کیوان شکوری: گزارش شماره ۴۵،۴۶، ۴۷ و ۴۸- تاریخچه انتخابات در ایالات اوهایو، نیوجرسی، مونتانا و نیومکزیکو آمریکا

Shakouri-Keivan-1ایالت اوهایو به مرکزیت کلمبوس (Columbus) در غرب میانه آمریکا زادگاه برادران رایت، مخترعین اولین هواپیمای قابل پرواز است و به همین دلیل به خاستگاه هوانواردی مشهور می باشد. اوهایو در ۱ مارچ ۱۸۰۳ میلادی بعنوان هفدهمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱۱.۶۸۹.۱۰۰ تن می باشد، که ترکیب جمعیتی آن از ۷۸.۴ درصد سفید پوست، ۱۳.۱ درصد سیاه پوست، ۴ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۲.۵ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۳ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام، ۲.۴ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

اوهایو دارای کشاورزی بسیار متنوع و خوبی می باشد. از سویا، ذرت و لوبیا سبز گرفته تا توت فرنگی، آفتابگردان، بلوبری، زنبور عسل، گاو و گوساله همه در سبد محصولات تولیدی این ایالت می باشد. علاوه بر فولاد و صفحات خورشیدی برای تولید انرژی که مرکز تولیدشان اوهایو است، بیمه، مونتاژ وسایل نقلیه موتوری، علوم زیستی، بهداشت و بیوتکنولوژی از دیگر صنایع فعال این ایالت می باشد.

تالار مشاهیر راک اند رول (Rock & Roll Hall of Fame)، موزه ملی نیروی هوایی ایالات متحده (National Museum of the US Air Force)، شهربازی Cedar Point، پارک ایالتی تپه های هاکینگ (Hocking Hills State Park)، شهرستان آمیش (Amish Country)، مرکز موزه سین سیناتی (Cincinnati Museum Center)، آکواریوم و باغ وحش کلمبوس (Columbus Zoo and Aquarium)، موزه هنر تولیدو (Toledo Museum of Art)، سالن استن های وت و باغ های آکرون (Stan Hywet Hall & Gardens, Akron) از جاذبه های های گردشگری این ایالت می باشد.  

دفاتر مرکزی شرکت های گودیر تایر (Goodyear Tire)، وندیز (Wendy's)، کروگر (Kroger)، خودروسازی جیپ (Jeep)، بیمه کاردینال (Cardinal Health) و تعداد دیگری در این ایالت قرار دارد.    

برادران رایت (Wright brothers) مختره اولین هواپیمای قابل پرواز، استیون اسپیلبرگ (Steven Allan Spielberg) برنده سه جایزه اسکار و یکی از موفق ترین کارگردانان تاریخ سینما، نیل آرمسترانگ (Neil Alden Armstrong) فضانورد آمریکایی و نخستین انسانی که بر روی کره ماه قدم نهاد، آرتور هالی کامپتون (Arthur Holly Compton) فیزیکدان آمریکایی و برنده جایزه نوبل فیزیک، پل لئونارد نیومن بازیگر برنده جایزه اسکار و کارگردان و لبران ریمون جیمز (LeBron Raymone James Sr) یکی از بزرگ ‌ترین بازیکنان بسکتبال در تاریخ NBA همه متولد این ایالت هستند.

از سال ۱۸۰۴ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، ایالت اوهایو در ۵۴ دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده است، که ۲۹ دوره جمهوری خواهان، ۱۶ دوره دموکرات ها، شش دوره جمهوری خواهان دموکرات (Democratic-Republican Party) و سه دوره حزب ویگ (Whig Party) برنده آرای الکترال این ایالت شدند که البته در انتخابات سال ۱۸۹۲ از مجموع کل آرای الکترال فقط یک رای به دموکرات ها و مابقی همه به کاندیدای جمهوری خواه رسید.

برای بررسی بهتر این انتخابات را به سه بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۸۰۴ الی ۱۸۵۲ می باشد که ۱۳ دوره از این انتخابات برگزار و جمهوری خواهان دموکراتیک شش دوره، حزب دموکرات چهار دوره و حزب ویگ سه دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند. بخش دوم از سال ۱۸۵۶ الی ۱۹۰۸ می باشد که ۱۴ دوره این انتخابات برگزار و جمهوری خواهان اوهایو برنده همه ۱۴ دوره بودند. فقط در انتخابات سال ۱۸۹۲ همانطور که بالاتر ذکر شد، یک رای از مجموع آرای الکترال ایالت به دموکرات ها ولی مابقی به جمهوری خواهان رسید. در بخش سوم از سال ۱۹۱۲ الی اکتبر ۲۰۲۰ میلادی، تعداد ۲۷ دوره از این انتخابات برگزار شد که هر دو یا سه دوره برنده بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در حال چرخش بوده است. بطور مثال انتخابات سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ جمهوری خواهان برنده و ۲۰۰۸ و۲۰۱۲ دموکرات ها و مجددا جمهوری خواهان در سال ۲۰۱۶ برنده و بطور کل در این بخش جمهوری خواهان ۱۵ دوره و دموکرات ها ۱۲ دوره برنده آرای الکترال شدند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در ایالت اوهایو از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۶.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۲.۷ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه نیز جان کی سیچ با ۴۶.۸ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ و تد کروز به ترتیب با ۳۵.۶ درصد و ۱۳.۱ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه اوهایو، دونالد ترامپ با ۵۱.۳ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۳.۲ درصد آرا شد و ۱۸ رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.

