کیوان شکوری: گزارش شماره ۲۷ و ۲۸- تاریخچه انتخابات در ایالات ورمانت و اورِگِن آمریکا

Shakouri-Keivan-1ایالت ورمانت به مرکزیت مون ‌پلیه در شمال شرقی آمریکا و یکی از شش ایالت ناحیه جغرافیایی معروف به نیواینگلند است. ورمانت یکی از ۱۳ ایالت اولیه ای هست که بر علیه استعمار انگلستان قیام و اعلام استقلال کردند و نهایتا در ۴ مارچ ۱۷۹۱ بعنوان چهاردهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

ورمانت ایالت کوچکی می باشد و صنعت زیاد بزرگی ندارد اما در تولیدات محصولات کشاورزی پیشرفت خوبی داشته و سیب زمینی ، تخم مرغ ، سیب، عسل ، سبزیجات ، درختان کریسمس ، الوار از محصولات این ایالت است. اما از اینها مهمتر تولید شیر این ایالت است، بطوریکه نیمی از شیر مصرف شده در منطقه نیوانگلند را تولید می کند. همچنین این ایالت بزرگترین تولید کننده شربت درخت افرا در آمریکا می باشد.

این ایالت با داشتن کوهستان های زیبا و برف گیر یکی از مناطق زیبا برای اسکی سواری و تفریحات زمستانی و تابستانی در آمریکا می باشد که توریست های زیادی را جلب می کند.

Lake Champlain، Stowe، Shelburne Museum، Church Street Marketplace، Green Mountain National Forest، Marsh-Billings-Rockefeller National Historic Park، Stowe Mountain Resort، Magic Mountain از مناطق گردشگری این ایالت می باشد.

کالوین کولیج سی اٌمین رئیس جمهور آمریکا و برنی سندرز سناتور پر آوازه آمریکایی از شخصیت های مشهور این ایالت هستند.

از سال ۱۷۹۲ تا کنون (آگوست ۲۰۲۰) ۵۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت برگزار شده است که ۳۳ دوره جمهوری خواهان، هشت دوره دموکرات، شش دوره جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، پنج دوره حزب ویگ (Whig Party)، سه دوره حزب فدرالیست، یک دوره حزب جمهوری خواه ملی (National Republican Party) و یک دوره حزب ضد ماسون ها (Anti-Masonic Party) برنده این انتخابات شدند.

نتایج این انتخابات بسیار قابل توجه و نشان دهنده تغییر گرایش قوی مردم در طول زمان است. از سال ۱۷۹۲ الی ۱۸۵۲ تعداد ۱۶ دوره این انتخابات برگزار شد که حزب دموکرات و جمهوری خواه هیچ سهمی نداشتن که در مورد جمهوری خواهان طبیعی می باشد، چون تاریخ تاسیس حزب جمهوری خواه سال ۱۸۵۴ میلادی می باشد. مجددا از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۸۸ میلادی ۳۴ دوره از این انتخابات برگزار شد که بغیر از یک دوره (۱۹۶۴) که دموکرات ها برنده شدند و در واقع اولین برد دموکرات های ورمانت در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود، مابقی ۳۳ دوره را جمهوری خواهان برنده شدند. اما از انتخابات سال ۱۹۹۲ ورق برگشت و تا به امروز در همه هفت دوره این انتخابات دموکرات ها برنده شدند. همانگونه که آمار نشان می دهد مردم ایالت ورمانت در انتخابات ریاست جمهوری بشدت گرایش جمهوری خواهی داشتند اما ۳۰ سال اخیر بشدت گرایش به دموکرات ها پیدا کردند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ این ایالت از حزب دموکرات برنی سندرز با ۸۶.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۱۳.۶ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۳۲.۷ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ با ۳۰.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون با ۵۶.۷ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۰.۳ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را بدست آورد.

اما در انتخابات مقدماتی سال ۲۰۲۰ حزب دموکرات در این ایالت برنی سندرز با ۵۰.۸ درصد آرا موفق به شکست جوبایدن با ۲۲ درصد آرا شد که اگر این نتیجه را در کنار نتیجه مقدماتی دوره قبل بگذاریم می بینیم که فاصله بین نفر اول تا دوم زیاد است و دلیلش این است که ورمانت زادگاه سندرز و سالیان طولانی نماینده مجلس و سناتور این ایالت بوده و است.

