کیوان شکوری: گزارشهای شماره ۳۳، ۳۴ و ۳۵ تاریخچه انتخابات در ایالت داکوتای جنوبی، نیویورک و لوئیزیانا آمریکا

Shakouri-Keivan-1داکوتای جنوبی که شنیدن این نام یادآور بنای یادبود مشهور چهار رئیس جمهور آمریکا بر روی کوه راشمور (Rushmore) می باشد به مرکزیت شهر پیِر ( Pierre) از ایالت های غرب میانه آمریکا می باشد. داکوتا به معنی «دوستان» می باشد که از نام یکی از قبایل سرخ پوست برگرفته شده است. بخشی از این ایالت جزئی از سرزمینی بود که در سال ۱۸۰۳ میلادی و در دوران ریاست جمهوری توماس جفرسون از فرانسه خریداری شد و به خرید لوئیزیانا شناخته می شود. سرانجام در ۲ نوامبر ۱۸۸۹ بعنوان چهلمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری جمعیت این ایالت ۸۸۴.۶۵۹ تن می باشد که بافت جمعیتی آن از ۸۱.۵ درصد سفید پوست، ۹ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۴.۲ درصد اسپانیولی زبان و لاتین تبار، ۲.۳ درصد سیاه پوست، ۱.۵ درصد (Asian)، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۵ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

کشاورزی اولین صنعت داکوتای جنوبی می باشد و در تولید ۲۵ کالای کشاورزی و تعداد گاوهای موجود در این ایالت در بین ۱۰ ایالت برتر قرار دارد و از مهم ترین محصولات آنها گندم، سویا و ذرت می باشد.

استخراج و تولید طلا، سیمان، شن و ماسه، محصولات چوبی، مواد غذایی، الکترونیکی و ماشین آلات سبک از دیگر صنایع و تولیدات داکوتای جنوبی می باشد. همچنین با داشتن جاذبه های گردشگری مانند: بنای یاد بود رئیس جمهور بر فراز کوه راشمور (Rushmore)، پارک ملی غار بادی، پارک ملی Badlands، شهر ددوود (Deadwood) که بعلت داشتن معدن طلای قدیمی و زیبایی های خاص خود که یاد آور آمریکای قدیم می باشد و طبیعت زیبا و منحصر بفرد باعث تقویت صنعت توریسم این ایالت شده است.

حادثه بسیار غمناک کشتار ۱۵۰الی۴۰۰ سرخ پوست بی دفاع و غیر مسلح قبیله لاکوتا که اکثرا زنان و کودکان بودند و به کشتار ووندد نی مشهور است در این ایالت اتفاق افتاده است که بنا بر بعضی روایات، سربازان ارتش به اشتباه شلیک کردند اما حداقل بیست تن از سربازان ارتش که در این کشتار شرکت داشتند از سوی دولت ایالات متحده مدال افتخار دریافت نمودند.

از سال ۱۸۹۲ که داکوتای جنوبی در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد تا به امروز (سبتامبر ۲۰۲۰) تعداد ۳۲ دوره این انتخابات در این ایالت برگزار شده است که ۲۷ دوره جمهوری خواهان، چهار دوره دموکرات ها و یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive) برنده آرای الکترال این ایالت شدند. همانطور که مشاهده می کنید دموکرات ها فقط چهار دوره برنده این انتخابات شدند که آخرین دوره آن به سال ۱۹۶۴ میلادی باز می گردد اما جمهوری خواهان هم در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با اختلاف زیاد برتر هستند و هم ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در داکوتای جنوبی از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۹ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۶۷.۱ درصد آرا موفق به شکست تدکروز با ۱۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری برگزار شده سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه داکوتای جنوبی دونالد ترامپ با ۶۱.۵ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۱.۷ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به نام خود کرد.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۲۷ سناتور از ایالت داکوتای جنوبی راهی مجلس سنا آمریکا شدند که ۱۹ تن جمهوری خواه، هفت تن دموکرات و یک تن که در دوران کاری خود تغییر حزب داده است و عضو دو حزب جمهوری خواه و حزب مردم (People's Party) بوده اند.

