حقوندی برازنده و آبروی ایرانی می‌ شود؟

Tafakol2-1 وقتی به کشورهای مختلف سفر می‌ کنیم و از نزدیک با مردمان سرزمین‌ های گوناگون با فرهنگ‌ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا می شویم، ناخودآگاه از خود می‌ پرسیم: آنچه ما ایرانیان را در طی قرون به یکدیگر پیوند داده، چیست؟ مسلماً زبان فارسی با تمام لطافت ها و ظرافت هایش می تواند یکی از این پاسخ‌‌ ها باشد. نکات و صفت های برجسته‌ ی دیگری نیز می توان یافت و بدان ها اشاره کرد.
 
اما هر سرزمین اگر بخواهد یک نماد، برند یا صفتِ عمل برای شناسایی خود انتخاب کند که در میان سایر کشورها و فرهنگ‌ ها بدان شناخته شود، کار بسیار حساس و تعیین کننده می‌ شود، به طوری که این نماد می تواند به نوعی عنصر حیاتی هویتی برای مردم آن کشور باشد. به طور مثال مردم چین، صفت سخت‌ کوشی را برای خود برگزیده‌ اند، به طوری که از پیر و جوان در طول زندگی خود تلاش می کنند این صفت را به نوعی برند سازی کنند. از این دست می توان مهربانی را به مردم اندونزی، منظم بودن را به مردم آلمان، مستری را به مردم ژاپن و عاشقانه را به مردم فرانسه و نظیر اینها نسبت داد.
 
اما به نظر شما نشان ایرانیت در میان سایر کشورها و مردم سایر کشورها چیست؟ آیا می‌ توان صفت یا نمادی واحد را برای ایرانیان پیشنهاد کرد که بتوانند پیر و جوان در طول زندگی خود بدان زندگی خویش را سپری کنند؟
 
با نگاه به بینش یکتاپرستی، ابتکار موازنه عدمی، باور به استقلال و آزادی و فرهنگ رفتاری عمومی، کاوشگری در علوم گوناگون در طول تاریخ که حاصل هم‌ زیستی بدور از برتری جویی های قومی و عشیره‌ ای بوده است، شاید بتوان بهترین و جامع‌ ترین نماد و نشان که گویای فرهنگ ملی این سرزمین باشد، برای ایرانیان، نماد_حقوندی برشمرد. شاید بنا به حضور استبداد تاریخی که ایرانیان بنابر موقعیت ژئوپولیتیکی و فرهنگی و تاریخی داشته‌ اند، یا سایر دلایل، این صفت از میان رخت بسته یا کمرنگ شده است و امکان این وجود نداشته که بتوانیم به این صفت که از پیشینیان بجا مانده است، بازگشت کنیم، اما باور این است که می توان با ‌پیشنهاد و یادآوریِ مستمر این صفت به جامعه، زندگی در حقوندی را روزمره تمرین و فرهنگ عمومی کنیم تا به یمن زندگی در حقوندی، بتوان بار دیگر دوستی، شادی، سلامتی، زیبایی، دانایی، دارایی و برازندگی را برای هموطنان و سایر جوامع به ارمغان آوریم و امید که روزی برسد که ایرانیان در جای جای هستی به “انسانهای_حقوند” شهره شوند و بار دیگر نقش خود در رشد_حقوند بنی آدم به مثابه یک قلب تپنده در پیکره انسان بازیابند.
 
مرکز پژوهش‌ های حقوندی،
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
t.me/haghvand