خشم آرژانتین ازحضور محسن رضایی از متهمان بمب گذاری دربوئنس آیرس درمراسم تحلیف رئیس جمهور نیکاراگوئه

Amia bombحضور محسن رضایی در مراسم تحلیف رئیس جمهور نیکاراگوئه پیشتر در این هفته، باعث خشم آرژانتین شده که در ارتباط با بمبگذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان بوئنوس آیرس که به مرگ ۸۵ نفر منجر شد، خواستار محاکمه اوست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آرژانتین روز سه شنبه گفت که حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور ایران در مراسم روز دوشنبه "توهینی به عدالت و قربانیان آن حمله تروریستی" در پایتخت آرژانتین است.

نام محسن رضایی که زمانی فرمانده سپاه پاسداران بود به درخواست آرژانتین در "تذکر قرمز" اینترپل قرار دارد. او و دولت ایران نقش داشتن در آن حمله را انکار می کنند.

دانیل اورتگا در پی انتخاباتی که بسیاری آمیخته به تقلب می دانند برای چهارمین بار به عنوان رئیس جمهور نیکاراگوئه سوگند یاد کرد. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را در این ارتباط بر اعضای دولت او اعمال کرده اند.

دولت آرژانتین خود به دلیل اعزام سفیر به این مراسم هدف انتقاد مخالفان در داخل قرار گرفته است.

منتقدان به حضور سفیر آرژانتین در مراسم سوگند کسی که ناقض حقوق بشر می دانند و همچنین به حضور در مراسمی که محسن رضایی هم در آن شرکت کرده اعتراض دارند.

شماری از کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی هم خواستار دستگیری محسن رضایی در ارتباط با آن بمبگذاری شده اند.

بمبگذاری سال ۱۹۹۴ میلادی در ساختمان انجمن همیاری اسرائیلی ها و آرژانتین (آمیا) ۸۵ کشته و حداقل ۱۵۰ زخمی برجای گذاشت.

ایران و گروه تحت حمایت آن حزب‌الله لبنان مدت‌هاست که مظنونان اصلی آن بمب‌گذاری محسوب شده‌اند.

آرژانتین در سال ۲۰۱۹ حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

دادستانی آرژانتین در اکتبر سال ۲۰۰۶ رسما نهادهایی در ایران را به هدایت و حمایت از بمبگذاری آمیا و حزب‌الله لبنان را به اجرای آن عملیات متهم کرد و خواهان صدور حکم جلب تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی شد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، علی فلاحیان، علی‌اکبر ولایتی و محسن رضایی، که در زمان وقوع انفجار به ترتیب رئیس جمهور، وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و فرمانده سپاه پاسداران ایران بودند از جمله کسانی هستند که دادستانی آرژانتین خواستار بازداشت بین المللی آنان شده است.

ایران تصمیم پلیس بین‌الملل برای صدور قرار تعقیب مقام های سابق ایران را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

منبع: بی بی سی

انقلاب اسلامی در هجرت: دادستان وقت مسئول این پرونده در اقامتگاه آقای بنی صدر در فرانسه طی دیداری با ایشان اطلاعاتی در رابطه با شبکه ترور نظام ولایت فقیه را کسب کرد که آنها را ارزشمند خواند.