اینگونه که آمار نشان می دهد جمهوری خواهان در داکوتای جنوبی با ۱۹ سناتور در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا آمریکا برتر هستند و Mike Rounds و John Thune دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری خواه می باشند.

Karl E. Mundt (۱۹۴۸-۱۹۷۳) با ۲۵ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتور این ایالت در تاریخ مجلس سنا می باشد.

در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه انتخابیه داکوتای جنوبی از سال ۱۸۹۱ که اولین دوره این انتخابات برگزار شد تا به امروز ۳۷ نماینده راهی مجلس نمایندگان شده اند که ۲۶ تن جمهوری خواه، ۹ تن دموکرات و دو تن حزب مردم یا عوامگرا بودند. با توجه به اینکه اختلاف زیاد است و رقابت در طول تاریخ شدید نبوده، نکته خاصی در این انتخابات وجود ندارد و تک نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا نیز جمهوری خواه می باشد.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۳۲ تن به مقام فرمانداری ایالت داکوتای جنوبی رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند که ۲۶ تن جمهوری خواه، پنج تن دموکرات و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب مردم و فیوژن (People's Party and Fusion Party) بوده اند.

همانگونه که مشاهده می کنید در این انتخابات نیز مانند بخش های دیگر انتخابات برگزار شده در این ایالت، تفاوت بین دوحزب بسیار زیاد است و از سال ۱۹۷۹ تاکنون نیز همه فرمانداران جمهوری خواه بودند. Kristi Noem فرماندار حال حاضر ایالت از حزب جمهوری خواه می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت با ۲۷ دوره برتر و ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند و با ۱۹ سناتور در طول تاریخ انتخابات سنا برتر و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری خواه می باشند و همچنین با ۲۶ نماینده در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان برتر و تک نماینده حال حاضر این ایالت نیز جمهوری خواه می باشد و در نهایت جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات فرمانداری با ۲۶ تن برتر و تقریبا در ۴۰ سال اخیر نیز همه فرمانداران جمهوری خواه بودند، می توان نتیجه گرفت که ایالت داکوتای جنوبی در طول تاریخ به صورت دژی تسخیر ناپذیر در اختیار جمهوری خواهان بوده و در حال حاضر نیز جمهوری خواه است.

 

ایالت نیویورک به مرکزیت آلبانی (Albany) در شمال شرقی آمریکا یکی از ۱۳ مستعمره اصلی بود که در جریان انقلاب آمریکا بر علیه استعمار بریتانیا قیام و اعلام استقلال کردند. این ایالت در جریان انقلاب آمریکا نقش محوری داشت. در حالی که بندر آن نقطه استراتژیک بود، مردمان آن از قانون تمبر بریتانیا مصوب ۱۷۶۵ بسیار آزرده و ناراحت بودند و به همین علت پس از ماساچوست، شعبه نیویورک سازمان مخفی پسران آزادی را برای مبارزه با استعمارگران بریتانیایی تشکیل دادند و سرانجام در تاریخ ۲۶ جولای ۱۷۸۸ بعنوان یازدهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱۹.۴۵۳.۵۶۱ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۵۵.۳ درصد سفید پوست، ۱۹.۳ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱۷.۶ درصد سیاه پوست، ۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، یک درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۷ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

کلان شهر نیویورک که با مجسمه آزادی، میدان تایمز و برج های سر به فلک کشیده منهتن و بروکلین و تاکسی های زرد رنگ خود و حادثه تروریستی ۱۱ سبتامبر ۲۰۰۱ به همراه اسامی مانند: خاندان راکفر، دونالد ترامپ، مایکل بلومبرگ، رودی جولیانی وکیل دونالد ترامپ و شهردار این شهر در زمان حملات تروریستی ۱۱ سبتامبر دارای شهرت جهانی می باشد، بزرگترین شهر این ایالت و آمریکا و مهم ترین مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در جهان می باشد. ایالت نیویورک مرکز سازمان های مهم اقتصادی، امور بانکی، مالی، کشاورزی، حمل و نقل، توریسم مُد و اتاق فکرهای مهم دنیا است که باعث رونق اقتصاد این ایالت شده است که وال استریت بزرگ‌ترین مرکز تجارت سهام دنیا، فرودگاه جان اف کندی از بزرگ‌ترین فرودگاه های دنیا با پرواز های خارجی و داخلی با ۹ ترمینال، فرودگاه لاگاردیا که بیشتر پرواز های داخلی روزانه را دارد و موزه مترو پلیتن از نمونه های آن می باشند. ضمنا این شهر خانه سازمان ملل متحد بر روی رودخانه هادسون نیز می باشد.

