کیوان شکوری: گزارش شماره ۳۰،۲۹ و ۳۱ - تاریخچه انتخابات در ایالات ویرجینای غربی، پنسیلوانیا و مِین آمریکا

Shakouri-Keivan-1ایالت ویرجینیای غربی به مرکزیت شهر چارلستون در جنوب آمریکا قرار دارد. این ایالت جزو ایالت ویرجینیا بود که در سال ۱۸۶۱ و در آغاز جنگ های داخلی آمریکا از ویرچینیا جدا شد و نهایتا در ۲۰ ژوئن ۱۸۶۳ در حالی که آمریکا درگیر جنگ داخلی بود، بعنوان سی و پنجمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. مسئله بسیار مهم تاریخی در این بخش این می باشد که در حالی که تقریبا نیمی از ساکنان این ایالت برده بودند، مجلس قانون گذاری ایالتی، در سال ۱۸۵۶ قانون لغو برده داری را تصویب کرد.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۷۹۲.۱۴۷ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن ۹۲ درصد سفید پوست، ۳.۶ درصد سیاه پوست، ۱.۷ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۰.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۳ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا و ۱.۸ درصد بقیه نژادها می باشد.

ایالت ویرجینیای غربی تولیدات دامی و کشاورزی از قبیل: گاو، گوساله، مرغ، سویا، تنباکو، سیب، یونجه و ذرت دارد. نکته مهمی که وجود دارد این است که ۹۵ درصد مزارع این ایالت بصورت خانوادگی اداره می شوند که بالاترین آمار در کل آمریکا می باشد.

زغال سنگ و گاز طبیعی از مهمترین معادن این ایالت می باشد بطوریکه این ایالت بعد از وایومینگ بزرگترین تولید کننده زغال سنگ در آمریکا می باشد.

ویرجینیای غربی دارای تولیدات متنوعی از قبیل: مواد شیمیایی، دارو، صنایع فلزی و چوبی، تجهیزات حمل و نقل می باشد. ضمنا این ایالت در زمینه بیوتکنولوژی نیز پیشرفته و پیشگام است. همچنین با داشتن جنگل های زیبا، طبیعت خیره کننده و جاذبه های گردشگری دیگری مانند: پل مشهور نیو ریور گرج (New River Gorge Bridge) دارای صنعت توریسم خوبی می باشد.

رادیو تلسکوپ گرین بنک (Green Bank Telescope) بزرگ‌ترین رادیو تلسکوپ قابل هدایت از نظر جهت زاویه دید در جهان می باشد که در این ایالت قرار دارد.

از سال ۱۸۶۴ تاکنون (سبتامبر ۲۰۲۰) تعداد ۳۹ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت برگزار شده است که ۲۰ دوره دموکرات ها، ۱۸ دوره جمهوری خواه هان برنده و یک دوره نیز آرای الکترال بین دو حزب تقسیم شد.

برای درک بهتر این انتخابات، را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۸۶۴ الی ۱۹۲۸ می باشد که ۱۸ دوره این انتخابات برگزار شده که ۱۰ دوره جمهوری خواهان، هفت دوره دموکرات ها و یک دوره نیز آرای الکترال بین دو حزب با تعداد بیشتر بنفع جمهوری خواهان تقسیم شد. در بخش دوم ۲۱ دوره انتخابات برگزار شد که ۱۳ دوره دموکرات ها و هشت دوره جمهوری خواهان برنده شدند و جمهوری خواهان برنده هر پنج دوره اخیر این انتخابات بودند. با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ایالت ویرجینیای غربی برتر هستند اما پیروزی جمهوری خواهان در پنج دوره اخیر نشان از گرایش مردم این ایالت به جمهوری خواهان در حال حاضر می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۱.۴ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۸ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۹ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ویرجینیای غربی دونالد ترامپ با ۶۷.۹ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۲۶.۲ درصد آرا شد و پنج رای الکترال این ایالت را به نام خود کرد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری برگزار شده در سال ۲۰۱۲ در حوزه انتخابیه همین ایالت، میت رامنی با ۶۲.۳ درصد آرا موفق به شکست باراک اوباما با ۳۵.۵ درصد آرا شد و یا در سال ۲۰۰۸ جان مک کین با ۵۵.۷ درصد آرا موفق به شکست باراک اوباما با ۴۲.۶ درصد آرا شد. وقتی این آمار را کنار هم می گذاریم مشاهده می کنیم که رفته رفته پایگاه جمهوری خواهان در این ایالت قوی تر شده و فاصله تعداد آرای دو حزب بنفع جمهوری خواهان بیشتر شده است.

