ناظر: ایران در چنگال اختاپوس جنایت و خیانت و فساد - ۳

fessad jenayat 22102016* اختلاس 3 هزار ميليارد توماني امير منصور امیر خسروي

      اين اختلاس هم مانند اختلاس‌هاي ديگر ابتدا با نام مخفف و حروف اختلاس كننده معرفي شد. مانند ب-ز، يعني بابك زنجاني  و الف-ر، يعني احمد رمضاني و در اين اختلاس به حروف الف- خ يعني امير منصور امیر خسروي اشاره شده است .

    از آنجا كه اين اختلاس بنا بر دلايل سياسي افشا شده‌است،  لذا وقتی خامنه‌ای متوجه شد گسترده تر شدن دامنه اعترافات اختلاس كنندگان و برده شدن نام برخي از مسئولان مبتلی به فساد مي‌تواند براي دستگاه فاسد ولایت مطلقه فقیه خطرناك باشد، فرمان داد كه زياد كشش ندهيد. زیاد کشش ندهید اسم رمزي بود حاکی از این‌که امير منصور امیر خسروي را كه به عنوان مدير عامل بانك آريا معرفي شده بود، به عنوان عامل اصلي اختلاس، اعلام و اعدام شود.

     امير منصور امیر خسروي كه از چهره‌های مرتبط با یکی از مقامات ارشد دولتی بود و در پرونده بیمه ایران که صاحب دهها شرکت و موسسه اقتصادی زنجیره‌ای بود هم متهم بود با استفاده از شگرد خاصی اقدام به اختلاس از بانک صادرات می‌کرد.

    این فرد، از راه تبانی با رییس شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور ال. سی های جعلی به مبالغ دهها میلیارد تومانی می‌کرد و بدون آن که وجه ال سی‌های مذکور را به بانک بپردازد، ال.سی‌ها را دریافت و به بانکهای دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پایین‌تر از قیمت رسمی ال.سی می‌فروخت.

     از آنجا که این ال سی‌ها در سامانه اطلاعاتی بانک صادرات ثبت نمی‌شد، خریداران ال سی با استعلام از همان شعبه صادرکننده اقدام به خرید ال سی می‌کردند. درنهایت، مبالغ ال سی‌های مذکور به بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار یا معادل سه هزار میلیارد تومان شد.

    از قرار، این شخص  از این مبلغ هنگفت، در انجام سایر معاملات صوری و دلالی استفاده می‌کرد. از کل مبلغی که از حساب بانک صادرات برداشت شده‌است، تنها ۵۰۰ میلیارد تومان صرف واسطه گری بانکهای دیگر شده است. در پی یک اشتباه ا. خسروی ،این موضوع توسط بانک صادرات کشف وبه نهادهای نظارتی گزارش شد.

    بنا به گزارش‌ها، این شخص که مالک یکی از باشگاههای لیگ برتر فوتبال نیز می‌باشد(منظور تيم فوتبال داماش گيلان و جالب اينكه اختلاس كننده ديگر يعني بابك زنجاني نيز صاحب تيم فوتبال راه آهن بود)، در بسیاری از صنایع و معاملات و فعالیتهای اقتصادی نقش داشت.

     وی توانسته بود بدون رعایت مراحل قانونی، از محل همین سوء استفاده‌های مالی با ساپورت برخی مقامات ارشد دولتی، اقدام به اخذ مجوز از بانک مرکزی برای بانک تاسیسی خود کند که با ورود نهادهای نظارتی به موضوع، بانک مرکزی ناگزیر به ابطال مجوز وی شد.

    بر اساس اطلاعات، به دنبال اختلافات احمدي نژاد و برخي افراد مانند رييسي كه پيگير مشكلات و اختلاس‌هاي معاون اول او بودند، وي اقدام به افشاي گوشه‌اي از همكاري‌هاي امير منصور امیرخسروي و برخي نمايندگان مجلس نمود. در اين راستا، فرزند محمد دهقان عضو هیات رئیسه  مجلس دستگير و روانه زندان شد.  علا الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و فرزندش نیز به دستگاه قضایی احضار شده و مورد بازجویی قرارگرفتند. زيرا بروجردي با سربرگ كميسيوني كه مسئوليت آن‌را بر عهده داشت، نامه‌هايي براي برخي وزرا و روساي بانك‌ها جهت حمايت از گروه امير منصور امیرخسروي مي‌نوشت و با آن توصیه نامه‌ها، بسياري از موانع پیش پای امیر منصور امیرخسروی، در اختلاس هرچه بیشتر، برداشته می‌شدند. كار بروجردي به حدي در مجلس سر و صدا كرد كه كريمي قدوسي عضو ديگر اين كميسيون از بروجردي خواست از اين مقام استعفا دهد. اما از آنجا كه بروجردي يكي از طوطيان در اختیار خامنه‌اي است و در بسياري از قضاياي سپاه در لبنان و سوريه دخيل بوده است، کسی نتوانست بگوید بالای چشم او ابرو است.

