گزارش سالانه سازمان ملل؛ نقض خشن حقوق بشر در ایران

Zeid Rad Hosein

دویچه وله: گزارش سالانه حقوق بشر سازمان ملل منتشر شد. گزارشی که حکایت از نقض خشن حقوق بشر در ایران و بیش از ۵۰ کشور جهان دارد. در این گزارش نسبت به رشد جریانات راست‌افراطی در اروپا و دستگیری مهاجران مکزیکی ابراز نگرانی شده است.

 

زید رعد حسین، دیپلمات اردنی و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۷ مارس (۱۶ اسفند) گزارش سالانه این نهاد درباره نقض و تهدید حقوق بشر در جهان را منتشر کرد.

در این گزارش که از سوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل تهیه شده، از تهدید و نقض خشن حقوق بشر در بیش از ۵۰ کشور جهان ابراز نگرانی شده است. آمریکا و شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در گزارش سالانه کمیساریای عالی حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 

نقض خشن حقوق بشر در ایران

کمیسر عالی حقوق بشر در گزارش سالانه خود نسبت به نقض خشن حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرد. او از اعدام کسانی در ایران انتقاد کرد که به هنگام ارتکاب جرم به سن قانونی نرسیده بودند.

افزون بر آن، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل سرکوب خشن کسانی که در دی‌ماه سال جاری برای کسب حقوق اجتماعی و علیه نابسامانی‌های اقتصادی به خیابان‌ها آمده بودند، را محکوم کرد.

در گزارش سالانه حقوق بشر سازمان ملل همچنین به موارد مرگ‌های مشکوک معترضان در زندان‌های جمهوری اسلامی نیز اشاره شده است.

در این گزارش به نارضایتی عمومی مردم ایران نسبت به نرخ بالای بیکاری جوانان، نابرابری و بی‌عدالتی‌های اجتماعی، رفتار نامتعارف و غیرقابل پیش بینی نهادهای دولتی اشاره شده است.

در گزارش سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران از جمله چنین آمده است: «اقدامات سرکوبگرانه، نظیر دستگیری و تعقیب و پیگرد مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران، کنشگران بین‌المللی محیط زیست و زنان معترض به حجاب اجباری صرفا باعث دوری و فاصله بیشتر مردم از حکومت می‌شود.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که گزارش ویژه دبیرکل سازمان ملل درباره ایران روز ۲۱ مارس به شورای امنیت عرضه خواهد شد.

 

غوطه شرقی "جهنم روی زمین"

کمیسر عالی حقوق بشر در گزارش سالانه خود وضعیت حقوق بشر در کشورهای سوریه، یمن و لیبی را به شدت وخیم ارزیابی کرده است. از وضعیت حقوق بشر در سایر کشورهای خاورمیانه و از جمله ترکیه نیز ابراز نگرانی شده است.

کشورهای افغانستان، فیلیپین و مصر نیز از جمله کشورهایی هستند که در گزارش کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به طور مشخص در ارتباط با نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

 

زید رعد حسین دولت سوریه را متهم به آن کرد که کشور را به "قیامت" کشانده است. او وضعیت غوطه شرقی را "جهنم روی زمین" خواند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل شماری از مسئولان دولتی سوریه را مسئول به خاک و خون کشاندن این کشور دانست و اعلام کرد که دولت سوریه با حمایت و پشتیبانی کامل متحدان خود دست به این اقدامات می‌زند و از این رو، رهبری سوریه باید در دادگاه بین‌المللی کیفری محاکمه شود.

 

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نسبت به رشد گرایش‌های نژادپرستانه و خارجی‌ستیزانه در اروپا ابراز نگرانی کرد.

در این گزارش آمده است که نیروهای راستگرا و ضد خارجی در پارلمان‌های دو سوم کشورهای اروپایی حضور دارند. افزون بر آن، از سیاست پناهندگی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز انتقاد شده است.

کمیسر عالی حقوق بشر با اشاره به نتایج انتخابات ایتالیا گفت: «بحث‌های که بوی نژادپرستی، بیگانه‌ستیزی و نفرت پراکنی می‌دهند، به طور وسیعی گسترش یافته و حتی در برخی از کشورهای [اروپایی] بر کل فضای سیاسی حاکم شده‌اند.»

 

انتقاد از آمریکا و السالوادور

 

در گزارش سالانه حقوق بشر سازمان ملل، سیاست دولت ترامپ مبنی بر احداث دیوار مرزی مکزیک مورد انتقاد قرار گرفته و آمده است که شماری از پناهجویان و از جمله کودکان در مرز آمریکا با مکزیک دستگیر شده‌و در شرایط بسیار وخیمی زندانی هستند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مجازات سنگین سقط جنین در السالوادور نیز انتقاد کرد. او در گزارش خود اعلام کرد که از سال ۱۹۹۸ تا کنون، دست‌کم ۱۵۹ زن در این کشور به اتهام سقط جنین به سی تا چهل سال زندان محکوم شده‌اند.

 

زید رعد حسین گفت: «اینکه خیلی‌ها در السالوادور خواستار افزایش مجازات این زن‌ها به ۵۰ سال زندان هستند، نشان می‌دهد که انسا‌ن‌ها تا چه حد می‌توانند بی رحم باشند.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار لغو فوری قانون مجازات سقط جنین در السالوادور شد و از مسئولان خواست به وضعیت زنانی که در ارتباط با سقط جنین در زندان به سر می‌برند رسیدگی کنند.