از سال ۱۸۰۳ که اوهایو به ایالات متحده آمریکا پیوست تا به امروز ۵۶ تن بعنوان سناتور از این ایالت راهی مجلس سنا آمریکا شدند که بعضا بیش از یک دوره و حتی بعضا ۳۲ سال در این مقام بودند. ۲۰ تن از این سناتور ها از حزب جمهوری خواه، ۱۸ تن حزب دموکرات، ۹ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، یک تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن مردان آدامز (Adams's Men) و هفت تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که یک تن عضو احزاب ضد جکسونی ها و ویگ (Anti-Jacksonians and Whig Party)، یک تن عضو احزاب خاک آزاد و جمهوری خواه (Free Soil and Republican)، یک تن مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Adams's Men and Anti-Jacksonians) که در واقع این دو اسامی یک حزب در دوره های مختلف می باشد و اینجانب فقط برای امانتداری در تاریخ و نشان دادن روند کاری احزاب در دوره های مختلف عینا ذکر کردم، یک تن دموکرات و جکسونیان (Democratic and Jacksonian)، یک تن عضو جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای (Democratic-Republican and Adams-Clay Republicans)، یک تن عضو احزاب ویگ و اپوزیسیون و جمهوری خواه (Whig and Opposition and Republican)، یک تن عضو احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و کرافورد و مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Democratic-Republican and CRR and Adams's Men and Anti-Jacksonians) بودند.

چه از نظر تعداد سناتور و چه از نظر مجموع تعداد سال های حضور این سناتورها در مجلس سنا، جمهوری خواهان با اختلاف کمی برتر هستند و همچنان این رقابت بین دو حزب وجود دارد و شرود براون (Sherrod Brown) از حزب دموکرات و راب پورتمن (Rob Portman) از حزب جمهوری خواه دو سناتور حال حاضر ایالت اوهایو در مجلس سنا آمریکا می باشند.

جان شرمان (John Sherman) ۱۸۶۱ الی ۱۸۷۷ و ۱۸۸۱ الی ۱۸۹۷ از حزب جمهوری خواه با ۳۲ سال حضور در مجلس سنا و جان گلن (John Glenn) ۱۹۷۴ الی ۱۹۹۹ از حزب دموکرات با ۲۵ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای ایالت اوهایو در تاریخ این ایالت می باشند.

از سال ۱۸۰۳ تاکنون ۶۵۷ تن بعنوان نماینده از ایالت اوهایو راهی مجلس نمایندگان آمریکا شده اند، که ۲۷۶ تن از حزب جمهوری خواه، ۲۶۰ تن از حزب دموکرات، ۳۷ تن عضو حزب ویگ (Whig۱۲ تن جکسونیان (Jacksonian۱۲ تن جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، پنج تن حزب اپوزیسیون یا مخالف (Opposition Party)، چهار تن مردان آدامز (Adams's Men) و سه تن ضد جکسونی ها (Anti-Jacksonian) و یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای (Adams-Clay Republicans) همانطور که بالاتر ذکر شد این سه اسامی حزب جمهوری خواهان ملی (National Republican Party) در دوره های مختلف می باشد، یک تن دموکرات مستقل (Independent Democrat)، یک تن جمهوری خواه مستقل (Independent Republican)، یک تن حزب اتحادیه (Unionist Party)، یک تن حزب ضد ماسون یا فراماسون (Anti-Masonic)، یک تن جمهوری خواهان جکسون (Jackson-Republican)، یک تن مستقل (Independent) بودند و ۳۸ تن نمایندگانی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که شش تن عضو أحزاب اپوزیسیون و جمهوری خواه (Opposition and Republican Party)، چهار تن دموکرات و جکسونیان (Democratic and Jacksonian)، سه تن ویگ و جمهوری خواه، سه تن حزب ویگ و اپوزیسیون، سه تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز (Democratic-Republican and Adams-Clay Republicans and Adams's Men)، دو تن عضو احزاب ویگ و خاک آزاد (Whig and Free Soil)، دو تن عضو احزاب ویگ و جمهوری خواه و اپوزیسیون، دو تن جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی ها و ویگ (Adams-Clay Republicans and Adams's Men and Anti-Jacksonians and Whig)، یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز (Adams-Clay Republicans and Adams's Men)، یک تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان کرافورد (Democratic-Republican and CRR)، یک تن عضو جمهوری خواهان دموکراتیک و ویگ، یک تن جکسونیان و ویگ، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای، یک تن جمهوری خواهان دموکراتیک و مردان آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن جکسونیان و ضد جکسونی ها ( Jacksonian and Anti-Jacksonians)، یک تن احزاب دموکرات و جمهوری خواه و اپوزیسیون، یک تن احزاب اپوزیسیون و خاک آزاد و جمهوری خواه (Opposition and Free Soil and Republican)، یک تن جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی ها، یک تن عضو احزاب ویگ و دموکرات و جمهوری خواه و اپوزیسیون بودند و سه تن نیز طبق منابع مورد استناد ما نام احزابشان مشخص نیست.

