پایان اوج گسترش اُمیکرون در آفریقای جنوبی بدون افزایش قابل توجه مرگ‌ ها

CORONA AFRIKa رادیو زمانه: دولت آفریقای جنوبی پنج‌شنبه ۳۰ دسامبر اعلام کرد که داده‌ های وزارت بهداشت آفریقای جنوبی نشان می‌ دهند، این کشور اوج گسترش نسخه اُمیکرون ویروس کرونا را پشت سر گذاشته و شاهد افزایش قابل توجهی در موارد مرگ نیز نبوده است. 
 
فرید عبدالله، عضو شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی گفت: «سرعتی که موج چهارم با نسخه اُمیکرون اوج گرفت و سپس فروکش کرد، خیره‌ کننده بوده. اوج‌ گرفتن در چهار هفته و فرود ای شتابناک در دو هفته متعاقب آن. موج اُمیکرون در خائوتنگ پایان یافته است. بیشتر شبیه یک سیل ناگهانی بود تا یک موج». 
 
مقام‌ های آفریقای جنوبی همچنین اعلام کردند که افزایش شمار موارد مرگ در طول این موج اندک بوده و در هفته‌ ی آخر آن نیز «قابل چشم‌ پوشی». این می‌ تواند خبری امیدوار کننده برای دیگر کشورهای جهان باشد که با موج جدید کرونا به خاطر اُمیکرون درگیرند. متخصصان اما نسبت به خوشبینی زودهنگام در این‌ باره هشدار داده اند. برخی دانشمندان می‌ گویند، الگوی همه‌ گیری در آفریقای جنوبی در دیگر کشورها نیز تکرار خواهد شد: اوج گرفتن سریع موارد بیماری و سپس کاهش شتابناک آن. 
 
اومیکرون، سویه‌ ای از ویروس جدید کرونا است که جهش‌ های نگران‌ کننده متعددی دارد، ابتدا اواخر نوامبر سال جاری در آفریقای جنوبی و بوتسوانا کشف شد و اکنون در ۱۰۸ کشور جهان مشاهده شده است. اروپا به دلیل شیوع اُمیکرون در حال زدن رکورد های پیشین در موارد ابتلای روزانه است و همه‌ گیری در آمریکا نیز نظام بهداشتی را تحت فشار قرار داده است. 
 
ایران هم منتظر موج جدید کرونا به دلیل اُمیکرون است. حمید رضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در ایران چند روز پیش هشدار داده بود که «اگر پروتکل‌ ها رعایت نشوند و واکسیناسیون انجام نشود، حداقل سه تا ۴ هفته آینده با اوج اُمیکرون در ایران مواجه شویم».