کیوان شکوری: گزارش شماره ۳۶ ۳۷- ۳۸- تاریخچه انتخابات در ایالات نبراسکا، ویسکانسین رود آیلند آمریکا

Shakouri-Keivan-1ایالت نبراسکا به مرکزیت شهر لینکلن با چمنزارهای فراوان و مردمی خونگرم در غرب میانه آمریکا قرار دارد که در تاریخ ۱ مارچ ۱۸۶۷ بعنوان سی و هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. این ایالت زادگاه هوارد باسکرویل معلم آمریکاییِ مدرسهٔ مموریال در شهر تبریز (ایران) بود که در جریان جنبش مشروطه و تلاش برای شکستن محاصرهٔ تبریز در این شهر کشته و از وی بعنوان «شهیدِ آمریکاییِ جنبشِ مشروطهٔ ایران» یاد می‌شود، مالکوم ایکس از رهبران جامعه مسلمان و مدافع حقوق سیاه پوستان آمریکا و مخالف تبعیض نژادی، ابر سرخ یکی از رهبران سرخ پوست و جرالد فورد سی و هشتمین رئیس جمهور آمریکا می باشد.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۹۳۴.۴۰۸ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن تشکیل شده از ۷۸.۲ درصد سفیدپوست، ۱۱.۴ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۵.۲ درصد سیاه پوست، ۲.۷ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۱.۵ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۳ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

ذرت، لوبیا، یونجه، سویا، چغندر قند، خوک، تخم مرغ و شیر از محصولات عمده کشاورزی نبراسکا می باشد و همچنین این ایالت یکی از مراکز بزرگ پرورش گاو و بسته بندی گوشت گاو در دنیا می باشد.

صنعت بیمه، تولید دارو و محصولات شیمیایی، لوازم الکترونیکی و خانگی، محصولات معدنی و ماشین آلات از دیگر صنایع موفق در این ایالت می باشد.

بازار قدیمی اوماها که با داشتن مغازه های قدیمی ذهن هر گردشگری را به آمریکای قدیم می برد، تپه سنگی یا سایت تاریخی دودکش سنگی، منطقه مارکت لینکلن با مغازه ها و ویترین های رنگارنگ، پارک ایالتی غارسرخ پوست ها و مناطقی دیگر در این ایالت برای هر گردشگری زیبا و هیجان انگیز است.

از سال ۱۸۶۷ که اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت نبراسکا برگزار شد، تاکنون که سبتامبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، ۳۸ دوره این انتخابات برگزار شده است که ۳۰ دوره جمهوری خواه ها، هفت دوره دموکرات ها و یک دوره آرا بین دو حزب تقسیم شد. همانگونه که مشاهده می کنید فاصله بین دو حزب زیاد می باشد و این نشان از گرایش شدید مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری به جمهوری خواهان دارد، بطوریکه از سال ۱۹۴۰ تاکنون (سبتامبر ۲۰۲۰) ۲۰ دوره از این انتخابات برگزار شده که دموکرات ها فقط سال ۱۹۶۴ موفق شدن آرای الکترال این ایالت را بدست آورند و یکبار هم در سال ۲۰۰۸ یک رای از پنج رای الکترال این ایالت را بدست آوردند و در واقع می توان گفت جمهوری خواهان برنده ۱۳ دوره اخیر این انتخابات هستند. تعداد نمایندگان یک ایالت نشان دهنده مناطق فدرال آن ایالت است و هر منطقه فدرال یک رای الکترال محسوب می شود و بعلاوه تعداد دو سناتورایالت می شود، تعداد آرای کل الکترال ایالت مربوطه و در انتخابات مثلا اگر یک ایالت ۹ رای الکترال داشته باشد، یک کاندیدا ازهفت منطقه فدرال، پنج منطقه را برنده شود، همه هفت رای الکترال مناطق فدرال بعلاوه دو رای دیگر به وی می رسد اما ایالت نبراسکا و مِین دو ایالتی هستند که اینگونه نیستند و آرای الکترال مانند ایالت های دیگر فقط به برنده کل ایالت داده نمی شود و هر کاندیدا هر چند تا از مناطق فدرال را برنده بشود رای آن به وی می رسد، مثلا ایالت نبراسکا پنج رای الکترال دارد که به سه منطقه فدرال تقسیم شده و یک کاندیدا دو منطقه را برنده و یک کاندیدا یک منطقه را برنده شود، مثل ایالت های دیگر همه سه رای الکترال به نفر اول نمی رسد و دو رای الکترال بعلاوه دو رای دیگرکه نشان از تعداد سناتورهای ایالت است به نفر اول و یک رای به نفر دوم می رسد مانند انتخابات سال ۲۰۰۸ که اوباما برنده یک رای و جان مک کین برنده چهار رای فدرال این ایالت شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۷.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۲.۹ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونال ترامپ با ۶۱.۴ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۸.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در حوزه انتخابیه نبراسکا، دونالد ترامپ با ۵۸.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۳.۷ درصد آرا شد و پنج رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.

