کیوان شکوری : گزارش شماره ۳۹-۴۰، ۴۱ گزارش شماره - تاریخچه انتخابات در ایالات تنسی، کالیفرنیا و تگزاس آمریکا

Shakouri-Keivan-1ایالت تنسی به مرکزیت نشویل با داشتن مناظر زیبا، جاذبه های گردشگری و تولیدات صنعتی و کشاورزی متنوع در جنوب آمریکا قرار دارد، که در ۱ ژوئن ۱۷۹۶ بعنوان شانزدهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. در واقع تنسی آخرین ایالتی بود که در قرن ۱۸ میلادی به عضویت ایالات متحده آمریکا درآمد. از الویس پرسلی و مورگن فریمن هنر پیشه های مشهور آمریکایی و یوسف لطیف آهنگساز و برنده جایزه گرمی گرفته تا اندرو جکسون و اندرو جانسون روسای سابق جمهور آمریکا و ال گور معاون بیل کلینتون رئیس جمهور سابق آمریکا همه از مشاهیر این ایالت می باشند و شهر نشویل این ایالت به پایتخت موسیقی کانتری جهان معروف می باشد. تنسی در جنگ داخلی آمریکا عضو ایالات موئتلفه آمریکا یا همان ۱۱ ایالت شورشی بود که خواستار تجزیه آمریکا و استقلال شده بودند. طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۶.۸۲۹.۱۷۴ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۷۳.۵ درصد سفید پوست، ۱۷.۱ درصد سیاه پوست، ۵.۷ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۲ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۵ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲ درصد از دیگر نژاد ها تشکیل شده است.

تقریبا ۴۰ درصد از زمین های این ایالت، کشاورزی و همین باعث شده که جزو تولید کنندگان برتر کشاورزی باشد. گاو، گوساله، مرغ، گندم، گوجه فرنگی، یونجه، توتون، ذرت، پنبه و لبنیات از تولیدات عمده کشاورزی تنسی می باشد. در ضمن این ایالت از تولید کنندگان برتر سویا و الوار، مواد غذایی فرآوری شده و مشروبات الکلی در آمریکا می باشد.

تولید خودرو، قایق، قطعات هواپیما و تجهیزات حمل و نقل از صنایع مهم این ایالت می باشد، بطوریکه پس از میشیگان بزرگترین تولید کننده خودرو در آمریکا می باشد. زغال سنگ و سنگ آهک، از دیگر تولیدات این ایالت می باشد.

پارک بزرگ ملی اسموکی منتنز، مجتمع الویس پریسلی، دالی وود، منزل اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، راه آهن دره تنسی، موزه تایتانیک، موزه آپالاچا از جاذبه های گردشگری این ایالت می باشند. ضمنا این ایالت پذیرای دفاتر شرکت های بزرگی مانند: فیدکس، دالر جنرال، آتوزون، تنسی ولی آتوریتی یکی از بزرگترین شبکه های تولید برق و نیرو در ایالات متحده و شرکت های بزرگ درمانی و بیمه می باشد.

آزمایشگاه ملی اوک ریج و دانشگاه وندربیلت در شهر نشویل از مراکز مهم علمی این ایالت می باشد.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، بغیر از یک دوره که مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۶۴ می باشد و تنسی بعلت جنگ داخلی در این انتخابات شرکت نکرد، در بقیه ۵۵ دوره انتخابات برگزار شده، شرکت کرده است که ۲۵ دوره دموکرات ها برنده شدند، که یک دوره مربوط به انتخابات سال ۱۹۴۸ آرای الکترال بین حزب دموکرات و دموکرات طرفدار حقوق ایالات تقسیم شد که البته سهم حزب حقوق ایالات فقط یک رای الکترال بود، ۱۶ دوره جمهوری خواه هان، هشت دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، پنج دوره حزب ویگ (Whig Party) و یک دوره اتحادیه قانون اساسی (Constitutional Union Party) برنده آرای الکترال این ایالت شدند.

