گزارش – تحلیل از ایران: ماندن درتنگنای ولایت مطلقه فقیه و یا دولت بدون ولایت مطلقه فقیه؟:

     مدتها پيش گزارشی زیر عنوان بلبشوي نظام ولايت، ارسال شد. آن زمان، خامنه‌اي هنوز اعتباري نزد عده‌اي از فرماندهان سپاه و بسيج و روحانيون وابسته و واواکی‌ها و سياسيون و بيت و نزديكان خود داشت و گهگاه دشمن، دشمنی مي‌كرد و همه جهان را به مبارزه مي طلبيد. رييس جمهوری محبوبش، احمدی نژاد، قطعنامه‌ها را ورق پاره مي‌خواند و سردار سپاهش ناوهاي امريكا را آهن پاره می‌نامید و دم از نابودي امريكا و اسراييل مي‌زد. اما به تدريج از اين اعتبار كاسته شد. همانند شاه شطرنج، با از دست دادن مهره‌ها، در گوشه‌اي از صفحه گرفتار شد. براي اين‌كه «آبرومندانه» مات شود و اعلام شكست علني نكند، مي‌بايست چاره‌اي مي‌انديشيد. او كه متوجه شده بود اگر باز هم بخواهد به بازي با اين حاميان ادامه دهد، نتيجه‌اش، عقب نشيني خفت‌بار خواهد شد، به فكر چاره افتاد. با اعلان «نرمش قهرمانانه»، تلاش كرد قدرت خارجی را فعلا از فشار و هجوم بيشتر باز دارد. صدا و سيماي بيت ولايت براي اين‌كه نرمش قهرمانانه را توجيه كند، در گزارشي، از نرمش قهرمانانه خميني در جريان پذيرش قطعنامه 598 سخن گفت و اضافه كرد: زماني كه امام متوجه شد حاكميت ضعيف گشته و با مشكل اقتصادي روبرو شده‌است، دست به نرمشي قهرمانانه زد‌! (18 اذر ماه شبكه خبر، نقل به مضمون).

 

٭سابقه نرمش هاي قهرمانانه!:

 

    هر دو ولي فقيه ( خميني و خامنه اي ) بارها دست به نرمش هاي قهرمانانه يعني پذيرش شكست زده اند اما، در همان‌حال که هزینه‌ها را تمام و کمال به پای مردم نوشتند، شكست را نزد مردم پیروزی جلوه دادند. در این‌جا پرسش مهمی به ذهن می‌رسد مردم روشی در پیش گرفتند و می‌گیرند؟ 

مردمی که هزینه‌ها را می‌پردازند، خود بسود رژیم خویشتن را سانسور می‌کنند. چون نمی‌خواهند برو بیاورند که تمام هزینه را پرداخته‌اند و حالا هم چون گذشته دروغ می‌شنوند. وگرنه، چرا حاضر می‌شدند هزینه گروگانگیری و جنگ و استقرار استبداد ولایت فقیه و...، برضد حقوق شهروندی خویش را بپردازند؟ یک‌چند از مواردی که خمینی و خامنه‌ای «نرمش قهرمانانه» را روش کرده‌اند و مردم، بسا بخاطر بهای سنگینی که پرداخته‌اند، دم فرو بسته‌اند:

در جريان آزادي گروگانهاي امريكايي و بيانيه الجزاير، خميني دست به نرمشي قهرمانانه زد. علت جز این نبود که در خفا، با ستاد انتخاباتی ریگان و بوش، معامله‌ای برسر گروگانها بعمل‌ آورده بود و حالا چاره‌ای جز این نداشت که در گفتگو با حکومت کارتر، «نرمش قهرمانانه» را رویه کند. رجائی و بهزاد نبوي و كاشاني و... مأمور امضای قرارداد الجزایر شدند و چون می‌دانستند بنی‌صدر آن را امضاء نمی‌کند، آن را «بیانیه الجزایر» خواندند

در خرداد 60، جنگ با پیروزی می‌توانست به پایان برسد. از دفتر رجائی به هیأت صلح غیر متعهدها گفتند چون در کشور فعل و انفعالی در حال انجام است، فعلاً نیائید. هیأت نیامد و کودتا شد که یک هدفش ادامه دادن به جنگ بود. جنگ 8 ساله و صندوق دولت خالی و قرضه خارج 12 میلیارد دلار شد و سرانجام، خمینی با قبول قطعنامه 598، بیشتر از نرمش قهرمانانه، جام زهر شکست را سرکشید

در جريان عدم پذيرش نخست وزيري موسوي از سوي سيد علي خامنه اي و 99 نفر از «نمايندگان»، خامنه‌ای در برابر خميني مجبور به ابراز نرمش قهرمانانه شدند و تن به نخست وزيري مير حسين موسوي دادند. اما بعدها، مير حسين موسوي و همسرش به حصر خانگي گرفتار شدند و هنوز نیز گرفتارند.