از سال ۱۸۶۳ تاکنون تعداد ۳۸ سناتور از ایالت ویرجینیای غربی برای مجلس سنای آمریکا انتخاب شده اند که از این تعداد ۲۲ تن دموکرات، ۱۴ تن جمهوری خواه و دو تن نیز سناتورهایی بودند که در دوران کاری، حزب خود را عوض کردند که هر دو عضو احزاب جمهوری خواه و اتحادیه یدون قید و شرط (Republicans and Unconditional Union Party) بودند.

در طول تاریخ انتخابات سنا در ایالت ویرجینیای غربی دموکرات ها با ۲۲ سناتور برتر از جمهوری خواهان هستند و یکی از دو کرسی سنا در این ایالت از سال ۱۹۵۹ تاکنون در دست دموکرات ها می باشد و دیگری نیز از سال ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۵ میلادی در اختیارشان بود و در سال ۲۰۱۵ به جمهوری خواهان واگذار کردند. همانگونه که آمار نشان می دهد دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما هم اکنون هر کدام از دو حزب با داشتن یک سناتور با هم برابر هستند.

Robert C. Byrd (۱۹۵۹-۲۰۱۰) از حزب دموکرات با ۵۱ سال حضور در سنا و John D. Rockefeller IV (۱۹۸۵-۲۰۱۵) با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت ویرجینیای غربی هستند.

Joe Manchin, III از حزب دموکرات و Shelley Moore Capito از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

از سال ۱۸۶۳ تاکنون که سبتامبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد مجموعا ۱۰۳ نماینده از ایالت ویرجینیای غربی راهی مجلس نمایندگان آمریکا شده اند که ۵۰ تن جمهوری خواه، ۴۸ تن دموکرات، چهار تن از حزب اتحادیه بی قید و شرط (Unconditional Unionist) و یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواه و اتحادیه یدون قید و شرط (Republicans and Unconditional Union Party) بودند.

همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان با ۵۰ نماینده برتر از دموکرات ها هستند. اما نکته بسیار مهم این است که مجموع سال های حضور این ۴۸ نماینده در مجلس که نشان از تعداد دوره های حضور آنها است بسیار بیشتر از جمهوری خواهان می باشد و برای مثال می توان Nick Rahall (۱۹۷۷-۲۰۱۵) را نام برد که ۳۸ سال در مجلس نمایندگان حضور داشت و زمانی که مجموع کل سال های حضور نمایندگان در مجلس را حساب می کنیم، جمهوری خواهان با ۵۰ نماینده مجموعا ۲۴۳ سال و دموکرات ها با ۴۸ نماینده مجموعا ۳۹۷ سال سابقه حضور دارند. با آمار ارائه شده مشخص است که دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما در حال حاضر هر سه نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان جمهوری خواه می باشند.

از سال ۱۸۶۳ تاکنون ۳۴ تن به مقام فرمانداری در ایالت ویرجینیای غربی رسیدند که بعضی یک دوره و بعضی دو دوره در این مقام بودند که ۱۹ تن دموکرات، ۱۳ تن جمهوری خواه، یک تن Arthur Ingraham Boreman بعنوان اولین فرماندار از حزب اتحاد ملی (National Union Party) این حزب در واقع حزب جمهوری خواه بود که در دوران جنگ داخلی تغییر نام داد و یک تن بنام John Jeremiah Jacob یک دوره با حزب دموکرات و یک دوره بطور مستقل به این مقام رسید. همانطور که می بینید دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند و در سال های اخیر نیز بهتر عمل کردند بطوریکه از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۱۷ هر سه فرماندار از حزب دموکرات بودند ولی در این سال Jim Justice میلیاردر جمهوری خواه به مقام فرمانداری این ایالت رسید.