برای بررسی بهتر این انتخابات را به سه بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۹۶ الی ۱۸۶۰ می باشد که آخرین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده قبل از جنگ داخلی می باشد که ۱۷ دوره از این انتخابات برگزار شد و جمهوری خواهان دموکراتیک با هشت دوره و احزاب ویگ، دموکرات و اتحادیه قانون اساسی هر کدام به ترتیب با پنج، سه و یک دوره برنده و این بخش را پشت سر گذاشتند و جمهوری خواهان هیچ سهمی در این بخش نداشتند. بخش دوم از سال ۱۸۶۸ الی ۱۹۴۸ می باشد که ۲۱ دوره این انتخابات برگزار شد که سهم دموکرات ها ۱۸ دوره و جمهوری خواهان سه دوره بود که یک دوره از این ۱۸ دوره دموکرات ها مربوط به سال ۱۹۴۸ می باشد که بالاتر ذکر شد.

بخش سوم یا پایانی از سال ۱۹۵۲ الی ۲۰۱۶ میلادی که ۱۷ دوره از این انتخابات برگزار شد. جمهوری خواهان ۱۳ دوره که پنج دوره آن مربوط به پنج دوره اخیر می باشد و دموکرات ها چهار دوره برنده این انتخابات شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در تنسی از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۶.۱ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۲.۴ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۳۸.۹ درصد آرا موفق به شکست تد کروز و مارکو روبیو به ترتیب به ۲۴.۷ و ۲۱.۲ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه ایالت تنسی، دونالد ترامپ با ۶۰.۷ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۴.۷ درصد آرا شد و ۱۱ رای الکترال این ایالت را بدست آورد.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون ۵۹ تن به مقام سناتوری ایالت تنسی در مجلس سنا آمریکا رسیده اند که برخی از این سناتورها بیش از یک دوره در این مقام بودند. از این تعداد سناتور ۳۲ تن دموکرات، ۱۰ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، ۹ تن جمهوری خواه، دو تن حزب ویگ و شش تن سناتورهایی بودند که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب دموکرات و جکسونیان، یک تن ویگ و حزب مخالف یا اپوزیسیون، یک تن احزاب اتحادیه و جمهوری خواه، یک تن احزاب دموکرات و اتحادیه، یک تن با عضویت در احزاب ویگ و اپوزیسیون و یک تن حزب بومیان آمریکایی و یا Know Nothing Party و یک تن عضو احزاب ویگ و جکسونی ها و ضد جکسونی ها بودند.

همانطور که آمار نشان می دهد دموکرات های تنسی در طول تاریخ این انتخابات بسیار موفق بودند و تنسی تا سال ۱۹۶۷ فقط سه سناتور جمهوری خواه داشت، اما از آن سال به بعد گرایش مردم تنسی در انتخابات سنا به جمهوری خواهان بیشتر شد، بطوریکه از سال ۱۹۹۵ هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا آمریکا در اختیار جمهوری خواهان می باشد.

Lamar Alexander و Marsha Blackburn هر دو از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

James R. Sasser (۱۹۷۷-۱۹۹۵) از حزب دموکرات و Howard H. Baker Jr (۱۹۶۷-۱۹۸۵) از حزب جمهوری خواه، هر کدام با ۱۸ سال حضور در مجلس سنا باسابقه ترین سناتورهای تاریخ این ایالت هستند.