از سال ۱۸۶۷ تاکنون نبراسکا ۴۰ سناتور داشته که ۲۹ تن جمهوری خواه، هشت تن دموکرات، دو تن عوامگرا یا پوپولیست و یک تن با سابقه سناتوری جمهوری خواه و مستقل بودند. همانطور که می بینیم جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات با اختلاف زیاد برتر و در سال های اخیر نیز بهتر عمل کرده و Ben Sasse و Debra Fischer هر دو از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند.

Carl T. Curtis (۱۹۵۵-۱۹۷۹) با ۲۴ سال حضور در سنا و Roman L. Hruska (۱۹۵۴-۱۹۷۶) با ۲۲ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ این ایالت می باشند.

از اولین دوره ای که انتخابات مجلس نمایندگان در این ایالت برگزار شد، تاکنون ۹۵ تن به نمایندگی نبراسکا در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شده اند که ۶۲ تن جمهوری خواه، ۲۵ تن دموکرات، هفت تن حزب پوپولیست و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری، عضو احزاب مستقل و جمهوری خواه بودند. طبق آمار ارائه شده جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر و این برتری را نیز هنوز حفظ کرده و هر سه نمایند این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشند.

از سال ۱۸۶۷ تاکنون ۴۰ تن به مقام فرمانداری نبراسکا رسیده اند که از این تعداد ۲۷ تن جمهوری خواه، ۱۱ تن دموکرات و دو تن از حزب پوپولیست یا عوامگرا بودند. جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر و هر سه فرماندار اخیر این ایالت نیز جمهوری خواه بوده اند. Pete Ricketts فرماندار حال حاضر نبراسکا از حزب جمهوری خواه می باشد.

 

نتیجه: با توجه یه اینکه جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت با ۳۰ دوره برتر و هر ۱۳ دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند، در طول تاریخ انتخابات سنا جمهوری خواهان برتر و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز جمهوری خواه هستند، مجددا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا در حوزه انتخابیه نبراسکا برتر و هر سه نماینده حال حاضر این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشند و نهایتا جمهوری خواهان با ۲۷ فرماندار در تاریخ انتخابات فرمانداری این ایالت برتر و هر سه فرماندار اخیر از حزب جمهوری خواه می باشند، می توان نتیجه گرفت که نبراسکا در طول تاریخ، یک ایالت با گرایش شدید به جمهوری خواهان بوده و هم اکنون نیز هست.

 

ایالت ویسکانسین به مرکزیت مدیسون در غرب میانه آمریکا می باشد که در ۲۹ مِی ۱۸۴۸ بعنوان سی اُمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست و بزرگترین شهر آن میلواکی می باشد که تیم بسکتبال میلواکی باکز در آن قرار دارد و سابقا معادن سرب این ایالت نیمی از سرب کشور را تولید می کرد.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۵.۸۲۲.۴۳۴ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۸۰.۹ درصد سفید پوست، ۷.۱ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۶.۷ درصد سیاه پوست، سه درصد (Asian) آسیای شرقی، ۱.۲ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و دو درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