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت با ۲۰ دوره برتر هستند اما جمهوری خواهان برنده هر پنج دوره اخیر این انتخابات هستند و دموکرات ها با ۲۲ سناتور در طول تاریخ انتخابات سنا برتر هستند اما در حال حاضر دموکرات ها و جمهوری خواهان هر کدام یک سناتور در مجلس سنا دارند و در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان، درست است که جمهوری خواهان با ۵۰ نماینده ظاهرا برتر هستند اما تعداد دوره هایی که ۴۸ نماینده دموکرات رای آوردند خیلی بیشتر از جمهوری خواهان می باشد و هر سه نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان جمهوری خواه می باشد و دموکرات ها با ۱۹ فرماندار در طول تاریخ انتخابات فرمانداری این ایالت برتر هستند اما فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشد، می توان نتیجه گرفت این ایالت در طول تاریخ گرایش بیشتر به دموکرات ها داشته است اما در حال حاضر گرایش بیشتری به جمهوری خواهان دارد.

 

 

 

ایالت پنسیلوانیا به مرکزیت شهر هریسبورگ در شمال شرقی آمریکا یکی از ۱۳ ایالت اولیه بودند که بر علیه استعمار انگلستان قیام کردند. این ایالت نقش بسیار مهمی در استقلال آمریکا داشت و شهر فیلادلفیلا در این ایالت اولین پایتخت ایالات متحده آمریکا بود که اعلامیه استقلال و اولین قانون اساسی آمریکا در تالار استقلال این شهر نوشته شد. نهایتا در ۱۲ دسامبر سال ۱۷۸۷ میلادی بعنوان دومین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

جمعیت این ایالت ۱۲.۸۰۱.۹۸۹ تن می باشد که ۷۵.۷ درصد سفید پوست، ۱۲ درصد سیاه پوست، ۷.۸ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۳.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۴ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۱ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده است.

تقریبا ۶۰ درصد زمین های ایالت پوشیده از جنگل است و در تولید چوب های سخت، رتبه اول در کشور را دارد. گندم، جو، سیب، گیلاس، هلو، انگور، پنیر، بستنی، کره، گوشت، مرغ و ماهی از دیگر تولیدات این ایالت می باشد و در زمینه قارچ، شیر و تخم مرغ نیز از تولید کنندگان برتر کشور است. در کنار این تولیدات، پنسیلوانیا با تولید عمده چوب شور ، چیپس ، شیرینی و شکلات بعنوان پایتخت غذای میان وعده جهان شناخته می شود. شرکت هرشی (Hershey) از بزرگترین تولیدکنندگان شکلات. کیک، کلوچه و نوشیدنی در جهان مستقر در شهر هرشی این ایالت است. صنایع فلزی و الکترونیکی، ماشین آلات و استخراج زغال سنگ، سنگ آهک، نفت و گاز طبیعی از دیگر محصولات این ایالت می باشد.

پنسیلوانیا و مخصوصا شهر فیلادلفیلا بخاطر نقش اساسی که در جریان انقلاب آمریکا، تصویب قانون اساسی و جنگ داخلی داشت دارای پتانسیل گردشگری بسیار خوبی است که از مکان های مهم آن می توان، تالار استقلال در شهر فیلادلفیلا، پارک گتیسبورگ که محل یکی از جنگ های داخلی آمریکا در سال ۱۸۶۳ میلادی می باشد که طی سه روزه جان 51000 نفر را گرفت و Valley Forge یکی از اردوگاه های نیروهای آمریکایی در جریان جنگ های انقلاب آمریکا بر علیه استعمارگران انگلیسی بود و یا مکان هایی مانند: پارک هرشی، موزه هنر فیلادلفیلا، موزه قطار شهر استراسبورگ (Strasburg) و گردش با قطار قدیمی زغال سنگی در میان مزارع و پارک Presque نام برد.