اندرو جکسون، هفتمین رئیس جمهور آمریکا و اندرو جانسون هفدهمین رئیس جمهور آمریکا و ال گور معاون بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا که کاندیدای یکی از جنجالی ترین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۰ نیز بود، هر سه سابقه سناتوری این ایالت را در پرونده کاری خود دارند.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون ۲۷۳ تن به نمایندگی این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده اند که ۱۱۳ تن دموکرات، ۶۲ تن جمهوری خواه، ۲۵ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، ۲۰ تن حزب ویگ، ۹ تن جکسونی ها، سه تن حزب اتحادیه، سه تن حزب اپوزیسیون یا مخالف، دو تن حزب آمریکایی یا Know Nothing Party، یک تن حزب اتحادیه بی قید و شرط (Unconditional Union Party)، یک تن جمهوری خواهان جکسونی، یک تن دموکرات مستقل و ۳۳ تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند، که شش تن عضو احزاب جکسونی ها و ضد جکسونی ها، پنج تن جکسونی ها و جمهوری خواهان جکسونی، چهار تن حزب ویگ و ضد جکسونی ها، دو تن عضو احزاب ویگ و اتحادیه، دو تن دموکرات و جکسونی ها، دو تن ویگ و جکسونی ها، دو تن حزب ویگ و آمریکایی ها یا Know Nothing Party، یک تن حزب اپوزیسیون و اتحادیه، یک تن حزب ویگ و دموکرات، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان جکسونی، یک تن حزب اتحادیه و جمهوری خواه، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان جکسونی و جکسونی ها، یک تن با عضویت در احزاب ویگ و اپوزیسیون و آمریکایی ها یا Know Nothing Party، یک تن حزب اتحادیه بی قید و شرط و جمهوری خواه، یک تن احزاب اپوزیسیون و جمهوری خواه و اتحادیه بی قید و شرط، یک تن با عضویت در احزاب ضد جکسونی ها و جمهوری خواهان جکسونی و ویگ و جکسونی ها و نهایتا یک تن عضو احزاب جمهوری خواه و اتحادیه و اپوزیسیون و اتحادیه بی قید و شرط و حزب آمریکایی ها یا Know Nothing Party بودند.

آمار به سادگی نشان می دهد که دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات دست برتر را دارند، اما جمهوری خواهان در تقریبا ۱۵ سال اخیر بهتر عمل کرده و از ۹ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان، هفت تن جمهوری خواه و دو تن دموکرات می باشند. اندرو جکسون و اندرو جانسون و ال گور که بالاتر هم توضیح داده شد، سابقه نمایندگی این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا را نیز دارند.

از سال ۱۷۹۶ تاکنون (اکتبر ۲۰۲۰) ۵۲ تن به مقام فرمانداری ایالت تنسی رسیدند که بعضی منتخب و بعضی فرماندار موقت یا جانشین فرماندار بودند که به این مقام رسیدند که از این تعداد ۲۹ تن دموکرات، ۱۱ تن جمهوری خواه، پنج تن جمهوری خواهان دموکراتیک، چهار تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن حزب کارگر و دو فرماندار که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن عضو احزاب دموکرات و جمهوری خواهان دموکرات و نهایتا اندرو جانسون یک دوره دموکرات و یک دوره فرماندار نظامی بود.

دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری با ۲۹ فرماندار برتر هستند، اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و از سال ۲۰۱۱ تاکنون هر دو فرماندار این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشند. Bill Lee از حزب جمهوری خواه فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

مسئله تاریخی قابل ذکر در این انتخابات این می باشد که Robert Looney Caruthers از حزب دموکرات در سال ۱۸۶۳ به مقام فرمانداری ایالت تنسی انتخاب شد، اما آبراهام لینکلن رئیس جمهور وقت ایالات متحده، Andrew Johnson را بعنوان فرماندار نظامی منصوب کرد و بجای Robert Looney Caruthers در دفتر فرمانداری نشست.

 

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات های تنسی در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ایالت تنسی با ۲۵ دوره برتر هستند اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و برنده هر پنج دوره اخیر این انتخابات بودند، دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات سنا برتر هستند اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و از سال ۱۹۹۵ تاکنون هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا دست جمهوری خواهان می باشد، مجددا دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان بهتر عمل کرده اما جمهوری خواهان در سال های اخیر موفق تر بوده و از ۹ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا هفت تن جمهوری خواه می باشند و نهایتا دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات فرمانداری برتر هستند اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و دو فرماندار اخیر این ایالت جمهوری خواه بودند، می توان نتیجه گرفت، دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ایالت تنسی بهتر عمل کرده اما در سال های اخیر گرایش به جمهوری خواه ها بیشتر شده و در حال حاضر یک ایالت جمهوری خواه می باشد.

 

ایالت کالیفرنیا به مرکزیت ساکرامنتو با داشتن آب و هوای معتدل، سواحل، پارک های ملی زیبا و درخت های مشهور نخل شهر لس آنجلس و ستاره های هنرمندان و مشاهیر در منطقه هالیوود در کنار سالن اهدای جوایز اسکار در غرب آمریکا قرار دارد. این ایالت پر جمعیت ترین ایالت آمریکا و میزبان بزرگترین استودیوهای فیلم سازی دنیا در منطقه هالیوود می باشد.