همچنین این ایالت بدلیل داشتن آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز دارای کشاورزی و دامپروری بسیار خوبی می باشد و سیب، شیره درخت افرا، انگور، گل کلم، دانه های روغنی، گندم، جو، انواع میوه، گاو، گوساله، اردک، تخم مرغ و صنایع لبنی جزو محصولات تولیدی این ایالت می باشد.

جزیره آلیس و مجسمه آزادی، میدان تایمز، پارک مرکزی منهتن، آبشار نیاگارا بین نیویورک و کانادا، دریاچه جورج، هزار جزیره و ... باعث رونق گردشگری در این ایالت شده است و ضمنا اولین توربین آبی تولید برق متناوب در دنیا با طراحی نیکولا تسلا و ساخت شرکت وستینگهاوس در سمت نیویورک آبشار نیاگارا احداث شد. بطور کلی همه این عوامل دست به دست هم داده است تا ایالت نیویورک صاحب سومین اقتصاد بزرگ آمریکا بشود.

ایالت نیویورک بدلیل داشتن ۲۹ رای الکترال در انتخابات ریاست جمهوری بسیار حساس و سرنوشت ساز است. این ایالت از زمان تاسیس تاکنون (سبتامبر۲۰۲۰) بغیر از دوره اول انتخابات که بدلیل اختلافات داخلی شرکت نکرده بود در بقیه ۵۷ دوره شرکت کرده است که از این تعداد ۲۵ دوره دموکرات ها، ۲۰ دوره جمهوری خواهان، شش دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، سه دوره حزب فدرالیست، دو دوره حزب ویگ (Whig Party) برنده شدند و یک دوره هم مربوط به انتخابات سال ۱۹۲۸ آرای الکترال بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه ملی تقسیم شد.

بعلت حساس بودن این ایالت و برای بررسی دقیق، این انتخابات را به سه بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۹۲ الی ۱۸۵۲ می باشد که ۱۶ دوره این انتخابات برگزار شد و جمهوری خواهان دموکراتیک با شش دوره برتر، دموکرات ها چهار دوره و مابقی دوره ها از احزاب ذکر شده دیگر و حزب جمهوری خواه نیز اصلا هنوز تاسیس نشده بود. بخش دوم از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۸۴ می باشد که ۳۳ دوره از این انتخابات برگزار شد و نتایج این ۳۳ دوره با ۲۰ دوره جمهوری خواهان و ۱۳ دوره دموکرات ها در حال گردش بین دو حزب بود اما در بخش پایانی یا سوم یعنی از سال ۱۹۸۸ الی ۲۰۱۶ هشت دوره این انتخابات برگزار شد که برنده همه این هشت دوره دموکرات ها بودند. همانگونه که مشاهده می کنید دموکرات های نیویورک در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست برتر را دارند و برنده همه هشت دوره اخیر این انتخابات نیز بودند و در واقع نیویورک با داشتن ۲۹ رای الکترال یکی از مهمترین پایگاه های حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه نیویورک از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۸.۰ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۶۰.۴ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تدکروز به ترتیب با ۲۵.۱ و ۱۴.۵ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت نیویورک هیلاری کلینتون با ۵۹ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۶.۵ درصد آرا شد و ۲۹ رای الکترال این ایالت را به حساب خود گذاشت.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۶۲ تن به مقام سناتوری ایالت نیویورک در مجلس سنا آمریکا رسیدند که ۲۰ تن جمهوری خواه، ۱۶ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، پنج تن فدرالیست، یک تن جکسونی ها، یک تن محافظه کار (Conservative)، یک تن با عضویت در مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Adams's Men and Anti-Jacksonians) که در واقع نام های یک حزب در دوره های مختلف می باشد و ۹ تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و جکسونی ها، یک تن جمهوری خواه و ویگ (Whig)، یک تن مردان آدامز و جکسونی ها، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و ضد دولت (Democratic-Republican and Anti-Administration)، یک تن جمهوری خواه و جمهوری خواه لیبرال، یک تن حزب ویگ و حزب مخالف، یک تن حزب طرفدار دولت و فدرالیست، یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها و کرافورد (CRR)، یک تن جکسونی ها و دموکرات و ویگ، یک تن حزب طرفداران دولت و فدرالیست و فدرالیست های آدامز کلای بودند.

