گفتگوی رادیو فرانسه با ژاله وفا در باره توسعۀ همکاری نفتی دولت یازدهم با سپاه پاسداران در نبود نظارت

                                                                             Vafa-Jaleh6-1

                                                                                     برای شنیدن این مصاحبه، اینجا را کلیک کنید

 

ناصر اعتمادی: معاون نفت، گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم الانبیاء که بزرگترین کارتل اقتصادی سپاه پاسداران ایران به شمار می رود، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا از همکاری اقتصادی خوب این کارتل بزرگ اقتصادی با دولت یازدهم به ویژه در عرصه های نفت و گاز خبر داد و گفت که در حال حاضر توسعۀ مراحل ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی که بزرگترین طرح فعال قرارگاه خاتم الانبیاء نیز هست توسط این نهاد دنبال می شود.
 
معاون نفتی قرارگاه خاتم الانبیاء که خبرگزاری ایلنا از او با عنوان "درگاهی" یاد کرده سپس افزوده است که تاکنون ۵۰ درصد این طرح به پایان رسیده است. 
 
معاون نفتی قرارگاه خاتم الانبیاء سپس برخی اخبار مربوط به فسخ قراردادهای دولت با این بنگاه اقتصادی سپاه پاسداران را تکذیب کرد و افزود که این قرارگاه همکاری و تعامل خوبی با وزارت نفت دارد. 
 
وی در ادامه افزود که قرارگاه خاتم الانبیاء در انجام سه مرحله از احداث پالایشگاه گاز نیز فعال است و تاکنون این طرح ها ۸۵ درصد پیشرفت کاری داشته اند. وی در ادامه افزود که قرارگاه خاتم الانبیاء در حال حاضر سرگرم گفتگو و همکاری با وزارت نفت برای عقد قراردادهای جدید از جمله در زمینۀ اکتشاف حوزه های جدید نفت و گاز است، بی آنکه به مبالغ طرح ها و قراردادهای جدید اشاره بکند. وی در عین حال، از برخی اختلافات مالی میان قرارگاه خاتم الانبیاء و دولت خبر داد، هر چند آنها را طبیعی و پیش جانبی توصیف نمود. هر چند کمترین نظارتی بر فعالیت های اقتصادی سپاه پاسداران از جمله قرارگاه خاتم الانبیاء نیست، اما عدم شفافیت در زمینۀ عقد قراردادهای نفتی با سپاه پاسداران شامل دولت یازدهم نیز می شود که با انتقاد از عدم شفافیت در دولت محمود احمدی نژاد به ویژه در حوزه های مالی و نفتی روی کار آمد. با این حال، دولت حسن روحانی نیز تاکنون کمترین اطلاع رسانی در مورد چند و چون همکاری های خود با سپاه پاسداران به ویژه در زمینۀ نفت، این شاهرگ اقتصاد ایران، انجام نداده است. 
 
در آخرین نمایشگاه بین المللی نفت و گاز که در تهران و با حضور نمایندگان شرکت های بزرگ نفتی خارجی و داخلی برگزار شد، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم صریحاً گفت که در صورت برچیده شدن تحریم های بین المللی علیه ایران، دولت یازدهم انجام طرح های بزرگ نفتی را به شرکت های داخلی که همگی وابسته به قرارگاه خاتم الانبیاء و دیگر نهادهای مشابه سپاه پاسداران هستند، واگذار خواهد کرد.
 
سؤال: سلام عرض می کنم خانم ژاله وفا، یادآوری می کنم که جنابعالی کارشناس مسائل اقتصادی ایران هستید. امروز معاون نفت و گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم الانبیاء که بزرگترین کارتل افتصادی سپاه پاسداران ایران است، اعتراف کرد که با دولت یازدهم، بویژه در عرصه های نفت و گاز و احداث پالایشگاه، تعامل و همکاری خوبی دارد و برخی اخبار مربوط به فسق قراردادهای مربوط به دولت با این بنگاه اقتصادی سپاه پاسداران کذب است و اتفاقاً دو طرف سرگرم گفتگوهای جدید هستند برای عقد قراردادهای جدید در عرصه های همچنان نفت و گاز و احداث پالایشگاه. 
 
اولین پرسش من خانم ژاله وفا اینست که این نوع همکاری ها و تعاملات که معاون نفت و گاز قرارگاه خاتم الانبیاء مثبت و خوب ارزیابی کرده با دولت یازدهم، در چه وضعیتی صورت می پذیرد، چه میزان از نظاراتی بر آن حکمفرما است، بویژه اینکه دولت یازدهم از جمله با شعار شفافیت در عرصۀ اقتصادی روی کار آمد و با نقد- بقول وزیر نفت دولت یازدهم- بخور بخور های دولت محمود احمدی نژاد.
 
ژله وفا: ...
                                                              برای شنیدن این مصاحبه، اینجا را کلیک کنید 
 
آدرس فیسبوک خانم ژاله وفا:
 
www.facebook.com/jaleh.wafa?fref=ts