کالیفرنیا پس از جنگ آمریکا و مکزیک در معاهده گوادالوپ هیدالگو در سال ۱۸۴۸ میلادی از مکزیک جدا و به ایالات متحده آمریکا واگذار و نهایتا در تاریخ ۹ سبتامبر ۱۸۵۰ میلادی بعنوان سی و یکمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

در کنار کره ای ها، مکزیکی ها و بطور کل اسپانیولی زبان ها، جامعه ایرانی کالیفرنیا نیز از جوامع بزرگ این ایالت بشمار میاید و در واقع بزرگترین جامعه ایرانی خارج از ایران می باشد. طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۳۹.۵۱۲.۲۲۳ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۳۹.۴ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۳۶.۵ درصد سفید پوست، ۱۵.۵ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۶.۵ درصد سیاه پوست، ۱.۶ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۵ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۴ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

این ایالت با تولید محصولاتی مانند: پسته، گردو، بادام، انجیل، کاهو، زرد آلو، انجیل، شلیل، پرتغال و غیره صاحب بزرگترین کشاورزی در بین همه ایالات می باشد که ۱۳ درصد از کل کشاورزی ایالات متحده آمریکا را در بر می گیرد. ضمنا شهر ناپا (Napa Valley) در شمال ایالت از مراکز اصلی تولید شراب در آمریکا می باشد.

ایالت کالیفرنیا و مخصوصا شهر سیلیکون ولی مرکز شرکت های بزرگ انفورماتیک دنیا ازقبیل: گوگل، فیسبوک، اینتل، یاهو، نت فلیکس، اپل، ویزا کارت و شرکت های بزرگ دیگری از قبیل: تسلا موتورز، شرکت نفتی شِوران، والت دیزنی یکی از بزرگ ‌ترین شرکت‌های رسانه‌ ای و سرگرمی جهان، بانک ولزفارگو، بانک سی آی تی، بانک سیلیکون ولی، صنعت فیلم سازی هالیوود، دانشگاه کالیفرنیا و مخصوصا شعبه یو سی اِل اِی، برکلی و استنفورد که جزو ۱۰ دانشگاه برتر دنیا هستند، تولید و استخراج نفت، صنعت پر رونق گردشگری با داشتن جاذبه هایی از قبیل: پل سانفرانسیسکو (Golden Gate Bridge)، پارک ملی یوسیمیتی (Yosemite National Park)، پارک مشهور دیزنی لند (Disneyland)، پارک ملی دره مرگ (Death Valley National Park)، پارک چوب قرمز (Redwood National and State Parks) که بزرگترین درختان دنیا از این نوع را در خود جای داده، دریاچه تاهو (Lake Tahoe)، جزیره سانتا کاتالینا (Santa Catalina Island) و دریاچه شستا (Shasta Lake) همه دست به دست هم داده تا بزرگترین اقتصاد آمریکا تشکیل شود و اگر کالیفرنیا بخواهد یک کشور مستقل بشود، صاحب پنجمین اقتصاد جهان می شود.

از نظر سیاسی شمال کالیفرنیا بسیار لیبرال تر از جنوب آن می باشد و هر ساله در پایان ماه ژوئن یکی از بزرگترین جشنواره ها و رژه همجنس گرایان و دگرباشان جنسی در شهر سانفرانسیسکو برگزار می شود. جرقه های اولیه جنبش ضد جنگ بر علیه جنگ ویتنام در دهه ۶۰ میلادی قرن گذشته در دانشگاه برکلی زده شد.

همانطور که بالاتر اشاره شد جامعه ایرانی و کره ای کالیفرنیا از جوامع بزرگ ساکن در این ایالت هستند، که اتفاقا بسیار در زمینه تحصیلات علمی و اقتصادی موفق هستند، اما هر دو جامعه از نظر سیاسی هیچ دستاورد خاصی در این ایالت نداشته و حتی یک نماینده هم نتوانستند راهی مجلس نمایندگان آمریکا بکنند. جامعه مکزیکی ها از نظر علمی و اقتصادی عقب تر از این دو است اما از نظر سیاسی بهتر عمل کرده، البته نه کاملا خوب، چون با وجود درصد بالای مکزیکی ها در این ایالت، تا بحال باید یک فرماندار با اصالتی مکزیکی انتخاب می شد.

