واردات غیر مجاز و قاچاق سموم کشاورزی - فقدان قرنطینۀ مجهز و آزمایشگاه استاندارد برای صادرات کشاورزی

Pesticide-1 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین گفت: اتاق بازرگانی قزوین از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون، بحث سموم باقیمانده در محصولات صادراتی کشاورزی را فعالانه بررسی کرده است.
 
به گزارش ایلنا در قزوین، مهدی بخشنده، گفت: با توجه به رویدادهای اخیر در بازگشت برخی از محصولات کشاورزی ایران از کشورهای منطقه و همسایه، بی‌ اعتنایی وزیر و مدیران ارشد سابق وزارت کشاورزی به هشدارهای کارشناسانه و دلسوزانه فعالان اقتصادی، قابل تأسف و توجه است.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین افزود: اتاق بازرگانی قزوین در راستای مسئولیت اجتماعی خود، زمینۀ ارتباط تولید کنندگان محصولات سالم کشاورزی استان با تجار و بازرگانان بین المللی را فراهم می‌ کند  و برگشت کالاهای کشاورزی از بازارهای منطقه‌ ای باعث شده، برخورد جدی با استفاده از سموم غیرمجاز کشاورزی، در اولویت قرار گیرد.
 
وی عنوان کرد: متأسفانه واردات غیرمجاز و قاچاق با درصد بالای سموم کشاورزی، سلامت جامعه و خانواده‌ ها را تهدید می‌ کند، به همین دلیل بهترین محصولات تولیدی در قزوین، اعم از پسته و انگور در معرض آلودگی قرار گرفته و برای رفع این مشکل، اتاق بازرگانی قزوین آمادگی  کامل خود را برای همکاری با جهاد کشاورزی استان و سازمان حفظ نباتات اعلام کرده است.
 
این مسئول خاطرنشان کرد: در این سال‌ ها، نبود قرنطینۀ مجهز و آزمایشگاه منطبق با استانداردهای روز دنیا، صادرات محصولات کشاورزی استان را دچار مشکل کرده است.
 
وی بیان کرد: توجه بیشتر و تأکید بر رفع موانع صادراتی محصولات و تولیدات کشاورزی، یکی از مهمترین فعالیت‌ های اتاق بازرگانی قزوین است که از بدو فعالیت دورۀ پنجم هیأت نمایندگان، یعنی از ابتدای سال ۱۳۹۸ تاکنون، به‌ صورت ویژه مورد تأکید قرارگرفته است.
 
بخشنده افزود: در همین زمینه، کمیسیون کشاورزی، صنایع تبدیلی و آب اتاق قزوین، با تشکیل جلسات تخصصی در سال ۱۳۹۸، ارزیابی سازمان جهاد کشاورزی از لیست سموم استفاده شده توسط شرکت‌ ها و بررسی این وضعیت در شورای گفتگوی استان را در دستور کار خود قرار داد.
 
دبیر شورای گفتگوی استان قزوین، تصریح کرد: در نشست پنجاه و چهارم  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در مورخ ۵ مرداد ۱۳۹۸، بر اساس پیگیری‌ های اتاق بازرگانی قزوین و با تأیید استاندار وقت مطابق مصوبات این شورا مقرر شد، سازمان جهاد کشاورزی استان، موضوع ترغیب باغداران برای استفاده از سموم مجاز، ترویج و فرهنگ سازی استفاده از آن را با کمک رسانه‌ ها، تشکل‌ های بخش کشاورزی و سازمان مدیریت بحران استان، پیگیری کند.
 
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد اداره کل استاندارد، لیست سموم مجاز و با درجه خطر پایین را به سازمان جهاد کشاورزی، اداره بهداشت و درمان، استانداری، دستگاه قضائی، سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان غذا و دارو اعلام کند؛ الزام دریافت نتایج آزمایشگاه معتبر برای کلیۀ محصولات کشاورزی صادراتی استان قبل از انجام تشریفات صادرات و رصد جدی و مستمر سازمان جهاد کشاورزی برای استفاده از سموم غیرمجاز و خطرناک، توسط تولید کنندگان محصولات کشاورزی و همچنین فروشندگان این سموم،  از دیگر مصوبات راهبردی این شورا بود که خوشبختانه کلیه مصوبات فوق در استان، اجرایی شده است و همچنین به کشاورزانی که دارای گواهی نامه دریافت نشان حد مجاز آلاینده‌ ها در محصولات کشاورزی هستند، لوح تقدیر اهدا شده است.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان قزوین، خاطرنشان کرد: مهرماه ۱۳۹۸، گردهمایی تخصصی تولید محصولات گواهی شده در سازمان جهادکشاورزی قزوین برگزار شده و آبان ماه همان سال اتاق قزوین به تقدیر از تولید کنندۀ انواع انگور ارگانیک گواهی شده و سالم در سطح کشور، مبادرت کرد.
 
وی یادآورشد: انجام جلسات متعدد کارشناسی در بالاترین سطوح مدیریتی استان در اتاق بازرگانی، ارسال مکاتبات متعدد به مراجع ذی‌ صلاح، اعم از معاون وزیر وقت کشاورزی، کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، استاندار و رئیسان سازمان جهاد کشاورزی و استاندارد، ارسال نمونه‌ هایی از انگورهای تولید شده استان قزوین به یک آزمایشگاه معتبر بین المللی در تهران و اعلام نتایج آن به مراجعه ذیصلاح، برنامه‌ های مشترک با صدا و سیما و رسانه‌ های استان و فعال سازی انجمن فرآوری انگور به منظور کمک به تولید کنندگان، از دیگر اقدامات اتاق قزوین در این خصوص بوده است.
 
رئیس پارلمان بخش خصوصی استان قزوین، اظهار کرد: اجرای سیاست‌ های تشویقی بیشتر برای متقاضیان محصولات کشاورزی گواهی شده، ایجاد زمینه و بازار فروش برای محصولات گواهی شده با درصدی بالاتر از محصولات عادی، اجرایی کردن مادۀ ۲۸ قانون و آیین نامۀ حفط نبابات و مادۀ ۷۲ بندِ ت قانون برنامه ششم کشور، به منظور جلوگیری از عرضۀ محصولاتی که دارای باقیمانده سطوح بالاتر از حد مجاز هستند، افزایش اعتبارات لازم برای اجرا و نظارت بر کنترل تلفیقی آفات با اولویت کنترل بیولوژیکی و لزوم عقد قرارداد بازرگانان با کشاورزان برای تولید محصولات کشاورزی سالم و گواهی شده، از عمده پیشنهادهای کاربردی اتاق قزوین است که چنانچه علیرغم پیگیری‌ های بعمل آمده در سطح ملی و خصوصاً وزارتخانۀ سابق جهاد کشاورزی مورد توجه قرار می‌ گرفت، تاکنون قسمت عمده‌ ای از مشکلات موجود صادراتی محصولات کشاورزی و از آن مهمتر دغدغۀ سلامت هموطنان عزیزمان رفع می‌ شد.
 
بخشنده گفت: دپارتمان کشاورزی، آب و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی قزوین، طی سه سال گذشته، مقابله با سموم باقی مانده در محصولات تولیدی کشاورزی را بعنوان یکی از اولویت‌ های جدی خود، در دستور کار قرار داده است.