از سال ۱۷۹۱ تا کنون ۴۴ سناتور از این ایالت راهی مجلس سنا شده اند که از این تعداد ۲۰ تن جمهوری خواه، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن دموکرات، یک تن مستقل، یک تن حزب فدرالیست، یک تن ضد دولت (Anti-Administration party)، یک تن ضد جکسونی ها (Anti-Jacksonians)، یک تن حزب خاک آزاد (Free Soil) و شش تن سناتورهایی که در دوران کاری خود حزب عوض کردند که به ترتیب زیر می باشد: دو تن با عضویت در احزاب ویگ و ضد جکسونی ها، یک تن ویگ و جمهوری خواه، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و آدام کلای (Democratic-Republican Party and Adams-Clay)، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و ضد جکسونی ها و یک تن جمهور خواهان دموکراتیک و آدام کلای و ضد جکسونی ها (Democratic-Republican Party and Adams-Clay and Anti-Jacksonians).

همانطور که مشاهده می کنید آمار بسیار قابل تاملی است. جمهوری خواهان با ۲۰ سناتور در تاریخ این انتخابات برتر هستند و دموکرات ها فقط یک سناتور ( Patrick Leahy) دارند و برنی سندرز نیز سناتور مستقل ولی نزیک به دموکرات ها می باشد.

Patrick Leahy (۱۹۷۵ تا کنون) از حزب دموکرات با ۴۵ سال و Justin S.Morrill (۱۸۶۷-۱۸۹۸) از حزب جمهوری خواه با ۳۱ سال حضور در سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ این ایالت می باشند.

Patrick Leahy تنها سناتور دموکرات این ایالت از سال ۱۹۷۵ و برنی سندرز از سال ۲۰۰۷ تاکنون دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند.

از سال ۱۷۹۱ تاکنون ایالت ورمانت ۹۷ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا داشته است که از این تعداد ۳۰ تن جمهوری خواه، ۱۶ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، ۱۲ تن حزب فدرالیست، هشت تن حزب ویگ (Whig Party)، سه تن ضد ماسون ها یا همان ضد فراماسون ها (Anti-Masonic Party)، دو تن مستقل، یک تن ضد دولت (Anti-Administration party)، یک تن ضد جکسونی ها

(Anti- Jacksonian)، یک تن Greenback Party، یک تن آدامز کلای ( Adams-Clay) و ۱۵ تن هم نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که چهار تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی ها و ویگ، سه تن با عضویت در احزاب ویگ و مخالف (Whig Party and Opposition Party)، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و آدامز کلای و آدامز، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و آدامز کلای و ویگ، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و آدامز و ویگ، یک تن آدامز کلای و آدامز، یک تن ضد ماسون ها و ویگ (Anti-Masonic Party and Whig) و یک تن با عضویت در احزاب آدامز و ضد جکسونی ها بودند.

ایالت ورمانت یک نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا دارد و بخاطر همین تعداد مجموع نمایندگان این ایالت در طول تاریخ بسیار کمتر از ایالات دیگر است. ۳۰ نماینده جمهوری خواه در مقابل هشت نماینده دموکرات می باشد و جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان در این ایالت برتر هستند. از طرفی دیگر از سال ۱۹۹۱ تاکنون دو نماینده در این ایالت انتخاب شده که یک تن مستقل (برنی سندرز که از سال ۲۰۰۶ به مجلس سنا راه یافت) و یک تن دموکرات که در حال حاضر نیز نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا می باشد.

همانطور که آمار نشان می دهد ایالت ورمانت در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان جمهوری خواه بوده ولی از سال ۱۹۹۱ تاکنون مردم این ایالت به دموکرات ها گرایش پیدا کردند.

از سال ۱۷۹۱ تاکنون (آگوست ۲۰۲۰) تعداد ۷۸ تن به مقام فرمانداری در این ایالت رسیدند که بعضا بیش از دو دوره در این مقام بودند که ۵۲ تن جمهوری خواه، هشت تن حزب ویگ (Whig Party)، شش تن دموکرات، چهار تن جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن حزب فدرالیست، یک تن جکسونی ها (Jacksonian)، یک تن ضد ماسون (Anti-Masonic Party) و دو تن با عضویت در احزاب ویگ و جمهوری خواه، یعنی در دوران کاری خود حزب خود را تغییر دادند و از حزب ویگ به جمهوری خواهان پیوستند و دو تن نیز فاقد حزب بودند و یا حداقل طبق منابع مورد استناد ما فاقد حزب هستند.

جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۵۲ فرماندار بسیار خوش درخشیدند، بطور مثال از انتخابات سال ۱۸۶۱ الی ۱۹۶۱ به مدت ۱۰۰ سال همه فرماندارانی که سر کار آمدند جمهوری خواه بودند. اولین فرماندار دموکرات به سال ۱۸۵۳ باز می گردد و بقیه پنج فرماندار دموکرات از سال ۱۹۶۳ به بعد سر کار آمدند.

Phil Scott از حزب جمهوری خواه، فرماندار حال حاضر ایالت ورمانت می باشد.

 نتیجه: با توجه به اینکه در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت، جمهوری خواهان با ۳۳ دوره برتر هستند اما دموکرات ها برنده هفت دوره اخیر این انتخابات هستند و در طول تاریخ انتخابات سنا جمهوری خواهان با ۲۰ سناتور برتر هستند اما هر دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن دموکرات و یک تن مستقل با گرایشات دموکرات می باشند و در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان، جمهوری خواهان با ۳۰ نماینده برتر هستند اما تنها نماینده حال حاضر این ایالت دموکرات می باشد و در انتخابات فرمانداری، جمهوری خواهان با ۵۲ فرماندار برتر هستند و فرماندار حال حاضر نیز جمهوری خواه می باشد، می توان نتیجه گرفت ورمانت در طول تاریخ یک ایالت جمهوری خواه بوده اما الان یک ایالت دموکرات می باشد.

 

ایالت اورِگِن (Oregon) به مرکزیت سِیلِم (Salem) در شمال غربی آمریکا با داشتن طبیعتی بسیار زیبا در تاریخ ۱۴ فوریه ۱۸۵۹ میلادی بعنوان سی و سومین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. پُرتلند و یوجین از شهرهای مهم آن هستند.

جمعیت این ایالت ۴.۲۱۷.۷۳۷ تن می باشد که ۷۵.۱ درصد سفید پوست، ۱۳.۴ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۴.۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۲.۲ درصد سیاه پوست، ۱.۸ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۵ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۴ درصد دیگر نژادها هستند.

اورگان دارای کشاورزی متنوعی است و محصولاتی مثل : توت ، گلابی ، سیب زمینی ، تخم مرغ ، پیاز، انگور شراب ، گیلاس ، یونجه و ذرت شیرین تولید می کند. همچنین این ایالت یکی از بزرگترین مراکز تولید و پرورش فندق، ماهی قزل آلا و اسب موستانگ در دنیا می باشد. البته گاو و گوسفند و انواع ماهی های دیگر هم تولید می شود ولی نه به اندازه قزل آلا و در کنار اینها تولید درخت کریسمس هم دارد.

اورِگِن در ضمینه تکنولوژی، فناوری پیشرفته و دیجیتال وضعیت خوبی دارد و میدان گازی (Mist-Gas) برای اقتصاد اورگان بسیار مهم است. الوار، کاغذ، خمیر کاغذ، تخته سه‌لایی و کنسرو ماهی از دیگر تولیدات مهم این ایالت می باشد.

دفاتر مرکزی شرکت های بزرگی مثل: Nike، Daimler Trucks North America، Collins، Precision Castparts، Lithia Motors و تعدادی دیگر در این ایالت قرار دارد.

طبیعت زیبای این ایالت چشم هر مسافری را به خود جلب می کند و از مراکز مهم گردشگری در این ایالت، غارهای اورگان، پارک ملی دریاچه کِرِیتر(Crater Lake National Park)، منطقه دیدنی ملی تنگه رودخانه کلمبیا (Columbia River Gorge National Scenic Area)، ساحل کَنون (Cannon Beach)، پارک واشنگتن در پورتلند، Silver Falls State Park، Sublimity و Newport از جمله مناطق پر آوازه گردشگری این ایالت می باشد.

لینوس کارل پاولینگ دانشمند، فعال صلح، نویسنده، استاد دانشگاه و برنده دو جایزه نوبل، فرناز فصیحی روزنامه نگار ایرانی – آمریکایی، ریموند کِلِوی کاروِر جونیور نویسنده داستان های کوتاه و شاعر و فیلیپ همپسون نایت یکی از بنیان‌گذاران و رئیس بازنشستهٔ شرکت نایکی از چهره های مشهور متولد این ایالت هستند.