ایالت کالیفرنیا بعلت جمعیت زیادی که دارد منجر به بالا بودن آرای الکترال این ایالت یعنی ۵۵ شده و این ایالت را به مهم ترین حوزه انتخاباتی ایالات متحده آمریکا تبدیل کرده است. از سال ۱۸۵۲ تاکنون ۴۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در این ایالت برگزار شده است که ۲۳ دوره جمهوری خواهان که یک دوره آن مربوط به انتخابات سال ۱۸۹۶ می باشد که یک رای الکترال به حزب دموکرات و مابقی به جمهوری خواه هان رسید، ۱۸ دوره حزب دموکرات که دو دوره آن مربوط به سال های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۲ بود و با اینکه دموکرات ها برنده شدند، اما یک رای الکترال از کل آرای الکترال ایالت به جمهوری خواهان رسید و یک دوره مربوط به سال ۱۹۱۲ که حزب ترقی خواه برنده شد، اما دو رای الکترال از کل آرای الکترال این ایالت به دموکرات ها رسید.

مانند گزارش های دیگر برای بررسی دقیق، این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۸۵۲ الی ۱۹۴۸ میلادی که ۲۵ دوره این انتخابات برگزار که جمهوری خواهان با ۱۴ دوره، دموکرات ها ۱۰ دوره و یک دوره حزب ترقی خواه (Progressive Party) برنده شدند. بخش دوم از سال ۱۹۵۲ الی ۲۰۱۶ می باشد، که ۱۷ دوره این انتخابات برگزار شد که ۹ دوره جمهوری خواهان و هشت دوره دموکرات ها برنده شدند که هفت دوره آن، مربوط به هفت دوره اخیر این انتخابات می باشد. همینطور که مشاهده می کنیم جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما دموکرات ها در سال های اخیر بهتر عمل کرده و هفت دوره اخیر این انتخابات را برنده شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ از حزب دموکرات، هیلاری کلینتون با ۵۳.۴ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۵.۷ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ با ۷۴.۷ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ و تد کروز به ترتیب با ۱۱.۴ و ۹.۵ در صد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه کالیفرنیا هیلاری کلینتون با ۶۱.۵ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۳۱.۵ درصد آرا شد و ۵۵ رای الکترال این ایالت را به سبد دموکرات ها ریخت.

از سال ۱۸۵۰ تاکنون ۴۴ تن به مقام سناتوری در ایالت کالیفرنیا رسیده اند که ۲۳ تن دموکرات، ۲۰ تن جمهوری خواه و یک تن عضو حزب ضد انحصار (Anti-Monopoly Party) بودند.

دموکرات ها هم در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند و هم در سال های اخیر بهتر عمل کرده و یکی از کرسی های این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۶۹ و دیگری از سال ۱۹۹۲ تاکنون در اختیار دموکرات ها می باشد. ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور آمریکا سابقه سناتوری کالیفرنیا را در پرونده کاری خود دارد. Dianne Feinstein و Kamala Harris هر دو از حزب دموکرات، دو سناتور حال حاضر ایالت کالیفرنیا در مجلس سنا آمریکا می باشند.

Hiram W. Johnson (۱۹۱۷-۱۹۴۵) از حزب جمهوری خواه و Dianne Feinstein (از ۱۹۹۲ میلادی تاکنون) از حزب دموکرات هر کدام با ۲۸ سال حضور در مجلس سنا، با سابقه ترین سناتورهای ایالت کالیفرنیا هستند.

از سال ۱۸۵۰ تا کنون ۳۸۰ تن از ایالت کالیفرنیا به نمایندگی این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا رسیده اند که ۱۹۶ تن دموکرات، ۱۷۲ تن جمهوری خواه، سه تن از حزب پوپولیست، یک تن مستقل، یک تن ترقی خواه، یک تن حزب غدغن (Prohibition Party) که در واقع مخالف فروش مشروبات الکلی و خواستار تحریم و ممنوعیت فروش آن بودند و شش تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواه و اتحادیه، یک تن حزب دموکرات و حزب اتحادیه کارگری، یک تن جمهوری خواه و ترقی خواه، یک تن دموکرات و ترقی خواه و یک تن با عضویت در احزاب جمهوری خواه و ترقی خواه و مستقل بودند.

