پیشرفت سریع در دور هفتم مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در وین ابراز نگرانی کرده بودند.
 
در همین زمینه، سه کشور اروپایی حاضر در برجام سه‌ شنبه هشدار داده بودند، درها برای احیای توافق هسته‌ ای موسوم به برجام هم اکنون باز است، اما «ما به سرعت در حال رسیدن به پایان کار» تلاش برای احیای این توافق هستیم.
 
سفرای آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترکی گفته بودند: «ما داریم به نقطه‌ ای نزدیک می‌ شویم» که با توجه به تشدید (فعالیت‌ های) هسته‌ ای ایران٬‌ بزودی «از این توافق، جز پوسته‌ ای خالی بر جا نخواهد ماند».