از سال ۱۸۶۰ تاکنون (سبتامبر ۲۰۲۰) تعداد ۴۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالت اورِگِن برگزار شده که ۲۴ دوره جمهوری خواهان، ۱۵ دوره دموکرات ها و یک دوره مربوط به سال ۱۸۹۲ آرا بین حزب جمهوری خواه و حزب مردم (People's Party) تقسیم شد. تا سال ۱۹۸۴ میلادی ۳۲ دوره این انتخابات انجام شد که جمهوری خواهان با ۲۴ دوره در مقابل دموکرات ها با هفت دوره برتر بودند اما از سال ۱۹۸۸ میلادی هشت دوره این انتخابات برگزار شد و همه این هشت دوره را دموکرات ها برنده شدند. در واقع جمهوری خواه هان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما در حال حاضر با توجه به برنده شدن دموکرات ها در تمام هشت دوره انتخابات اخیر یک ایالت دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری است.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت اورِگِن از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۶ درصد آرا موفق با شکست هیلاری کلینتون با ۴۴ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۶۶.۶ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه اورِگِن، هیلاری کلینتون با ۵۰.۱ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۹.۱ درصد آرا شد و هفت رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات ها ریخت.

از سال ۱۸۵۹ الی سبتامبر ۲۰۲۰ میلادی تعداد ۴۱ سناتور از اورِگِن راهی مجلس سنای آمریکا شدند که ۲۴ تن جمهوری خواه و ۱۷ تن دموکرات بودند. همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۹۶ و دیگری از سال ۲۰۰۹ به دست دموکرات ها رسید. یعنی این ایالت در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا جمهوری خواه بوده اما در حال حاضر دموکرات می باشد.

Mark O. Hatfield (۱۹۶۷-۱۹۹۷) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا و Charles L. McNary (۱۹۱۸-۱۹۴۴) و Robert W. Packwood (۱۹۶۹-۱۹۹۵) هر دو با ۲۶ سال حضور در سنا و هر سه تن از حزب دموکرات با سابقه ترین سناتورهای تاریخ این ایالت می باشند.

Ronald L. Wyden و Jeff Merkley دو سناتور حال حاضر اورِگِن در مجلس سنا می باشند.

از سال ۱۸۵۹ تا کنون (سبتامبر ۲۰۲۰) مجموعا ۶۲ نماینده از ایالت اورِگِن راهی مجلس نمایندگان آمریکا شدند که ۳۳ تن جمهوری خواه و ۲۹ تن دموکرات بودند. درست است که جمهوری خواهان دست برتر در طول تاریخ این انتخابات دارند اما در حال حاضر از پنج نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا چهار تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه می باشند و Peter DeFazio از حزب دموکرات یکی از نمایندگان حال حاضر این ایالت می باشد که از سال ۱۹۸۷ تاکنون در این مقام است و با ۳۳ سال سابقه حضور یکی از با سابقه ترین نمایندگان حال حاضر مجلس آمریکا می باشد.

از سال ۱۸۵۹ تعداد ۳۷ تن به مقام فرمانداری ایالت اورِگِن رسیدند که ۲۰ تن جمهوری خواه، ۱۶ تن دموکرات و یک تن مستقل بودند و بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند. نکته ای که وجود دارد این است که مجموع ۲۰ فرماندار جمهوری خواه ۷۷ سال ساکن دفتر فرمانداری بودند اما ۱۶ فرماندار دموکرات تقریبا ۷۹ سال ساکن بودند و با این محاسبه می توان هر دو حزب را در طول تاریخ تقریبا با هم برابر بدانیم.

همانطور که مشاهده می کنید هر دو حزب در طول تاریخ تقریبا با هم برابر اما از سال ۱۹۸۷ تا کنون هر پنج فرماندار از حزب دموکرات بودند و این ایالت را باید در انتخابات فرمانداری یک ایالت با گرایش زیاد به دموکرات ها دانست.

 

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواه هان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۴ دوره برتر از دموکرات ها هستند اما دموکرات ها همه هشت دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند و جمهوری خواهان با ۲۴ سناتور در برابر ۱۷ سناتور دموکرات در طول تاریخ برتر هستند اما هر دو سناتور حال حاضر این ایالت دموکرات هستند و مجددا جمهوری خواهان با ۳۳ نماینده در مقابل دموکرات ها با ۲۹ نماینده در طول تاریخ مجلس نمایندگان برتر هستند اما از پنج نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا چهار تن دموکرات می باشند و در نهایت دموکرات ها با کمی حدودا سابقه بیشتر در فرمانداری و اینکه هر پنج فرماندار اخیر از دموکرات ها بوده است، می توان نتیجه گرفت که ایالت اورِگِن در طول تاریخ جمهوری خواه بوده ولی بطور میانگین از ۲۵ سال قیل گرایش به دموکرات ها در این ایالت زیاد شده و هم اکنون یک ایالت کاملا دموکرات می باشد.