گزارش در باره چرائی فوریت پیدا کردن تعیین جانشین خامنه‌ای

  majles khobregan 12032015  پنجمین دوره مجلس خبرگان، در 17 اسفند 1395، دومین اجلاس خود را به ریاست احمد جنتی تشکیل داد. گزارش زیر خوانندگان را آگاه می‌کند که ظرف 20 ماهی که از تشکیل این مجلس می‌گذرد، 6 نوبت، جلسه کمیسیون اصلهای 107 و 109 برای تعیین جانشین خامنه‌ای تشکیل شده‌است:

    خبرگان رهبري مجلسي است متشكل از 6 كميسيون دايمي كه شايد مهمترين آن كميسيون اصل 109 و 107 باشد،  در هر كدام از اين كميسيون ها 11 نفر عضو اصلي و 4 نفر عضو علي البدل مي باشند، اعضاى هر کمیسیون به مدت دو سال عضو آن مى شوند.

در پنجمين دوره اين مجلس آيت الله جنتي آخرين فرد انتخاب شده تهران رياست آن را عهده دار است و آيات هاشمي شاهرودي و موحدي كرماني نواب و آيت الله ابراهيم رييسي منشي و خاتمي سخنگوي آن مي باشد.

   کمیسیون 107 و 109 اشاره ای است به اصول 107 و 109 قانون اساسی  ایران که این دو اصل،  به شرایط و صفات رهبر اشاره دارد، این کمیسیون بر اساس ماده 50 «آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری» تشکیل شده که تحقیق و بررسى درباره همه موارد  مربوط به شرایط و صفات رهبر و تمام کسانى که در مظان رهبرى قرار دارند را بر عهده دارد.

   در این کمیسیون رای گیری ها به صورت مخفی است و اعضای کمیسیون به مدت 2 سال عضو آن هستند. هر کسی که رای بالاتری آورد عضو اصلی می شود و افراد دیگر نیز علی البدل می شوند. اعضای این کمیسیون از میان خودشان سه نفر را انتخاب می کنند و کمیته ای تشکیل می دهند. وظیفه این کمیته نیز بررسی افراد و مصادیق رهبری برای جانشین رهبري است، دوره کاری آنها دو سال مي باشد و آنها متعهد هستند كه به جز خودشان به هيچ كس اطلاعات ندهند مگر مقام رهبري و كليه مذاكرات آنها محرمانه و سري محسوب مي شود و معمولا به دليل حساسيت بالا افراد اين كميته مجددا در همان كميته انتخاب مي شود كه البته اين دوره كه آقاي محمد يزدي راي نياورد ولي گفته مي شود كه در كميته مشغول است .

بنا بر مصوبه مجلس خبرگان رهبري ،اسناد این جلسات در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری نگهداری می شود و حتی در اختیار هیأت رییسه هم قرار نمی گیرد و در صورتی که "مقام معظم رهبری" بخواهند در اخـتیارشان. قـرار داده مـی شود.

     اسامي اين سه عضو كميته مخفي است و تنها در شهریور ماه سال گذشته سید علی شفیعی، نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در گفت و گویی با «فارس» با اشاره به وجود گروه سه نفره و تاکید بر محرمانه بودن فعالیت اعضای این گروه در صحبت هایش نکته ای را مطرح کرد که مربوط به دوران ریاست آیت الله اکبرهاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان است و از صحبت این نماینده مجلس خبرگان رهبری می توان نتیجه گرفت که محمد یزدی نیز عضو این کمیته سه نفره است. شفیعی در صحبت هایش گفت: « به‌قدری کار این کمیته محرمانه است که آقای یزدی می‌فرمودند وقتی آقای رفسنجانی رییس خبرگان بود، حتی نتیجه کار را به ایشان هم نگفتیم. هرچه می‌گفت من رییس خبرگان هستم، نمی‌شود که نگویید، می‌گفتیم این ها محرمانه است؛ حتی نسبت به شما.»