     بروجردي دروغگو، در خصوص انتشار اخبار در باره دخالت خود و پسرانش در سوء‌استفاده مالی، می‌گوید: پسران من هر دو دانشجو هستند و هیچ کدام کار اقتصادی انجام نمی‌دهند. خود نیز به کار اقتصادی نپرداخته‌ام. زمانی که در وزارت خارجه حضور داشتم، دکتر ولایتی وزیر وقت امورخارجه هر گونه فعالیت اقتصادی را بر اعضای این وزارتخانه، تحریم کرده بود و من بعد از گذشته 18 سال هنوز هم بر عهده خود پایبند هستم.

     بروجردی، پس از آن‌که گفت: معتقدم  در اتاق‌های فکر، جریان‌های انحرافی برای تخریب نیروهای ولایی در حال فعالیت هستند، به خود پرداخت: نه بنده و نه فرزندانم، فعالیت اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران نداریم و سیستم‌های اطلاعاتی و قضائی باید به این موضوع که برخی به صورت هدفمند قصد تشویش اذهان عمومی را دارند رسیدگی کنند.        

٭ اختلاس 1.6 ميليارد يورويي – سيد مجتبي خامنه‌اي:

     از زماني كه سيد مجتبي خامنه‌اي براي كمك به پدر وارد منازعات سياسي و، در كنار آن، ارتزاق از رانت قدرت شد، بيش از10 سال مي‌گذرد. در این مدت، او چهره مخفي و پوشيده خود را رو نمود.

     سيد مجتبي در سال 84 به صورت علني قدم در عرصه سیاست کشور گذاشت. در سالهاي بعد از برگزیده شدن سيد محمد خاتمي به ریاست جمهوری، او  در كنار ميرحجازي و سعيد امامي با فتواي افرادي مانند آیةالله خوشوقت، فلاحيان،  تهراني ، محسني‌اژه‌اي، مصباح يزدي، جنتي و... در امور مربوط به جنايت و قتل نويسندگان و مخالفان، مديريت طرحهای حذف از راه جنایت را تصدی می‌کرد .

     در افشاگري‌هاي جنايات که رژیم به آنها «قتل‌هاي زنجيره‌اي» نام نهاد، از ملاقات مير حجازي و يك نفر ديگر (گفته مي‌شود مجتبي خامنه‌اي بوده‌است) با گروه جنايت در واواک و گفتگو در باره چگونگي کشتن داریوش فروهر و پروانه اسكندري، سخن بمیان آمد .

     رد پاي او در سركوب و كشتار مردم در سال 88 در كنار حسين طائب يار غار او به خوبي مشهود بود. همين امر موجب شد كه حداد عادل، پدر زن مجتبی، در آن جلسه كذايي، بگويد: براي من دخترم و آقا مجتبي خيلي مهمتر از احمدي نژاد است و من نمي‌خواهم كه سرنوشت آقا مجتبي مانند سرنوشت فرزندان امام خميني شود .

     مجتبي كه تحت نظر پدر و برخي ديگر از اساتيد حوزوي آموزش‌هاي لازم را دیده است، سالها قبل، از يكي ازاختلاس‌گران، به نام شهرام جزايري، مبلغ هشتصد ميليون تومان دريافت کرد. دریافت این پول نمي تواند نخستین کار و کار اول او باشد. زيرا پیش از آن نیز او آلوده به فساد بود.

     در جريان اختلاس 1.6 ميلياردي كه گفته مي شود بعدا در انگلستان توقيف شد، نيز روش اختلاس جالب بود. نخست بدانیم که هر زمان مجتبی لازم بداند به وزراء تلفن می‌کند و خواسته‌های خود را به آنها می‌گوید و آنها نیز خواسته‌های او را بر می آ‌ورند.

     در اين باره، محمد نوري زاد مي‌نويسد: «امروز نیز به یُمنِ آقازادگی‌اش، و به برکت دستی که به گردن حضرت حجة الاسلام والمسلمین آشیخ حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و مسئول سابق هماهنگی‌های بیت مکرم انداخته، در پس پرده اقتدار شما، به رتق و فتق امور می‌پردازد و برای خود در فردای پس از شما خواب‌هایی می‌بیند.»

