دور آتی مذاکرات اتمی رژیم ولایت فقیه و کشورهای ۱+۴ احتمالاً در ۲۷ دسامبر امسال

Hasteii رادیو فردا: هماهنگ‌ کننده اروپایی مذاکرات برجام می‌ گوید برای دسترسی به توافق، تنها «چند هفته» وقت باقی مانده است، نه چند ماه.
 
هم‌ زمان اعضای اروپایی برجام روز جمعه ۲۶ آذرماه با انتشار بیانیه مشترکی از ایران خواسته‌ اند که از تنش‌ های بیشتر اجتناب کند و فوراً با رویکرد سازنده به مذاکرات برگردد.
 
بریتانیا، فرانسه و آلمان به عنوان اعضای اروپایی برجام، روز جمعه با انتشار بیانیۀ مشترکی گفتند: «امیدواریم ایران بر این موضع باشد که مذاکرات را فوراً از سر بگیرد و با رویکرد سازنده‌ ای باعث شود که مذاکرات با سرعت بیشتری پیشرفت کند».
 
این بیانیه هشدار می‌ دهد، مذاکرات به سرعت به پایان راه و بن‌ بست نزدیک می‌ شود و ایران از اقداماتی که منجر به تنش شود، خودداری کند.
 
بیانیه مورد اشاره، با اظهار «تأسف» از درخواست ایران برای وقفه در مذاکرات، می‌ افزاید: «آنچه را که طی ۲۴ ساعت گذشته حاصل شده است، در واقع نمی‌ توان، پیشرفت خواند، و ما به نقطۀ پایان مذاکرات قبلی در ماه ژوئن (آخر خرداد) بازگشته‌ ایم».
 
خبرگزاری رویترز گزارش داده که طی دو هفته گذشته و با آمدن تیم جدید هسته‌ ای در دولت ابراهیم رئیسی به وین، «پیشرفت اندکی» در مذاکرات حاصل شده است.
 
دیپلمات‌ های اروپایی می‌ گویند، طی شش دور مذاکرات هسته‌ ای در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی، بیش از ۷۰ درصد پیش‌ نویس توافق نوشته شده بود، اما تیم جدید هسته‌ ای ایران، پیشنهادات جدیدی را در میان گذاشته و می‌ گوید، مذاکرات باید دوباره انجام شود.
 
رویترز می‌ نویسد، در حالی که نماینده‌ های اعضای برجام خواستار ادامۀ دور جدید مذاکرات تا روز سه‌ شنبه بودند، طرف ایرانی روز جمعه، خواستار وقفه در مذاکرات شده است.
 
آقای مورا می‌ گوید، امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی، مذاکرات دوباره از سر گرفته شود. برخی مقامات می‌ گویند که دور آتی مذاکرات، احتمالاً در ۲۷ دسامبر، ۱۰ روز، دیگر آغاز خواهد شد.
 
آقای مورا همچنین گفته است، پیشنهادات جدید ایران به پیش‌ نویس ۶ دور قبلی مذاکرات اضافه شده و اعضای برجام توافق کرده‌اند که مذاکرات بر پایۀ این متن باشد.
 
علی باقری کنی، نماینده ایران در مذاکرات هسته‌ ای نیز روز جمعه گفت: «اگر طرف مقابل دیدگاه‌ ها و مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد، گفتگوهای دور جدید می‌ تواند، آخرین دور مذاکرات باشد و در کوتاه‌ ترین زمان به توافق برسیم».
 
وی تصریح کرد که سرعت دستیابی به توافق، بستگی به طرف مقابل دارد.
 
به گفته وی، در سند پیش‌ نویس رفع تحریم‌، طرف مقابل پیشنهاد ایران را به عنوان مبنای گفتگو پذیرفت.
 
باقری کنی در ادامه اعلام کرد: «نهایتا طرف اروپایی موافقت کرده است که پیشنهادات ایران، مبنای مذاکرات قرار بگیرد. در این دور از مذاکرات، ٢ مبنای جدید ایران به توافقات قبلی اضافه شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت».
 
وی درباره زمان از سرگیری مذاکرات گفت که قرار است بزودی آغاز شود، اما زمان قعطی اعلام نشده است.
 
ایران قبلا اعلام کرده بود که ٢ پیشنهاد جدید را مطرح کرده که یکی مربوط به برنامۀ هسته‌ ای، و دیگر رفع تحریم‌ ها است. طرف‌ های اروپایی پیشنهادات جدید ایران را «غیرقابل قبول» عنوان کرده بودند.

در این رابطه