اعلام رسمی و علنی چین مبنی بر واردات مجموعاً ۱.۹ میلیون بشکه نفت از ایران در دسامبر ٢٠٢١

Naft Dalar در اقدامی کم سابقه، چین آمار رسمی را منتشر کرد که نشان داد این کشور با وجود تحریم های آمریکا، از ایران نفت وارد می کند.
 
به گزارش ایسنا، برای نخستین بار در یک سال گذشته، چین که بزرگترین وارد کننده نفت جهان است، آماری را به صورت عمومی منتشر کرد که نشان داد این کشور در دسامبر، مجموعاً ۱.۹ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است. اطلاعاتی که از سوی گمرک چین منتشر شد، نخستین افشای علنی خرید نفت ایران از سوی چین از دسامبر سال ۲۰۲۰ است.
 
چین در زمان تحریم ها که در سال ۲۰۱۸ از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا علیه ایران به اجرا درآمد، از ایران نفت وارد کرده است با این حال به ندرت به خرید نفت خام از ایران اذعان کرده است.
 
هنوز علت این که چین چرا به ادامه خرید نفت از ایران علناً اذعان کرده است، مشخص نیست، اما این افشاگری در بحبوحه ادامۀ مذاکرات هسته ای در وین صورت گرفته است. ایران و چین اخیراً به دنبال پیشبرد همکاری در حوزۀ انرژی، تحت قرارداد همکاری استراتژیک ۲۵ ساله بوده اند.
 
نفت ارزان تر ایران و ونزوئلا، در مقایسه با قیمت های جهانی که صعود چشمگیری داشتند، انگیزۀ کافی را فراهم کرد تا چین ریسک مجازات نقض تحریم ها را نادیده گرفته و در سال ۲۰۲۱ بیشترین میزان خرید را از این ٢ کشور داشته باشند که صادراتشان در ٣ سال گذشته ،هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است.
 
بر اساس گزارش اویل پرایس، بلومبرگ در گزارشی به نقل از برآورد شرکت تحقیقات بازار کپلر نوشت: پالایشگاه های چینی سال ۲۰۲۱، در مقایسه با سال ۲۰۲۰، حدود ۵۳ درصد نفت بیشتری از ایران و ونزوئلا خریداری کردند. در مجموع، چین طی سال میلادی گذشته، ۳۴۲ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا وارد کرد که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۸ بود.
 
دبیر: فرزانه حسینی‌پور ،
مترجم: زهرا وثوقی