از مشاهیر این ایالت می توان پیروان مذهب آمیش را نام برد که شعبه ای از پروتستان ها محسوب می شود. آمیش ها اعتقادی به استفاده از تکنولوژی، صنعت و پیشرفت های روز مثل: برق، بیمه و مزایای تامین اجتماعی ندارند. به ارتش نمی پیوندند، اکثرا اتومبیل استفاده نمی کنند و با اسب و درشکه رفت و آمد می کنند. از دیگر مشاهیر این ایالت جوبایدن معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا است که متولد این ایالت می باشد.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا برگزار شده است که پنسیلوانیا در همه ۵۸ دوره شرکت کرده است که ۲۶ دوره جمهوری خواهان، ۱۹ دوره دموکرات ها، شش دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، دو دوره حزب فدرالیست، دو دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive) و دو دوره هم آرای الکترال بین احزاب فدرالیست و جمهوری خواهان دموکراتیک تقسیم شد.

برای بررسی بهتره این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۹۱۲ می باشد که ۳۲ دوره از این انتخابات برگزار شده و جمهوری خواهان با ۱۳ دوره در مقابل دموکرات ها با شش دوره برتر هستند و بقیه نیز مربوط به احزاب دیگر می باشد. در بخش دوم از سال ۱۹۱۶ الی سبتامبر ۲۰۲۰ تعداد ۲۶ دوره از این انتخابات برگزار شد که ۱۳ دوره جمهوری خواهان و ۱۳ دوره دموکرات ها برنده این انتخابات شدند و چینش این دوره ها به اینگونه بود که تا سال ۱۹۸۸ نتیجه انتخابات بین دو حزب در حال گردش بود اما بعد از آن یعنی شش دوره پایانی این بخش دموکرات ها برنده پنج دوره و جمهوری خواهان برنده انتخابات سال ۲۰۱۶ شدند که این نشان از تغییر گرایش مردم ایالت پنسیلوانیا به سمت جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری دارد. جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در پنسیلوانیا دست برتر را دارند و در حال حاضر نیز آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت را برنده شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در پنسیلوانیا از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۶.۷ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۱.۶ آرا شد.

از حزب دموکرات دونالد ترامپ با ۵۶.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۲۱.۶ آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ با ۴۸.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۷.۵ درصد آرا شد و ۲۰ رای الکترال این ایالت را برنده شد.

مجموع کسانی که به مقام سناتوری ایالت پنسیلوانیا در مجلس سنا آمریکا برگزیده شدند ۵۷ تن می باشند که یک تن از اینها بنام William Scott Vare (۱۹۲۷ میلادی) با عضویت در حزب جمهوری خواه، پس از انتخابات به اتهام تقلب و فساد از مجلس سنا برکنار شد. اما مابقی ۵۶ سناتور به شرح زیر می باشند: ۲۵ تن جمهوری خواه، ۱۲ تن دموکرات، هفت تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن جکسونی ها، یک تن فدرالیست، یک تن ویگ (Whig)، یک تن حزب طرفداران دولت (Pro-Administration Party)، یک تن ضد دولت (Anti-Administration party) و پنج تن سناتورهایی که در طول دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب جکسونی ها و دموکرات، یک تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن طرفداران دولت و فدرالیست، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد (CRR) و یک تن با عضویت در آدامز و ضد جکسونی ها بودند. نکته خاصی در این انتخابات نیست و همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان با ۲۵ سناتور برتر از دموکرات ها با ۱۲ سناتور هستند و در حال حاضر Robert P. Casey Jr. از حزب دموکرات و Patrick Toomey از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند و این نشان از گرایش های سیاسی متفاوت و مساوی برای انتخابات سنا در این ایالت می باشد.