       به گفته محمد نوری‌زاد، مجتبی خامنه‌ای حتی آن قدر نفوذ دارد که در دفتر همه وزراء و خود رییس جمهوری، دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت، در دفتر رییس قوه قضاییه و رییس مجلس، حتی در دفتر حیدر مصلحی وزیر اطلاعات نیز شنود کار گذاشته است.

     به نقل از وب سايت جرس، مسئله 1.6 ميليارد يورويي زماني لو رفت كه هیاتی متشکل از ابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه، مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و حیدر مصلحی وزیر واواک با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری دیدار می‌کنند و مدارک دخالت و دست داشتن اسفندیار رحیم مشائی رئیس دفتر رئیس جمهور در اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را به وی ارائه داده و می‌گویند پرونده وی کامل است و از احمدی‌نژاد می‌خواهند مشائی را برکنار کند تا به اتهام او رسیدگی شود. احمدی نژاد می گوید: اشکال ندارد، اما باید به همه پرونده‌های اختلاس رسیدگی شود. من اسناد و مدارک موثقی دارم که به موجب آن، آقای سید مجتبی خامنه‌ای فرزند محترم مقام معظم رهبری رقم ناقابل یک و شش دهم میلیارد یورو از بیت‌المال اختلاس کرده‌است. اگر متعهد می‌شوید که به هر دو پرونده همزمان رسیدگی کنید من با استعفای مشائی موافقت خواهم کرد.»

محسن مخملباف در مورد سيد مجتبي حسيني خامنه‌ای و دارايي‌هاي او مي‌نويسد:

   «...در زمان آقای خاتمی، ايرانسل به مناقصه گذاشته شد. مجتبی خامنه‌ای به دنبال آن بود که آفريقای جنوبی که به او پورسانت می‌داد، برنده مناقصه باشد، اما در يک مناقصه آزاد، شرکت ترک سل، برنده مناقصه شد. مجتبی ناراحت ‌شد و به آقای خاتمی زنگ زد  و از او خواست که نگوييد برنده مناقصه شرکت ترک سل شده‌است. آقای خاتمی به سليمانی می‌گويد قانونی عمل کنيد. سليمانی اعلام می‌کند ترک سل قانونا برنده شده‌است. مجتبی دست به دامان حداد عادل می‌شود. حداد به احمد توکلی می‌گويد که برنده شدن ترک سل خلاف امنيت ملی است و عليه دولت خاتمی تعداد زيادی مقاله نوشته می‌شود. خاتمی زير بار نمی‌رود تا احمدی‌نژاد رئيس جمهور می‌شود. اولين کاری که احمدی‌نژاد می‌کند اين است که قرارداد را بدهند به وزارت دفاع و ام تی ان به صورت مشارکتی. و بدين ترتيب مجتبی از آفريقای جنوبی پورسانت می‌گيرد که به حساب او در لندن ريخته می‌شود. (رجوع شود به سخنرانی‌های توکلی در اين مورد و همينطور به سخنرانی‌های سليمانی در سايت بازتاب در اين باره)

    ...در حال حاضر بابت هر تلفن ايرانسل 2 تومان و بابت هر اس ام اس يک تومان به مجتبی می‌رسد. اين علاوه بر پولی است که بعنوان پورسانت، از آفريقا به حساب او ريخته می‌شود. هم چنين هر بشکه نفتی که به چين و هند فروخته می‌شود يک دلار به مجتبی می‌رسد.

     مخملباف ادامه مي‌دهد: ثروت مجتبی: 3 ميليارد دلار  است. 2 ميليارد در لندن و سوريه و آفريقا و 700 ميليون دلار ملک در سوريه ، ونزوئلا و لندن و 300 ميليون دلار نقد (الماس و طلا و دلار)

    مجتبی از سال 76 جايگزين حسن خامنه‌ای در نفت شد. بابت خريد بنزين تا کنون از هر تن ،بين 5 تا 15 دلار حدود 1 ميليارد دلار پورسانت گرفته‌است. در زمين: (يک قطعه 500هزار متری در مشهد مال اوست ) بزرگترين پاساژ و آپارتمان‌سازی مشهد مال مجتبی است. 200 هزار متر زمين از قاليباف در تپه‌های عباس آباد گرفته است. 150 هزار متر شاپينگ در اکباتان ساخته شده که مجوزش را از قاليباف گرفته (500 ميليون دلار سود داشته است).»