در طول تاریخ انتخابات سنا در نیویورک، جمهوری خواهان دست برتر را دارند اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کردند بطوریکه یکی از دو کرسی مجلس سنا از سال ۱۹۷۷ و دیگری از سال ۱۹۹۹ میلادی تاکنون در اختیار دموکرات ها است یعنی بطور میانگین در ۲۰ سال اخیر این ایالت در انتخابات سنا کاملا دموکرات بوده است و Kirsten Gillibrand و Charles E. Schumer هر دو از حزب دموکرات، دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

Jacob K. Javits (۱۹۵۷-۱۹۸۱) از حزب جمهوری خواه با ۲۴ سال حضور و Daniel P. Moynihan (۱۹۷۷-۲۰۰۱) از حزب دموکرات با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای ایالت نیویورک در تاریخ مجلس سنا آمریکا می باشند.

هیلاری کلینتون، همسر بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا و وزیر امورخارجه سابق آمریکا از سال ۲۰۰۱ الی ۲۰۰۹ میلادی یکی از سناتورهای این ایالت در مجلس سنا آمریکا بود.

از سال ۱۷۸۹ که اولین دوره انتخابات برای مجلس نمایندگان آمریکا در ایالت نیویورک برگزار شد تا به امروز ۱۴۵۲ تن به این مقام رسیده اند و بدلیل قدمت این ایالت و بالا بودن تعداد نمایندگان آن که رابطه مستقیم با جمعیت این ایالت دارد، مشاهده می کنیم که تنوع احزاب بسیار زیاد که نشان از پویا بودن دموکراسی و ظرفیت جامعه برای پذیرش نظرات مختلف می باشد. از این ۱۴۵۲ نماینده، ۵۱۷ تن دموکرات، ۴۲۹ تن جمهوری خواه، ۱۰۲ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، ۹۳ تن حزب ویگ (Whig Party)، ۷۳ تن جکسونی ها، ۵۳ تن حزب فدرالیست، ۱۲ تن مردان آدامز و ۱۱ تن ضد جکسونی ها و دو تن جمهوری خواهان آدامز کلای (در واقع مردان آدامز، ضد جکسونی ها، جمهوری خواهان آدامز کلای سه اسامی مختلف یک حزب در دوره های مختلف می باشد و می توان یکی حساب کرد)، ۱۰ تن جمهوری خواه کرافورد (CRR)، ۱۰ تن حزب مخالف، هشت تن حزب ضد فراماسون ها، هفت تن حزب آمریکایی، شش تن دموکرات مستقل، سه تن طرفداران دولت، سه تن جمهوری خواه محافظه کار (Republican conservative)، سه تن لیبرال دموکرات، دو تن مخالفان دولت، دو تن مستقل، دو تن جمهوری خواهان ترقی خواه، دو تن جمهوری خواهان مستقل، یک تن خاک آزاد، یک تن سوسیالیست، یک تن حزب دموکراتیک ضد لکامپتون (Anti-Lecompton Democratic Party) و ۸۲ تن نمایندگانی بودند که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که ۱۰ تن با عضویت در احزاب دموکراتیک و جکسونی ها، شش تن با عضویت در احزاب دموکرات و جمهوری خواه، پنج تن عضو حزب مخالف و ویگ (opposition party and Whig Party)، پنج تن عضو حزب مخالف و جمهوری خواه، چهار تن با عضویت در جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها، چهار تن عضو حزب ویگ و جمهوری خواه، چهار تن عضو ضد ماسون ها و ضد جکسونی ها، سه تن طرفدار دولت و فدرالیست، سه تن با عضویت در احزاب ویگ و مخالف و جمهوری خواه، سه تن با عضویت در احزاب فدرالیست و مردان آدامز و فدرالیست های آدامز کلای و ضد جکسونی ها، سه تن ویگ و ضد جکسونی ها، دو تن مردان آدامز و جمهوری خواهان آدامز کلای ( Adams's Men and Adams-Clay Republicans) (در واقع همانطور که بالاتر ذکر شد اسامی مختلف یک حزب در دوره های مختلف است ولی ما برای امانتداری در تاریخ و نشان دادن سِیر تشکیل و فعالیت های احزاب، کاملا تفکیک شده همانطور که در تاریخ آمده می نویسیم)، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای، دو تن حزب دموکرات و دموکراتیک ضد لکامپتون، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواه کرافورد، یک تن حزب آمریکایی و جمهوری خواه، یک تن حزب کارگر و جمهوری خواه، یک تن ضد دولت و جمهوری خواه دموکراتیک، یک تن فدرالیست و جمهوری خواه دموکراتیک، یک تن فدرالیست و جکسونی ها، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و ویگ، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و دموکرات، یک تن فدرالیست و مردان آدامز، یک تن جکسونی ها و جمهوری خواهان جکسونی، یک تن جکسونی ها و جمهوری خواهان کرافورد، یک تن جکسونی ها و مردان آدامز (Jacksonian and Adams's Men)، یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای و حزب ویگ، یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای و ضد جکسونی ها، یک تن مردان آدامز و ویگ، یک تن احزاب ویگ و دموکرات، یک تن جمهوری خواه و جمهوری خواه مستقل، یک تن فدرالیست و مردان آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جکسونی ها و جمهوری خواهان جکسونی، یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و جکسونی ها و ویگ، یک تن دموکرات و جمهوری خواه و خاک آزاد، یک تن ضد جکسونی ها و ضد ماسون ها و حزب ویگ (Whig)، یک تن با عضویت در چهار حزب جمهوری خواهان دموکراتیک و مردان آدامز و جمهوری خواهان آدامز کلای و ضد جکسونی ها، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان کرافورد و جکسونی ها و دموکراتیک و نهایتا یک تن با عضویت در چهار حزب مردان آدامز و فدرالیست های آدامز کلای و ضد جکسونی ها و ضد ماسون ها و ۱۷ تن نمایندگانی که اسامی احزاب آنها در تاریخ ثبت نشده و یا در منابع مورد استناد ما قرار ندارد.