ویسکانسین در تولید محصولات کشاورزی و لبنی بسیار شناخته شده و بخش مهمی از اقتصاد این ایالت را تشکیل می دهد، بطوریکه در تولید پنیر رتبه اول در کشور را دارد و به سرزمین لبنیات مشهور است. شیر، پنیر، سیب، ذرت، سویا، سیب زمینی، گاو، گوساله و سبزیجات فرآوری شده از عمده محصولات تولیدی در این ایالت می باشد. همچنین این ایالت از مراکز مهم تولید مشروبات الکلی است بخصوص آبجو آن بسیار مشهور می باشد. کاغذ، لوازم خانگی، محصولات رایانه ای، الکترونیکی، مواد شیمیایی، هوا فضا، تجهیزات حمل و نقل و محصولات معدنی غیر فلزی از دیگر تولیدات این ایالت می باشد.

نمایشگاه هوایی و نشست بزرگ سالانه هواپیما سازان جهان در شهر اوشکوش (Oshkosh)، ساختمان فرمانداری ایالت، خانه فرانک لوید رایت معمار بزرگ، موزه موتور سیکلت هارلی دیویدسون، موزه راه آهن، پارک آبی مشهور ویسکانسین، مجتمع خانه روی سنگ، Wisconsin Dells، Door County، شبکه های شگفت انگیز پیاده روی و هم مرزی این ایالت با دریاچه های میشیگان و سوپریور (Superior) و ... باعث شده که این ایالت از مراکز جذاب برای توریست ها باشد.

از سال ۱۸۴۸ تاکنون که سبتامبر ۲۰۲۰ می باشد، ایالت ویسکانسین در ۴۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده است که ۲۵ دوره جمهوری خواهان، ۱۷ دوره دموکرات ها و یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive Party) برنده آرای الکترال این انتخابات شدند.

اگر بخواهیم این انتخابات را موشکافی کنیم، می بینیم که تا قبل از سال ۱۹۸۸ میلادی ۳۵ دوره این انتخابات برگزار شد که ۲۴ دوره جمهوری خواهان، ۱۰ دوره دموکرات ها و یک دوره هم حزب ترقی خواه برنده این انتخابات شدند. اما از سال ۱۹۸۸ تاکنون، هشت دوره مابقی این انتخابات برگزار شد که هفت دوره آن را دموکرات ها برنده شدند اما دوره آخر این انتخابات که مربوط به سال ۲۰۱۶ می باشد حزب جمهوری خواه برنده شد.

همانگونه که مشاهده می کنیم، جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات دست برتر را دارند و آخرین دوره این انتخابات را نیز برنده شدند. البته این نکته را هم باید در نظر گرفت که دموکرات ها بغیر از سال ۲۰۱۶ بقیه هفت دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند و این نشان از وجود پتانسیل برای چرخش آرا مجدد بسمت دموکرات ها می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ویسکانسین از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۶.۶ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۳.۱ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز تد کروز با ۴۸.۲ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۵.۱ درصد آرا شد.

اما در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ویسکانسین، دونالد ترامپ با ۴۷.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۶.۵ درصد آرا شد و ۱۰ رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.

از سال ۱۸۴۸ تاکنون ۳۰ تن به سناتوری ویسکانسین در مجلس سنا آمریکا رسیده اند، که ۱۸ تن جمهوری خواه، ۱۱ تن دموکرات و یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواه و ترقی خواه، یعنی در دوران کاری خود تغییر حزب داده است. یکی از دو صندلی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۵۷ تاکنون در اختیار دموکرات ها و دیگری در حال گردش بین جمهوری خواهان و دموکرات ها بوده و از سال ۲۰۱۱ تاکنون در اختیار جمهوری خواهان می باشد. همانطور که مشاهده می کنیم جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما در حال حاضر هر دو حزب با یک سناتور با هم برابر هستند. Tammy Baldwin از حزب دموکرات و Ron Johnson جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند.

William Proxmire (۱۹۵۷-۱۹۸۹) با ۳۲ سال حضور در مجلس سنا، با سابقه ترین سناتور تاریخ این ایالت می باشد.