Arlen Specter (۱۹۸۱-۲۰۱۱) با عضویت در احزاب دموکرات و جمهوری خواه و ۳۰ سال حضور در سنا و Boies Penrose (۱۸۹۷-۱۹۲۱) از حزب جمهوری خواه با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا بعنوان با سابقه ترین سناتورهای ایالت پنسیلوانیا در مجلس سنا آمریکا ثبت شده اند.

ایالت پنسیلوانیا در طول تاریخ تا به امروز ۱۰۳۸ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا داشته است که از این تعداد ۳۹۱ تن جمهوری خواه، ۳۲۷ تن دموکرات، ۸۳ تن جمهوری خواهان دموکرات، ۴۷ تن حزب ویگ (Whig)، ۴۰ تن جکسونی ها، ۲۵ تن فدرالیست، ۱۰ تن حزب ضد فراماسون ها، شش تن حزب طرفداران دولت، پنج تن ضد جکسونی ها، پنج تن جمهوری خواهان مستقل، چهار تن حزب آمریکائیان بومی یا Know Nothing Party، چهار تن حزب مخالف (opposition party)، سه تن آدامز (Adams)، دو تن حزب ضد دولت، یک تن فدرالیست آدامز کلای (Adams-Clay Federalist)، یک تن دموکرات مستقل، یک تن ضد لکامپتون دموکرات (Anti-Lecompton Democrat)، یک تن Greenback Party و ۷۲ تن نمایندگانی بودند که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که ۱۱ تن با عضویت در احزاب جکسونی ها و دموکرات، هفت تن حزب مخالف و جمهوری خواه، پنج تن ضد فراماسون ها و ویگ (Whig)، پنج تن دموکرات و جمهوری خواه، پنج تن با عضویت جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها و جکسونی های جمهوری خواه، چهار تن حزب ضد دولت و جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب جمهوری خواه و پیشرو (Progressive Party)، سه تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان متمایل به جکسون (Democratic Republican and Jackson Republican) ، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها، دو تن جکسونی های جمهوری خواه و جکسونی ها، دو تن حزب طرفداران دولت و فدرالیست، دو تن فدرالیست و جکسونی های فدرالیست و جکسونی ها، دو تن ضد جکسونی ها و ویگ (Whig)، دو تن ویگ و جمهوری خواه، دو تن دموکرات و جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن با عضویت در احزاب ویگ و مخالف و جمهوری خواه، یک تن جمهوری خواهان متمایل به جکسون و آدامز ( Jackson Republican and Adams)، یک تن آدامز و حزب ویگ، یک تن دموکرات مستقل و ویگ، یک تن جکسونیان و ویگ، یک تن حزب ویگ و مخالف (Whig and opposition party)، یک تن آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن جمهوری خواه و جمهوری خواه مستقل، یک تن خاک آزاد و ویگ، یک تن با عضویت در سه حزب طرفداران دولت و مخالفان دولت و جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن با عضویت در احزاب فدرالیست و ضد جکسونی ها و ویگ، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و فدرال متمایل به جکسون (Democratic Republican and Jackson Federalist)، یک تن دموکرات ضد لکامپتون و جمهوری خواه (Anti-Lecompton Democratic Party and Republican) و نهایتا یک نماینده بنام Andrew Stewart (۱۸۲۱-۱۸۴۸) با عضویت در احزاب آدامز، ضد فراماسون ها، جمهوری خواهان متمایل به جکسون، جکسونی ها، جمهوری خواه و ویگ می باشد. ۱۰ تن هم نمایندگانی می باشند که اسامی احزاب آنها مشخص نیست و یا بر اساس منابع مورد استفاده ما مشخص نیست.

