خوشبینی محتاطانه ندپرایس نسبت به دورهشتم مذاکرات احیای برجام؛ برای قضاوت هنوز زود است

price nedند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکامحتاطانه در مورد موفق بودن دور جدید مذاکرات هسته‌ای در وین ابراز خوشبینی کرده و قضاوت درباره رویکرد ایران در این دور از گفت‌وگوها را زودهنگام دانسته است.

پیش از این ایران و روسیه نتایج غیررسمی دور هشتم مذاکرات احیای برجام را مثبت ارزیابی کرده بودند. مذاکره‌کنندگان اروپایی دوباره درباره محدود بودن زمان برای دستیابی به توافق هشدار داده‌اند.

آقای پرایس که سه‌شنبه تلفنی به سوال‌های خبرنگاران پاسخ می‌داد، گفت در دور هفتم مذاکرات پیشرفت‌هایی صورت گرفت ولی هنوز برای ارزیایی سازنده بودن رویکرد ایران در دور تازه گفت‌وگوهایش با گروه ۱+۴ زود است.

ایران در گفت‌و‌گوهایی که برای احیای برجام در وین صورت می‌گیرد، با روسیه، چین، بریتانیا،‌ آلمان، فرانسه و اتحادیه اروپا مذاکره می‌کند.

آمریکا با میانجیگری طرف‌های اروپایی به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات شرکت می‌کند.

آقای پرایس گفت:‌ ''هنوز واقعا زود است که بگوییم که ایران با رویکرد سازنده‌تری به این دور از مذاکرات بازگشته است. ''

او ادامه داد:‌ ''در این دور از مذاکرات در حال ارزیابی هستیم تا ببینیم آیا طرف ایرانی با دستور کار جدید یا با راه‌حلی برای مشکلاتی که از قبل مطرح شده‌اند،‌ به گفت‌و‌گوها برگشته‌ است یا نه. ''

آقای پرایس همچنین گفت که هر پیشرفتی که در مذاکرات به دست آمده باشد، در مقایسه با شتاب پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بسیار کند است.

حسین امیر‌عبدللهیان، وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه با ابراز خوشبینی به این دور از مذاکرات در وین گفته بود که اگر دیگر طرف‌های مذاکره با حسن نیت به سر میز بیایند،‌ امکان دستیابی به راه‌‌حل وجود دارد.

به گفته آقای امیرعبداللهیان گفت‌و‌گوهای وین در مسیر درستی قرار دارند.

میخاییل اولیانوف، سفیر روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین و مذاکره کننده این کشور نیز از پیشرفت کارگروه هسته‌ای در دور هشتم مذاکرات وین ابراز خرسندی کرده است.

آقای اولیانوف همچنین در توییتر نوشت: ''لغو تحریم‌ها در مذاکرات غیررسمی فعالانه مورد گفت‌و‌گوست. ''

ایران تاکنون بر تقدم لغو همه تحریم‌ها پیش از بازگشت این کشور به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در برجام تاکید داشته است.

کشورهای غربی خواهان اجرای همزمان مفاد برجام یعنی لغو تحریم‌های آمریکا و پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای خود هستند.

مذاکره‌کنندگان اروپایی هم با تاکید بر پیشرفت‌های فنی در دور قبلی مذاکرات و گنجاندن خواسته‌های جدید ایران در دستورکار گفت‌وگوها، هشدار داده‌اند که مذاکره‌کنندگان تنها چند هفته برای دستیابی به نتیجه وقت دارند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: ''مذاکرات فوریت دارد و هیات‌های ما در وین هستند تا با حسن نیت برای رسیدن به توافق تلاش کنند.

منبع: بی بی سی