از سال ۱۸۴۸ تاکنون ایالت ویسکانسن ۱۸۵ نماینده داشته که هر کدام برای یک یا چند دوره نمایندگی کردند که ۱۰۶ تن جمهوری خواه، ۶۶ تن دموکرات، سه تن ترقی خواه، یک تن سوسیالیست، یک تن حزب کارگر، یک تن حزب خاک آزاد، یک تن حزب ویگ (Whig Party) و شش تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که چهار تن عضویت در جمهوری خواه و ترقی خواه، یک تن دموکرات و دموکرات مستقل (Independent Democrat) و یک تن عضو احزاب جمهوری خواه و مخالف (Opposition Party) بودند. جمهوری خواهان علاوه بر اینکه در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند و نماینده بیشتری راهی مجلس نمایندگان کردند، در حال حاضر نیز با پنج نماینده از مجموع هشت نماینده حال حاضر این ایالت برتر هستند که این نشان از گرایش بیشتر مردم به جمهوری خواهان در حال حاضر در این انتخابات می باشد.

وقتی به تاریخ انتخابات فرمانداری ایالت ویسکانسین نگاه می کنیم، تعداد ۴۵ فرماندار را مشاهده می کنیم که برای دوره های مختلف به این مقام رسیدند که ۳۰ تن جمهوری خواه، ۱۳ تن دموکرات، یک تن حزب ویگ و یک تن در دوران کاری خود تغییر حزب داد و عضو احزاب جمهوری خواه و ترقی خواه بود. اعداد نشان دهنده اختلاف بین احزاب می باشد و جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات با اختلاف زیاد دست برتر را دارند اما با اینحال Tony Evers فرماندار حال حاضر این ایالت که در سال ۲۰۱۹انتخاب شد از حزب دموکرات می باشد و این نشان دهنده گرایش مردم در این انتخابات به دموکرات ها می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان با ۲۵ دوره برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری حوزه انتخابیه ویسکانسین دست برتر را دارند و آخرین دوره این انتخابات را نیز برنده شدند، جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات سنا دست برتر را دارند و یکی از دو سناتور حال حاضراین ایالت جمهوری خواه و دیگری دموکرات، مجددا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان با تعداد بیشتر نماینده دست برتر را دارند و از هشت نماینده حال حاضر این ایالت پنج تن جمهوری خواه و نهایتا جمهوری خواهان با ۳۰ فرماندار در طول تاریخ این انتخابات برتر اما فرماندار حال حاضر این ایالت دموکرات می باشد، می توان گفت که ایالت ویسکانسین در طول تاریخ بیشتر به جمهوری خواهان گرایش داشته و در حال حاضر نیز گرایش به جمهوری خواهان نسبت به دموکرات ها بیشتر است، اما همانطور که بالاتر گفته شد این را هم باید در نظر گرفت دموکرات ها بغیر از سال ۲۰۱۶ بقیه هفت دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند و این نشان از وجود پتانسیل برای چرخش آرا مجدد بسمت دموکرات ها می باشد و انتخاب فرماندار دموکرات در سال ۲۰۱۹ نیز این نشانه را بیشتر تقویت می کند.

 

ایالت تاریخی رود آیلند به مرکزیت پراویدنس در شمال شرقی آمریکا در کنار اقیانوس آرام با داشتن امارت های افسانه ای یکی از ۱۳ مستعمره اصلی بود، که در جریان انقلاب آمریکا بر علیه استعمار بریتانیا قیام و اعلام استقلال کردند. رود آیلند کوچکترین ایالت آمریکا می باشد که در ناحیه جغرافیایی معروف به نیوانگلند قرار دارد و نهایتا در تاریخ ۲۹ مِی ۱۷۹۰ میلادی پس از تصویب قانون اساسی بعنوان سیزدهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. این ایالت زادگاه پروفسور آرتور پوپ مورخ و ایران شناس نامی آمریکایی که سالیان سال در ایران زندگی و بنا به وصیت خود پس از مرگ در ساحل رودخانه زاینده ‌رود نزدیک پل خواجو در شهر اصفهان دفن شد، می باشد.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۰۵۹.۳۶۱ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۷۱.۴ درصد سفید پوست، ۱۶.۳ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۸.۵ درصد سیاه پوست، ۳.۷ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۱.۱ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۲ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۹ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