برای بررسی روند این انتخابات بهتره به چهار بخش تقسیم کنیم. بخش اول از شروع اولین دوره انتخابات یعنی اواخر قرن هفدهم تا پایان قرن که جمعا ۲۹ نماینده بودند که از احزابی غیر از جمهوری خواه و دموکرات بودند و اصلا هیچ کدام از این دو حزب هنوز تاسیس نشده بودند. بخش دوم که مربوط به قرن نوزدهم یعنی نمایندگانی که بین سال های ۱۸۰۱ الی ۱۸۹۹ تعیین شدند که مجموعا ۹۴۸ تن بودند که ۲۸۲ تن دموکرات و ۱۹۴ تن جمهوری خواه و بقیه از احزاب دیگر بودند. بخش سوم مربوط به قرن بیستم (۱۹۰۱-۱۹۹۹) می باشد که مجموعا ۴۳۲ تن به این مقام رسیدند که از این تعداد ۲۱۰ تن دموکرات و ۲۰۷ تن جمهوری خواه و بقیه از احزاب دیگر بودند و نهایتا در بخش پایانی از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۴۳ نماینده انتخاب شدند که ۲۵ تن دموکرات ۱۸ تن جمهوری خواه بودند. اگر به آمار توجه کنیم، مشاهده می کنیم با اینکه بخش دو و سه هر کدام در یک بازه زمانی ۱۰۰ ساله قرار دارند اما تعداد نمایندگان بخش دوم خیلی بیشتر از بخش سوم است که دلیل آن دوره های کوتاه کاری نمایندگان می باشد، یعنی نمایندگان برای یک یا دو دوره انتخاب می شدند و مجددا مردم به کاندیداهای جدیدتر رای می دادند و بدینگونه تعداد نمایندگان بالا است اما در بخش سوم بیشتر نمایندگان برای چند دوره انتخاب شده اند و به همین علت تعداد آماری نمایندگان کمتر است.