     یکی از فعالیت های اعضای این کمیسیون رفت و آمد ها و معاشرت هایی است که آنها در منزل فرد مورد نظر انجام می‌دهند که با این کار کیفیت زندگی از نظر ساده زیستی، وضع منزل در مهمانی ها و صحبت هایی که می شود مدنظر قرار می گیرد. آیت الله مقتدایی در همین رابطه در گفت و گویی بیان کرده است که این اتفاقات در حالی می افتد که فرد مورد نظر متوجه مقصود این کمیته نمی شود.

آیت الله مقتدایی در گفت و گویی با مجله" حکومت اسلامی" گفته است که این کمیته سه نفره به طور دائم هر هفته جلسه دارنـد، حـتی بـه صورت غیررسمی و غیرملموس هم مسافرتهایی به شـهرستانها و حوزه های شهرستان دارند و بررسی و تـحقیقاتی انـجام مـی دهند.

    تا به حال اسمی از سه عضو خاص کمیسیون یک صد و نهم مجلس خبرگان منتشر نشده و روحانیون و اعضای خبرگان رهبری نیز در این باره اظهار نظری نکرده اند. اما بارها در صحبت ها و اظهار نظر های مختلفی مطرح شده است که کمیته ای برای بررسی جانشینی مقام معظم رهبری در حال فعالیت است. یکی از صریح ترین اظهارنظرها در این زمینه مربوط به  آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در گفت و گو با ایلنا بیان کرده بود: «هر وقتی که بنا شد رهبری عوض شود یا نباشد و کس دیگری بیاید، دوباره باید کار عمده‌ای انجام دهند. البته [مجلس خبرگان] دارند آماده می‌شوند و مطالعه می‌کنند و گروهی را گذاشته اند که دارند افراد را بررسی می‌کنند تا آن هایی را که صلاحیت دارند که اگر بعداً حوادثی پیش آمد، بتوانند برای رأی‌گیری مطرح کنند.»

    دري نجف آبادي مي گويد كه در چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبري كميسيون 107 و 109 در طول دوره 9 بار تشكيل جلسه داده است در حالي كه آقاي خاتمي آمار ديگري را مطرح مي كند كه بد تر از آمار دري نجف آبادي مي باشد او مي گويد: «کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی چهار جلسه، کمیسیون بررسی راه‌های پاسداری و حراست از ولایت فقیه 42 جلسه، کمیسیون امور مالی و اداری 11 جلسه، کمیسیون آیین نامه مجلس 24 جلسه و کمیسیون سیاسی و اجتماعی نیز 62 جلسه در دوره قبل تشکیل شده است. کمیسیون تحقیق در راستای اصل 111 قانون اساسی به ریاست آیت‌الله جنتی تاکنون 5 جلسه به بررسی شاخص‌های رهبری نظام اسلامی که همانا وظیفه مراقبت از واجدالشرایط بودن رهبری است تشکیل‌شده است که در آخرین جلسه نقشه راه این کمیسیون ترسیم‌شده است».

    به تازگی نیز آیت الله هاشم زاده هریسی در گفت و گو با خبرآنلاین گفت‌است: « کمیسیون اصل 109 در مجلس خبرگان، نحوه شرایط رهبر و تعیین و معرفی نامزدهای رهبری را بررسی میکند.» او حتی در صحبت هایش به گزینه های جانشینی مقام معظم رهبری در خارج از کشور نیز اشاره کرده است و گفته است: « کار این کمیسیون این است که در سراسر ایران و حتی خارج از ایران، هر کسی را که از شرایط و استعداد رهبری برخوردار باشد و می‌تواند نظام اسلامی را با قدرت و صحت رهبری کند، شناسایی نماید.»

    او از محرمانه بودن موضوعات مطرح شده در کمیسیون اصل صد و نهم و صد هفتم مجلس خبرگان رهبری صحبت کرده و گفته است : « این آمادگی ها به طور محرمانه در خبرگان انجام شده و می شود. مصلحت هم همین است که این امور محرمانه کار شود و محرمانه بماند چون این مساله از محرمانه‌های درجه اول و اسرار نظام است. ملت هم همین را می خواهد و راضی نیست که این امور علنی شود و همه بداند.»

