اخبار مربوط به ورود ویروس امیکرون به ایران/برای مقابله با اومیکرون فقط ۱۷ روز وقت داریم

 omicron variantرییس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد: امروز اولین مورد واریانت امیکرون به روش توالی یابی در انستیتو پاستور ایران مورد تایید قرار گرفت.

 

به گزارش ایلنا از وبدا، علیرضا بیگلری با بیان این مطلب افزود: با توجه به شیوع واریانت امیکرون در تعدادی از کشورهای جهان، آزمایشگاه مرجع کووید ۱۹ در انستیتو پاستور ایران کیت ویژه تشخیصی این واریانت را طراحی و در بین تعدادی از آزمایشگاه های منتخب شبکه ملی آزمایشگاه های کووید ۱۹ کشور که شامل بیش از ۵۰۰ آزمایشگاه است، توزیع کرد.

 

وی در ادامه افزود: بعد از دریافت نمونه های مشکوک، کار توالی یابی را انجام شد که امروز صبح اولین مورد واریانت امیکرون به روش توالی یابی در انستیتو پاستور ایران مورد تایید قرار گرفت. با توجه به تایید این موضوع امیدواریم که با رعایت پروتکل ها و تدوین سیاست های صحیح بتوانیم شاهد آن باشیم که با توجه به حجم بسیار خوب واکسیناسیونی که در کشورصورت گرفته است با این واریانت به صورت جدی مقابله خوبی شود.

رییس  انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: شایان ذکر است مهمترین نکته در بحث مقابله با واریانت امیکرون استفاده از ماسک می باشد زیرا انتقال این واریانت بسیار بیشتر از موارد دیگر است.

 

به گزارش ایسنا، دکتر کمال حیدری، معاون بهداشت وزارت بهداشت در باره جزییات شناسایی این سویه جدید کرونا توضیح داد: فرد شناسایی شده مبتلا به اومیکرون میانسالی است که از امارات وارد ایران شده و ساکن تهران است. پس از شناسایی او اقدامات لازم برای قرنطینه فرد و اطرافیانش انجام شد. او گفت: «از سه هفته قبل وضعیت مراقبت مرزی ما به شدت تقویت شد و هر کسی که از خارج از کشور وارد شد، لازم بود کارت واکسن و جواب آزمایش منفی داشته باشد، افرادی که حال نامساعد داشتند نیز مجددا در داخل کشور تست می‌شدند.» این مسئول وزارت بهداشت در شرایطی از پیدا شدن تنها یک بیمار مبتلا به اومیکرون خبر می‌دهد که در همین روز رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: «در کنار این بیمار، یک یا دو فرد هم مشکوک به اومیکرون داریم که در حال بررسی هستند.» محمدمهدی گویا در باره تشخیص سویه اومیکرون با کیت‌های موجود در کشور نیز گفت: «چندین کیت مختلف داریم که در اختیار آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی است و قادر است پیچیده‌ترین انواع اومیکرون و ویژگی‌های ژنتیکی آن را تشخیص دهد.» او در عین حال توصیه کرد افرادی که سیستم دفاعی بدن‌شان ضعیف‌ است، سریع‌تر برای واکسن نوبت سوم اقدام کنند و همچنین از هر گونه گردهمایی و دورهمی پرهیز کنند. مهندس محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با بیان اینکه در جلسه اضطراری امروز ضمن تایید مشاهده یک مورد از سویه جدید کرونا در کشور از سوی همه اعضا، در خصوص تدوین پروتکل های جدید بهداشتی بحث و تبادل نظر شد، گفت: همچنین اعضای ستاد نظرات ‌و پیشنهادهای خود را جهت ارائه به ستاد ملی کرونا مطرح کردند.
برای مقابله با اومیکرون فقط ۱۷ روز وقت داریم یک عضو دیگر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نیا تاکید بر اینکه خطر اومیکرون جدی است، گفت: ممکن است دو تا سه هفته دیگر درگیر موج جدیدی شویم که با امیکرون خواهد بود. دکتر پیام طبرسی درباره میزان نگرانی از ورود سویه امیکرون به کشور گفت: اگر امیکرون وارد شود، طی ۱۷ روز تبدیل به سوش غالب می‌شود که این سرعت درباره دلتا ۱۰۰ روز بوده است. اگر امروز یک مورد امیکرون در کشور تشخیص دهیم، ممکن است تا ۱۷ روز دیگر کشور درگیر امیکرون شود و نقشه آبی کشور ممکن است بلافاصله به یک نقشه قرمز تبدیل شود. طبرسی گفت: توصیه من این است که افرادی که در ایران هستند، به اروپا سفر نکنند و افرادی هم که قصد آمدن به ایران را دارند، با این شرایط نیایند زیرا نگرانی درباره اومیکرون جدی است. طی چند روز اخیر با مواردی مواجهیم که افرادی از خارج از کشور به ایران آمدند و مادر یا پدرشان را بیمار کردند. طبرسی تاکید کرد که برای مقابله با سویه اومیکرون فرصت ۱۰۰ روزه دلتا را هم نداریم و گفت: اگر قرار است مرزی را ببندیم یا محدودیت می‌خواهیم ایجاد کنیم الان وقتش است. اگر اومیکرون شکل بگیرد با موجی که ایجاد خواهد کرد، مجددا سیستم درمانی و مردم درگیر شده و مجبوریم بسیاری از کسب‌وکارها را ببیندیم.