همانگونه که آمار نشان می دهد دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر بودند و در سال های اخیر نیز خیلی خوب عمل کرده اند و از ۲۷ نماینده حال حاضر این ایالت ۲۱ تن از حزب دموکرات و شش تن از جمهوری خواهان می باشند.

از سال ۱۷۸۸ که نیویورک به ایالات متحده آمریکا پیوست تاکنون ۵۶ تن به مقام فرمانداری این ایالت رسیدند که بعضا بیش از یک دوره در این مقام بودند که ۲۳ تن دموکرات، ۱۸ تن جمهوری خواه، پنج تن جمهوری خواهان جفرسونی ( Jeffersonian-Republican)، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن فدرالیست و یک تن حزب اتحادیه (Union) بودند. آنگونه که آمار نشان می دهد در طول تاریخ این انتخابات دموکرات ها از جمهوری خواهان موفق تر بودند و در سال های اخیر نیز بهتر عمل کردند بطوریکه از سال ۱۹۷۵ میلادی، پنج فرماندار دموکرات و یک فرماندار جمهوری خواه راس کار بودند و اگر بخواهیم ریزتر به موضوع نگاه کنیم از سال ۲۰۰۷ تاکنون هر سه فرماندار این ایالت از حزب دموکرات بودند و فرماندار حال حاضر این ایالت Andrew Cuomo از حزب دموکرات می باشد.

همانطور که در تاریخ حال حاضر نیویورک اسم خانواده کلینتون با آن آمیخته شده، در تاریخ قدیم آمریکا نیز این نام به تاریخ سیاسی این ایالت تنیده شده بود. جورج کلینتون (George Clinton) اولین فرماندار ایالت نیویورک، چهارمین معاون رئیس جمهور آمریکا، عضو کنگره قاره و به اعلامیه استقلال آمریکا رای داد. وی برادر ژنرال جیمز کلینتون (James Clinton) از ژنرال های جنگ انقلابی آمریکا و این ژنرال نیز پدر، دیوت کلینتون (DeWitt Clinton) ششمین فرماندار ایالت نیویورک که قبل از آن نیز سابقه سناتوری در مجلس سنا آمریکا را داشت و جورج کلینتون (این جورج با جورج بالاتر اشتباه نشود و تشابه اسمی می باشد) و جیمز جی کلینتون (James G. Clinton) نماینده نیویورک و همچنین این خانواده از بستگان نزدیک سیمون دی ویت جغرافی دان و نقشه بردار ارتش قاره در طول جنگ انقلابی بودند.

 

نتیجه: دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۵ دوره دست برتر را دارند و برنده هشت دوره اخیر این انتخابات نیز هستند، جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا با ۲۰ سناتور دست برتر را دارند اما دموکرات ها در سال های اخیر بهتر عمل کرده و تقریبا در ۲۰ سال اخیر هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا دست دموکرات می باشد، دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان با ۵۱۷ نماینده دست برتر را دارند و ۲۱ نماینده حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می باشند و نهایتا دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری این ایالت با ۲۳ فرماندار برتر و سه فرماندار اخیر این ایالت نیز دموکرات بوده اند، می توان نتیجه گرفت که ایالت نیویورک در طول تاریخ یک ایالت با گرایش بیشتر به دموکرات ها بوده و الان یک پایگاه قوی برای دموکرات ها می باشد.

 

ایالت لوئیزیانا به مرکزیت باتون روژ در جنوب آمریکا قرار دارد که جزوی از قلمرو لوئیزیانا محسوب می شد که در معامله ای مشهور به خرید لوئیزیانا در سال ۱۸۰۳ از دولت فرانسه خریداری و نهایتا در تاریخ ۳۰ آپریل ۱۸۱۲ بعنوان هجدهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. لوئیزیانا در جنگ داخلی آمریکا جزو کنفدراسیون کشورهای آمریکا یا همان ایالت های شورشی بود.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۴.۶۴۸.۷۹۴ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۵۸.۴ درصد سفید پوست، ۳۲.۸ درصد سیاه پوست، ۳.۳ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۸ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۱.۸ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

برنج، پنبه، سویا، ذرت، نیشکر، گاو و گوساله از محصولات مهم کشاورزی و دامی این ایالت می باشد. در زمینه غذاهای دریایی نیز جزو برترین ایالت ها در کل کشور می باشد بطوریکه در زمینه تولید میگو و صدف رتبه اول در کشور را دارد.

