مادام کلود، صاحب یکی از معروف‌ترین روسپی‌خانه‌های پاریس که شاه یکی از مشتریان آن بود، در گذشت

MadameClaude

۱۳۹۴/۰۹/۳۰ -سایت انقلاب اسلامی در هجرت: مادام کلود، صاحب یکی از معروف‌ترین و ثروتمندترین روسپی‌خانه‌های پاریس روز ١٩ دسامبر، در سن ۹۲ سالگی درگذشت. مطبوعات فرانسوی در اینباره مطالب مختلفی نوشته اند و به مشتریان مادام کلود، از جمله شاه ایران، نیز اشاره کرده اند، اما با اینکه علم وزیر دربار شاه نیز به این روابط اشاره داشته است در بعضی از سایتها خارج از کشور، این اطلاع سانسور شده است.

 
 "مادام کلود"، بعد از جنگ دوم جهانی به تأسیس بزرگترین و گرانبهاترین روسپی خانه پاریس همت گماشت و در دهه ۱۹۶۰ تا ٧٠ میلادی، به معروفیت بین‌المللی دست یافت تا جایی که نام بسیاری مردان سیاسی، بازرگانان ثروتمند، دیپلمات‌های فرانسوی و خارجی و برخی از رهبران کشورها، در دفتر تلفن سری مادام کلود، نوشته شده بود. مادام کلود هرگز در دوران فعالیتش، حاضر به افشای اسامی فهرست مشتریان خود نشد، زیرا بر این باور بود که می تواند خطر جانی برای وی درپی داشته باشد. ولی یک روزنامه‌نگار جوان به نام "ویلیام استیدم"، سال‌ها بعد، در سال ۲۰۱۴، توانست برخی از رازهای پنهان مادام کلود را از زبان او بشنود که برای مثال محمد رضا شاه، جان کندی، مارک شاگال نقاش سرشناس دهه ۶۰ میلادی، جانی انلی رئیس شرکت فیات، نظامیانی چون موشه دایان از مشتریان او بوده اند. او در این مصاحبه که در مجله ونیتی فر منتشر شد، می گوید که شاه پاداش روسپیها را با جواهر می داده است. در دهه ۷۰ میلادی، روسپیهای مادام کلود، که از کشورهای مختلف می آمدند، شبی بیش از ۱۰۰۰۰ فرانک دریافت می کردند که ۳۰ درصد این مبلغ را به مادام کلود می دادند. فعالیتهای مادام کلود تا سال ۱۹۷۶ بدون تعقیب قضائی در فرانسه ادامه یافت. گفته می شود که دولت فرانسه به دو جهت از آن چشم پوشی کرد: 
 
 ۱- عده ای از دولتمردان فرانسه مشتری مادم کلود بودند. به نوشته مطبوعات، مادام کلود با مردان سیاسی دهه ۶۰ فرانسه چنان نزدیک شده بود که توانسته بود روسپی‌ خانه خود را به طور علنی اداره نماید.
 
۲- در ازاء دادن اطلاعاتی که روسپی ها از ارتباط های خود با مشتریان پر قدرت جهان بدست می آوردند.
 
با این حال، در سال ۱۹۷۶، مادام کلود توسط یک قاضی معروف فرانسوی به نام "ژان لویی بروگیر" به اتهام پا اندازی و دایر کردن روسپی خانه، تحت تعقیب قرار گرفت و اداره مالیات فرانسه دادنامه‌ ای برای دریافت ١١میلیون فرانک فرانسه از مادام کلود، تسلیم دستگاه قضایی کرد. به دنبال این محکومیت مادام کلود از فرانسه خارج و به آمریکا پناه برد، تا اینکه درسال ١٩٨۵ به کشورش بازگشت، ولی به فاصله کوتاهی در ۱۹۸۶بار دیگر از سوی اداره مالیات تحت تعقیب قرار گرفت و با بازگشایی پرونده روسپی‌ خانه‌ داری در ١٩٩٢ محکوم و به زندان برده شد. در دهه ٧٠ میلادی، سینمای فرانسه به سراغ زندگی مادام کلود رفت و "فرانسواز فابیان" هنرپیشه فرانسوی، نقش مادام کلود را در فیلم "سکس دروغ و راست" بازی کرد.
 
 مادام کلود در دهۀ ٩٠ میلادی از زندان آزاد شد و زندگی خود را به یک آپارتمان کوچک در شهر نیس در جنوب فرانسه محدود نمود و در آخر عمر، در فقر و تنهایی زندگی کرد.
 
 در خاطرات اسدالله علم، وزیر دربار شاه، می نویسد که یکی از وظایف او تهیه دختران، از جمله دخترهای خارجی برای «تفریح» شاه بوده است. 
 
از جمله می نویسد: امروز اعلیحضرت همایونی قضیه را برای من تعریف کردند. به این صورت که سگ دختر فرانسوی که همراه بوده است به سگ کوچک اعلیحضرت همایونی عشق‌ ورزی می‌کرده. سگ بزرگ و مورد علاقه شاهنشاه به این علت به سگ دخترک پریده است. شاهنشاه خواسته‌ اند سگ‌ها را از هم جدا کنند، سگ دخترک ماهیچه پای شاهنشاه را دندان خطرناکی گرفته است به طوری که زخم عمیقی برداشته و در آنجا مجبور شده‌ اند بخیه بزنند. (ص ۳۱۸). در باره یک روسپی دیگر فرانسوی که در دربار تقریبا تا مرز دیوانگی پیش رفت، (ص ۴۸۹) او می نویسد: «اگر اتفاقی برای او بیفتد دیگر آبرویی برای ما نمی‌ ماند. شاهنشاه فوق العاده ناراحت شدند. عرض کردم این جا به بیمارستان هم نمی‌ توانیم او را بفرستیم. چون احمق و پرحرف و پرگو و بی‌ پرواست. فرمودند خوب هرچه می‌ توانید بکنید. پس ما بعد از ظهر چه کنیم؟‌ (ص ۴۹۳). مشکل این بود که مادر این دختر فرانسوی در حزب کمونیست فرانسه و کارمند یک روزنامه بود. هر لحظه امکان داشت خبر این ماجرا رسوایی ببار آورد. شاهنشاه خیلی ناراحت شدند از این که مادرش کمونیست است. عرض کردم:‌ نگران نباشید. میخ اسلام را در کشور کمونیستی هم فرو کردید. خندیدند (ص ۴۹۴) 

مراجع:

- پشت درهای مادام کلود
http://www.vanityfair.com/style/society/2014/09/madame-claude-paris-prostitution

کتاب خاطرات اسدالله علم

ششمین جلد خاطرات اسدالله علم از تاریخ اول فروردین ماه 55 آغاز شده و با تاریخ هفتم مهرماه 1356 خاتمه می‌یابد. این جلد در سال (2008) توسط انتشارات Ibex با ویرایش علینقی علیخانی در امریکا منتشر شده است.

- روزنامه فرانسوی لوموند

http://www.lemonde.fr/disparitions/article/2015/12/22/mort-de-madame-claude-la-proxenete-la-plus-celebre-de-france_4836669_3382.html


در این رابطه