در طول تاریخ این انتخابات هر دو حزب خوب عمل کردند، اما دموکرات ها موفق تر بودند و در سال های اخیر نیز بهتر عمل کردند و در حال حاضر از ۵۳ نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان ۴۵ تن از حزب دموکرات می باشند که نشان از شدت گرایش مردم کالیفرنیا به دموکرات ها می باشد.

از سال ۱۸۴۹ که اولین فرماندار ایالت کالیفرنیا سرکار آمد تا بحال ۳۹ تن به این مقام رسیدند که در میان آنها اسامی اشخاصی مانند: رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق آمریکا و آرنولد شوارتزینگر، قهرمان سابق پرورش اندام و ستاره هالیوود به چشم می خورد و بعضی از این فرمانداران بیش از یک دوره سر کار بودند. از این ۳۹ فرماندار ۲۰ تن جمهوری خواه، ۱۴ تن دموکرات، دو تن دموکرات مستقل، یک تن حزب اتحادیه، یک تن حزب بومیان آمریکایی یا Know Nothing Party و یک تن که در دوران کاری خود تغییر حزب داد و عضو دو حزب جمهوری خواه و ترقی خواه بود.

جمهوری خواهان در طول تاریخ این انتخابات بهتر از دموکرات ها عمل کرده اند، اما در حال حاضر دموکرات ها موفق تر بوده و دو فرمانداری که در ۱۰ سال اخیر به این مقام رسیدند، از حزب دموکرات می باشند و Gavin Newsom از حزب دموکرات فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

 

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۳ دوره برتر اما دموکرات ها برنده هفت دوره اخیر این انتخابات می باشند و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات سنا با ۲۳ سناتور برتر و در تقریبا ۳۰ سال اخیر هر دو سناتور این ایالت از حزب دموکرات می باشند و در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان دموکرات ها برتر و از ۵۳ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا ۴۵ تن دموکرات هستند و نهایتا در طول تاریخ انتخابات فرمانداری جمهوری خواهان برتر اما دموکرات ها در ۱۰ سال اخیر بهتر عمل کرده و هر دو فرماندار اخیر این ایالت از حزب دموکرات می باشند، می توان نتیجه گرفت که هر دو حزب در طول تاریخ انتخابات این ایالت با هم رقابت نزیکی داشتند، اما در حال حاضر کالیفرنیا یک ایالت با گرایش شدید به دموکرات ها می باشد که از علل اصلی آن تعداد زیاد خارجی ها و لاتین تبارها می باشد که بخاطر مسائل مهاجرت و خدمات عمومی به دموکرات ها گرایش دارند.

 

 

ایالت تگزاس به مرکزیت شهر آستین که شنیدن نام این ایالت ذهن هر مخاطبی را به یاد فیلم های وسترن و کابوی ها می اندازد، در جنوب آمریکا قرار دارد که تا سال ۱۸۳۶ جزوی از کشور مکزیک بود و در این سال اعلام استقلال و جمهوری تگزاس را تشکیل داد و نهایتا در ۲۹ دسامبر ۱۸۴۵ بعنوان بیست و هشتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. تگزاس در جنگ داخلی آمریکا جزو ۱۱ ایالت شورشی یا همان ایالات مؤتلفه آمریکا بود. تگزاس در جنگ داخلی آمریکا جزو ۱۱ ایالت شورشی یا همان ایالات مؤتلفه آمریکا بود. بعد از آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا می باشد و دالاس (Dallas)، فورت وورث (Fort Worth) به همرا هیوستون (Houston) از شهرهای مهم آن می باشند.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۲۸.۹۹۵.۸۸۱ تن می باشد که بافت جمعیتی آن از ۴۱.۲ درصد سفید پوست، ۳۹.۷ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱۲.۹ درصد سیاه پوست، ۵.۲ درصد (Asian) آسیای شرقی، یک درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۱ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