لوئیزیانا دارای معادن و منابع نفت، گاز، زغال سنگ، گوگرد، شن، ماسه و خاک رس می باشد و این عوامل همه دست به دست هم داده تا این ایالت به مرکز مهمی در تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی تبدیل شود. محصولات چوبی و تجهیزات حمل و نقل نیز از دیگر صنایع مهم این ایالت می باشد.

محله فرانسوی نیواورلئان، موزه ملی جنگ جهانی دوم، جشن ماردی گراس، ساختان قدیمی فرمانداری، مزرعه تاریخی تولید نیشکر لئورا (Laura) و نمایشگاه بزرگ آن که به زندگی و داستان های شخصی کسانی که در مزرعه به بردگی گرفته شده اند، اختصاص یافته است و سواحل زیبا، این ایالت را به مقصد خوبی برای گردشگران تبدیل کرده است.

از سال ۱۸۱۲ که لوئیزیانا بعنوان یک ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست تا به امروز ۵۲ دوره انتخابات در ایالات متحده آمریکا برگزار شده که لوئیزیانا بغیر از دو دوره در سال های ۱۸۶۴ که بعلت جنگ داخلی از کشور جدا شده بود و سال ۱۸۷۲ که بعلت بی نظمی نتیجه انتخابات رد شد در بقیه ۵۰ دوره انتخابات حضور فعال داشته است که از این تعداد ۳۰ دوره دموکرات ها، ۱۲ دوره جمهوری خواهان، چهار دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، دو دوره حزب ویگ ( Whig Party)، یک دوره حزب مستقل آمریکایی (American Independent Party) و یک دوره دموکرات های طرفدار حقوق ایالت ها (States' Rights Democratic) برنده آرای الکترال شدند.

تا قبل از انتخابات سال ۱۹۴۸ از مجموع ۳۲ دوره انتخابات برگزار شده، جمهوری خواهان فقط یک دوره و در عوض دموکرات ها ۲۵ دوره و مابقی را نیز احزاب دیگر برنده شدند. در این دوران گرایش مردم به دموکرات ها به حدی بود که بین سال های ۱۸۸۰-۱۹۴۴ میلادی همه ۱۷ دوره انتخابات برگزار شده در این بازه زمانی ۶۴ ساله را دموکرات ها برنده شدند. اما از سال ۱۹۴۸ تاکنون که سبتامبر ۲۰۲۰ می باشد، ۱۸ دوره این انتخابات برگزار شده که دموکرات ها پنج دوره و در عوض جمهوری خواهان ۱۱ دوره و دو دوره نیز حزب مستقل آمریکایی و حقوق ایالات برنده آرای الکترال شدند. دموکرات ها با ۳۰ دوره دست برتر را در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در حوزه انتخابیه ایالت لوئیزیانا را دارند اما جمهوری خواهان برنده هر پنج دوره اخیر این انتخابات می باشند که نشان از جمهوری خواه بودن حال حاضر این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۷۱.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۲۳.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۴۱.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۳۷.۸ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالت لوئیزیانا، دونالد ترامپ با ۵۸.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۸.۴ درصد آرا شد و هشت رای الکترال این ایالت را بدست آورد.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۵۵ تن از ایالت لوئیزیانا راهی مجلس سنا آمریکا شدند که ۲۹ تن دموکرات، هفت تن جمهوری خواه، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب ویگ ( Whig Party)، دو تن ضد جکسونی ها، یک تن جکسونی ها و یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز که در واقع هر دو اسامی حزب جمهوری خواه ملی (National Republican Party) در سال های مختلف می باشند و یک تن نیز با عضویت در جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی ها که هر سه اینها نیز اسامی همین حزب جمهوری خواه ملی در دوره های مختلف می باشد که ما برای آشناییت خوانندگان گرامی با روند تاریخچه تشکیل و تکامل احزاب و امانتداری در تاریخ همینگونه تفکیک شده می نویسیم. پنج تن نیز سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای، دو تن دموکرات و جکسونی ها، یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و ویگ و یک تن که در منابع مورد استفاده ما حزب آن ثبت نشده است.