همانطور که آمار نشان می دهد، جمهوری خواهان اوهایو در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا برتر و در حال حاضر نیز با داشتن ۱۲ کرسی از مجموع ۱۶ کرسی این ایالت در مجلس نمایندگان همچنان برتری خود را حفظ کرده اند.

از سال ۱۸۰۳ تاکنون ۶۵ تن به مقام فرمانداری ایالت اوهایو رسیدند، که ۲۶ تن جمهوری خواه، ۲۰ تن دموکرات، ۱۰ تن جمهوری خواهان دموکراتیک، پنج تن حزب ویگ (Whig Party)، سه تن حزب اتحادیه (Unionist Party) و یک تن عضو حزب جمهوری خواه ملی (National Republican Party) بودند که بعضا چند ماه و بعضا مثل جیمز آلن رودز (James Allen Rhodes) چهار دوره، یعنی ۱۶ سال در این مقام بود. جمهوری خواهان علاوه بر اینکه در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، از سال ۲۰۱۱ تاکنون نیز دفتر فرمانداری را در بدست گرفته و ریچارد مایکل دی واین (Richard Michael DeWine) فرماندار حال حاضر این ایالت نیز از حزب جمهوری خواه می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۲۹ دوره برتر و آخرین دوره این انتخابات را نیز برنده شدند و جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا، نمایندگان و فرمانداری برتر و یکی از دو سناتور و ۱۲ نماینده از کل ۱۶ نماینده حال حاضر این ایالت بهمراه فرماندار فعلی جمهوری خواه می باشند، می توان نتیجه گرفت که اوهایو در طول تاریخ گرایش بیشتری به جمهوری خواهان داشته و اکنون نیز یک ایالت با گرایش جمهوری خواهی می باشد.

 

ایالت نیوجرسی به مرکزیت ترنتون (Trenton) که در شرق آمریکا کنار اقیانوس اطلس قرار دارد، یکی از مستعمرات ۱۳ گانه بریتانیا محسوب می شد که در جریان انقلاب آمریکا بر علیه استعمار بریتانیا قیام و اعلام استقلال کردند و نهایتا در تاریخ ۱۸ دسامبر ۱۷۸۷ بعنوان سومین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

این ایالت محل زندگی توماس ادیسون مخترع بزرگ بود و بدلیل اینکه در قرن ۱۹ یک ایالت پیشرو در صنعت بود به زادگاه انقلاب صنعتی آمریکا مشهور است. نیوجرسی بعلت اینکه شاهد چندین نبرد از جنگ های انقلابی آمریکا بود، لقب «گذرگاه انقلاب آمریکا» و شهر موریس ‌تاون (Morristown) این ایالت بدلیل اینکه در دو زمستان میزبان ارتش قاره ای به فرماندهی جرج واشنگتن بود، لقب «پایتخت نظامی انقلاب آمریکا» را گرفتند.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۸.۸۸۲.۱۹۰ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۵۴.۶ درصد سفید پوست، ۲۰.۹ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۱۵.۱ درصد سیاه پوست، ۱۰ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۶ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۰.۱ درصد سرخ پوست و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۳ درصد دیگر نژادها تشکیل شده است.

دیوید کاپرفیلد (David Copperfield) شعبده باز مشهور آمریکایی، جردن باروز (Jordan Burroughs) کشتی گیر نامدار آمریکایی، جری سباستین لوئیس (Jerry Sebastian Lewis) هنرپیشه، کمدین، تهیه‌کننده، نویسنده و کارگردان سرشناس آمریکایی، باز آلدرین (Buzz Aldrin) فضانورد و دومین انسانی که به کره ماه قدم نهاد، آلفرد چارلز کینزی (Alfred Charles Kinsey) زیست شناس که بعنوان پدر علم سکسولوژی در جهان شناخته می‌شود و جان فرانسیس بون جووی جونیور (John Francis Bongiovi Jr) خواننده، ترانه‌سرا و بازیگر همگی متولد این ایالت می باشند.

این ایالت میزبان دانشگاه پرینستون (Princeton University) یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان و چهارمین دانشگاه قدیمی ایالات متحده آمریکا که تاریخ تاسیس آن به سال ۱۷۴۶ میلادی باز می گردد، دانشگاه راتگرز (Rutgers University) یکی دیگر از دانشگاه های قدیمی و معتبر آمریکا، مؤسسه فناوری استیونز (Stevens Institute of Technology) و آزمایشگاه‌های بل (Bell Labs) آزمایشگاه های علمی و باسابقه ای که توسط الکساندر گراهام بل بنیان نهاده شد می باشد.

نسبت به مقدار خاک کشاورزی، صنعت کشاورزی خوبی دارد که بخش مهمی از آن محصولات گلخانه ای می باشد. صنایع داروسازی، علوم زیستی، فناوری اطلاعات، خدمات مالی و حمل و نقل این ایالت نیز فعال می باشد. در کنار اینها صنایع صنعت فیلم سازی نیوجرسی بسیار فعال و بعد از هالیوود بزرگترین مرکز فیلم می باشد. در واقع اولین استودیوی فیلم سازی جهان بنام Black Maria توسط ادیسون در این ایالت بنا نهاده شد و قبل از تاسیس هالیوود پایتخت فیلم جهان بود. ضمنا اولین درایو مووی (drive-in movie) جهان در شهر کمدن (Camden) این ایالت بنا نهاده شد.