رود آیلند کشاورزی و دامپروری زیادی ندارد و در حد معمولی گاو، گوساله، ذرت، سیب زمینی، شیر و مقداری هم دیگر محصولات را تولید می کند. این ایالت سابقا یک ایالت صنعتی و از مراکز مهم تولید محصولات نساجی در آمریکا بود. رود آیلند در دوران استعمار ماهیگیری بسیاری پر رونقی داشت و رفته رفته بعلت صید بی رویه و آلودگی زباله های انسانی باعث کاهش جمعیت انواع گونه های ماهی، صدف و خرچنگ دریایی شد که با تمهیدات انجام شده توسط دولت در دهه های اخیر کمی وضعیت بهتر شد. علاوه بر تجهیزات الکترونیکی و حمل و نقل، صنعت جواهرات و زیورآلات خوبی دارد.

رود آیلند با داشتن عمارت های قدیمی و تاریخی رنگارنگ و مدل های مختلف، موزه، سواحل بسیار جذاب و زیبایی های بخصوص خود، لحظات رویایی را برای هر گردشگری می سازد.

از سال ۱۷۹۰ میلادی که رود آیلند به ایالات متحده آمریکا پیوست تاکنون (سبتامبر ۲۰۲۰) در ۵۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده که ۲۲ دوره دموکرات ها، ۲۱ دوره جمهوری خواهان، پنج دوره فدرالیست ها، چهار دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، سه دوره حزب ویگ (Whig Party) و دو دوره حزب جمهوری خواه ملی برنده آرای الکترال این انتخابات شدند.

برای اینکه بتوانیم این انتخابات بهتر بررسی کنیم، این ۵۷ دوره را به سه بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۹۲ الی ۱۸۵۲ میلادی می باشد که ۱۶ دوره این انتخابات برگزار شد، که فدرالیست ها با پنج دوره برتر، دموکرات ها دو دوره و ۹ دوره مابقی را دیگر احزاب برنده شدند. حزب جمهوری خواه نیز در این تاریخ هنوز تشکیل نشده بود. بخش دوم از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۲۴ میلادی می باشد که ۱۸ دوره این انتخابات برگزار شد که ۱۷ دوره جمهوری خواهان و یک دوره دموکرات ها برنده شدند. در بخش سوم یعنی از سال ۱۹۲۸ تاکنون که سبتامبر ۲۰۲۰ می باشد، تعداد ۲۳ دوره از این انتخابات برگزار شده است که ۱۹ دوره دموکرات ها و چهار دوره جمهوری خواهان برنده آرای الکترال این ایالت شدند. دموکرات ها برنده هشت دوره اخیر این انتخابات هستند و آخرین دوره ای که جمهوری خواهان برنده شدند به سال ۱۹۸۴ باز می گردد.

همانطور که می بینیم دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات با یک دوره اختلاف برتر از جمهوری خواهان هستند و همه هشت دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند که نشان از جایگاه این حزب در میان مردم این ایالت در انتخابات ریاست جمهوری می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این ایالت از حزب دموکرات، برنی سندرز با ۵۵ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۳.۳ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۶۳.۸ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تد کروز به ترتیب با ۲۴.۴ درصد و ۱۰.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه رود آیلند هیلاری کلینتون با ۵۴.۴ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۸.۹ درصد آرا شد و چهار رای الکترال این ایالت را به نام خود زد.

از سال ۱۷۹۰ تاکنون ۴۶ تن به مقام سناتوری در این ایالت رسیدند که ۱۳ تن جمهوری خواه، ۱۰ تن دموکرات، شش تن جمهوری خواهان دموکراتیک، پنج تن حزب فدرالیست، پنج تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن ضد دولت، یک تن حزب نظم و قانون (Law and Order Party) و پنج تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن با عضویت در احزاب فدرالیست و طرفدار دولت، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان کرافورد (CRR)، یک تن مردان آدامز و ضد جکسونی ها و ویگ و یک تن عضو احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان کرافورد و ضد جکسونی ها و ویگ بودند.