افراد اين كميسيون عبارتند از:

محمد مومن رييس كميسيون اصل 107 و 109

 مرتضی مقتدایی(نایب رییس اول)

سید هاشم حسینی بوشهری(نایب رییس دوم)

 سید ابراهیم رییسی(منشی)

ابوالقاسم وافی(منشی)

 قربانعلی دری نجف آبادی(مخبر )

و دستغيب،  عباس كعبي،  نمازی،   حسینی بوشهری، طباطبایی نژاد،  ایمانی و مهدوي  

٭ سرعت تشكيل جلسات كميسيون 107 و 109:

    با توجه به اينكه جلسات اين كميسيون در دوره چهارم تنها 9 بار به گفته دري نجف آبادي و 4 بار به گفته سيد احمد خاتمي برگزار گرديده است چرا در پنجمين دوره اين مجلس كه هنوز بيست ماه از شروع به كار آن نگذشته است شش جلسه در اين رابطه تشكيل شده است .

    آيا سرعت تشكيل اين جلسات به خاطر روند رو به رشد بيماري سيد علي خامنه اي مي باشد و يا اينكه افراد مشخص شده را بايد بيشتر مورد بررسي قرار دهند . به نظر نگارنده به جز محمد يزدي احتمالا از ميان  ابراهيم رييسي ، مرتضي مقتدايي، دري نجف آبادي و محمد مومن دو نفر مي توانند عضو اين كميته سه نفره باشند. گفته مي شود افرادي مانند هاشمي شاهرودي و صادق لاريجاني آملي كه از آنها به عنوان رهبري احتمالي نام برده مي‌شد به دليل مسائل مالي وتولد در عراق مجلس خبرگان از روي نام آنها عبور كرده است .

    اما برخي‌ها نام ابراهيم رييسي را به عنوان رهبر آينده مطرح مي‌سازند كه به نظر اعلام نام او كه يكي از جنايتكارترين افراد كشور مي‌باشد به اين علت است كه وقتي مردم نام او را به عنوان جانشين بشنوند نگران مي‌شوند و حاضرند از ترس مرگ به تب رضايت دهند يعني به جاي ابراهيم رييسي اگر مجتبي خامنه‌اي به سر كار بيايد آنها راضي تر خواهند بود .

    تلاش كميته رهبر ياب همانا مجتبي خامنه‌اي است اما اينكه چگونه او را به عنوان رهبر آينده معرفي كنند قدري مسئله دار است، شايد يكي از دلايل "ترور" هاشمي رفسنجاني ، بد حالي سيد علي خامنه‌اي و انتخاب فرد بعد از او مي‌باشد كه وجود هاشمي در آن زمان شرايط را براي معرفي سيد مجتبي خامنه‌اي سخت‌تر مي‌كرد. زيرا بعد از فوت رهبري شوراي موقت  متشکل از رييس جمهور، رييس مجلس خبرگان، و يكي از اعضاي شوراي نگهبان به تشخيص رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام تشكيل مي‌شود .

     از جمله کسانی كه، اين روزها، از آنها، بعنوان جانشين خامنه‌ای، نامبرده می‌شود، جوادي آملي، مصطفي محقق داماد هستند.  این دو نفر به جز سه نفري است كه قبلا مطرح شده بودند يعني هاشمي شاهرودي، صادق لاريجاني و احمد خاتمي .