کازینوها و سواحل زیبای شهر آتلانتیک سیتی (Atlantic City)، پارک ایالتی آزادی (Liberty State Park)، شهر تاریخی پرینستون با پارک ایالتی میدان جنگ (Princeton and the Battlefield State Park) که محل نبرد پرینستون در سال 1777 میلادی از جنگ های انقلاب آمریکا می باشد، کشتی جنگی نیوجرسی (Battleship New Jersey) که در واقع موزه شناور بر روی آب می باشد، پارک تاریخی ملی توماس ادیسون (Thomas Edison National Historical Park) که در واقع خانه و آزمایشگاه ادیسون می باشد، Delaware Water Gap National Recreation Area که منطقه تاریخی و تفریحی می باشد، آکواریوم Adventure ، منطقه تاریخی و قدیمی Old Victorian Cape May و پارک تفریحی Morey's Piers از جاذبه های گردشگری این ایالت می باشند.

ایالت نیوجرسی از سال ۱۷۸۹ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ می باشد، در همه ۵۸ دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده است که ۲۵ دوره دموکرات ها، ۱۸ دوره جمهوری خواهان، پنج دوره حزب فدرالیست (Federalist)، پنج دوره حزب جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، چهار دوره حزب ویگ (Whig Party) و یک دوره حزب جمهوری خواه ملی (National Republican) برنده آرای الکترال این ایالت شدند. یک دوره نیز مربوط به سال ۱۸۶۰ آرای الکترال چهار به سه بین جمهوری خواهان و دموکرات ها تقسیم شد.

برای بررسی این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۷۸۹ الی ۱۸۹۲ میلادی می باشد، که ۲۷ دوره این انتخابات برگزار و ۱۰ دوره دموکرات ها، پنج دوره فدرالیست ها، پنج دوره جمهوری خواهان دموکراتیک، چهار دوره حزب ویگ، یک دوره جمهوری خواهان ملی برنده آرای الکترال این ایالت شدند و یک دوره نیز انتخابات سال ۱۸۶۰ همانگونه که بالاتر ذکر شد، آرای الکترال بین دو حزب تقسیم شد.

بخش دوم از سال ۱۸۹۶ الی اکتبر ۲۰۲۰ می باشد که ۳۱ دوره این انتخابات برگزار شد و دموکرات ها ۱۴ دوره که هفت دوره آن مربوط به هفت دوره اخیر این انتخابات می شود و جمهوری خواهان ۱۷ دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند. همانطور که مشاهده می کنیم، دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر و با توجه به اینکه برنده هفت دوره اخیر این انتخابات نیز هستند، می توان شانس آن ها را در انتخابات پیش رو زیاد دانست.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در نیوجرسی از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۶۳.۲ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۳۶.۸ درصد آرا شد.

از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۸۰.۴ درصد آرا موفق به شکست جان کی سیچ با ۱۳.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه نیوجرسی، هیلاری کلینتون با کسب ۵۵ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۴۱ درصد آرا شد و ۱۴ رای اکترال این ایالت را به سبد دموکرات ها ریخت.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون ۶۷ تن به سناتوری ایالت نیوجرسی در مجلس سنا آمریکا رسیدند که بعضا چند دوره در این پست بودند. ۲۴ تن از این سناتور ها از حزب دموکرات، ۲۱ تن جمهوری خواه، پنج تن فدرالیست (Federalist)، چهار تن حزب جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، سه تن طرفدار دولت (Pro-Administration)، دو تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن مردان آدامز (Adams's Men)، یک تن ضد جکسونی ها (Anti-Jacksonians) و شش تن سناتورهایی که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن عضو احزاب طرفدار دولت و فدرالیست (Pro-Administration and Federalist Party)، یک تن دموکرات و جکسونیان (Democratic and Jacksonian)، یک تن عضو احزاب جمهوری خواهان دموکراتیک و ویگ و ضد جکسونی ها (Democratic-Republican and Whig and Anti-Jacksonians)، یک تن عضو جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان کرافورد و جکسونیان (Democratic-Republican and CRR and Jacksonian) و یک تن عضو جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Adams-Clay Republicans and Adams's Men and Anti-Jacksonians) می باشند و همانطور که در گزارش های قبلی هم ذکر کردیم در واقع این سه اسامی یک حزب در دوره های مختلف می باشد و اینجانب فقط برای امانتداری در تاریخ و نشان دادن روند کاری احزاب در دوره های مختلف عینا ذکر کردم.

همانطور که مشاهده می کنید دموکرات های نیوجرسی در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا آمریکا در این ایالت برتر و هر دو سناتور حال حاضر این ایالت رابرت منندز (Robert Menendez) و کُری آنتونی بوکار (Cory Anthony Booker) از حزب دموکرات می باشند.

کلیفورد فیلیپ کیس، جونیور (Clifford Philip Case, Jr) ۱۹۵۵ الی ۱۹۷۹ از حزب جمهوری خواه با ۲۴ سال حضور در سنا و هریسون آرلینگتون ویلیامز جونیور (Harrison Arlington Williams Jr) ۱۹۵۹ الی ۱۹۸۲ از حزب دموکرات با ۲۳ سال حضور در مجلس سنا از میان همه سناتورهای این ایالت دارای بیشترین سابقه می باشند.

