صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران همزمان با رهایی ۹ زندانی از چوبه دار

eedamخبرگزاری هرانا – یک متهم در تهران، از بابت اتهام قتل توسط دادگاه کیفری یک این استان به اعدام محکوم شد. همچنین ۵ زندانی در شهرهای ارومیه، یزد و کوهدشت که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. درخبری دیگر، رئیس کل دادگستری استان فارس، از رهایی ۴ زندانی محکوم به اعدام، از ابتدای دی‌ماه تاکنون در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، یک متهم تبعه کشور افغانستان در تهران به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از سال ۹۸، به دنبال تماس زن جوانی با پلیس و اعلام کشته شدن یک زن صورت گرفت. این زن برادر شوهر ۳۵ ساله اش به نام عزیز را متهم دانست. با این تماس پلیس به خانه مورد نظر رفت و با جسد پرستو ۳۰ ساله روبه رو شدند..

جسد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل و پلیس به بازجویی از متهم پرداخت.

عزیز به قتل همسرش اعتراف کرد و گفت: من و همسرم تبعه افغانستان هستیم و سالها قبل به ایران آمدیم. مدتی پیش در گوشی موبایل همسرم عکس های مشکوکی دیدم و از او در این باره سوال کردم، اما جواب سربالا داد. من پیگیر ماجرا شدم تا اینکه فهمیدم پرستو مدتی است با پسر ایرانی در ارتباط است.

متهم ادامه داد: من دنبال فرصت مناسبی می گشتم تا علیه همسرم و پسر جوان مدرکی به دست بیاورم و از آنها شکایت کنم. تا اینکه یک روز در پارک نزدیکی خانه مان آنها را دیدم . آنجا بود که کنترلم را از دست دادم و تصمیم به قتل همسرم گرفتم.

به دنبال اعتراف های مرد جوان وی در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک ستان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در ابتدای جلسه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و از طرف ۲ فرزند کوچک وی درخواست دیه را مطرح کرد.

 پدر و مادر مقتول در جایگاه ویژه ایستادند و برای متهم حکم‌ اعدام خواستند.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و متهم را به اعدام محکوم کردند.
رهایی یک زندانی از اعدام در ارومیه

به گزارش میزان، رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی، از رهایی یک زندانی محکوم به اعدام در این استان خبر داد.

ناصر عتباتی گفت: متهم این پرونده در سال ۹۰ مرتکب قتل خانمی شده بود که در پی ارتکاب این جرم حکم اعدام وی صادر و در شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور نیز تایید شد.

رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی افزود: با جلب رضایت اولیای دم و با تلاش و میانجیگری اعضای شعبه ۳۵ شورای حل اختلاف ویژه زندانیان ارومیه، در نهایت محکوم این پرونده از مجازات اعدام رهایی و حیات دوباره یافت.
رهایی ۳ زندانی از اعدام در یزد

به گزارش مهر، رئیس اداره توسعه حل اختلاف استان یزد اعلام کرد: یک زندانی محکوم به اعدام پس از ۵ سال در پی بخشش اولیای دم از اعدام رهایی یافت.

محمدرضا حداد در خصوص این پرونده‌ گفت : پنج سال پیش در یکی از شهرستان‌های استان، مشاجره بین یک زن و شوهر موجب درگیری و نزاع شده و زن توسط همسرش به قتل می‌رسد.

وی افزود: با تشکیل پرونده و طی مراحل قانونی و رسیدگی قضایی، در نهایت رای بر محکومیت متهم به اعدام، در یکی از شعب دادگاه های کیفری یک استان یزد صادر شد.

رئیس اداره توسعه حل اختلاف استان یزد اظهار داشت: با همت اعضا و کارکنان شعبه ۳۱ شورای حل اختلاف شهرستان یزد، محکوم این پرونده پس از گذشت پنج سال از مجازات اعدام رهایی یافت.

همچنین به گزارش ایسنا، ۲ زندانی دیگر نیز در استان یزد که در یک پرونده مشترک به اعدام محکوم شده بود، پس از ۱۰ سال با بخشش اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

رئیس اداره توسعه حل اختلاف استان یزد، در این رابطه بیان کرد: این اقدام به دنبال تلاش بسیار زیاد شعبه ۳۱ شورای حل اختلاف زندان صورت گرفته است.

به گفته محمدرضا حداد، از ابتدای سال جاری تاکنون، هفت پرونده از پرونده های محکومان به اعدام، به سازش ختم شده است.
رهایی ۴ زندانی از اعدام در استان فارس
به گزارش خبرگزاری میزان، رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: ۴ زندانی محکوم به اعدام، در حوزه‌های قضایی خنج و داراب، از ابتدای دی ماه تاکنون از چوبه دار رهایی یافتند.

کاظم موسوی افزود: این مهم، با گذشت خانواده‌های اولیا دم و همچنین تلاش‌های مسئولان قضایی استان فارس، اعضا و کارکنان توسعه حل اختلاف و داوری استان صورت گرفته است.
رهایی یک زندانی از اعدام در کوهدشت

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با گذشت اولیای دم روستای کم گنجعلی کوهدشت، محکوم به اعدام از چوبه دار رهایی یافت.
بر اساس این گزارش، سال ۹۰ اختلاف و نزاع بین دو خانواده در روستای کم گنجعلی شهرستان کوهدشت روی می‌دهد و فردی ۲۸ ساله کشته می شود. در نهایت با وساطت جمعی از بزرگان و ریش سفیدان، خانواده مقتول با پیروی از سنت حسنه عفو و گذشت رضایت خود را اعلام می‌کنند.
رهایی ۲۵ محکوم به اعدام طی سال جاری در استان کرمان

به گزارش خبرگزاری میزان، معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس توسعه حل اختلاف استان کرمان گفت: با تلاش شورا‌های حل اختلاف از ابتدای سال ۲۵ نفر از محکومان به اعدام رهایی یافته‌اند و از سوی خانواده‌های اولیای دم فرصت زندگی مجدد به آن‌ها ببخشیده شده است.