     اما در كشور تقريبا همه كساني كه مي‌توانستند اين مقام را به دست آورند از بين رفته‌ا‌ند. مانده‌اند تعدادي روحاني پير كه توانايي تصدی این مقام را ندارند. عده‌اي ديگر روحانيون جوان و افراطي هستند كه هرگاه متصدی اين مقام شوند، سپاه و دیگر نهادهای سرکوب مطلق‌العنان تر می‌شوند. همانگونه كه غلامعلي حداد عادل، بعد از انتخاب جنجالي و كودتايي احمدي نژاد در جلسه ميهماني شام در پاسداران گفته بود، يكي از شرايط به عقد سيد مجتبي خامنه‌اي  درآوردن دخترش، این بود‌ه‌است: دوست ندارم سرنوشت دامادم همانند سرنوشت فرزند امام خميني شود. يعني او براي خامنه‌اي شرط گذاشته بود كه او باید پیش از مرگ خود وضعيت سيد مجتبي خامنه‌اي را، برای بعد از مرگ خود، مشخص و معین کرده باشد. آقا تهراني، «استاد اخلاق»، گفته‌است: يكي از شرايط رهبري این‌است که او حتما بايد سيد باشد كه نزديك‌تر به ائمه باشد!

      بنابراين احتمالا به دليل بیماری خامنه‌اي است كه اين تعداد جلسه آن‌هم در يك سال برگزار شده است. سخنان روز 14 اسفند احمد خاتمي، در  این مورد كه خامنه‌اي گفته‌است مجلس خبرگان بايد 10 نفر را براي رهبري در آستين داشته باشد، نيز، از آن حرف‌ها است که سِر ضمیر را آشکار می‌کند: تعیین جانشین خامنه‌ای فوریت پیدا کرده‌است.

٭ جلسات كميسيون اصل 107 و 109 در این دوره:

● پنجشنبه 14 مرداد 1395 به نقل از ايسنا، دومین جلسه کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی مجلس خبرگان رهبری در دوره جدید با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد.

 در این جلسه که به ریاست آیة‌الله مؤمن تشکیل شد بعد از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، بررسی وظایف کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی در دوره پنجم مجلس خبرگان با استناد به ماده 50 آیین نامه داخلی این مجلس، مورد بحث قرار گرفت و مصوب شد شرح وظایف این کمیسیون و نیز کمیته ویژه آن برای جلسه آینده که در تاریخ 18 شهریور سال جاری برگزار می‌شود، تشریح و مورد بحث و تبادل نظر اعضاء محترم کمیسیون قرار گیرد.

کمیسیون 107 و 109 مجلس خبرگان رهبری، وظیفه بررسی شرایط و صفات رهبر در نظام جمهوری اسلامی  را بر عهده دارد. این کمیسیون 16 عضو اصلی و علی البدل دارد. بنا بر گزارش احتمالا سومين جلسه اين كميسيون در 18 شهريور ماه برگزار شده ولي خبري از آن منتشر نشده است.

● به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، چهارمین جلسه کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی مجلس خبرگان رهبری با حضور اعضاء در تاريخ 9 ديماه 1395، در قم تشکیل شد. در جلسه صبح امروز کمیسیون اصل 107 و 109قانون اساسی مجلس خبرگان رهبری، پیرامون آیین نامه داخلی کمیسیون، بحث و تبادل نظر شد.

● از پنجمين جلسه خبري در دست نيست كه چه زماني و در كجا بوده‌است. اما با روشن شدن تاريخ و محل ششمين جلسه اين كميسيون مي توان نتيجه گرفت كه زمان تشکیل پنجمين جلسه كميسيون 107 و 109 قبل از جلسه 7 بهمن ماه بوده است

● احمد خاتمی از برگزاري جلسه پنجم سخن به ميان آورده و گفته‌است:« کمیسیون اصول 107 و 109 قانون اساسی به ریاست آیة‌الله مؤمن تاکنون 5 بار تشکیل جلسه داده‌است. کسانی که در مظان رهبری قرار می‌گیرند توسط کمیته‌ای داخل این کمیسیون به‌صورت کاملاً محرمانه موردبررسی قرار می‌گیرند که در این رابطه هم این کمیته 3 نفره دو جلسه برگزار کرده‌است.