از شرکت های بزرگ نفتی، مخابراتی و هواپیمایی اگزان موبیل (Exxon Mobil)، هالیبرتون (Halliburton)، والرو (Valero)، ای‌ تی‌ اند تی (AT&T)، امریکن ایرلاین (American Airlines)، گرفته تا شرکت دل (Dell)، پیتزا هات (Pizza Hut)، جی سی پنی (J. C. Penney) همه در این ایالت قرار دارند. این ایالت میزبان بزرگترین مرکز پزشکی جهان (Texas Medical Center)، یکی از سه مرکز بزرگ سرطان در ایالات متحده (The University of Texas MD Anderson Cancer Center)، یکی از بزرگترین و مجهزترین بیمارستان های کودکان (Texas Children's Hospital)، ۱۵ پایگاه نظامی فعال، مرکز فضایی جانسون و مراکز مهم آموزش خلبانی و صنعت هوا فضا می باشد. دانشگاه های این ایالت جزو پنج ایالت برتر آمریکا می باشد. پتروشیمی، چرم، مواد غذایی، الکترونیکی و فناوری و رایانه از دیگر صنایع موفق این ایالت می باشند. در کنار همه اینها تگزاس بزرگترین تولید کننده نفت و از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی و دامی و برق در ایالات متحده می باشد و با داشتن جاذبه های گردشگری از قبیل: قلعه آلامو (The Alamo) که یاد آور انقلاب تگزاس می باشد، رودخانه سن آنتونیو (San Antonio's River Walk)، پارک ملی بیگ بند (Big Bend National Park) ، منطقه تاریخی استوک یارد (The Fort Worth Stockyards)، ساحل گلوستون و موزه ناو هواپیمابر USS Lexington که همه اینها دست به دست هم داده تا این ایالت دارای اقتصاد بسیار متنوع و قوی باشد.

جرج دابیلیو بوش، دوایت آیزنهاور، لیندون جانسون، روسای جمهور سابق آمریکا، سلنا گومز، هیلاری داف و تعداد زیادی دیگر از هنرمندان از مشاهیر این ایالت می باشند.

ایالت تگزاس بدلیل بالا بودن جمعیت آن، تعداد آرای الکترال آن نیز ۳۸ و از ایالت های مهم در انتخابات می باشد. از سال ۱۸۴۸ که تگزاس در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد تاکنون که اکتبر سال ۲۰۲۰ می باشد، ۴۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار شده و تگزاس بغیر از سال های ۱۸۶۴ و ۱۸۶۸ که بعلت جنگ های داخلی در انتخابات شرکت نکرد در مابقی ۴۱ دوره آن شرکت کرده است.

برای بررسی می توان این انتخابات را به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول از سال ۱۸۴۸ الی ۱۹۴۸ میلادی می باشد که ۲۴ دوره از این انتخابات برگزار که دموکرات ها ۲۳ دوره و جمهوری خواهان یک دوره برنده آرای الکترال شدند. بخش دوم از ۱۹۵۲ الی اکتبر ۲۰۲۰ می باشد، که ۱۷ دوره از این انتخابات برگزار شد که جمهوری خواهان ۱۳ دوره و دموکرات ها چهار دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند و اگر کمی دقیق تر بخواهیم بررسی کنیم، مشاهده می کنیم ۱۰ دوره از این ۱۳ دوره جمهوری خواهان، مربوط به ۱۰ دوره اخیر می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در ایالت تگزاس از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۵.۲ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۳.۲ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه تد کروز با ۴۳.۸ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۲۶.۷ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت تگزاس، دونالد ترامپ با ۵۲.۲ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۳.۲ درصد آرا شد و ۳۸ رای الکترال این ایالت را بنام خود کرد.