در پایان جنگ 8 ساله و شكست خوردن ايران و مجبور شدن خميني به سرکشیدن جام زهر، او دست به قتل عام ناجوانمردانه حدود 5 هزار نفر از زندانيان سياسي زد تا مبادا در برابر نرمش قهرمانانه‌اش، بعد از 8 سال جنگ بس مرگبار و ویرانگر، آنها برای او و رژیمش، مشكل ايجاد كنند.

در ماجرای ایران گیت، ایران گیتی‌ها (هاشمی رفسنجانی و خامنه‌ای و شرکاء) کیمچی اسرائیلی را نزد مشاور امنیتی (مک فارلین) ریگان فرستادند که هرگاه از ما حمایت کنید، حاضریم خمینی را نیز بکشیم. در پی لو داده شدن افتضاح ایران گیت، منتظری از قائم‌مقامی رهبری برکنار شد.

در ماجرای قتل‌هاي قتلهای سیاسی، که رژیم صفت «زنجیره‌ای» را به آنها داده‌ است، بر اثر افشاشدن بلافاصله‌شان توسط دفتر بنی‌صدر، خامنه‌ای و واواک او نرمشي قهرمانانه نشان دادند. سعيد امامي را فداي خود كردند اما بعدها برخي از زمينه سازان اين نرمش قهرمانانه، از جمله كروبي، به حصر گرفتار آمدند.

در جريان حمله به خوابگاه دانشگاه و فجايع به بار آمده، خامنه‌ای به صحنه تلويزيون آمد و رياكارانه نرمشي قهرمانانه، همراه با اشك تمساح، بکاربرد. در آن جنبش، همين حسن روحاني به ميدان آمد و تهديد به كشتن مردم و سركوب دانشجويان کرد .

در ماجرای، توافقنامه سال 83 هسته‌اي ايران با غربي‌ها، خامنه‌ای چون طرف را پر زور ديد،نرمش قهرمانانه را رویه کرد و همین حسن روحاني را به ميدان فرستاد تا توافقنامه اي را به امضا برساند و از فشارها بكاهد. جالب اين‌كه بعدها طرفهاي گفتگو كننده ايراني اين توافقنامه (حسين موسويان و سيروس ناصري) دستگير و به زندان افتادند.

در ماجرای تقلب بزرگ در «انتخابات» ریاست جمهوری یا كودتاي سال 88 ، بعد از تقلب در انتخابات، خامنه‌ای امامت نماز جمعه را برعهده گرفت و، با گريه، نرمشي قهرمانانه ابراز کرد. اما در جا، اعلان جنگ به مردم در جنبش داد و سپس، فرمان كشتار را صادر كرد.

در ماجرای «انتخابات» رياست جمهوري سال 92، هنگامي كه خامنه‌ای متوجه شد هيچ راهي برای گریز از سرنگوني رژیم در ورشکست همه جانبه باقي نمانده ‌است، دگر باره نرمشي قهرمانانه ابراز کرد. در مناظره رهبری شده، «نامزدها»، در رابطه با غرب و تحریمها، سه راه‌کار اظهار کردند. راه‌کار حسن روحانی و ولایتی مطلوب امریکا و انگلیس شد. روحانی مطلوب تر بود زیرا هم بوسیله او می‌شد بدنه «اصلاح طلبها» را از رأس جدا و رأس را حذف کرد و هم می‌شد تن دادن به تسلیم را به پای خود مردم نوشت. زیرا او همانند ولایتی مشاور ارشد خامنه‌ای نبود و می‌شد او را «منتخب مردم» جا زد.

در جريان مذاكره با كشورهاي 5+ 1، خامنه‌ای قهرمانانه‌ترين نرمش را از خود نشان داد و با خفت و خواري مجبور به پذيرش توافقنامه‌اي شد كه محتواي آن تا مدتها محرمانه ماند اما رفت و آمدها و سخنراني‌هاي مقامات ايراني و بين‌المللي و مسئولان هسته‌اي جهاني و انتشار متن در خارج از کشور بدون ضمیمه، معلوم کرد نرمش قهرمانانه خامنه‌ای خيلي نرمش بوده‌است. اما طرف هاي گفتگوي ايراني از جمله محمد جواد ظريف و عباس عراقچي و... بايد منتظر سرنوشتي چون بهزاد نبوي و حسين موسويان و سيروس ناصري باشند چون خامنه‌ای و باندش فعلا كه مجبور شده‌اند سكوت كرده‌اند تا که توافق به پای آنها نوشته نشود. هرگاه مسئله فیصله یابد و دست او از زیر سنگ بیرون آید، چه عجب که متصدیان کنونی را قربانی کند به این خیال که همگان باور می‌کنند او نه جام زهر سرکشیده و نه نرمش قهرمانانه بخرج داده‌است

    و تا زمانی که مردم ایران مصمم نشوند زندگی خود را حقوقمند کنند، بحران سازی و در پایان نرمش قهرمانانه، با هزینه سنگینی که این مردم باید بپردازند، ادامه دارد.

 

شماره ۸۴۴ از ۸ تا ۲۲ دی ۱۳۹۲


در این رابطه