به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد شهادت صادق قطب‌زاده

ghotbzadeh1

برای او که تنها نامش صادق نبود!

حیات سیاسی صادق قطب‌زاده در نوجوانی با مخالفت و پیکار با کودتای امریکایی – انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بر علیه دولت ملّی مصدّق آغاز گردید ۲۵ سال مبارزه بی‌امان بر علیه دیکتاتوری شاه در آستانه خروش مردم ایران او را در زمره سازمان‌دهندگان و سخنگویان "گفتمان پاریس" انقلاب ایران گردانید، اما خیلی زود این بار در حکومت برخاسته از انقلابی که او خود از یاران و برپاکنندگان اصلی آن بود بازداشت و زندانی‌شدن در اوین را نیز به خاطر ایستادگی بر آرمان‌هایش تجربه کرد.

قطب‌زاده شاهد آن گردید که جمهوری اسلامی مبتنی بر «ولایت فقیه» با آرمان‌ها و انگاره‌های خود و انقلابی که او خود را در شکل‌گیری و سازمان‌دهی و هدایت آن سهیم می‌دانست به‌هیچ‌وجه هم‌ خوانی ندارد. اوخودرا شدیداً موظف به انجام وظیفه ودخالت در تصحیح جهت‌گیری وفرآیند شکل‌گیری استبداد درقالبی نومی‌دید. اواین انحراف ازگفتمان و منشور اصلی انقلاب را زمینه‌ساز اصلی کابوسی قلمداد می‌کرد که از فردای پیروزی انقلاب برای اين ملت رقم خورده است. قطب‌زاده خود را نیز مقصرمی‌دانست. او می‌توانست جان خود را نجات بدهد امّا گفت: "می‌مانم و با سرنوشتم روبرو می‌شوم". او نشان داد که وظیفه پیکارگر انقلابی اصیل با سرنگونی حکومت گذشته به پایان نمی‌رسد

زنده یاد صادق قطب‌زاده با صداقت وایستادگی برآرمان‌هایش درمقابله با قدرت‌سالاران جدید به یکی ازقهرمانان واقعی انقلاب ایران تبدیل گردید.

روحش شاد و یادش گرامی!

مصطفی قهرمانی 

 

 

ghotbzadeh