از سال ۱۷۸۹ تاکنون تعداد ۳۱۹ تن از حوزه انتخابیه نیوجرسی به عضویت مجلس نمایندگان آمریکا در آمده اند، که ۱۲۵ تن عضو حزب دموکرات، ۱۰۹ تن حزب جمهوری خواه، ۲۵ تن جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، ۱۶ تن حزب ویگ (Whig Party)، ۱۰ تن حزب فدرالیست (Federalist)، پنج تن جکسونیان (Jacksonian)، چهار تن طرفدار دولت (Pro-Administration)، چهار تن ضد جکسونی ها (Anti-Jacksonians)، یک تن مردان آدامز (Adams's Men)، یک تن حزب مخالف یا اپوزیسیون (Opposition Party)، یک تن حزب دموکراتیک ضد لکامپتون (Anti-Lecompton Democratic Party) و ۱۶ تن نمایندگانی بودند که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند که دو تن عضو مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Adams's Men and Anti-Jacksonians)، دو تن عضو احزاب جمهوری خواه و اپوزیسیون (Republican and Opposition Party)، دو تن جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان جکسونی و جکسونیان (Democratic-Republican and Jackson-Republican and Jacksonian)، دو تن عضو جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای و مردان آدامز و ضد جکسونی ها (Democratic-Republican and Adams-Clay Republicans and Adams's Men and Anti-Jacksonians)، یک تن عضو احزاب ویگ و جمهوری خواه، یک تن دموکرات و جمهوری خواه، یک تن طرفدار دولت و فدرالیست (Pro-Administration and Federalist Party)، یک تن عضو احزاب ویگ و مخالف یا اپوزیسیون (Whig and Opposition Party)، یک تن جمهوری خواهان جکسون و جکسونیان (Jackson-Republican and Jacksonian)، یک تن دموکرات و جکسونیان، یک تن دموکرات و دموکراتیک ضد لکامپتون (Democratic and Anti-Lecompton Democratic Party)، یک تن عضو جمهوری خواهان دموکراتیک و جمهوری خواهان آدامز کلای (Democratic-Republican and Adams-Clay Republicans) بودند و دو تن نیز نمایندگانی که طبق منابع مورد استناد ما احزاب آنها نامشخص است.

طبق آمار ارائه شده دموکرات ها از نظر تعداد نماینده برتر هستند، اما تعداد دوره هایی که نمایندگان جمهوری خواه رای آوردند بیشتر از دموکرات ها می باشد. در حال حاضر نیز از ۱۲ نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا ۱۰ تن دموکرات و دو تن جمهوری خواه می باشند.

از سال ۱۷۸۷ که نیوجرسی به ایالات متحده پیوست، تا به امروز ۶۴ تن به مقام فرمانداری این ایالت رسیدند که بعضی یک دوره و بعضی بیش از یک دوره در این مقام بودند. در میان این ۶۴ تن اسم توماس وودرو ویلسون (Thomas Woodrow Wilson) بیست و هشتمین رئیس جمهور آمریکا نیز به چشم می خورد. ازاین تعداد فرماندار، ۲۷ تن دموکرات، ۲۳ تن جمهوری خواه، پنج تن حزب فدرالیست (Federalist)، چهار تن جمهوری خواهان دموکراتیک (Democratic-Republican)، سه تن حزب ویگ (Whig Party)، یک تن جمهوری خواهان جفرسونیان (Jeffersonian-Republican) و یک تن که در دوران کاری خود تغییر حزب دادند و عضو احزاب دموکرات و جکسونیان بود. همانطورکه آمار نشان می دهد دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر و فرماندار حال حاضر این ایالت فیل مورفی (Phil Murphy) نیز از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات های نیوجرسی در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و مجلس سنا برتر و برنده هفت دوره اخیر انتخابات ریاست جمهوری و دو سناتور حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می باشند و جمهوری خواهان در طول تاریخ انتخابات مجلس نمایندگان برتر اما از ۱۲ نماینده حال حاضر این ایالت ۱۰ تن دموکرات و دو تن جمهوری خواه و مجددا دموکرات ها در طول تاریخ فرمانداری برتر و فرماندار حال حاضر این ایالت نیز دموکرات می باشد، می توان نتیجه گرفت که نیوجرسی در طول تاریخ گرایش بیشتری به دموکرات ها داشته و در حال حاضر نیز یک ایالت با گرایش زیاد به دموکرات ها می باشد.

 

ایالت مونتانا به مرکزیت هلنا (Helena) با داشتن طبیعتی زیبا و یخچال های طبیعی در شمال غربی آمریکا قرار دارد که در تاریخ ۸ نوامبر ۱۸۸۹ بعنوان چهل و یکمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست. این ایالت یکی از مراکز بزرگ اسب موستانگ (Mustangs Horse) می باشد.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۱.۰۶۸.۷۷۸ تن می باشد، که ترکیب جمعیتی آن از ۸۵.۹ درصد سفید پوست، ۶.۷ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۴.۱ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۰.۹ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۶ درصد سیاه پوست، ۰.۱ بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۸ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده است.

مونتانا علاوه بر نفت، زغال سنگ، طلا و نقره دارای کشاورزی، دامپروری، جنگلداری و بطورکلی منابع طبیعی خوبی می باشد. در زمینه تولید گندم، جو، عدس، یونجه، گاو، لوبیا، لبنیات، آبجو و مخصوصا آب جو بشکه ای و پرورش گاو از ایالت های برتر می باشد.

