لاپوشاني‌ها جواب نداد؛ حالا فهميديد؟

AFC

بالاخره کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم نهایی را اخذ و اعلام کرد باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا حذف شده و مدرک حرفه‌ای باشگاه گل گهر نیز باطل شده است!
بیانیه AFC
سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا با انتشار بیانیه‌ای از قطعی شدن محرومیت سه باشگاه استقلال، پرسپولیس و گل‌گهر سیرجان از لیگ قهرمانان آسیا 2022 خبر داد. در بیانیه AFC آمده است: «کمیته مستقل کنترل کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم به لغو مجوز حضور سه باشگاه پرسپولیس، استقلال و گل‌گهر سیرجان (هر سه باشگاه از ایران) به دلیل نداشتن مجوز حرفه‌ای مطابق بند‌های 14. 4 و 14. 5 اساسنامه صدور مجوز حرفه‌ای برای باشگاه‌ها، گرفته است.» کمیته مستقل کنترل AFC اعلام کرده که این سه باشگاه نتوانسته‌اند معیارهای ضروری (مطابق بند‌های 3. 1 و 3. 2 اساسنامه صدور مجوز برای باشگاه در AFC) را فراهم کنند و مطابق آن نباید اجازه ورود به لیگ قهرمانان آسیا در سال 2022 را داشته باشند. این کمیته اعلام کرده که مدارک اضافی ارائه شده از سوی باشگاه گل گهر سیرجان را هم رد کرده است. پرونده این سه باشگاه به دبیرخانه کمیته انضباطی و اخلاق کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بررسی و اقدام ارجاع داده شد. بدین ترتیب سپاهان اصفهان و فولاد خوزستان نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان 2022 خواهند بود. پرسپولیس و استقلال دیگر نمایندگان کشورمان در این رقابت‌ها بودند که حذف شدند و گل‌گهر سیرجان نیز اگر چه سهمیه نداشت اما با توجه به اقدام برای کسب مجوز حرفه‌ای، می‌توانست جای پرسپولیس و استقلال به لیگ قهرمانان برود که ایراد در مدارک ارسالی و نقص مدارک، زمینه‌ساز حذف این تیم نیز شد.
واکنش رویترز
خبرگزاری رویترز به خبر حذف تیم‌های استقلال و پرسپولیس ایران از رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۲ واکنش نشان داد: پرسپولیس و استقلال، تیم‌های برتر ایران از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شدند. کنفدراسیون فوتبال آسیا مجوز دو تیم را لغو کرده و گل گهر سیرجان نیز از حضور در این بازی‌ها محروم است. کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌گوید مسئولان تشخیص داده‌اند که این باشگاه‌ها «همه معیار‌های الزامی را برآورده نکرده‌اند.» کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) روز جمعه اعلام کرد پرسپولیس ایرآنکه دو بار فینالیست لیگ قهرمانان آسیا شده است، پس از لغو مجوز، در مسابقات سال ۲۰۲۲ بازی نخواهد کرد. پرسپولیس تهرآنکه در فینال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ رقابت‌های باشگاهی آسیا شکست خورد، یکی از سه باشگاه ایرانی است که مجوز آنها لغو شده است. استقلال قهرمان باشگاه‌های آسیا در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۱ و گل گهر سیرجان دیگر تیم‌های حذف شده هستند. استقلال که در سال ۲۰۰۷ نیز به دلیل عدم ارائه به موقع لیست بازیکنان خود از دور مسابقات کنار گذاشته شد، پس از کسب مقام سوم در لیگ فصل گذشته ایران، قرار بود در مرحله پلی آف حضور داشته باشد. جایگزین‌های پرسپولیس و استقلال پس از اتمام بررسی‌های صدور مجوز اعلام می‌شود. فولاد پس از قهرمانی در جام حذفی فصل گذشته جام حذفی ایران حضور خود را در مرحله گروهی قطعی کرده است و سپاهان نایب قهرمان لیگ نیز در مرحله پلی آف بازی خواهد کرد.
نظر کارشناس