جمهوری خواهان با ۳۹۱ نماینده در برابر دموکرات ها با ۳۲۷ نماینده در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه پنسیلوانیا دست برتر را دارند اما در حال حاضر از ۱۸ کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان هر کدام از این دوحزب ۹ کرسی سهم برده اند و نکته خاص دیگری در این انتخابات وجود ندارد.

از سال ۱۷۸۷ تابحال ۴۷ تن به مقام فرمانداری ایالت پنسیلوانیا رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند که ۲۵ تن جمهوری خواه، ۱۳ تن دموکرات، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن فدرالیست، یک تن ضد ماسون، یک تن حزب ویگ (Whig Party) و یک تن با عضویت در دوحزب ویگ و جمهوری خواه بودند. در میان این فرمانداران Thomas Mifflin از حزب فدرالیست بعنوان اولین فرماندار پنسیلوانیا، اولین مدیر کمپ ارتش قاره ای (مسئول تهیه آذوقه) یا نیروهای داوطلب مستعمرات سیزده‌گانه آمریکا در جنگ با ارتش بریتانیا در جریان انقلاب آمریکا بود. همانطور که آمار نشان می دهد، جمهوری خواهان با ۲۵ فرماندار دست برتر را در طول تاریخ این انتخابات دارند اما Tom Wolf فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان پنسیلوانیا در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۶ دوره برتر هستند و آخرین دوره برگزار شده این انتخابات را نیز برنده شدند و جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات سنا با ۲۵ سناتور دست برتر را دارند اما از دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن از حزب جمهوری خواه و یک تن از حزب دموکرات می باشند و مجددا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه انتخابیه پنسیلوانیا با ۳۹۱ نماینده دست برتر را دارند و از ۱۸ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا جمهوری خواهان و دموکرات ها هر کدام ۹ سهم دارند و نهایتا جمهوری خواهان با ۲۵ فرماندار در تاریخ انتخابات فرمانداری این ایالت برتر هستند و فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد، می توان گفت این ایالت در طول تاریخ گرایش بیشتری به جمهوری خواه ها داشته است اما الان بطور کلی هر دو حزب مدعی هستند و برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو باید دو نکته را در نظر بگیریم که آخرین دوره این انتخابات را جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۶ برنده شدند که نشان از آخرین گرایش مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری دازد و از طرف دیگر پنسیلوانیا زادگاه جو بایدن می باشد و بر روی آرا مردم تاثیر گذار است.

 

ایالت مِین (Maine) به مرکزیت آگوستا در شمال شرقی آمریکا با داشتن سواحلی بسیار زیبا بخشی ازناحیه جغرافیایی و فرهنگی نیواینگلند آمریکا می باشد که تا سال ۱۸۲۰ جزو ایالت ماساچوست بود که بعد از پیمان میسوری مستقل و در ۱۵ مارچ همان سال بعنوان بیست و سومین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

جمعیت این ایالت ۱.۳۴۴.۲۱۲ تن می باشد که ۹۳ درصد آن سفید پوست، ۱.۸ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱.۷ درصد سیاه پوست، ۱.۳ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۷ سرخ پوست و بومیان آلاسکا و ۱.۸ درصد بقیه نژادها می باشد.

ایالت مِین بدلیل نداشتن خاک مساعد از نظر کشاورزی نسبت به ایالت های دیگر ضعیف تر است اما در تولید بلوبری و شیره درخت افرا جزو ایالت های برتر می باشد و سیب زمینی نیز مهم ترین محصول آن است. در زمینه پرورش و تولید گاو، گوساله، گوسفند، شیر، تخم مرغ، ماهی و صدف در وضعیت خوبی است. در کنار اینها صید خرچنگ دریایی و پرورشگاه های ماهی قزل آلا و بطور کل ماهیگیری بسیار موفق است.