همانگونه که مشاهده می کنید دموکرات ها با ۲۹ سناتور در مقابل جمهوری خواهان با هفت سناتور در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا برتر هستند، بطوریکه تا قبل از سال ۲۰۰۵ فقط چهار سناتور جمهوری خواه از لوئیزیانا به این مجلس راه پیدا کرده بودند اما از سال ۲۰۰۵ گرایش مردم در این انتخابات به جمهوری خواهان بیشتر شده است و Bill Cassidy و John Kennedy هر دو از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

Russell B. Long (۱۹۴۸-۱۹۸۷) با ۳۹ سال حضور در مجلس سنا و Allen J. Ellender (۱۹۳۷-۱۹۷۲) با ۳۵ سال حضور در سنا و هر دو از حزب دموکرات، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ لوئیزیانا بودند.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۱۶۹ تن بعنوان نماینده ایالت لوئیزیانا در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده اند که از این تعداد، ۱۰۷ تن دموکرات، ۳۴ تن جمهوری خواه، هشت تن ویگ ( Whig Party)، سه تن جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن حزب آمریکائیان یا Know Nothing، دو تن جمهوری خواهان لیبرال، دو تن جکسونی ها، یک تن حزب اتحادیه، یک تن جمهوری خواهان آدامز و مردان آدامز و یک تن جمهوری خواهان آدامز و مردان آدامز و ضد جکسونی ها که بالاتر در مورد تاریخچه این حزب توضیح داده شد و هفت تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی ها و ویگ، دو تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن دموکرات و حزب ترقی خواه، یک تن دموکرات و جکسونی ها، یک تن جمهوری خواه و اتحادیه و یک تن نیز اسم حزب آن مشخص نیست.

همانگونه که آمار نشان می دهد دموکرات ها با اختلاف زیاد نسبت به جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات دست برتر را دارند اما در ۲۰ سال اخیر گرایش مردم به جمهوری خواه ها بیشتر شده است بطوریکه از شش نماینده حال حاضر این ایالت پنج تن جمهوری خواه و یک تن دموکرات می باشد.

از سال ۱۸۱۲ تاکنون ۵۶ تن به مقام فرمانداری ایالت لوئیزیانا رسیده اند که ۳۳ تن دموکرات، ۱۰ تن جمهوری خواه، هشت تن جمهوری خواهان جفرسونی، دو تن حزب ویگ، یک تن فرماندار نظامی، یک تن متودیست (Methodist)، و یک تن با عضویت در دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، یعنی در دوران کاری خود تغییر حزب داده است. همانگونه که می بینیم در طول تاریخ این انتخابات دموکرات ها برتر و حتی در فاصله بین ۱۸۷۷ الی ۱۹۸۰ یعنی بیش از یک قرن هیچ جمهوری خواهی به مقام فرمانداری انتخاب نشد. با اینحال در ۲۰ سال اخیر گرایش مردم این ایالت در انتخابات فرمانداری به جمهوری خواهان بیشتر شده است و رقابت بین دو حزب نزدیک تر و از پنج فرماندار اخیر این ایالت سه تن دموکرات و دو تن جمهوری خواه بودند و John Bel Edwards فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۳۰ دوره برترهستند، اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و برنده پنج دوره اخیر این انتخابات می باشند، و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا برتر هستند، اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و هر دو سناتور حال حاضر ایالت جمهوری خواه می باشند و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان برتر هستند، اما مجددا جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و از شش نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان پنج تن جمهوری خواه و در طول تاریخ انتخابات فرمانداری دموکرات ها برتر و فرماندار حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می باشد، می توان نتیجه گرفت که ایالت لوئیزیانا در طول تاریخ یک ایالت کاملا دموکرات بوده است، اما در ۲۰ سال اخیر گرایش به جمهوری خواهان بیشتر شده است و در حال حاضر بطور کلی کفه ترازو بسمت جمهوری خواهان سنگینی می کند.