از سال ۱۸۴۶ که اولین دوره انتخابات مجلس سنا در تگزاس برگزار شد، تاکنون ۳۲ تن برای سناتوری این ایالت در مجلس سنا آمریکا انتخاب شده اند، که بعضا ۴ دوره در این پست بودند. ۲۴ تن از این سناتور ها از حزب دموکرات، شش تن جمهوری خواه، و دو تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن عضو احزاب دموکرات و حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party و یک تن احزاب جمهوری خواه و جمهوری خواه لیبرال (Republican and Liberal Republican Party) بودند. همانگونه که آمار نشان می دهد دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا با اختلاف بسیار زیاد برتر هستند و تا سال ۱۹۶۱ فقط دو سناتور جمهوری خواه در تاریخ این ایالت مشاهده شد. اما بعد از این تاریخ گرایش مردم از سمت دموکرات ها به سوی جمهوری خواه ها چرخید و یکی از دو کرسی این ایالت در مجلس سنا از سال ۱۹۶۱ و دیگری از سال ۱۹۹۳ در دست جمهوری خواهان می باشد. تد کروز و جان کورنین دو سناتور حال حاضر و جمهوری خواه این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

Charles A. Culberson ( ۱۸۹۹-۱۹۲۳)، Thomas T. Connally (۱۹۲۹-۱۹۵۳) هر دو از حزب دموکرات، John G. Tower (۱۹۶۱-۱۹۸۵) از حزب جمهوری خواه، هر سه تن با ۲۴ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای ایالت تگزاس می باشند.

از سال ۱۸۴۶ تاکنون تعداد ۲۷۲ تن بعنوان نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شدند که در میان آنها اسامی اشخاصی مانند: جرج بوش پدر و لیندون جانسون روسای جمهور سابق آمریکا یا سام ریبرن (Sam Rayburn) یکی از با سابقه ترین نمایندگان تاریخ آمریکا با ۵۰ سال حضور در مجلس نمایندگان به چشم می خورد. از کل ۲۷۲ نماینده، ۲۰۸ تن دموکرات، ۶۰ تن جمهوری خواه، یک تن دموکرات مستقل (Independent Democrat)، یک تن حزب پشت سبز (Greenback Party)، یک تن حزب حزب آمریکایی یا متولدین آمریکا یا Know Nothing Party و یک تن مستقل بودند. دموکرات های تگزاس با ۲۰۸ نماینده در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا دست برتر را دارند، بطوریکه که در حد فاصل سال های ۱۸۴۵ الی ۱۹۴۵ به مدت ۱۰۰ سال فقط هفت نماینده جمهوری خواه سر کار آمدند و مابقی نمایندگان از حزب دموکرات بودند. اما در سال های اخیر گرایش مردم تگزاس به جمهوری خواه هان بیشتر شده، بطوریکه از ۳۶ نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا ۲۲ تن جمهوری خواه، ۱۲ تن دموکرات و یک کرسی نیز خالی می باشد.

از سال ۱۸۴۶ تاکنون ۴۶ تن به مقام فرمانداری ایالت تگزاس رسیدند که در میان آنها می توان از جرج دبلیو بوش چهل و سومین رئیس جمهور آمریکا نام برد که سابقه فرمانداری این ایالت را در پرونده کاری خود دارد. ۳۷ تن از این فرمانداران دموکرات، شش تن جمهوری خواه، یک تن محافظه کار، یک تن مستقل و یک تن جمهوری خواه محافظه کار بودند. اختلاف بین دو حزب بسیار زیاد است، بطوریکه از بدو تاسیس این ایالت تا سال ۱۹۷۹ فقط دو فرماندار جمهوری خواه و یک تن جمهوری خواه- محافظه کار بودند. اما مانند بقیه انتخابات این ایالت در سال های اخیر جمهوری خواهان بهتر عمل کرده و از سال ۱۹۹۵ تاکنون هر سه فرماندار این ایالت از حزب جمهوری خواه می باشند. Greg Abbott از حزب جمهوری خواه فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

 نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۷ دوره برتر اما جمهوری خواهان برنده ۱۰ دوره اخیر این انتخابات هستند و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا، نمایندگان و فرمانداری برتر هستند، اما جمهوری خواهان در سال های اخیر بهتر عمل کرده و هر دو کرسی این ایالت در مجلس سنا و ۲۲ کرسی از ۳۶ کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان و سه فرماندار اخیر ایالت همه جمهوری خواه می باشند، می توان تنیجه گرفت که تگزاس در طول تاریخ یک ایالت با گرایش شدید دموکرات ها بوده است، اما الان یک ایالت با گرایش شدید به جمهوری خواه هان می باشد.