مِین سابقا ایالتی تولیدی بود ولی در دهه های اخیر و با انتقال صنایع به کشورهای ارزان قیمت بیشتر بسمت خدمات، بیمه و املاک و مستغلات، بهداشت و درمان رفته است. البته این به معنای از بین رفتن صنعت در این ایالت نیست و منظور نسبت الان به گذشته می باشد و هم اکنون نیز در صنایع هوافضا، تولید قطعات الکترونیکی، تجهیزات پزشکی و با داشتن شرکت هایی مانند Bath Iron Work در صنعت کشتی سازی نیز حضور دارد. در کنار اینها در زمینه معادن غیر فلزی همچنان فعال می باشد. مِین بعلت داشتن سوابق تاریخی، سواحل زیبای صخره ای و ماهیگیری، فانوس دریایی و پارک ملی آکادیا (Acadia) مقصد بسیار خوبی برای گردشگران می باشد و باعث شکوفایی اقتصاد این ایالت شده است. بطور کلی این ایالت از نظر کشاورزی زیاد قوی نیست ولی در زمینه صنایع تولیدی، گردشگری و معدن فعال است.

از سال ۱۸۲۰ تاکنون (سبتامبر ۲۰۲۰) ایالت مِین در ۵۰ دوره انتخابات ریاست جمهوری، برگزار شده در آمریکا شرکت کرده است که ۳۱ دوره جمهوری خواهان، ۱۴ دوره دوکرات ها، دو دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، یک دوره حزب ویگ (Whig Party)، یک دوره آرای الکترال بین احزاب دموکرات و جمهوری خواه و یک دوره هم آرای الکترال بین احزاب جمهوری خواه ملی و دموکرات (National Republican and Democratic) تقسیم شده است.

اگر بخواهیم این ۵۰ دوره انتخابات را بررسی کنیم، مشاهده می کنیم که از سال ۱۸۲۰ الی ۱۸۵۲میلادی ۹ دوره این انتخابات برگزار شده است که پنج دوره دموکرات ها و چهار دوره نیز احزاب دیگر برنده شدند و حزب جمهوری خواه هم اصلا هنوز تشکیل نشده بود. در بخش دوم یعنی از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۸۸ میلادی، ۳۴ دوره این انتخابات برگزار شده که ۳۱ دوره جمهوری خواهان و سه دوره دموکرات ها برنده شدند اما از ۱۹۸۲ تاکنون هفت دوره این انتخابات برگزار شد که شش دوره دموکرات ها برنده شدند و دوره آخر برگزار شده این انتخابات یعنی سال ۲۰۱۶ میلادی، چهار رای الکترال این ایالت ۳ به ۱ بنفع هیلاری کلینتون بین دو کاندیدا تقسیم شده است.

همانطور که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۳۱ دوره برتر هستند، اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کرده و هفت دوره این انتخابات را برنده شده اند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در مِین از حزب دموکرات برنی سندرز با ۶۴.۳ درصد موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۵ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه تدکروز با ۴۵.۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۲.۶ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه ایالت مِین، هیلاری کلینتون با ۴۷.۸ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۴۴.۹ درصد آرا شد و از چهار رای الکترال این ایالت همانطور که بالاتر ذکر شد سه رای آنرا بدست آورد.

از سال ۱۸۲۰ تاکنون ۴۱ تن به مقام سناتوری در این ایالت رسیده اند که ۲۱ تن جمهوری خواه، ۱۰ تن دموکرات، سه تن جکسونی ها، یک تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن ضد جکسونی ها، یک تن مستقل و چهار تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و آدامز، یک تن عضو جکسونی ها و دموکرات، یک تن ویگ و جمهوری خواه و یک تن با عضویت در سه حزب جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد (CRR) و جکسونی ها بودند.