● به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از مرکز خبر حوزه، ششمین جلسه کمیسیون 107 و 109 قانون اساسی مجلس خبرگان رهبری در تاريخ 7 بهمن ماه 1395 به ریاست آیةالله محمد مؤمن و حضور آیات و حجج اسلام والمسلمین مقتدایی، دری نجف آبادی، نمازی، دستغیب، وافی، حسینی بوشهری، طباطبایی نژاد، ایمانی، مهدوی و کعبی تشکیل شد. در جلسه بررسی وظایف کمیسیون طبق اصول 107 و 109 قانون اساسی و مواد 49 و 50 آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری، اعضا پس از بحث و تبادل نظر، تصمیماتی اتخاذ کردند.

    ماده 49 آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری، مقرر می‌دارد: به منظور آمادگی خبرگان برای اجرای اصل یکصد و هفتم و شناخت حدود و شرایط مذکور در اصل پنجم و یکصد و نهم قانون اساسی، کمیسیونی مرکب از 11 نفر عضو اصلی و 5 نفر عضو علی‌البدل تشکیل می‌شود. هم‌چنین وظیفه ماده 50 عبارت است از تحقیق و بررسی درباره همه موارد مربوط به شرایط و صفات رهبر، موضوع اصول یاد شده در ماده فوق و تمام کسانی که در مظان رهبری قرار دارند و ارائه نتایج حاصله به هیات رئیسه برای استفاده و بررسی مجلس خبرگان.

     تشکیل شش بار جلسه كميسيون 107 و 109 خبرگان رهبري، گویای آن‌است که  خامنه‌ای اصرار دارد که جانشین خود را معین کند و در زمان حیات او، بی‌آنکه چون منتظری، عنوان قائم مقام داشته باشد و حتی نامش معلوم باشد، بر امور مسلط بگردد.

٭ نگرانی امریکا از تندروتر بودن جانشین خامنه‌ای:

گزارشها که از داخل ایران دریافت کرده‌ایم، حاکی هستند که در رأس هرم رژیم ولایت فقیه، نگرانی حکومت ترامپ از تندروتر شدن جانشین خامنه‌ای موضوع گفتگو بوده‌است. طرح شدن نام جنایت‌کار تاریخ، ابراهیم رئیسی، بعنوان جانشین خامنه‌ای، می‌تواند بی‌رابطه با این نگرانی نباشد.

     بنابر اطلاع دیگری، تعیین او بعنوان نامزد ریاست جمهوری – که خود او گفت نامزد نمی‌شود -، بخاطر این‌است که نامش مطرح باشد. بنابر متن گزارش، او مترسک است.

بنابر اطلاعی، سپاه که خود را صاحب اختیار کشور می‌داند، طالب جانشینی برای خامنه‌ای است که بیشتر از او در اختیار سپاه باشد. این‌است که میان مجتبی خامنه‌ای و سپاه، جر و بحث است.

فیلم " ماجرای نیمروز "  را دو جنایت‌کار، یکی ابراهیم رئیسی (یکی از سه «قاضی» متصدی کشتار زندانیان در تابستان 67 و صادرکنندگان احکام اعدام که آیةالله منتظری به او گفته بود تاریخ نام شما را بعنوان جنایتکار ثبت می‌کند) و دیگری روح‌الله حسینیان بانی بوده‌اند. حسینیان همان کس است که گفت: ماخود یک پا قاتل بودیم.

     عامل محاکمه احمد منتظری نیز ابراهیم رئیسی بوده‌است. او بود که ترتیب بردن  احمد منتظری به زندان برای گذراندن مدت محکومیت را داد. فشار مراجع قم سبب شد که حکم دادگاه ویژه روحانیت اجرا نشود. اینک احمد منتظری زیر فشار است برای این‌که نوارهای صحبتهای پدر خود و همه مدارک دیگر را تحویل بدهد. از جمله مدارک، پرونده‌های روحانیانی است که از ساواک شاه حقوق می‌گرفتند. شماری از آنها، در رژیم ولایت مطلقه فقیه صاحب مقام هستند.