پارک ملی یخچال طبیعی (Glacier National Park) با داشتن یخچال های طبیعی و آبشارهای زیبا، استراحتگاه آسمان بزرگ (Big Sky Resort) که در واقع یکی از بهترین پیست های اسکی در سطح کشور می باشد، مرکز کشف خرس های گریزلی و گرگ های خاکستری (The Grizzly and Wolf Discovery Center)، پارک ایالتی غارهای کلارک و لوئیز (Lewis and Clark Caverns State Park)، موزه جهانی معدن (The World Museum of Mining) با تورهای زیر زمینی معدن، مجموعه موزه راسل (The C.M. Russell Museum Complex) هنرمند و نویسنده آمریکایی مشهور به هنرمند گاوچران، موزه راکی ها (Museum of the Rockies) که در واقع موزه دایناسور می باشد و بنای یادبود ملی Little Bighorn Battlefield که محل جنگ خونین سال ۱۸۷۶ بین ارتش ایالات متحده آمریکا و سرخ پوستان، همگی مجموعه ای از تفریحات و سرگرمی های عالی را برای هر گردشگری را فراهم می کند.

فیلیپ بردلی برد (Phillip Bradley Bird) تهیه کننده، کارگردان، فیلم نامه نویس و انیماتور یا همان پویانما، ویلیام اورت لاکی (William Everett Luckey) خواننده، نوازنده، آهنگساز، کاریکاتوریست و انیماتور، چارلز ماریون راسل (Charles Marion Russell) هنرمندی که بالاتر درباره آن توضیح داده شد همگی از شخصیت های مشهور متولد این ایالت هستند.

از سال ۱۸۹۲ تاکنون که اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد، ۳۲ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت مونتانا برگزار شده است که ۲۱ دوره حزب جمهوری خواه و ۱۱ دوره دموکرات برنده آرای الکترال این ایالت شدند. برای بررسی این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۸۹۲ الی ۱۹۴۸ می باشد که ۱۵ دوره این انتخابات برگزار شد که دموکرات ها ۹ دوره و جمهوری خواهان شش دوره برنده آرای الکترال شدند. بخش دوم از انتخابات سال ۱۹۵۲ الی اکتبر ۲۰۲۰ می باشد که ۱۷ دوره این انتخابات برگزار و بغیر از سال های ۱۹۶۴ و ۱۹۹۲ که دموکرات ها برنده شدند، بقیه ۱۵ دوره را جمهوری خواهان برنده آرای الکترال این ایالت شدند. جمهوری خواهان هم در طول تاریخ این انتخابات با ۲۱ دوره برتر و هم برنده شش دوره اخیر این انتخابات می باشند.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزار شده در مونتانا از حزب دموکرات برنی سندرز با ۵۱.۱ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۴۴.۶ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۳.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۹.۴ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ برگزار شده در حوزه انتخابیه مونتانا، دونالد ترامپ با ۵۵.۶ درصد آرا موفق به شکست هیلاری کلینتون با ۳۵.۴ درصد آرا شد و سه رای الکترال این ایالت را به سبد جمهوری خواهان ریخت.

از سال ۱۸۹۰ تاکنون ۲۲ تن به مقام سناتوری ایالت مونتانا در مجلس سنا آمریکا رسیدند، که ۱۴ تن دموکرات (Democratic)، هفت تن جمهوری خواه (Republican) و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب جمهوری خواه و جمهوری خواه نقره ای (Republican and Silver Republican Party) بودند. با اینکه دموکرات ها در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، اما در سال های اخیر رقابت بین دو حزب نزدیک شده و یکی از سناتورهای حال حاضر این ایالت استیون دیوید دِینز (Steven David Daines) از حزب جمهوری خواه و دیگری ریموند جان تستر (Raymond Jon Tester) از حزب دموکرات می باشد.

مَکس وِل سی بِن باکِس (Maxwell Sieben Baucus) ۱۹۷۸ الی ۲۰۱۴ با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا و جیمز ادوارد مُری (James Edward Murray) ۱۹۳۴ الی ۱۹۶۱ با ۲۷ سال حضور در مجلس سنا و هر دو از حزب دموکرات، با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت مونتانا هستند.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۳۵ تن به عنوان نماینده از ایالت مونتانا راهی مجلس نمایندگان آمریکا شده اند که ۱۸ تن جمهوری خواه، ۱۵ تن دموکرات، یک تن حزب مردم گرا یا پوپولیست (People's or Populist Party) و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب جمهوری خواه و جمهوری خواه نقره ای (Republican and Silver Republican Party) بودند. در طول تاریخ این انتخابات جمهوری خواهان از نظر تعداد نماینده برتر، اما تعداد دوره هایی که نمایندگان دموکرات رای آوردند با اختلاف خیلی کمی نسبت به جمهوری خواهان برتر هستند. بطور کلی رقابت بین دو حزب خیلی نزیک بوده و تنها نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوری خواه می باشد.