طبق آمار ارائه شده جمهوری خواهان با ۲۱ سناتور که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند بطوری که از سال ۱۸۵۷ الی ۱۹۵۹ میلادی (۱۰۲ سال) ۱۱ سناتور انتخاب شدند که فقط دو تن دموکرات و مابقی ۹ سناتور جمهوری خواه بودند. در سال های اخیر نیز جمهوری خواه ها بهتر عمل کرده و یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا آمریکا از سال ۱۹۷۹ تاکنون در اختیار جمهوری خواهان می باشد و در عوض دموکرات ها از سال ۱۹۹۵ تاکنون هیچ سناتوری نداشتند و Susan Collins از حزب جمهوری خواه و Angus S. King Jr سناتور مستقل، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

William P. Frye (۱۸۸۱-۱۹۱۱) و Eugene Hale (۱۸۸۱-۱۹۱۱) هر دو از حزب جمهوری خواه با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت مِین در مجلس سنا آمریکا می باشند.

از سال ۱۸۲۱ که اولین دوره انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در ایالت مِین برگزار شده، تاکنون ۱۵۹ نماینده از این ایالت انتخاب شده اند که ۶۲ تن جمهوری خواه، ۴۸ تن دموکرات، ۱۴ تن ویگ (Whig)، ۱۰ تن جکسونی ها، دو تن فدرالیست، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن ضد جکسونی ها، یک تن حزب مخالف (Opposition Party)، یک تن فدرالیست آدامز کلای (adams-clay federalist) و ۱۳ تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که سه تن با عضویت در احزاب آدامز و جمهوری خواهان آدامز کلای (Adams's Men and Adams-Clay Republicans

دو تن با عضویت در جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای، دو تن ویگ و جمهوری خواه، یک تن حزب مخالف و جمهوری خواه، یک تن ویگ و حزب مخالف، یک تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن دموکرات و جکسونی ها، یک تن آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای و آدامز و چهار تن نمایندگانی که احزاب آنها در تاریخ مشخص نیست و یا در منابع مورد استفاده ما مشخص نیست. جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات با ۶۲ نماینده برتر هستند. همچنین تعداد دوره هایی هم که این تعداد نماینده رای آوردند بسیار بیشتر از دموکرات ها می باشد اما در سال های اخیر گرایش به دموکرات ها بیشتر شده بطوریکه هر دو نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دموکرات می باشند.

در تاریخ فرمانداری ایالت مِین از سال ۱۸۲۰ تاکنون که دسامبر ۲۰۲۰ می باشد، ۷۰ تن به مقام فرمانداری رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند. از این تعداد فرماندار ۳۶ تن جمهوری خواه، ۱۸ تن دموکرات، هشت تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ (Whig Party)، دو تن مستقل، دو تن جمهوری خواه ملی و یک تن عضو Greenback Party بودند. همانطور که می بینیم، جمهوری خواهان با ۳۶ فرماندار در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما تقریبا در این ۷۰ سال اخیر دفتر فرمانداری در حال چرخش بین کاندیداهای جمهوری خواه، دموکرات و مستقل بوده است و در حال حاضر Janet Mills از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه این ایالت برتر هستند اما دموکرات ها در ۳۰ سال اخیر موفق بودند، جمهوری خواهان با ۲۱ نماینده در تاریخ انتخابات سنا برتر و یکی از دو سناتو حال حاضر این ایالت جمهوری خواه و دیگری هم مستقل و مجددا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در این ایالت با ۶۲ نماینده برتر ولی هر دو نماینده حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشند و نهایتا جمهوری خواهان با ۳۶ فرماندار در طول تاریخ این انتخابات برتر اما فرماندار حال حاضر این ایالت دموکرات می باشد، با جمع بندی کلی می توان گفت ایالت مِین در طول تاریخ یک ایالت با گرایش بیشتر به جمهوری خواهان می باشد اما در حال حاضر یک ایالت دموکرات می باشد. نکته قابل توجه، آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در این ایالت می باشد که بعد از شش دوره برنده شدن کامل دموکرات ها در این انتخابات، در آخرین دوره آرای الکترال سه به یک بنفع دموکرات ها بین دو حزب تقسیم شد که این خود نشان از بیشتر شدن گرایش مردم مِین به جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.