امیررضا واعظ آشتیانی مدیرعامل اسبق استقلال درباره حذف سرخابی‌ها از لیگ‌ قهرمانان آسیا به خبرآنلاین گفت: به نظر من این اتفاق دیر افتاد و باید زودتر اتفاق می‌افتاد. قریب به یک دهه است که من درباره اداره این دو باشگاه بر اساس قانون هشدار می‌دهم. اما در کشور ما مبنا بر این است که کاری که خود فکر می‌کنند درست است را انجام می‌دهند. از زمانی که وزارت ورزش درست شد تا امروز، باید وزرا مواخذه شوند که چرا این دو باشگاه که قرار بوده بر اساس قانون تجارت اداره شوند عملی نشده؟ اگر بر اساس این قانون بود هم مجمع سالانه برگزار می‌شد و حسابرسی سالانه داشت. آنجا متوجه می‌شدند این باشگاه‌ها در مسیر درست هستند یا نه. وی ادامه داد: چرا این اتفاق نیفتاد؟ آیا استقلال و پرسپولیس حیاط خلوت وزرا بودند؟ یکی‌ از دلایل عمده این حذف شفاف نبودن و عدم تفکر حرفه‌ای و ساختار نداشتن است. از طرفی فدراسیون‌ها بر باشگاه‌ها نظارتی نداشته‌اند و همه باعث شده چنین اتفاقی بیفتد. ‌مدتی تلاش کردند afc را با سند سازی اغفال کنند اما امروز بالاخره یقه‌شان گرفته شد. او درباره مقصر این موضوع افزود: اول اینکه دنبال مقصر گشتن‌ کار درستی نیست اما اگر قرار است آسیب شناسی صورت بگیرد باید افرادی مواخذه شوند که این‌ دو باشگاه را بر اساس قانون تجارت اداره نکردند و حتی دستگاه‌های نظارتی هم مقصرند. تا کنون آیا یک بار این باشگاه‌ها حسابرسی شده‌اند که به صورت شفاف به مردم گفته شود ؟ افرادی که توان اداره خانواده خود را ندارند چرا باید در راس این باشگاه‌ها باشند؟ از طرفی afc هم می‌بیند نه از سوی کمیته حرفه‌ای سازی و نه فدراسیون صداقتی وجود نداشته و فقط خواسته‌اند کد خدا منشی کار کنند. اگر قاطعانه برخورد می‌شد قطعا چنین اتفاقی نمی‌افتاد.
دروغ
سعید آذری مدیرعامل سابق باشگاه فولاد خوزستان در خصوص حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا گفت: باید به حال فوتبال کشورمان گریه کنیم اتفاقی که باید طی سال‌های گذشته می‌افتاد امروز رخ داد نه تنها برای استقلال و پرسپولیس بلکه برای خیلی از باشگاه‌های لیگ برتری این اتفاق افتاده است. به قول کفاشیان رئیس سابق فدراسیون فوتبال ما ۱۱ سال به کنفدراسیون فوتبال آسیا دروغ گفتیم و بر اساس همین موضوع در سال ۲۰۰۷ کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون وقت فوتبال از ایران در خواست کرد تا خواستار باشگاه‌های خود را تغییر دهد. در همان زمان عزیز محمدی این تامه را به همه باشگاه‌ها ابلاغ کردند که بعد از آن دیدید که سازمان لیگ شکل گرفت و اساسنامه‌ای هم برای این موضوع ایجاد شد و فوتبال ما شکل ظاهری خود را تغییر داد و از بدنه فدراسیون فوتبال جدا شد. آذری در خصوص آغاز مسئله مجوز حرفه‌ای توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا عنوان کرد: بعد از آن کنفدراسیون فوتبال آسیا از همه باشگاه خواست تا در مسائل حرفه‌ای روز فوتبال آسیا سهیم شوند که حاصل این نگاه هم این بود که هر تیمی که نتواند مجوز حرفه گری را کسب کند نمی‌تواند در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کند. از زمان اعلام چنین قانونی از سوی کفندراسیون فوتبال آسیا تا کنون ۱۱ سال می‌گذرد و ما هیچ کاری برای به هدف رساندن استاندارد‌های مورد نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام ندادیم. خیلی از این باشگاه‌ها باتوجه به مدیران حرفه‌ای که داشتند روش حرفه‌ای را پیشه کردند، مانند فولاد خوزستان، ذوب‌آهن اصفهان، سپاهان اصفهآنکه توانستند فوتبال خود را به سمت حرفه‌ای شدن ببرند و حرف و حدیث را هم نداشته باشند.

 

 

منبع: آرمان ملی