از سال ۱۸۸۹ تاکنون ۲۳ تن به عنوان فرماندار راهی فرمانداری ایالت مونتانا شده اند، که از این تعداد ۱۳ تن دموکرات، ۹ تن جمهوری خواه و یک تن با تغییر حزب در دوران کاری خود عضو احزاب دموکرات و پوپولیست بودند. با آمار ارائه شده مشاهده می کنیم که دموکرات های مونتانا در طول تاریخ انتخابات فرمانداری برتر و از سال ۲۰۰۵ تاکنون فرمانداری تحت اختیار دموکرات ها می باشد. استیو بولِک (Steve Bullock) از حزب دموکرات، فرماندار حال حاضر این ایالت می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه جمهوری خواهان مونتانا در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری برتر و شش دوره اخیر این انتخابات را نیز برنده شدند و دموکرات ها در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا، مجلس نمایندگان و فرمانداری برتر اما از دو سناتور حال حاضر این ایالت یک تن دموکرات و یک تن جمهوری خواه، تنها نماینده این ایالت در مجلس نمایندگان جمهوری خواه و فرماندار حال حاضر ایالت از حزب دموکرات می باشد می توان نتیجه گرفت که در طول تاریخ کفه ترازو کمی بسمت دموکرات ها سنگین تر است، هم اکنون نیز رقابت بین دو حزب نزدیک بوده ولی با کمی گرایش بیشتر به جمهوری خواهان می باشد.

 

ایالت نیومکزیکو به مرکزیت شهر سانتافه (Santa Fe) با غذاهای تند مشهور خود و میزبانی از بزرگترین جشنواره بالن هوای گرم جهان در جنوب غربی آمریکا هم مرز ایالت تگزاس و کشور مکزیک می باشد. نیمی از این ایالت بخشی از خاک کشور مکزیک بود که پس از جنگ مکزیک و آمریکا (Mexican-American War)، طبق معاهده گوادالوپه ایدالگو (Treaty of Guadalupe Hidalgo) در سال ۱۸۴۸ ضمیمه خاک ایالات متحده و بعنوان قلمرو نیومکزیکو اداره می شد تا سرانجام در تاریخ ۶ ژانویه ۱۹۱۱ بعنوان چهل و هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست.

طبق آخرین سرشماری آماری جمعیت این ایالت ۲.۰۹۶.۸۲۹ تن می باشد که ترکیب جمعیتی آن از ۴۹.۳ درصد اسپانیولی زبان یا لاتین تبار، ۳۶.۸ درصد سفید پوست، ۱۱ درصد سرخ پوست و بومیان آلاسکا، ۲.۶ درصد سیاه پوست، ۱.۸ درصد (Asian) آسیای شرقی، ۰.۲ درصد بومیان هاوایی و دیگر جزایر اقیانوس آرام و ۲.۶ درصد از دیگر نژادها تشکیل شده ست.

از کشاورزی، دامپروری و تولید محصولات لبنی گرفته تا نفت، گاز، معادن و منابع طبیعی در نیومکزیکو وجود دارد. پیاز، سیب زمینی، کدو تنبل، هندوانه، کاهو، کلم، ذرت، لوبیا، شیر و پنیر از محصولات عمده و اصلی این ایالت می باشد و در دو مورد آخر جزو تولیدکنندگان برتر کشور هستند. این ایالت سومین تولید کننده نفت در ایالات متحده و دارای ذخایر گاز طبیعی و معادنی از قبیل اورانیوم و زغال سنگ می باشد.

جرج ریموند ریچارد مارتین (George Raymond Richard Martin) نویسنده مجموعه ترانه یخ و آتش که سریال بازی تاج و تخت بر پایه این مجموعه ساخته شده، دِمی گاینس کوچر (Demi Guynes Kutcher) هنرپیشه، نیل پاتریک هریس (Neil Patrick Harris) بازیگر، خواننده، میزبان تلویزیونی و کارگردان، ویلیام بیل ریچاردسون اول (William Blaine "Bill" Richardson I) سیاست‌ مدار آمریکایی اسپانیولی ‌تبار همگی از مشاهیری هستند که یا متولد این ایالت یا ساکن این ایالت هستند.

آزمایشگاه ملی لس آلاموس (Los Alamos National Laboratory)، یک مرکز بزرگ علمی متعلق به دولت فدرال آمریکا که نخستین بمب اتمی دنیا در آن ساخته شد، رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی آمریکا (National Radio Astronomy Observatory)، رصدخانه آپاچی پوینت (Apache Point Observatory) که میزبان تلسکوپ اس‌دی‌اس‌اس (SDSS) یکی از تلسکوپ‌های مهم دید زاویه باز در جهان می باشد، دانشگاه نیومکزیکو (University of New Mexico)، دانشگاه ایالتی نیومکزیکو (New Mexico State University) از مراکز مهم علمی این ایالت می باشد.

این ایالت میزبان پایگاه های نیروی هوایی آمریکا بنام های هالومن (Holloman Air Force Base)، کَنن (Cannon Air Force Base)، کرتلند (Kirtland Air Force Base)، مقر سایت آزمایش موشکی وایت سندرز (White Sands Missile Range) و نیمی از پایگاه Fort Bliss می باشد.

سفر با قطار بخار قدیمی Cumbres-Toltec Scenic Railway، پارک ملی حفره‌های کارلزبد (Carlsbad Caverns National Park)، بنای یادبود ملی وایت سندز(White Sands National Monument)، جشنواره بین المللی بالن شهر آلبوکِرکی (Albuquerque International Balloon Fiesta)، پارک تاریخی ملی فرهنگ چکو (Chaco Culture National Historical Park)، پارک ملی تاریخی Pecos (Pecos National Historical Park)، بنای ملی Gila Cliff Dwellings (Gila Cliff Dwellings National MonumentPetroglyph که بنای تاریخی ملی (Petroglyph National Monument) می باشد و بنای یادبود بَندیلی یِر (Bandelier National Monument)، جنگل ملی سانتافه (Santa Fe National Forest)، جنگل ملی هیلا (Gila National Forest) و Taos Pueblo منطقه ای با خانه های بسیار قدیمی که ثبت یونسکو شده است، همگی از جاذبه های گردشگری این ایالت می باشند.

