پیش بینی تقاضای روزانۀ جهانی ۱۰۰.۶ میلیون بشکه نفت در سال ۲۰۲۲ - نفت برنت ۸۸.۶۱ دلار دلاری

Naft dolar طبق پیش‌ بینی سازمان اوپک، تقاضای نفت می‌تواند در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز برسد که از سطح سال ۲۰۱۹ و قبل از شیوع کرونا فراتر خواهد بود.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در پیش بینی خود نرخ رشد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۲ را در سطح ۴.۲ میلیون بشکه در روز نگه داشت. اوپک در گزارش نوامبر خود اعلام کرد که مصرف جهانی نفت می‌ تواند از رقم قبل از دوران بحران کرونا نیز فراتر رود.
 
طبق پیش‌ بینی اوپک، تقاضای نفت می‌ تواند در سال ۲۰۲۲ به ۱۰۰.۶ میلیون بشکه در روز برسد که ۰.۵ میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح سال ۲۰۱۹ خواهد بود.
 
بر اساس این گزارش، تقاضای جهانی نفت ۵.۷ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد. این تخمین به میزان ۱۶۰۰۰۰ بشکه در روز نسبت به برآورد قبلی کاهش یافته است.
 
این کاهش چشم انداز ناشی از کاهش نرخ مصرف نفت در چین و هند است که کمتر از حد انتظار در ٣ ماهه سوم سال ۲۰۲۱ بوده است.
 
اوپک در گزارش خود همچنین پیش بینی کرد [ه بود] که تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۱، به ۹۶.۴ میلیون بشکه در روز برسد.
 
بر اساس اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال گذشته میلادی، ۹۲.۲ میلیون بشکه در روز نفت در کشورهای جهان مصرف شده است. 
 
***
 
صعود نفت برنت به مرز ۸۹ دلار
 
قیمت نفت در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تحت تاثیر تقاضای قوی و نگرانیها نسبت به اختلالات کوتاه مدت در عرضه که رشد ذخایر نفت آمریکا را تحت الشعاع قرار داد، افزایش یافت.
 
به گزارش ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۱۸ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، به ۸۸ دلار و ۶۱ سنت در هر بشکه رسید. این قیمت پایه بازار جهانی روز چهارشنبه تا مرز ۸۹ دلار و ۱۷ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود.
 
بهای معاملات نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در فوریه با ۲۶ سنت معادل ۰.۳ درصد کاهش، به ۸۶ دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه رسید. این قرارداد که روز پنج شنبه موعد آن به پایان می رسد، روز چهارشنبه تا مرز ۸۷ دلار و ۹۱ سنت صعود کرده بود. قرارداد تحویل مارس با پنج سنت افزایش، به ۸۵ دلار و ۸۶ سنت رسید.
 
معاملات تحت تاثیر نگرانیهای عرضه به دلیل مسائل کوتاه مدت مانند توقف موقتی جریان صادرات نفت خط لوله از عراق به ترکیه و کاهش مستمر ظرفیت تولید اعضای اوپک پلاس قرار گرفته است.
 
تاماس وارگا از شرکت کارگزاری نفت پی وی ام گفت: صدای کسانی که قیمت نفت ۱۰۰ دلار در هر بشکه را پیش بینی می کند، روز به روز بلندتر می شود.
 
در این بین، تقاضا ثابت مانده و عرضه محصول آمریکا که معیاری برای ارزیابی تقاضا در بزرگترین مصرف کنندگان جهان است، در چهار هفته گذشته به ۲۱.۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. طبق اعلام وزارت انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور هفته گذشته ۵۱۵ هزار بشکه افزایش یافت و ذخایر بنزین ۵.۹ میلیون بشکه رشد کرد و به بالاترین میزان در یک سال اخیر رسید.
 
فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد گروه پرایس فیوچرز اظهار کرد: تصور نمی کنم رشد ذخایر بنزین روند صعودی قیمتها را متوقف کند. پالایشگاهها باید به پالایش نفت برای تامین تقاضا برای بنزین در فصل رانندگی تابستانی ادامه دهند. این یکی از دلایلی است که بازار با وجود رشد عرضه بنزین، پشتیبانی شده است.
 
نگرانیها نسبت به وضعیت عرضه هفته جاری به دنبال آتش سوزی که جریان نفت از خط لوله انتقال نفت کرکوک به بندر سیهان ترکیه را روز سه شنبه موقتا قطع کرد، تشدید شد.
 
اوپک و متحدانش نفت کمتری از میزان توافق شده تولید می کنند. آژانس بین المللی انرژی روز چهارشنبه برآورد کرد این گروه حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از هدف تولید در دسامبر، نفت تولید کرده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، حمله انصارالله یمن به امارات متحده عربی که سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است هم ریسکهای مربوط به عرضه را افزایش داد.
 
دبیر: فرزانه حسینی پور، 
مترجم: زهرا وثوقی

در این رابطه