طبق آمار ارائه شده جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کرده، بطوریکه یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۳۷ بطور یکنواخت و دیگری از سال ۲۰۰۷ در دست دموکرات ها می باشد، که این نشان از گرایش مردم رود آیلند به دموکرات ها در انتخابات مجلس سنا می باشد. Sheldon Whitehouse و John F. Reed هر دو از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر این ایالت می باشند. Claiborne Pell (۱۹۶۱-۱۹۹۷) با ۳۶ سال حضور در سنا از حزب دموکرات و Henry B. Anthony (۱۸۵۹-۱۸۸۴) با ۲۵ سال حضور در سنا از حزب جمهوری خواه با سابقه ترین سناتور تاریخ ایالت رود آیلند می باشند.

از سال ۱۷۹۰ تاکنون ۷۲ تن از ایالت رود آیلند به مقام نمایندگی در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده اند که ۲۴ تن جمهوری خواه، ۱۹ تن دموکرات، هفت تن فدرالیست، پنج تن حزب ویگ، چهار تن جمهوری خواهان دموکراتیک، دو تن حزب اتحادیه، یک تن مردان آدامز یا ضد جکسونی ها، یک تن حزب نظم و قانون و ۹ تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند و عضویت در دو یا سه حزب را در پرونده کاری خود دارند که دو تن با عضویت در احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد، یک تن احزاب ویگ و جمهوری خواه، یک تن حزب بومیان آمریکا و جمهوری خواه، یک تن احزاب نظم و قانون و ویگ، یک تن حزب بومیان آمریکا و دموکرات، یک تن فدرالیست و جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن فدرالیست و طرفدار دولت و نهایتا یک تن عضو احزاب مردان آدامز و ضد جکسونی (این دو نام های یک حزب در دوره های مختلف می باشند) و ضد ماسون ها بودند.

جمهوری خواهان رود آیلند در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان نیز برتر هستند، اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کرده و از سال ۱۹۹۵ تاکنون هر دو کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا دست دموکرات ها می باشد.

از سال ۱۷۹۰ که رود آیلند بعنوان یک ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست ۶۷ تن به مقام فرمانداری این ایالت رسیدند که ۳۱ تن جمهوری خواه، ۲۰ تن دموکرات، شش تن حزب ویگ، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، سه تن حزب کشور (Country Party)، یک تن جمهوری خواه ملی (National Republican Party) و یک تن با عضویت در دو حزب جمهوری خواهان فدرالیست که بگونه ای زیر مجموعه جمهوری خواهان دموکراتیک و حزب ویگ بودند.

همانطور که مشاهده می کنید جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات فرمانداری دست برتر را دارند اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کرده و دو فرماندار اخیر رود آیلند از حزب دموکرات هستند که یکی ازاین دو Gina Raimondo فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

 

 نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۱ دوره برتر و برنده هشت دوره اخیر این انتخابات نیز بوده اند، جمهوری خواهان در طول تاریخ مجلس سنا برتر اما در سال های اخیر دموکرات ها بهتر عمل کرده اند، بطوریکه از ۱۰ سناتوری که در این تقریبا بیش از ۸۰ سال اخیر به سنا راه یافته اند، هشت تن دموکرات بوده اند که دو تن سناتورهای حال حاضر می باشند و در طول تاریخ مجلس نمایندگان آمریکا جمهوری خواهان بهتر عمل کرده، اما دموکرات ها در سال های اخیر موفق تر بودند و در ۲۵ سال اخیر همه نماینده هایی که راهی مجلس نمایندگان شدند از حزب دموکرات بودند و نهایتا جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات فرمانداری دست برتر را دارند اما دموکرات ها در سال ها اخیر بهتر عمل کرده و هر دو فرماندار اخیر این ایالت دموکرات هستند، می توان نتیجه گرفت که رود آیلند در طول تاریخ یک ایالت با گرایش بیشتر به جمهوری خواهان بوده اما الان کاملا به دموکرات ها گرایش دارد.