ایالت نیومکزیکو از سال ۱۹۱۲ در ۲۷ دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرده که ۱۵ دوره دموکرات ها و ۱۲ دوره جمهوری خواهان برنده آرای الکترال این ایالت شدند. برای بررسی بهتر این انتخابات را به دو بخش تقسیم می کنیم. بخش اول از سال ۱۹۱۲ الی ۱۹۶۴ میلادی می باشد، که ۱۴ دوره این انتخابات برگزار که دموکرات ها ۹ دوره و جمهوری خواهان پنج دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند. بخش دوم از سال ۱۹۶۸ الی اکتبر ۲۰۲۰ میلادی می باشد که ۱۳ دوره این انتخابات برگزار شد، که جمهوری خواهان هفت دوره و دموکرات ها شش دوره برنده آرای الکترال این ایالت شدند که سه دوره آن مربوط به سه دوره اخیر این انتخابات می باشد و این نشان از گرایش مردم این ایالت به دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری در سال های اخیر می باشد.

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در نیومکزیکو از حزب دموکرات هیلاری کلینتون با ۵۱.۵ درصد آرا موفق به شکست برنی سندرز با ۴۸.۵ درصد آرا شد. از حزب جمهوری خواه نیز دونالد ترامپ با ۷۰.۷ درصد آرا موفق به شکست تد کروز با ۱۳.۳ درصد آرا شد.

در انتخابات نهایی ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۱۶ در حوزه انتخابیه ایالت نیومکزیکو، هیلاری کلینتون با ۴۸.۳ درصد آرا موفق به شکست دونالد ترامپ با ۴۰ درصد آرا شد و پنج رای الکترال این ایالت را بنام دموکرات ها کرد.

از سال ۱۹۱۲ تاکنون ۱۷ تن بعنوان سناتور از ایالت نیومکزیکو راهی مجلس سنا آمریکا شده اند، که ۱۰ تن دموکرات و هفت تن جمهوری خواه بوده اند. دموکرات ها از نظر تعداد سناتور با فاصله کمی از جمهوری خواهان جلو هستند اما تعداد دوره هایی که این سناتورهای دموکرات رای آوردند خیلی بیشتر از جمهوری خواهان می باشد، بطوریکه مجموع سال هایی که این ۱۰ سناتور دموکرات در مجلس سنا حضور داشتند ۱۵۰ سال و مجموع سال های حضور هفت سناتور جمهوری خواه ۶۶ سال می باشد. توماس استواِرت ای یودو (Thomas Stewart Udall) و مارتین تِرِوِر هاینریش (Martin Trevor Heinrich) هر دو از حزب دموکرات دو سناتور حال حاضر این ایالت در مجلس سنا آمریکا می باشند.

پی یِترو ویچی دِمِنِچی (Pietro Vichi Domenici) ۱۹۷۳ الی ۲۰۰۹ میلادی از حزب جمهوری خواه با ۳۶ سال حضور در مجلس سنا آمریکا و جِف بینگِمِن (Jeff Bingaman) ۱۹۸۳ الی ۲۰۱۸ میلادی از حزب دموکرات با ۳۰ سال حضور در مجلس سنا با سابقه ترین سناتورهای تاریخ ایالت نیومکزیکو می باشند.

از سال ۱۹۱۱ که نیو مکزیکو بعنوان چهل و هفتمین ایالت به ایالات متحده آمریکا پیوست، تا به امروز ۳۳ تن به عنوان نماینده از این ایالت به مجلس نمایندگان آمریکا رفته اند، که ۲۱ تن دموکرات و ۱۱ تن جمهوری خواه بوده ند. دموکرات های نیومکزیکو علاوه بر اینکه با ۲۱ نماینده در طول تاریخ این انتخابات برتر هستند، سه نماینده حال حاضر این ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا نیز از حزب دموکرات می باشند.

ایالت نیومکزیکو تا به امروز ۲۸ تن فرماندار داشته است، که ۱۸ تن دموکرات و ۱۰ تن جمهوری خواه بودند که بعضا مثل بروس کینگ (Bruce King) از حزب دموکرات سه دوره در این مقام بودند. Michelle Lujan Grisham فرماندار حال حاضر این ایالت از حزب دموکرات می باشد.

نتیجه: با توجه به اینکه دموکرات های نیومکزیکو در طول تاریخ انتخابات ریاست جمهوری با ۱۵ دوره برتر و برنده سه دوره اخیر این انتخابات نیز بودند و در طول تاریخ انتخابات مجلس سنا و نمایندگان و فرمانداری برتر و هر دو سناتور، سه نماینده و فرماندار حال حاضر این ایالت دموکرات می باشند، می توان به این نتیجه رسید که ایالت نیومکزیکو در طول تاریخ گرایش بیشتری به دموکرات ها داشته و در حال حاضر نیز یک ایالت کاملا دموکرات می باشد.

 


در این رابطه