٭ اختلاس 1- 3 هزار ميليارد توماني صندوق بازنشستگي تامين اجتماعي :

• یک عضو کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس، از اختلاس یک ‌هزار میلیارد تومانی در ۱۵۰ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی شستا خبر داد. او، ضمن تاکید بر وارد شدن «فشارهای سیاسی بر تیم تحقیق و تفحص»، گفت: «اگر هیئت رئیسه مجلس از ادامه کار جلوگیری نمی‌کرد می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم». 

     سلیمان جعفرزاده در مورد دلایل تاخیر ارائه گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی گفت: چالش‌های پیش‌رو در این پرونده آن‌قدر زیاد است که بنده با وجود اینکه دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده‌ام در این هشت سال هیچ موردی مانند تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی اینچنین سیاسی نشده بود. از روز اولی که طرح تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی آغاز شد، بلافاصله با فشارهای سیاسی از سوی بسیاری از چهره‌ها و حتی هیئت‌رئیسه مجلس مواجه شدیم. چرا که نمایندگان حاضر در تیم تحقیق و تفحص به سراغ شرکت‌هایی رفتند که شصت سال هیچ‌گونه نظارتی بر عملکرد آنها نبوده‌است. همین شرکت‌ها تهمت‌ها و افتراهای بسیاری به گروه تحقیق و تفحص واردکردند ولی ما به دور از تمام این حاشیه‌ها به کارمان ادامه دادیم.

      رئیس اسبق کمیسیون اجتماعی مجلس از ارائه گزارش نهایی تیم تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کشور در روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: در این گزارش آمده‌است که پس از بررسی وضعیت ۱۵۰ شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی "شستا" معلوم شد که بیش از یک‌هزار میلیارد تومان اختلاس انجام شده‌است.  مبلغ اختلاس در "شستا" بیش از سه هزار میلیارد تومان است

    جعفرزاده تصریح کرد: در حالی که داشتیم به سرنخ‌های بیشتری در این پرونده بزرگ اختلاس پی می‌بردیم، هیئت‌رئیسه مجلس از ادامه تحقیق و تفحص جلوگیری کرد. به اعتقاد اعضای تیم تحقیقی اگر فعالیت ما تا 60 روز دیگر ادامه داشت می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکت‌ها را اثبات کنیم.

    عضو کمیته تحقیق و تفحص از شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این فسادمالی در یک دوره زمانی خاص انجام شده‌است، گفت: متاسفانه هیئت‌رئیسه مجلس به هیچ عنوان با تیم تحقیق همکاری نداشت و موانعی را سد راه ما می‌کرد. حتی زمانیکه از یک شرکت خواستیم تا اسناد بلاتکلیفی 70 میلیارد تومان از سرمایه خود را ارائه کند، هیئت‌رئیسه مجلس دستور داد تا کار را همانجا متوقف کنیم و دیگر ادامه ندهیم!

     این نماینده مجلس گفت: این پرونده هنوز به مراجع قضایی ارجاع نشده‌است و نهایتاً ما تمامی اسناد و مدارک خود را در صحن علنی مجلس قرائت می‌کنیم. ولی آنچه باعث تاسف است اینکه اموال 30 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را تبدیل به شرکت‌های خانوادگی کرده‌اند و تمامی قراردادهای کوچک و بزرگ به فرزندان مدیران و بستگان و آقازاده‌ها واگذار شده‌است.

     این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه شرکت‌های زیرمجموعه شستا و سازمان بازنشستگی حیات خلوت احزاب و ‌گروه‌ها و طیف‌ها در دولت‌های قبلی و فعلی بوده‌است، گفت: تحقیق ما در مورد سه سال اخیر بوده‌است. ولی به این نکته پی‌بردیم که پای دولت‌های قبلی هم گیر است. ما در این پرونده‌ها اشخاصی را داریم که در 10 شرکت عضو هیئت‌مدیره هستند.  رشوه را نشنیدم ولی برخی از نمایندگان در برخی از این شرکت‌ها ورود پیدا کرده‌اند و در تخلف مالی آنها شریکند. به طوریکه تخلفات برخی از نمایندگان در این فسادمالی محرز و مستند است. در ادامه تحقیقات به مدیری برخوردیم که کارخانه‌ای را بیش از 300 میلیارد تومان اضافه بر قیمتش خریداری کرده و به عنوان تشویق، از ‌پاداش‌های ۴۵۰ میلیون تومانی تا یک‌هزار سکه، به برخی افراد و کارکنان سکه هدیه داده است.


در این رابطه