نجهیز حدود ۳۰ درصد از اراضی آبی معادل حدود ۲.۵ میلیون هکتار به انواع سامانه‌ های نوین آبیاری

Abiari-1 مجری طرح سامانه‌ های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، خاطر نشان کرد: بودجه در نظر گرفته شده برای این بخش کافی نیست و حتی بودجه‌ ای که برای این مهم در مجلس تصویب می‌ شود، به این بخش تخصیص داده نمی‌ شود. در سال گذشته ۵۰ درصد بودجه تصویب شده در مجلس به این بخش داده شد، باید تلاش شود که این بودجه و اعتبار افزایش پیدا کند و به موقع در اختیار بهره‌ برداران قرار بگیرد.
 
فریبرز عباسی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به میزان تجهیز شدن اراضی کشاورزی به سامانه‌ های نوین آبیاری، گفت: در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون هکتار از اراضی آبی کشور مجهز به انواع سامانه‌ های نوین آبیاری شده‌ اند، یعنی حدود ۳۰ درصد از اراضی آبی از دهه ۷۰ به بعد به انواع این سامانه‌ ها تجهیز شده‌اند.
 
به گفته مشاور وزیر کشاورزی، حدود ۵.۵ میلیون هکتار از اراضی کشور پتانسیل این را دارند که به سامانه‌ های نوین آبیاری مجهز شوند.
 
وی اثربخشی سامانه‌ های نوین آبیاری را غیرقابل انکار توصیف کرد و افزود: در ۱۰ سال گذشته دولت به این بخش توجه ویژه کرده است و اعتباراتی نیز برای آن در نظر گرفته است.
 
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که آیا بودجه در نظر گرفته شده برای توسعه سامانه‌ های نوین آبیاری، کافی است؟ گفت: بودجه در نظر گرفته شده برای این بخش کافی نیست و حتی بودجه‌ ای که برای این مهم در مجلس تصویب می‌ شود، به این بخش تخصیص داده نمی‌ شود. در سال گذشته ۵۰ درصد بودجۀ تصویب شده در مجلس به این بخش داده شد، باید تلاش شود که این بودجه و اعتبار، افزایش پیدا کند و به موقع در اختیار بهره‌ برداران قرار بگیرد.
 
وی با بیان اینکه انتخاب نوع سامانه بر اساس سنجش آب و هوا، اقلیم و نوع گیاه تعیین می‌ شود، خاطر نشان کرد: شرایط آب و هوایی مشخص می‌ کند که چه سامانه‌ ای برای محصول مناسب است؛ ممکن است در منطقه‌ ای یک سامانه برای کشت یک محصول جواب بدهد، اما آن سامانه در منطقه دیگر] مؤثر نباشد.
 
عباسی با بیان اینکه سامانه‌ های نوین آبیاری حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد عملکرد‌ها را افزایش می‌ دهند، گفت: استفاده از این سامانه‌ ها، میزان مصرف آب را کاهش و حدود ۳۰ درصد بهره‌ وری‌ ها را ارتقا می‌ دهد.
 
به گفتۀ این مقام مسئول، در اقلیم خشک که میزان تبخیر آب زیاد است و بارندگی سالانه کمتر از ۳۵۰ میلی لیتر است، نباید از روش آبیاری موضعی استفاده شود، چراکه امکان شور شدن اراضی وجود دارد. در زمان طراحی سامانه‌ های آبیاری باید در سال یک یا دو نوبت آب‌ شویی برای کنترل شوری خاک صورت بگیرد؛ اگر بهره‌ برداری اصولی و با توجه به دفترچه طراحی از سامانه استفاده شود، خاک شور نخواهد شد.
 
عباسی طرح سامانه‌ های نوین آبیاری را بهره‌ بردار محور عنوان کرد و افزود: بهره‌ برداران، بخشی از اعتبارات را تأمین می‌ کنند، در سال جاری عمدتاً، اعتبارات به صورت اوراق و اسناد خزانه با سررسید ۳ ساله داده شد و همین موضوع سرعت اجرای طرح‌ ها را کند کرد. امیدواریم با توجه به اثربخشی که این سامانه‌ ها دارند در تخصیص‌ های بعدی سازمان برنامه و بودجه، اعتبارات نقدی به ما داده شود.
 
وی با بیان اینکه یکی از راه های کاهش اثرات خشکسالی، توسعه سامانه‌ های نوین آبیاری است، تصریح کرد: سامانه‌های نوین آبیاری در افزایش راندمان (بهره‌ وری) و عملکردها مؤثر است؛ یکی از راه‌ های تأمین امنیت غذایی در کشور، توسعۀ سامانه‌ های نوین آبیاری است.
 
به گفته این مقام مسئول، ۹۰ تا ۹۵ درصد از لوازم و تجهیزات سامانه‌ های نوین آبیاری، در کشور تولید می‌ شوند و کمتر از ۱۰ درصد از تجهیزات وارداتی هستند. ۵ قلم از تجهیزات آبیاری، وارداتی هستند که برنامه ریزی کرده‌ ایم با همت شرکت‌ های دانش بنیان، این اقلام نیز در کشور تهیه و تولید شوند. من پیش‌ب ینی می‌ کنم تا ۲ سال آینده، ما در این بخش به خودکفایی برسیم.
 
مشاور وزیر در پایان بیان کرد: آمریکا، اسپانیا و فرانسه در این حوزه پیشرو هستند و موفقیت‌ های زیادی در سامانه‌ های نوین آبیاری بهدست آورده‌ اند و این تکنولوژی را به خارج مرزهای خود صادر می‌ کنند.